هر از چندگاهی که خبر سقوط هواپیما به گوشمون میرسه، ذهن همه درگیر این میشه که چرا سقوط کرد؟ شایدهای زیادی از گوشه و کنار شنیده میشه، اما جواب نهایی که همه از متخصصین این حوزه دریافت می کنیم اینه که، باید جعبه ی سیاه پیدا و بررسی بشه. تا بحال از خودتون پرسیدین که جعبه ی سیاه چیه و چه اطلاعاتی داخلش ذخیره میشه یا این که اصلا چرا جعبه ی سیاه از خود هواپیما مقاوم تره؟ در ادامه قصد داریم کمی در مورد جعبه ی سیاه و ابهاماتی که در ذهن خیلی ها نسبت بهش وجود داره صحبت کنیم. پس با رسپینا24 همراه باشین.

جعبه سیاه

بسیاری از تکنولوژی هایی که امروز براحتی ازش استفاده می کنیم، حاصل یک عمر رویاپردازی ذهن های خلاق هستن. برای مثال هواپیمایی که ازش برای سفرهامون استفاده می کنیم، خودش حاصل یک آرزو و رویا بوده که به واقعیت تبدیل شده. جعبه ی سیاه هواپیما هم همین طوره! روزی که پدر دکتر دیوید وارن در سال 1934 بخاطر حادثه ی سقوط هواپیما در تنگه ی Bass کشته شد، دیوید تنها 9 سال داشت و در طول تمام سالهای عمرش بفکر ساختن دستگاهی بود که بشه اطلاعات داخل هواپیما و مکالمات داخل کابین خلبان رو ثبت کنه. وی بعد از اینکه نامه ای به مرکز تحقیقات هوایی در ملبورن نوشت، تونست در سال 1956، اولین دستگاه رو برای کمک به تحقیقات در حوادث هوایی بسازه. این دستگاه در ابتدا ARL نامیده شد و تا پنج سال مورد توجه کسی قرار نگرفت و در نهایت برای اولین بار در آمریکا و بریتانیا تولید شد. با ین حال، استرالیا اولین کشوری بود که این دستگاه رو ساخت.

دیوید وارن

جعبه ی سیاه، سیاه نیست

قبل از اینکه در مورد تکنولوژی ساخت جعبه ی سیاه و بخش های مهم اون صحبت کنیم، لازمه بدونین برخلاف چیزی که اغلب تصور می کنن، جعبه ی سیاه، رنگ نارنجی فسفری داره تا در صورت رخ دادن حادثه، از فاصله ی زیاد قابل رویت باشه و راحت تر پیدا بشه. پس این تصور اشتباه رو فراموش کنین!

جعبه سیاه هواپیما

جعبه سیاه چیست

جعبه ی سیاه یک دستگاه ضبط کننده ی اطلاعات پروازی هست که پارامترهای خاصی رو در طول پرواز در خودش ذخیره میکنه. در واقع در داخل هواپیما دو دستگاه برای ثبت وقایع و اطلاعات فنی هواپیما وجود داره. به دستگاهی که اطلاعات فنی هواپیما رو ذخیره می کنه به اختصار FDR (Flight Data Recorder) و دستگاه ثبت صداهای داخل کابین و هواپیما CVR (Cockpit Voice Recorder) گفته میشه. این دو دستگاه در مجموع جعبه ی سیاه رو میسازن و به همین خاطر هست که این جعبه ی اسرارآمیز تا این اندازه اهمیت داره.

جعبه ی سیاه توانایی ضبط اطلاعات فنی مربوط به 25 ساعت آخر پرواز رو دارن و برخلاف گذشته که از نوارهای مغناطیسی برای ثبت اطلاعات استفاده میشد، از سال 1990، اطلاعات روی کارت های حافظه ذخیره میشن و دیگه قطعه ی متحرک در داخل این جعبه وجود نداره. البته لازمه بدونین در جعبه های سیاه قدیمی، تنها 30 دقیقه از مکالمات ضبط میشد و در حال حاضر توانایی ضبط مکالمات 2 ساعت اخیر خلبان و سر و صداهای کابین رو داره و این اطلاعات میتونه به عنوان سرنخ در زمان وقوع حادثه مفید باشن.

اطلاعات جعبه سیاه

میزان مقاومت جعبه ی سیاه

وقتی یک اتفاق مثل انفجار، آتش سوزی و سقوط برای هواپیماها رخ میده، تمام اجزای هواپیما به شدت آسیب می بینن و یه جورایی کلا نابود میشن، اما جعبه ی سیاه سالم می مونه.  FDR ها معمولا در تیتانیوم یا فولاد ضد رنگ دوبار پیچیده میشن تا در برابر فشار کاملا مقاوم باشن. CSMU محافظ استوانه ای هست که به دستگاه ضبط اطلاعات متصل شده و در نتیجه کارت های حافظه ی موجود در واحدهای ضبط اطلاعات در برابر گرمای شدید، فشارهای بالای چند تُن، سقوط و همچنین نفوذ آب مقاوم میشن. در صورت غرق شدن جعبه ی سیاه در آب، راهنمای یابنده ی زیرآبی یا LUB آن هر یک ثانیه یکبار تا 30 روز به صدا در میاد و تا عمق 20 هزار پایی می تونن به سطح آب برسن. درسته که میشه مقاومت جعبه ی سیاه رو تا این حد بالا برد، اما نمیشه برای ساخت و مقاوم کردن هواپیما هم این تکنولوژی رو بکار برد. پس اصلا جای تعجب نیست که چرا جعبه ی سیاه از هواپیما مقاوم تره.

رمزگشایی اطلاعات جعبه سیاه

رمزگشایی از اطلاعات جعبه سیاه

اطلاعات ضبط شده در جعبه ی سیاه توسط کامپیوترها و نرم افزارهای خاصی دانلود و رمزگشایی میشن  که صرفا برای شماره سریال های مشخصی از FDR ها کاربرد دارن. رمزگشایی و تحلیل داده های دانلود شده از این جعبه نیاز به تخصص خاصی داشته و مهندسین دوره دیده در این زمینه بعد از تجزیه و تحلیل داده ها، نتایج و گزارش نهایی را برای شرکت های هواپیمایی اعلام میکنن.

رسپینا24، همیشه آرزو میکنه در هیچ جای دنیا هواپیمایی سقوط نکنه که عده ای بدنبال پیدا کردن جعبه ی سیاه و بررسی اطلاعات اون باشن. امیدواریم با خرید بلیط هواپیما رسپینا24، امن ترین سفرهای زندگی تون رو تجربه کنین.