بررسی آمار میزان تلفات در سوانح جاده ای، ریلی و هوایی

وقتی تصمیم می گیریم چند روز رو به خودمون اختصاص بدیم و بدور از تمام دغدغه های زندگی و کار استراحت کنیم، اولین چیزی که به ذهنمون میرسه اینه که چطوری بریم سفر؟ بلیط هواپیما بخریم یا بلیط قطار یا اتوبوس و یا اصلا با ماشین خودمون بریم؟ این نگرانی ها و سوالات در ابتدای سفر کاملا طبیعیه و باید بهترین راه رو انتخاب کرد. حالا ازتون یه سوال داریم، بنظرتون کدوم وسیله برای رفتن به مسافرت امن تره؟ ادامه ی این مطلب رو بخونین تا به این سوال پاسخ بدیم. با رسپینا24 همراه باشین.

امنیت در سفر

هر از چند گاهی که خبر سقوط هواپیما از گوشه و کنار دنیا به گوشمون میرسه، خیلی متاثر میشیم و ترس عجیبی از سوار هواپیما شدن به سراغمون میاد و با خودمون میگیم چه کاریه خرید بلیط هواپیما انجام بدیم و خودمون رو در معرض این خطرات قرار بدیم. اما لازمه بدونین، اون زمانی که سوار ماشین شدین و دارین خیلی خوشحال از خونه ی دوستتون به خونه برمی گردین، خیلی بیشتر از زمانی که سوار هواپیما هستین در معرض تصادفات احتمالی هستین. برای این حرف و ادعامون سند و مدرک داریم و یه نظر شخصی نیست که در ادامه احتمال خطر در سفرهای هوایی، ریلی و جاده ای رو با هم مقایسه می کنیم و قضاوت رو میزاریم بر عهده ی شما.

خرید بلیط هواپیما

امنیت قطار بیشتره یا هواپیما؟

سفر با قطار یکی از پرطرفدارترین نوع سفر به شمار میاد و این انتخاب کاملا درسته. علاوه بر هزینه ی کم و رفاه بیشتر مسافران در طول سفر با قطار، امنیت سفرهای ریلی هم در حد بسیار مطلوبیه و این یکی از دلایل محبوب بودن سفرهای ریلی هست. طبق نتایج بدست اومده از تحقیقی که توسط لان ساواج، اقتصاد دان معروف بر روی داده های بدست اومده از تعداد سوانح ریلی سال 2000 تا 2009، امنیت سفرهای ریلی در رتبه ی دوم در بین سایر وسایل نقلیه قرار داره. طبق این آمار، تعداد تلفات سوانح ریلی 0.43 نفر در هر میلیون مایل هست. جالبه که اغلب از سوار قطار شدن ترس نداریم و از هواپیما میترسیم و احساس می کنیم با خرید بلیط هواپیما ممکنه بیشتر در معرض سقوط و آسیب دیدن قرار بگیریم. ولی جالب اینه بدونین امنیت قطار بعد از هواپیماست!

خرید بلیط قطار

هواپیما امن تره یا سفرهای جاده ای؟

بعید به نظر میرسه کسی جواب این سوال که هواپیما امن تره یا سفرهای جاده ای رو بلد نباشه. حقیقت اینه فرقی نمیکنه در ایران زندگی کنین یا در یکی از مدرن ترین شهرهای دنیا، چون در هر صورت احتمال تصادفات جاده ای خیلی بیشتر از سوانح هوایی هست. اما دلیل اینکه سوانح هوایی بیشتر مورد توجه قرار می گیرن، شاید بخاطر اینه که با یک تصادف در جاده ممکنه تعداد کمی آسیب ببینن، اما با سقوط هواپیما در یک لحظه تعداد زیادی مسافر آسیب می بینن یا کشته میشن. طبق آمار بدست اومده توسط اداره ی ایمنی ترافیک جاده ای آمریکا، در سال 2015، 32.166 تصادف جاده ای در آمریکا رخ داده که 35000 نفر کشته شدن. این یعنی، از هر 100.000 نفر، 11 نفر در آمریکا بخاطر تصادفات جاده ای جان خودشون رو از دست میدن. طبق  آمار بدست اومده در سال 93، بیش از 18 هزار نفر در اثر سوانح جاده ای ایران کشته شدن. این آمار و ارقام معادل 60 سقوط هواپیماست!! 

سفرهای جاده ای

در مقابل سوانح جاده ای، خوبه یه آمار هم از سوانح هوایی نشون بدیم. آماری که اداره ی ایمنی ترافیک جاده ای در مورد میزان سقوط در ایرلاین های مختلف بیان کرده، نشون میده که در سال 2015، 0.155 سانحه ی هوایی در هر 100.000 ساعت پرواز رخ داده و این یعنی در هر یک میلیون مایل، 0.0035 نفر در سال بخاطر سقوط هواپیما کشته میشن.

بلیط هواپیما

آرنولد برنت، یکی از اساتید آمار ام آی تی، تحقیقی در این زمینه انجام داد و نتایج نشون دادن که در بازه ی زمانی بین سال 2008 تا 2012، با احتمال یک نفر در 45 میلیون پرواز در ایالت متحده بخاطر سقوط هواپیما کشته میشه. این میدونین یعنی چی؟ یعنی شما اگه هر روز و در طول 123000 سال، سوار هواپیما بشین و سفرهای هوایی رو تجربه کنین، دچار حادثه نمیشین!! جالبه نه؟ پس چرا می ترسین؟ 

خرید اینترنتی بلیط هواپیما

وقتی درست فکر کنین و تعصبات و افکار منفی که از قبل نسبت به هواپیما داشتین رو کنار بزارین، کاملا متوجه میشین که سفرهای هوایی امن ترین نوع سفر هستن. میزان امنیت در سفرهای هوایی با پیشرفت و مجهز شدن هواپیماها، روز به روز در حال افزایش هست. به طوریکه سال گذشته، یعنی 2017، به عنوان امن ترین سال برای سفرهای هوایی معرفی شد.

امنیت سفر با هواپیما

فرقی نمیکنه با خرید بلیط هواپیما رسپینا24 بخواین به سفر برین یا بخواین با یک وسیله ی نقلیه ی دیگه، در هر صورت همیشه آرزو میکنیم امن ترین سفرها رو در طول زندگی تون تجربه کنین.