جریمه ی حضور اضافه هر ایرانی در ترکیه بر چه اساس محاسبه میشود

کافیه یه جستجوی ساده در اینترنت داشته باشین تا متوجه بشین که خرید آنلاین تور استانبول، آنتالیا و سایر شهرهای ترکیه تا چه اندازه تبلیغ میشه و طرفدار داره. علاوه بر فاصله ی کم ترکیه با ایران، عدم نیاز به دریافت ویزا برای ورود به خاک این کشور، باعث شده تا ترکیه یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری برای ایرانی ها به شمار بیاد. اما مسافران زیادی هستند که به خاطر عدم آشنایی با قوانین موبوط به اقامت و مدت زمان مجاز برای حضور در شهرهای مختلف اون، مجبور به پرداخت جریمه میشن. برای آشنایی با قوانین مدت زمان مجاز برای حضور در ترکیه آشنا در ادامه با رسپینا24 همراه باشین.

یکی از مهم ترین مدارک برای ورود به خاک هر کشور، ویزا هست و دریافت اون یه پروسه ی زمان بر و کمی پیچیده ست که باعث میشه سفرهای خارجی رو با چالش روبرو کنه. اما در حال حاضر (مرداد 1397) ایرانی ها می تونن بدون ویزا به 11 کشور مختلف سفر کنن که عبارتند از: کردستان عراق، مالزی، ترکیه، گرجستان، دومینیکا، اکوادور، گویان، هائیتی، نیکاراگوئه، ونزوئلا، نیووی و ایالت فدرال میکرونزی. خیلی خوبه که بدون دریافت ویزا میشه خرید بلیط هواپیما خارجی به کشورهای مختلف در گوشه و کنار دنیا سفر کرد، اما این سفر زمانی بهتر میشه که شما بدونین مدت زمان حضور در هر کشور محدود هست و بعد از گذشت این زمان باید جریمه پرداخت کنید  و بر این اساس برنامه ریزی کنین.

خرید تور استانبول

مدت زمان مجاز برای حضور در ترکیه

همون طور که قبلا اشاره کردیم، ایرانی ها بدون نیاز به دریافت ویزا میتونن نسبت به خرید بلیط هواپیما یا خرید تور ترکیه اقدام کنن و هر 6 ماه یکبار به مدت 3 ماه در این کشور حضور داشته باشن. البته لازمه بدونین، در این مدت نمی تونین به تحصیل یا کار مشغول بشین و سفری کاملا تفریحی رو باید پشت سر بزارین. اما اگه نیاز دارین تا مدت زمان بیشتری در ترکیه باشین، باید به اداره ی مهاجرت درخواست اقامت بدین. برای برخی از مسافران ممکنه این نگرانی پیش بیاد که نتیجه ی موافقت با اقامت بیشتر از 3 ماه ممکنه کمی زمان بر باشه و از طرفی مدت زمان مجاز حضور در ترکیه هم رو به اتمام باشه، در این شرایط چه کاری باید انجام داد؟ این دسته از افراد باید بدونن با توجه قانون 6458 ترکیه، چون درخواست اقامت قبل از اتمام مدت زمان مجاز حضور در ترکیه به اداره مهاجرت ارائه شده، در نتیجه جای نگرانی نیست و نیاز به پرداخت جریمه نیست. اما اگه در این مدت درخواست به اداره ی مهاجرت ارائه نکنید، دیپورت خواهید شد و در زمان خروج از ترکیه باید جریمه پرداخت کنین.

خرید آنلاین تور استانبول

جریمه ی حضور اضافه در ترکیه

از جمله فاکتورهای مهم در تعیین جریمه ی حضور غیر مجاز ایرانی ها در ترکیه، سن و تعداد روزهای حضور در این کشور هست. البته فاکتورها و نحوه ی محاسبه ی این جریمه برای اتباع کشورهای مختلف با هم فرق داره و مواردی که در اینجا ذکر میشن، برای ایرانی ها هست. طبق قوانین تعریف شده در ماه مه سال 2015 تسط دولت ترکیه، هر ایرانی بالای 18 سال برای ماه اول 50 دلار و ماه های بعد 10 دلار خواهد بود. البته هزینه ی دریافت کارت اقامت که 68 لیر می باشد رو باید به این هزینه اضافه کنید. جریمه ی افراد زیر 18 سال برای ماه اول 25 دلار و ماه های بعد 5 لیر به علاوه ی هزینه ی دریافت کارت اقامت هست.

برای اینکه راحت تر بتونین جریمه ی حضور اضافه در ترکیه رو محاسبه کنید، با ذکر یه مثال پیش میریم. فرض کنید آقای x که بالای 18 سال سن داره، 6 ماه اضافه در ترکیه حضور داشته، در این صورت میزان جریمه برابر خواهد بود با:

10 دلار جریمه ی ماه اول+ 50 دلار* 5 ماه حضور بیشتر از یک ماه+ 68 لیر هزینه ی صدور کارت اقامت

و جریمه ی حضور 6 ماه اضافه ی خانم Y که زیر 18 سال سن داره، برابر خواهد بود با:

25 دلار جریمه ی حضور برای ماه اول+ 5 لیر* 5 ماه حضور بیشتر از یک ماه+ 68 لیر هزینه ی دریافت کارت اقامت

سایت رسمی خرید بلیط هواپیما رسپینا24، بهتون پیشنهاد میکنه قبل از اینکه تصمیم به خرید آنلاین تور یا خرید بلیط هواپیما خارجی بگیرین، با قوانین مهاجرت و حضور در مقصدتون کاملا آشنا باشین تا بدون دردسر بتونین روزهای خوبی رو سپری کنید. با رسپینا24 روی زمین نمی مونین.