راه های مقابله با گوش درد در سفرهای هوایی

یکی از بزرگ ترین معضلات در سفرهای هوایی، مخصوصا برای کودکان و نوزادان، گوش درد بخاطر تغییر فشار هوا هست که میتونه لذت سفر رو با کمی درد همراه کنه. در این مطلب قصد داریم دلایل رخ دادن گوش درد در سفرهای هوایی، راه های پیشگیری و مقابله با این مشکل رو معرفی کنیم. برای داشتن سفرهای هوایی آروم و لذت بخش در ادامه با رسپینا24 همراه باشین.

گوش درد در سفرهای هوایی

عملکرد گوش در سفرهای هوایی

دلیل اصلی گوش درد در سفرهای هوایی، نوع عملکرد اون در شرایط مختلف هست که به شدت نسبت به افزایش یا کاهش فشار عکس العمل نشون میده. گوش در حالت کلی از سه بخش تشکیل شده که عبارتند از گوش خارجی، میانی و داخلی. جدای از نوع عملکرد گوش در برابر دریافت ارتعاشات صدا، فشار هوا بین گوش داخلی و بیرونی باید یکسان یا تقریبا هم اندازه باشد که این تعادل با شیپور استاپس ایجاد میشه. به عبارت دیگه، وقتی فشار هوا در گوش بیرونی بیشتر از گوش داخلی باشه، شیپور استاپس پرده ی گوش رو به داخل میکشه و در شرایطی که فشار هوای بیرونی کم تر از فشار هوای گوش داخلی باشه، پرده ی گوش متورم خواهد شد.

گوش درد در هواپیما

 متورم شدن یا به داخل کشیده شدن پرده ی گوش با تغییرات فشار هوا دلیل اصلی گوش درد در سفرهای هوایی به شمار میاد. یکی از واضح ترین مثال ها برای درک این عملکرد ایجاد تعادل بین دو گوش، نحوه ی قورت دادن غذا هست. کمی به فرآیند قورت دادن توجه کنین! حتما متوجه صدایی در گوشتون میشین، این صدا همون هوایی هست که از گوش داخلی توسط شیپور استاپس به گوش میانی ارسال میشه تا هوای بین گوش داخلی و خارجی رو تنظیم کنه.  

شاید براتون سوال پیش بیاد که در کوهنوردی هم فشار هوا در ارتفاعات بالا با پایین تفاوت زیادی داره، اما کمتر پیش میاد که کسی گوش درد بشه. برقراری تعادل بین فشار هوا در گوش داخلی و بیرونی اگه به مرور برقرار بشه هیچ مشکلی برای پرده ی گوش بوجود نمیاد و با توجه به اینکه کوهنورد با سرعت کم فاصله ش از زمین زیاد میشه، در نتیجه دچار گوش درد نخواهد شد. در مقابل، با صعود یا فرود یکباره ی هواپیما چون فشار به طور ناگهانی تغییر میکنه،  در نتیجه گوش درد رو به همراه داره.

خرید بلیط هواپیما خارجی

پیشگیری از گوش درد در سفرهای هوایی

در سفرهای هوایی باید قبل از مبتلا شدن به گوش درد یا هر نوع بیماری دیگه، از ابتلا به اون جلوگیری کنین و مانند موارد مهم در سفر برای افراد مبتلا به دیابت یا زنان باردار، راه های پیشگری از گوش درد در سفرهای هوایی رو هم بدونین.

آدامس جوییدن

حتما تا بحال در سفرهای هوایی توجه کردین که اغلب افراد در حال آدامس جوییدن هستن، دلیل این کار قورت دادن های پیاپی آب دهان هست که به ایجاد تعادل در هوای گوش داخلی و خارجی کمک میکنه. علاوه بر آدامس، آبنبات هم میتونه مفید باشه. البته اگر قصد دارید عمل قورت دادن تاثیر بیشتری داشته باشه، بهتره دهان و بینی رو ببندید و بعد آب دهان یا غذا رو قورت بدین. به این کار اصطلاحا مانور توین بی گفته میشه.

مانور والسالوا

برای انتقال هوا از گوش داخلی به بیرون یکی از موثرترین روش ها، به کار بردن مانور والسالوا هست. به عبارت دیگه، اگه دهانتون رو در حالت بسته پر از هوا کنین و بینی رو هم بگیرید، در این صورت تلاش کنین تا هوا رو از گوش بیرون بدین باعث میشه تعادل تا حد زیادی برقرار بشه.

خرید بلیط هواپیما کودکان

گوش درد در سفرهای هوایی برای نوزادان

افراد بزرگسال در برابر درد طاقت بیشتری دارند و تغییر فشار هوا ممکنه اصلا با درد همراه نباشه، اما نوزادان در برابر این تغییرات فشار هوا به شدت حساس هستن و پرده ی گوش نازک و آسیب پذیری دارند. بهترین کار در این شرایط همراه داشتن پستانک و شیشه شیر می باشد. نوزاد با مکیدن مداوم پستانک و شیشیه شیر عمل قورت دادن را مرتب تکرار میکنه و در نتیجه تعادل بین هوای گوش داخلی و بیرونی برقرار خواهد شد.

علاوه بر موارد ذکر شده، می تونین با خمیازه کشیدن و استفاده از گوش گیرهای مناسب یا استفاده از اسپری به اندازه ی مجاز و نخوابیدن در لحظه ی صعود یا فرود تا حد زیادی از گوش درد در سفرهای هوایی جلوگیری کنید. لازمه بدونین که جدی نگرفتن این قضیه باعث دردهای شدید، عفونت در گوش، آسیب دیدن پرده گوش، حالت تهوع، خونریزی گوش و حتی ناشنوایی رو به همراه داره.

سایت رسمی خرید اینترنتی بلیط هواپیما رسپینا24 سفرهای هوایی آروم، امن و آسوده ای رو براتون آرزو میکنه.