قوانین، خطرات و مضرات نوشیدن الکل در پرواز

نوشیدن الکل در پرواز از آن دسته مسائلی می باشد که برای مسافران در خارج از ایران منع قانونی نداشته و حتی برخی از شرکت های هواپیمایی سرو آن را در طول پرواز به عنوان یک سرویس ویژه ارائه می دهند. البته خلبانان و خدمه پرواز از این قضیه مستثنی هستند و در تمام دنیا با محدودیت هایی در این زمینه مواجه می باشند. نوشیدن الکل در پرواز مشکلات زیادی را برای شخص و سایر مسافران به همراه خواهد داشت که در ادامه نگاهی به این مساله و محدودیت های موجود در آن خواهیم داشت. با رسپینا24 همراه باشید.

نوشیدن الکل در پرواز

مضرات نوشیدن الکل در پرواز

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در طول پرواز برای اغلب مسافران بوجود می آید، ارتفاع زدگی یا جت لگ می باشد که سردردهای شدید را به همراه دارد که دلیل اصلی آن افزایش غلظت خون بخاطر قرار گرفتن در ارتفاع زیاد می باشد. به همین منظور باید از نوشیدن چای، قهوه و الکل به شدت خودداری نمود تا سفری آرام و لذت بخش را با خرید بلیط هواپیما تجربه نمود. اثرات نوشیدن الکل در پرواز به مرور و با جذب آن از طریق معده و روده و افزایش غلظت خون احساس میشود و سردرد را به همراه خواهد داشت.

نوشیدن الکل در هواپیما

از جمله مشکلات جسمی دیگری که در سفرهای هوایی برای اغلب افراد بوجود می آید، حالت تهوع می باشد که همگی ناشی از افزایش ارتفاع می باشند و به همین منظور باید در انتخاب مواد غذایی دقت کافی داشت. نوشیدن الکل در پرواز با توجه به درصد الکل این حالت را تشدید نموده و در نتیجه مشکلاتی را برای مسافر به همراه خواهد داشت.

علاوه بر موارد فوق، مصرف زیاد الکل باعث گیجی،  نداشتن تمرکز، انجام حرکات و رفتارهای نامناسب و ایجاد مزاحمت برای سایر مسافران میشود. در بسیاری از سفرها با خرید بلیط هواپیما خارجی، مهمانداران در این شرایط به شخص تذکر داده و محدودیت هایی را برای آنها اعمال می کنند.

نوشیدن الکل در هواپیما

نوشیدن الکل در پرواز توسط خلبانان

جان صدها مسافر موجود در هواپیما تا حد بسیار زیادی در دستان خلبان می باشد و به همین خاطر این افراد باید از قدرت تمرکز بالایی برخوردار بوده و تصمیمات درستی را در شرایط مختلف اتخاذ کنند. به همین خاطر نوشیدن الکل در پرواز برای خلبانان و خدمه پرواز کاملا ممنوع بوده و در صورت مشاهده ی چنین مواردی شخص از انجام پرواز منع خواهد شد. البته در صورت مشاهده ی نوشیدنی الکلی در کابین خلبان و انجام پرواز در حالتی که درصد الکل خون بیش از 0.04 باشد، زندان را به همراه خواهد داشت.

جالب است بدانید که 10 درصد سوانح هوایی در آمریکا، نوشیدن الکل در پرواز توسط خلبانان می باشد و این آمار برای اغلب کشورهای سراسر دنیا صدق می کند.

نوشیدن الکل در هواپیما

قوانین نوشیدن الکل در پرواز

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، نوشیدن الکل در پرواز برای مسافران و خدمه پرواز کاملا ممنوع بوده و در صورت مشاهده ی چنین مواردی شخص محاکمه خواهد شد. در سایر کشورها چنین محدودیت هایی برای مسافران در طول پرواز وجود نداشته، اما میزان الکل نباید از حد مجاز بیشتر باشد و مشکلات و مزاحمت برای سایر افراد حاضر در کابین ایجاد نشود. در مقابل، قوانین سختگیرانه ای برای خلبانان وجود دارد که عبارتند از:

عدم مصرف الکل تا 8 ساعت قبل و در حین پرواز (البته برخی از شرکت های هواپیمایی مصرف الکل در 12 تا 14 ساعت قبل از پرواز را ممنوع کرده اند)

میزان الکل موجود در خون خلبان باید کمتر از 0.04 باشد

نوشیدن الکل خلبانان

سقوط هواپیما بخاطر نوشیدن الکل در پرواز

با توجه به قوانین سختگیرانه ی کشورمان در مصرف و نوشیدن الکل در مسافران و خدمه، سقوط ناشی از این مساله گزارش نشده است. اما در سایر کشورها در گذشته بسیار زیاد بوده و به همین خاطر در حال حاضر با قوانین و محاکمه های جدی این آمار رو به کاهش می باشد. جالب است بدانید که سال 2016، در کشور کانادا دو  خلبان بخاطر این قوانین به 8 سال زندان محکوم شدند. طبق آمار برای مثال در سال 1993 حدود 338 نفر بخاطر عدم تمرکز خلبان و سقوط هواپیما جان خود را از دست داده اند و با قوانین موجود در تمام شرکت های هواپیمایی، این آمار به شدت کاهش یافته است

سایت رسمی خرید اینترنتی بلیط هواپیما رسپینا24، سفرهایی آرام، خاطره انگیز و بدون هیچ گونه مشکلات جسمی و روحی را برایتان آرزو می کند