قوانین ارز مسافرتی که قبل از خرید بلیط هواپیما باید بدونین

شروع سفرهای خارجی از مراحل ابتدایی و انتخاب مقصد سفر گرفته تا لحظه ی خروج از کشور و تهیه ی ارز مسافرتی با کلی سوال همراه هست. با توجه به تغییر قوانین دریافت ارز مسافرتی و نوسانات موجود در بازار ارز، تصمیم داریم در این مطلب همراهان عزیز رسپینا24 رو در جریان قوانین مصوبه 20 فروردین ماه برای دریافت ارز مسافرتی  قرار بدیم تا برای خرید بلیط هواپیما و رزرو آنلاین هتل بتونن بدرستی برنامه ریزی کنن. در ادامه با رسپینا24 همراه باشین.

قوانین دریافت ارز مسافرتی

با توجه به نوسانات بسیار زیاد ارز در روزهای آغازین سال جدید و تصمیم دولت به تک نرخی شدن دلار، قوانین جدیدی برای دریافت ارز مسافرتی وضع شد که به گفته ی بانک مرکزی این قوانین از تاریخ 21 فروردین ماه اجرایی شدن. تغییرات در قوانین جدید دریافت ارز مسافرتی وجود داره که در این بین، عدم وجود نام فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد مشهد در لیست فرودگاه های ارائه دهنده ی ارز مسافرتی یکی از مهم ترین و خبرسازترین هست.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی

برای دریافت ارز مسافرتی هر شخص با ارائه ی مدارک زیر میتونه با توجه به مقصد سفر که در زمان خرید بلیط هواپیما و دریافت ویزا مشخص شده، مبلغی رو به عنوان ارز مسافرتی دریافت کنه.

* گذرنامه ی معتبر جمهوری اسلامی ایران

* نسخه ی چاپ شده ی بلیط هواپیما

* ویزای کشور مقصد (در شرایطی که ورود به کشور مقصد نیاز به ویزا داشته باشه)

* اصل رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور

* فرم تکمیل شده ی فروش ارز

قوانین جدید دریافت ارز مسافرتی

میزان ارز مسافرتی پرداختی برای هر مسافر

مقصد و کشوری که در زمان خرید بلیط هواپیما تعیین کردین، ارتباط مستقیم با میزان ارز مسافرتی که می تونین دریافت کنین داره. نکته ای که باید در این زمینه اطلاع داشته باشین این هست که میزان ارز مسافرتی برای کشورهای مشترک المنافع و هم مرز نصف ارز مسافرتی سایر کشورها هست. کشورهای مشترک المنافع و هم مرز با ایران عبارتند از:

ارمنستان، استونی، بلاروس، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، گرجستان، مولداوی، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان، اوکراین، کویت، قطر، بحرین، افغانستان، ترکیه، پاکستان، امارات متحده عربی، عمان، لتونی، لیتوانی

طبق قوانین ارز مسافرتی، مسافرانی که خرید بلیط هواپیما برای کشورهای هم مرز و مشترک المنافع رو انجام دادن، 500 یورو و برای سایر کشورها 1000 یورو دریافت خواهند کرد. البته لازم به ذکر هست که برای سفر به عراق، میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هنوز اعلام نشده.

دریافت ارز مسافرتی

ارز مسافرتی رو از کجا تهیه کنیم؟

بعد از خرید بلیط هواپیما برای اینکه بتونین ارز مسافرتی دریافت کنین، لازم هست که به شعب منتخب بانک ملی و بانک سامان مراجعه کنین. برای اطلاع از شعب منتخب بانک سامان برای فروش ارز مسافرتی با شماره ی 6422-021 تماس بگیرین. بعد از پرداخت معادل ریالی ارز مسافرتی به شعب منتخب، باید رسید دریافت کنین و زمان خروج از کشور لازم هست که به باجه ی بانک ملی در فرودگاه های مبدا مراجعه کنین و ارز رو با ارائه ی رسید به باجه ی مورد نظر دریافت کنین. فرودگاه های مبدا اعلام شده در قانون مصوب شده در 20 فروردین ماه 97 عبارتند از:

فرودگاه بین المللی امام خمینی، فرودگاه شیراز، فرودگاه اصفهان، فرودگاه تبریز، فرودگاه ارومیه و فرودگاه اهواز

** نکته ی جالب و بحث برانگیز در این قانون، عدم وجود نام فرودگاه مشهد در این لیست هست که هنوز دلیلی برای این تصمیم ذکر نشده.

ارز مسافرتی

چه افرادی نمی تونن ارز مسافرتی دریافت کنن؟

مطابق با قوانین پرداخت ارز مسافرتی افراد با شرایط زیر نمی تونن برای خروج از کشور ارز دریافت کنن:

* افراد زیر 12 سال

* ایرانیان مقیم خارج از کشور

* دارندگان گذرنامه های خدمتی و سیاسی

ارز مسافرتی

نکات مهم برای دریافت ارز مسافرتی

* میزان ارز دریافتی برای سفر به عتبات عالیات (سفر به عراق و عربستان صعودی) هنوز اعلام نشده و متعاقبا با هماهنگی سازمان حج و زیارت، شرایط و میزان ارز پرداختی به هر مسافر اعلام خواهد شد.

* ارز درمانی و دانشجویی مانند قبل از طریق بانک های سامان و تجارت پرداخت میشه

* میزان ارز پرداختی به دانشجویان، حداکثر سالانه 15 هزار دلار بابت شهریه و ماهانه حداکثر هزار دلار برای هزینه ی اقامت دانشجو و مبلغ حداکثر 500 دلار برای هر یک از اعضای خانواده ی دانشجو تعیین شده.

* میزان ارز درمانی، حداکثر 10 هزار دلار هست که این مبلغ با تشخیص پزشک معالج داخلی و تایید شورای عالی پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور پرداخت میشه. در صورت نیاز به پرداخت ارز درمانی بیشتر از 10 هزار دلار، نیاز به تاییدیه ی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رعایت قوانین و ضوابط جاری هست.

* فروش ارز مسافرتی تنها چهار روز کاری قبل از تاریخ پرواز که روی بلیط هواپیما درج شده، امکان پذیر هست

خرید بلیط هواپیما خارجی

امیدواریم برای هر گوشه از دنیا که خرید بلیط هواپیما رسپینا24 رو که انجام میدین، سفری خوش همراه با خاطرات به یادموندنی رو تجربه کنین. 

سوالاتتون رو در زمینه ی خرید بلیط هواپیما داخلی، خرید بلیط هواپیما خارجی، خرید آنلاین تور، رزرو آنلاین هتل و خرید بلیط قطار و خرید بلیط اتوبوس می تونین از طریق راه های ارتباطی زیر، از کارشناسان ما بپرسین و با خیال آسوده سفرتون رو شروع کنین.