یکی از دردسرسازترین مسائلی که بسیاری از مسافران در زمان خروج از کشور و پرواز خارجی ممکن است با آن ور به رو گردند، همراه داشتن بیش از حد دارو و همچنین اقلامی است که از طرف گمرک دارای محدودیت می باشند. با توجه به مشکلات پیش اومده در این زمینه، سازمان غذا و دارو این مساله را مورد پیگیری قرار داده و در نهایت گمرک ایران در تاریخ 2 مهر ماه 97،  اطلاعیه ای در این زمینه صادر کرده است که در ادامه شرح کامل اون رو می توانید مطالعه فرمائید.

قوانین گمرکی خروج دارو از کشور

محدودیت های گمرکی برای خروج کالاهای مختلف با خرید بلیط هواپیما خارجی

* مطابق اطلاعیه ی سازمان گمرک ایران در تاریخ 2 مهر ماه 1397، هر مسافر در زمان خروج از کشور می تواند حداکثر 3 بسته قرص یا کپسول، 10 عدد آمپول یا ویال، پنج عدد شربت یا سوسپانسیون، پنج عدد کرم، پماد یا ژل، پنج عدد قطره و سه عدد اسپری تنفسی همراه داشته باشد.

* تمام مسافران، اعم از ایرانی و غیر ایرانی، در زمان خروج از کشور می توانند کالاهای غیر ایرانی به اندازه ی مجاز و کالاهای ایرانی به اندازه ای که جنبه ی تجاری پیدا نکنند، با خود همراه داشته باشند. حمل کالاهایی که جنبه ی تجاری پیدا می کنند، نیاز به داشتن مجوزهای لازم دارد.

* دانشجویان خارجی یا اتباعی که در ایران زندگی می کنند و به کار مشغول می باشند، در زمان خروج از کشور می توانند تمام وسایل منزل را بدون کسب مجوز با هواپیما به مقصد مورد نظر حمل کنند.

* یکی از موارد بسیار مهم که بسیاری از مسافران در زمان خروج از ایران به آن توجه ندارند، حمل خشکبار بیش از حد مجاز می باشد. با توجه به اینکه پسته و زعفران از خشکبار اصلی و صادراتی ایران به شمار می آید، در نتیجه سازمان گمرک ایران برای خروج آن ها محدودیت هایی را اعمال نموده است. هر مسافر دارای گذرنامه تنها 10 کیلوگرم پسته و 100 گرم زعفران می تواند  همراه داشته باشد. البته لازم به ذکر است که جهان گردان خارجی که گذرنامه خارجی دارند، شامل این محدودیت نمی شوند و تا جایی که حمل این گونه موارد جنبه تجاری نداشته باشند، مجاز هستند.

* مسافرانی که با قصد سفر به عتبات عالیات دارند، نمی توانند پسته، مغز پسته، زعفران و خشکبار همراه داشته باشند.

* هر مسافر می تواند تا سقف 20 متر مربع فرش دستباف و گلیم همراه داشته باشد و از کشور خارج کند. البته لازم است بدانید که خروج فرش های نفیس و اشیایی که جنبه ی عتیقه دارند، چه از طریق مرزهای هوایی و چه زمینی و دریایی در هر صورت ممنوع می باشد.

* خروج هر گونه فرش و گلیم برای مسافرانی که عازم مقاصدی مانند عراق، سوریه و عربستان سعودی می باشند، کاملا ممنوع هست.

* زیورآلات، طلا و ساعت برای مصارف شخصی مجاز می باشند و نیاز به دریافت مجوز از سمت بانک مرکزی ندارند. اگه قصد خروج نقره از ایران را دارید، تنها  تا 3 کیلوگرم و برای طلا هر مسافر 150 گرم میتواند در لحظه ی خروج از مرزهای ایران همراه داشته باشد.

* حمل هر نوع وسایل عتیقه و آثار باستانی و ملی ایران و اسلحه و مهمات نظامی در زمان خروج از تمام مرزهای هوایی، دریایی و زمینی ممنوع است.

این اطلاعیه در تاریخ 2 مهر ماه توسط سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران صادر و به تمام فرودگاه ها و گمرکات جاری ابلاغ شده است.