معرفی فلسفه، تاریخچه و آداب و رسوم جشن چهارشنبه سوری

روزهای آخر سال که میشه، اغلبمون منتظریم یه شب عالی و پر از هیجان رو با آتیش بازی تجربه کنیم. اینکه سه شنبه ی آخر سال تا چه اندازه مهمه و چقدر به آداب و رسومش توجه میشه کاملا سلیقه ایه. یه عده چهارشنبه سوری رو یه شب مثل بقیه شبهای سال میدونن و یه عده حتی ترجیح میدن با خرید بلیط هواپیما یا بلیط قطار خودشون رو به جمع صمیمی خانواده برسونن و یه جشن سنتی و عالی رو برگزار کنن. اگه از فلسفه و آداب و رسوم چهارشنبه سوری مطلع باشیم، شاید ما هم عاشق این شب بشیم و مثل گذشتگانمون چهارشنبه سوری رو زیباتر برگزار کنیم. ادامه ی این مطلب رو بخونین تا با فلسفه، تاریخچه و آداب و رسوم چهارشنبه سوری بیشتر آشنا بشین. با رسپینا24 همراه باشین.

چهارشنبه سوری

با نزدیک شدن به بهار، شهر حال و هوای دیگه ای پیدا میکنه، خیابونا شلوغ تر میشن و رونق دوباره به بازار برمیگرده و لباسای رنگارنگ، که حال و هوای بهار دارن توی ویترین مغازه ها جلوه گری می کنن. یه عده بفکر اینن که تعطیلات عید رو چطور بگذرونن و برای شروع سفرهای نوروزی دنبال خرید بلیط هواپیما یا بلیط قطارن و یه عده بفکر خرید آجیل شب عیدن. همین طور که مشغول قدم زدن هستین و جلوی ویترین مغازه ها توقف می کنین، غرق در افکارتونین که امسال چطور بود و سال دیگه قراره چطور بشه و هزار و یک فکر و خیال دیگه، که یهو احساس می کنین مسیر رو اشتباهی اومدین و پا گذاشتین به خط مقدم جنگ! صدای بمب و انفجار و هیاهو به گوشتون میرسه و یه لحظه مات و مبهوت میشین و یادتون میاد ای دل غافل! امشب چهارشنبه سوریه و نباید از خونه میومدین بیرون. باز میرین توی فکر که گذشتگان ما ایرانی ها، که مشهورن به صلح و دوستی، این چه رسمیه آخه برای آخر سال گذاشتن؟ اینجاست که با خودتون میگین، یا ایرانی ها اصلا دنبال صلح و آرامش نبودن یا چهارشنبه سوری امروزی اون چیزی نیست که در گذشته بوده.

مراسم چهارشنبه سوری

فلسفه ی چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری، یکی از جشن و سنت های قدیمیه ایران محسوب میشه که شب چهارشنبه ی آخر سال برگزار میشده و البته هنوز هم برگزار میشه. در لغت چهارشنبه سوری از دو بخش "چهارشنبه"، که یکی از روزهای هفته ست و "سوری" به معنی سرخی تشکیل شده. طبق آئین و آداب و رسوم باستان، از بعدازظهر آخرین سه شنبه ی سال در تمام شهرهای ایران، آتش روشن می کردن و با خوندن "زردی من از تو، سرخی تو از من"، با پریدن از روی آتیش، آرزو میکردن رنگ زرد که نشان از بیماری و حال ناخوشه، ازشون گرفته بشه و به آتش داده بشه و بجای اون، رنگ سرخ که نشان گرمی و انرژی هست رو از آتش بگیرن.

فلسفه ی چهارشنبه سوری

آداب و رسوم چهارشنبه سوری

با خوندن آداب و رسوم چهارشنبه سوری یه سردرگمی و تضاد میاد توی ذهنتون که چهارشنبه سوری امروزی چه شباهتی به گذشته داره؟ اصلا اسمش رو باید گذاشت چهارشنبه سوری یا جنگ؟ گاهی حسرت میخوریم از اینکه رسم و رسومات به اون خوبی داشتیم و حالا ازش غافل شدیم.

کوزه شکنی

در مراسم کوزه شکنی، مقداری نمک و زغال و سکه ی ده شاهی در کوزه میریختن و هر کدوم از اعضای خانواده این کوزه رو دور سرشون میچرخوندن. نفر آخر خانواده به پشت بوم میرفته و کوزه رو به پایین می انداخته و "درد و بلای من بِرَه توی کوزه و بِرَه توی کوچه" رو زمزمه میکردن.

کوزه شکنی چهارشنبه سوری

فالگوش ایستادن

در مراسم فالگوش ایستادن، افرادی که حاجت و گرفتاری داشتن، نیت میکردن و پشت در خونه ی همسایه میرفتن و فالگوش می ایستادن و اولین حرفی که به گوششون میرسیده رو تعبیر نیتشون برداشت می کردن. اگه اون حرف معنای خوبی داشت، به فال نیک و در غیر این صورت به فال بد می گرفتن. البته در بعضی از شهرها بجای گوش دادن به حرفهای خونه ی همسایه، به معابر و چهار راه ها در سطح شهر میرفتن و به صحبت های اولین نفری که بهشون میرسید گوش میدادن و نیتشون رو تعبیر می کردن.

آش بیمار

اصلا جشن و مراسمی نیست که رد و پایی از آش در اون نباشه (:دی). افرادی که بیمار توی خونه داشتن، شب چهارشنبه سوری، یکی از افراد خانواده با ظرف مسی و یک قاشق به در خونه ی همسایه ها میرفته و با قاشق به ظرف میزده. صاحب خونه حبوبات یا پول در ظرف میذاشته و در نهایت با هر چیزی که در ظرف میریختن، آش درست می کردن و به عنوان "آش بیمار" بین همه تقسیم میشد.

آش چهارشنبه سوری

گره گشایی

افردی که در کارشون گره و مشکلی داشتن، چهارشنبه سوری رو یه فرصت برای رهایی از اون مشکل می دونستن و یه گوشه از روسری یا لباسشون رو گره میزدن. بعد توی مسیر رفت و آمد مردم می ایستادن و از یک نفر میخواستن تا اون گره رو باز کنه و این کار رو به فال نیک می گرفتن.

آجیل چهارشنبه سوری

بخش خوشمزه و پای ثابت اغلب جشن های ایرانی، آجیل و میوه های خشک هستن. در شب چهارشنبه سوری، آجیل شور و شیرین با هم مخلوط میشد و به عنوان نذری توسط زنان تقسیم میشد. حالا این مراسم چه عیب و ایرادی داشتن که به فراموشی سپرده شدن و با بمب و ترقه جایگزین شدن، خودش یه سوال بزرگه!

آجیل چهارشنبه سوری

مراسم دیگه ای مثل فال گرفتن و رفع چشم زخم و بخت گشایی هم در برخی از شهرها اجرا میشده و مثل تمام آداب دیگه ی این شب، به فراموشی سپرده شدن. کاش بشه دوباره این شب، یه شب پر از هیجان و شاد و بدون اتفاقات ناگوار بشه تا بعد از اون با خرید بلیط قطار یا خرید بلیط هواپیما رسپینا24 و یا هر جور دیگه ای که دوست دارین، سفرهای نوروزی رو با حال خوش شروع کنین. رسپینا24، چهارشنبه ی سوری خوبی رو براتون آرزو میکنه.