فرودگاه استانبول یکی از بزرگ ترین و مجهزترین فرودگاه های ترکیه می باشد که مقصد بسیاری از مسیرهای پرواز خارجی از مبدا ایران نیز می باشد. این فرودگاه که در منطقه ی Arnavutköy که در بخش اروپایی شهر واقع شده، از آوریل 2019 آغاز به فعالیت نموده است. با ما همراه باشید تا در ادامه با امکانات آن بیش تر آشنا شوید.

فرودگاه بین المللی استانبول

معرفی فرودگاه استانبول

فرودگاه استانبول، سومین فرودگاه در استانبول می باشد که بعد از آتاتورک و صبیحه ساخته و به عنوان مهم ترین فرودگاه بین المللی در ترکیه معرفی شده است. پروازهای انجام شده در فرودگاه آتاتورک از تاریخ 6 آوریل 2019 و در ساعت 2 بامداد به طور کامل متوقف گردید و از تاریخ 6 آوریل 2019 ساعت 14 در فرودگاه استانبول انجام شد و رسما فعالیت این فرودگاه آغاز گردید. در نهایت تجهیزات فرودگاه قدیمی آتاتورک طی 45 ساعت همگی به این فرودگاه منتقل شد و  جالب است بدانید که لقب بزرگترین اثاث کشی در دنیا را به خودش اختصاص داد.

بعد از اینکه فرودگاه آتاتورک به عنوان یکی از شلوغ ترین فرودگاه های اروپایی انتخاب شد و از آنجا که فضا برای ساخت باند جدید در آن وجود نداشت، در نتیجه طرح تاسیس فرودگاه جدید استانبول مطرح گردید. جالب است بدانید که در سالهای 2015 و 2016 دو فرودگاه آتاتورک و فرودگاه صبیحه بیش از 100 میلیون مسافر را جا به جا کردند و به همین خاطر وجود فرودگاه بزرگ تر با امکانات بیشتر به راحتی احساس می شد.

موقعیت مکانی فرودگاه استانبول

فرودگاه استانبول در در تقاطع   Arnavutköyو  Göktürkو Çatalca و در زمینی به مساحت 7659 هکتار در نزدیکی دریاچه Terkos واقع شده است که 6172 هکتار از این منطقه به عنوان منطقه ی جنگلی دولتی مورد استفاده بوده است. قطع و انتقال تعداد بسیار زیاد درخت برای ساخت این فرودگاه از جمله موارد بحث برانگیز بود. 

فرآیند ساخت فرودگاه

طبق برنامه ریزی های اولیه، پروژه ساخت فرودگاه استانبول از سال 2013 تا 2030 زمان نیاز دارد و در حالت کلی شامل چهار مرحله می باشد. بعد از تکمیل تمام فاز و مراحل، در نهایت ظرفیت آن به 150 میلیون مسافر خواهد رسید.

فاز اول

فاز اول ساخت فرودگاه 42 ماه به طول کشید و شامل ساخت ترمینال اصلی با ظرفیت 90 میلیون مسافر در مساحت 1,440,000 مترمربع بود. دو باند موازی متصل به هشت مسیر در غرب ترمینال اصلی نیز در این فاز راه اندازی شدند. علاوه براین، این فرودگاه شامل سه بلوک فنی برای تعمیرات، نگهداری و سوخت رسانی، یک برج مراقبت هواپیما و هشت برج کنترل رمپ و همچنین انبار برای هواپیماهای حمل و نقل و بار می باشد. سرویس های دیگری از قبیل بیمارستان، سالن استراحت و نمازخانه، سالن کنفرانس و هتل  نیز در این فرودگاه برنامه ریزی شده اند.

فاز دوم

در فاز دوم سومین باند مستقل به شرق ترمینال اصلی متصل خواهد شد و برنامه ریزی برای ساخت ترمینال دوم انجام خواهد شد. ترمینال دوم این فرودگاه 60 میلیون ظرفیت داشته و مساحت آن 960 هزار مترمربع می باشد. انتظار می رود که در سال 2027 ساخت این فرودگاه به طور کامل به اتمام برسد و در نهایت شامل 6 باند، پارکینگ با ظرفیت 500 هواپیما، سالن های vip، پارکینگ با ظرفیت 70 هزار اتومبیل، مرکز درمان و پزشکی، 4 ترمینال، ایستگاه های آتش نشانی، هتل و غیره باشد.

سالن ترانزیت فرودگاه بین المللی ترکیه

امکانات فرودگاه استانبول

در حال حاضر تنها یک ترمینال و 4 باند فرودگاه استانبول به بهره برداری رسیده و در آن پروازهای داخلی و خارجی انجام میشوند. در این ترمینال 5 سالن به نام های A,B, D,F,G می باشند که در جنوب شرقی آن واقع شده اند و تنها برای پروازهای داخلی مورد استفاده قرار میگیرند. سالن های A,B, و D برای پروازهای بین المللی در نظر گرفته شده اند.

برای تامین امنیت در این فرودگاه 3500 پرسنل امنیتی در نظر گرفته شده است و 750 افسر مهاجرت و امنیت و 1100 پلیس دیگر در بخش های مختلف آن فعالیت می کنند. دوربین های مدار بسته و رادارهای زمینی، دوربین های ثابت CCTV به ارتفاع 60 متر، دوربین های حرارتی و سنسورهای فیبرنوری از جمله تجهیزات امنیتی در این فرودگاه می باشند.