معرفی کامل فرودگاه استانبول بزرگترین فرودگاه بین المللی ترکیه

در چند ماه اخیر یکی از جنجالی ترین اخبار در رسانه های جهانی، راه اندازی فرودگاه جدید استانبول بود که بالاخره آوریل 2019 پروازهای این فرودگاه رسما آغاز شد. فرودگاه استانبول (IATA) در منطقه ی Arnavutköy که در بخش اروپایی شهر واقع شده است، ساخته شد و در ادامه  معرفی و امکانات و شرایط موجود در آن را شرح خواهیم داد. با رسپینا24 همراه باشید.

فرودگاه جدید استانبول

معرفی فرودگاه استانبول

فرودگاه استانبول، سومین فرودگاه در استانبول می باشد که بعد از آتاتورک و صبیحه ساخته شد و به عنوان مهم ترین فرودگاه بین المللی در ترکیه معرفی شده است. پروازهای انجام شده در فرودگاه آتاتورک از تاریخ 6 آوریل 2019 و در ساعت 2 بامداد به طور کامل متوقف گردید و از تاریخ 6 آوریل 2019 ساعت 14 در فرودگاه استانبول انجام شد و رسما فعالیت این فرودگاه آغاز گردید. در نهایت تجهیزات فرودگاه قدیمی آتاتورک طی 45 ساعت همگی به این فرودگاه منتقل شد و  جالب است بدانید که لقب بزرگترین اثاث کشی در دنیا را به خودش اختصاص داد.

بعد از اینکه فرودگاه آتاتورک به عنوان یکی از شلوغ ترین فرودگاه های اروپایی انتخاب شد و از آنجا که فضا برای ساخت باند جدید در آن وجود نداشت، در نتیجه طرح تاسیس فرودگاه جدید استانبول مطرح گردید. جالب است بدانید که در سالهای 2015 و 2016 دو فرودگاه آتاتورک و فرودگاه صبیحه بیش از 100 میلیون مسافر را جا به جا کردند و به همین خاطر وجود فرودگاه بزرگتر با امکانات بیشتر براحتی احساس میشد.

موقعیت مکانی فرودگاه استانبول

فرودگاه استانبول در در تقاطع   Arnavutköyو  Göktürkو Çatalca و در زمینی به مساحت 7659 هکتار در نزدیکی دریاچه Terkos واقع شده است که 6172 هکتار از این منطقه به عنوان منطقه ی جنگلی دولتی مورد استفاده بوده است. قطع و انتقال تعداد بسیار زیاد درخت برای ساخت این فرودگاه از جمله موارد بحث برانگیز بود. 

فرودگاه استانبول

فرآیند ساخت فرودگاه استانبول

طبق برنامه ریزی های اولیه، پروژه ساخت فرودگاه استانبول از سال 2013 تا 2030 زمان نیاز دارد و در حالت کلی شامل چهار مرحله می باشد. بعد از تکمیل تمام فاز و مراحل، در نهایت ظرفیت آن به 150 میلیون مسافر خواهد رسید.

فاز اول

فاز اول ساخت فرودگاه 42 ماه به طول کشید و شامل ساخت ترمینال اصلی با ظرفیت 90 میلیون مسافر در مساحت 1,440,000 مترمربع بود. دو باند موازی متصل به هشت مسیر در غرب ترمینال اصلی نیز در این فاز راه اندازی شدند. علاوه براین، این فرودگاه شامل سه بلوک فنی برای تعمیرات، نگهداری و سوخت رسانی، یک برج مراقبت هواپیما و هشت برج کنترل رمپ و همچنین انبار برای هواپیماهای حمل و نقل و بار می باشد. سرویس های دیگری از قبیل بیمارستان، سالن استراحت و نمازخانه، سالن کنفرانس و هتل  نیز در این فرودگاه برنامه ریزی شده اند.

فاز دوم

در فاز دوم سومین باند مستقل به شرق ترمینال اصلی متصل خواهد شد و برنامه ریزی برای ساخت ترمینال دوم انجام خواهد شد. ترمینال دوم این فرودگاه 60 میلیون ظرفیت داشته و مساحت آن 960 هزار مترمربع می باشد. انتظار می رود که در سال 2027 ساخت این فرودگاه به طور کامل به اتمام برسد و در نهایت شامل 6 باند، پارکینگ با ظرفیت 500 هواپیما، سالن های vip، پارکینگ با ظرفیت 70 هزار اتومبیل، مرکز درمان و پزشکی، 4 ترمینال، ایستگاه های آتش نشانی، هتل و غیره باشد.

خرید بلیط هواپیما استانبول

امکانات فرودگاه استانبول

در حال حاضر تنها یک ترمینال و 4 باند فرودگاه استانبول به بهره برداری رسیده و در آن پروازهای داخلی و خارجی انجام میشوند. در این ترمینال 5 سالن به نام های A,B, D,F,G می باشند که در جنوب شرقی آن واقع شده اند و تنها برای پروازهای داخلی مورد استفاده قرار میگیرند. سالن های A,B, و D برای پروازهای بین المللی در نظر گرفته شده اند.

برای تامین امنیت در این فرودگاه 3500 پرسنل امنیتی در نظر گرفته شده است و 750 افسر مهاجرت و امنیت و 1100 پلیس دیگر در بخش های مختلف آن فعالیت می کنند. دوربین های مدار بسته و رادارهای زمینی، دوربین های ثابت CCTV به ارتفاع 60 متر، دوربین های حرارتی و سنسورهای فیبرنوری از جمله تجهیزات امنیتی در این فرودگاه می باشند.

فرودگاه استانبول

دسترسی به فرودگاه استانبول

در حال حاضر برای دسترسی به فرودگاه از شهر استانبول تنها توسط اتوبوس های Havaist و İETT انجام میشود و در نهایت چندین خط مترو به این منطقه انتقال خواهد یافت.

سایت رسمی خرید اینترنتی بلیط هواپیما رسپینا24 با داشتن تمام شرایط و امکانات مورد نیاز برای خرید آسان و ارزان بلیط هواپیما در کنار شماست. برای خرید بلیط هواپیما استانبول کافیست وارد منوی خرید بلیط هواپیما در کادر بالای این صفحه شوید و بعد از مشخص کردن مبدا و فرودگاه مقصد، با لیست کاملی از بلیط های هواپیما در مسیر مورد نظر مواجه شوید. با رسپینا24 روی زمین نمی مانید.