با توجه به اعتبار و رتبه ی برتر علمی برخی از دانشگاه ها در کشورهای خارجی، افراد زیادی به دنبال اخذ ویزای تحصیلی می باشند. در این مقاله، زیر و بم های تهیه ویزای مهاجرتی تحصیلی را بررسی نموده ایم که توصیه می کنیم حتما تا پایان با ما همراه باشید.

دریافت ویزا تحصیلی

ویزای تحصیلی چیست؟

اگه تا به حال تجربه ی سفرهای خارجی را داشته باشید، حتما در زمان دریافت ویزا از شما سوال شده که هدف شما از سفر چیست و متناسب با آن، انواع ویزا را معرفی کردند. به مجوزهای لازم که کشور مقصد به دانشجویان به منزله ی اجازه ی ورود به خاک آن کشور می دهد، ویزای تحصیلی گفته می شود. این ویزا را هر شخص از سن 4 سالگی میتواند دریافت و بدون نیاز به مجوزهای دیگر، کارهای مربوط به اقامت را انجام دهد.

مراحل مورد نیاز برای دریافت ویزای مهاجرتی تحصیلی

دریافت ویزا، روال و مراحل خاص خودش را دارد و نسبت به سایر کارها دارای پیچیدگی های خاصی می باشد و ممکن است زمان زیادی را نیاز داشته باشد. برای دریافت این ویزا ابتدا باید نسبت به پذیرش تحصیلی اقدام کنید و باید به طور کامل بدانید که به کدام کشور و دانشگاه قصد دارید بروید و در چه رشته ای قرار است ادامه تحصیل دهید.

به طور خلاصه، می توان گفت در اولین مرحله برای دریافت ویزا تحصیلی باید کشور و دانشگاه مورد نظر را با توجه به میزان سرمایه، علاقه و روحیات و زبانی که به آن تسلط دارید انتخاب کنید. بعد از مشخص شدن هدف و دانشگاه مورد نظر، حالا می بایست مدارک و رزومه ی قابل قبولی را برای آن دانشگاه ارسال کنید و بعد از واریز هزینه ی مورد نظر برای بررسی اطلاعات و مدارک، باید منتظر پاسخ دانشگاه بمانید. در آخرین مرحله که از دانشگاه پذیرش گرفتید، می بایست مقدمات رفتن مانند خرید بلیط پرواز خارجی و مشخص کردن محل اقامت را فراهم کنید و نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدامات لازم را انجام دهید.

ویزا دانشجویی

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی

برای دریافت هر نوع ویزا با توجه به قوانین تعریف شده در این حوزه، باید مدارکی را با توجه به کشور مقصد ارائه دهید. مدارک و مراحل مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی عبارتند از:

* درخواست نوبت مصاحبه از سفارت: (قبل از دریافت ویزای اکثر کشورها باید به سفارت خانه ی همون کشور برید و مصاحبه هایی را انجام دهید. برای دریافت نوبت مصاحبه می توانید با ورود به سایت سفارت اقدام کنید.)

* تکمیل فرم های مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی

* ارائه ی مدارک تایید کننده ی صحت پذیرش تحصیلی

* ارائه ی مدارک مورد نیاز جهت نشان دادن تمکن مالی برای پرداخت هزینه ی تحصیل، زندگی و سایر مخارج در کشور مقصد

* گواهی نامه ی ترجمه شده ی سه سال دوره متوسطه و پیش دانشگاهی

* گواهی نامه ی ترجمه شده ی کارشناسی یا کارشناسی ارشد

* پاسپورت و شناسنامه

* ارائه ی مدرک به منظور اثبات داشتن دلایل کافی برای برگشت به کشور بعد از اتمام تحصیل

* عکس

* پرداخت هزینه ی صدور ویزا

ویزای دانشجویی شنگن چیست؟

دانشجویانی که از دانشگاه های کشورهای اروپایی که عضو پیمان شنگن هستند، پذیرش گرفتند، باید در زمان دریافت ویزای تحصیلی، ویزای شنگن دانشجویی را دریافت کنند و نیاز به برخی از مدارک دارد که عبارتند از:

* تکمیل فرم های مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی شنگن

* ارائه ی پاسپورت با حداقل 3 ماه اعتبار

* ارائه ی مدارک مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی در مدت اقامت و تحصیل در هر یک از کشورهای اتحادیه ی اروپا

* ارائه ی ساناد مورد نیاز درباره ی محل اقامت در کشور مقصد

* بیمه ی سفر و پزشکی

* نامه ی پذیرش از دانشگاه

* عکس

* پرداخت هزینه های مورد نیاز

نتیجه ی درخواست ویزای تحصیلی شنگن معمولا بعد از سه ماه مشخص می شود و 90 روز اعتبار دارد. بعد از این مدت باید نسبت به تمدید ویزای خود اقدام کنید و لازم است بدانید که این ویزا از نوع چند بار ورود می باشد و می توانید با آن به تعداد دفعات دلخواه به کشورهای عضو پیمان شنگن سفر کنید.

ویزا تحصیلی

از اینکه تا اینجای مقاله همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم و از شما دعوت می کنیم تا از مقالات مرتبط با گردشگری در بخش وبلاگ ما بازدید نمائید.