ایران یکی از 10 کشور زلزله خیز جهان بشمار می آید. در نتیجه لازم است تا با نکات مهم در زمان رخ دادن زلزله آشنا باشیم. پس با رسپینا24، همراه باشین.

نکات مهمی که قبل از وقوع زلزله باید رعایت کنید

1- همیشه و در هر شرایطی کوله پشتی نجات در محل کار و منزل داشته باشید. چند غذای کنسرو شده، بطری آب، دستمال کاغذی، چند متر طناب، بیسکویت، چراغ قوه ، باطری و رادیو در این کوله قرار دهید

2- لوازم کمک های اولیه مثل چسب زخم، قیچی، باند، قرص آنتی بیوتیک، مسکن و داروهای ضروری تمام افراد خانواده را در داخل کوله ی نجات قرار دهید.

3- کوله پشتی نجات را در دسترس قرار دهید و محل قرار گرفتن آن را به تمام افراد خانواده اطلاع دهید.

4- در چیدمان اتاق کودکان دقت کافی داشته باشید. محل قرار گیری تابلوها، کمد و وسایل تزئینی را به دقت انتخاب کنید تا در صورت رخ دادن زلزله، آسیبی به کودک وارد نشود.

5- در اتاق خواب، حتی الامکان از لوستر و آکواریوم استفاده نکنید.

کوله پشتی نجات

نکات مهم در زمان وقوع زلزله

به گزارش سرویس کشکول جام نیوز، ذکر چند نکته در هنگام وقوع زلزله پس از حفظ خونسردی بسیار حائز اهمیت است:
 
۱- محیط کنار ستونهای اصلی ساختمانها و دیوارهای بین آنها (دیوار حمال)؛ امن ترین نقاط در برابر ریزش آوار بوده و بیشترین مثلث حیات در آنها تشکیل می گردد. به هنگام وقوع زلزله به صور درازکش و با پوشاندن سر در کنار این دیوارها و به حالت نشسته با پوشاندن سر در کنار ستونهای اصلی قرار گیرید.

۲- روی تخت خواب، زیر میز، چارچوب در، داخل آسانسور، راه پله و وسط اتاق، محیط مجاور پنجره ها از نا ایمن ترین نقاط در هنگام وقوع زلزله می باشند. در این هنگام اکیداً از قرار گرفتن در این نقاط خودداری کنید. لازم به ذکر است صد در صد تمام کسانی که در زلزله سال ۲۰۱۱ گواتمالا در زیر میز یا چارچوب در قرار داشتند؛ کشته شدند و یا دچار قطع عضو شدید شده اند.

۳- اگر در آسانسور بودید و متوقف کردن آن ناممکن بود، سریعاً در یکی از گوشه های آسانسور قرار بگیرید و زانوهای خود را شل کنید.

۴- اگر در راه پله بودید و فرصت خروج نداشتید؛ سریعاً در پاگرد قرار بگیرید و در حالت نشسته سر خود را با دو دست بپوشانید.

 

 

۵- در داخل و خارج ساختمان از قرار گرفتن در کنار دیوارهای جانبی ساختمان اکیداً خودداری کنید.
۶- در خارج از ساختمان از زیر درختان، پنجره ها، کابلهای برق و اقلام در حال سقوط دوری کنید و به وسط خیابان ها پناه ببرید.

 

۷- در هنگام رانندگی و در گاراژ خودرو از خودرو خارج شده و در کنار شاسی آن به صورت درازکش پناه بگیرید. شاسی خودرو یکی از بهترین مثلث های حیات را برایتان ایجاد می نماید.

۸- یخچال، فریزر، لباسشویی می توانند وزن آوار را منحرف نمایند؛ پس حوالی آنها نیز جان پناه خوبی ست.

۹- نوزادان و اطفال را در قسمت داخل شکم خود در زمانی که در نقطه ایمن قرار دارید؛ قرار دهید و سر و روی آنها را بپوشانید.

۱۰- در زیر آوار به صورت آرام و شمرده نفس بکشید و تنها فریاد خود را برای زمانی نگهدارید که مطمئن هستید که ناجی بالای آوار به دنبال شماست.

۱۱- برای فرار به هیچ وجه از آسانسور استفاده ننمائید.

12- به شایعات گوش ندهید و اخبار را از منابع موثق دنبال کنید

مثلث حیات