ارزش افزوده بلیط هواپیما

از منابع بسیار مهم برای دولت ها، وضع مالیات های مختلف بر درآمدها و ارزش افزوده بوده که با دریافت آن می توانند خدمات مورد نیاز جامعه را برنامه ریزی و یا ثبت نمایند. در برخی از کشورهای اروپایی که منابع نفت و گازی را ندارند، اداره امور کشور تنها با اخذ مالیات صورت می گیرد. مالیات براساس ارزش افزوده بلیط هواپیما موضوعی بوده که ادامه این نوشته به بررسی آن خواهیم پرداخت. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

آیا بلیط هواپیما ارزش افزوده دارد

نحوه محاسبه ارزش افزوده بلیط هواپیما

براساس دستور العمل صادره توسط سازمان هواپیمایی کشور در تاریخ بهمن 1400، تمامی شرکت های فعال هواپیمایی داخلی، خارجی و نمایندگان فروش آنها، ملزم به رعایت قانون مالیات بر ارزش افزوده بوده و بایستی این مبلغ را بروی بلیط های خود لحاظ کنند. البته خبر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده از مسافران خبر جدیدی نبوده، زیرا که تا پیش از این 5 درصد از بهای بلیط تحت عنوان، عوارض شهرداری از مسافران گرفته می شد که هم اکنون این 5 درصد حذف و به جای آن 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده در هنگام رزرو بلیط های هواپیمایی از مسافران گرفته می شود.

این موضوع در پرواز های خارجی نقش پررنگ تری داشته زیرا مسافران اینگونه پروازها علاوه بر پرداخت ارزش افزوده بایستی عوارض خروج کشور را نیز بپردازند. به همین سبب اهمیت بیشتری دارد، در ادامه این موضع را بررسی خواهیم کرد که گرفتن ارزش افزوده بر روی پروازهای خارجی براساس قانون صورت می گیرد.

مالیات بر بلیط های هواپیمایی از سویی گرفته می شود در حالیکه براساس بند 13 ماده 9 قانون مالیاتی بر ارزش افزوده، خدمات حمل و نقل بار و مسافر درون و برون شهری داخلی و بین المللی ریلی، جاده ای و دریایی از پرداخت مالیات معاف می باشد. موضوعی که باعث افزایش قیمت بلیط های هواپیما به نسبت به سایر روش های حمل و نقل شده و باعث افزایش رشد بهای بلیط های هواپیما شده است.

نحوه محاسبه ارزش افزوده بلیط هواپیما

ارزش افزوده بلیط هواپیما صرف چه هزینه هایی می شود؟

براساس قانون 9 درصد مالیات ارزش افزوده بلیط هواپیما اخذ شده از مسافران پروازها ابتدا مستقیما به حساب سازمان امور مالیاتی ریخته می شود. سپس این سازمان موظف خواهد شد که از این مبلغ یک درصد را به توسعه بهداشت عمومی و سلامت عمومی، 4 درصد از این مبلغ به شهرداری ها و 4 درصد از آن به خزانه دولت واریز کند.

قیمت پایه بلیط

در کل پس از تصویب این قانون توسط مجلس 4 درصد به مبلغ کلی تمامی بلیط ها افزوده شده است. مثلا پروازهای تهران مشهد که تا پیش از این در گذشته بین 600 الی 900 هزارتومان به فروش می رسید اکنون مبلغی بالغی بر 24 تا 36 هزارتومان به این ارقام افزوده خواهد شد.

قیمت پایه بلیط هواپیما

ارزش افزوده بلیط هواپیما خارجی

براساس آخرین دستورالعمال های صادر شده توسط سازمان هواپیمایی کشوری در تاریخ 21 بهمن 1400 "با توجه به اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده مختص به عرضه کالا و خدمات در ایران بوده لذا مشمول پرواز های خارجی نخواهد شد. " به عبارت دیگر ارزش افزوده تنها در حالتی اعمال شده که کالا، جنس و یا بلیط در ایران مورد مصرف واقع شود. در بلیط هواپیما خارجی با توجه به اینکه مسافر به خارج از کشور سفر می کند. امکان اخذ مالیات از بر اساس قانون وجود ندارد. البته دیده شده که برخی از شرکت های هواپیمایی اقدام به گرفتن مالیات بر ارزش افزوده از مسافران در پرواز های خارجی می کنند که این بر خلاف قانون می باشد. رسپینا به عنوان یکی از بهترین سایت های خرید بلیط هواپیما علاوه بر خرید بلیط با پشتیبانی 24 ساعته، از گارانتی وجه این شرکت نیز برخوردار می شوید به این صورت که اگر بلیط را در سایت و یا ایرلاینی با قیمتی کمتر از رسپینا خریدید، با کارشناسان ما تماس گرفته و پس از بررسی موضوع، 2 برابر هزینه بلیط را دریافت خواهید کرد.

مالیات پروازهای خارجی

چگونه از عوارض و ارزش افزوده بلیط هواپیما مطلع شویم؟

پیش تر گفتیم که مالیات ارزش افزوده تنها بر روی پرواز های داخلی محاسبه شده و مسافران جهت اطلاع می توانند بلیط های صادر شده خود را صرف نظر از بلیط چارتر یا سیستمی خود را مشاهده نمایند. این بلیط ها در حکم صورتحساب بوده لذا شرکت صادرکننده بلیط بایستی اطلاعات و هزینه های آن را در بلیط وارد نماید. در بلیط های صادر شده توسط ایرلاین ها، بهای بلیط، بهای خالص بلیط، سایر عوارض و تعرفه ها از قبیل عوارض فرودگاهی، هلال احمر و تعرفه های نظارت بر ایمنی مسافر در پروازها به صورت جدا از مسافر گرفته خواهد شد. این هزینه ها از ارزش افزوده بلیط هواپیما مجزا می باشند.

 

چرا برای سفرهای هوایی مالیات می‌دهیم؟

در پاسخ این سوالی باید گفت رشد روز افزون هزینه های تامین زیرساخت ها، خدمات ارائه شده به مسافران و امنیت پروازها، باعث نگرانی هایی بر آسیب به محیط زیست در کشورهای مختلف گردیده است. کشورها برای حل این موضوع هزینه، مالیات و عوارض های خاصی را در نظر گرفته اند، تا بدین وسیله بتوانند به نیاز روز افزون پروازها پاسخ داده و مسافران و پرواز ها را تشویق به رعایت رفتارهای سازگار با محیط زیست نمایند. ایران نیز در کنار سایر کشورها اقدام به اخذ این مالیات ها نموده است. 

در این زمینه شرکت های هواپیمایی دونوع بلیط از مسافران دریافت کرده که یکی از آن ها عوارض بلیط مسافران بوده که تحت عنوان عوارض بلیط فرودگاهی (LP) بوده و دیگری عوارض هواپیما بوده که با حروف (KU) و در بلیط مشخص گردیده است.

چرا برای پروازها مالیات می پردازیم

سخن آخر

در این نوشته شما را انواع هزینه های گرفته شده در فرودگاه ها آشنا کرده و سپس دلایل اخذ عوارض فرودگاه، نحوه اخذ مالیات بر روی بلیط ها، اطلاع بر عوارض و هزینه های اعمالی بر روی بلیط های هواپیما و نحوه محاسبه ارزش افزوده را برای شما شرح دادیم. امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.