مزایا و معایب خرید اینترنتی بلیط هواپیما

افزایش سرعت در زندگی ماشینی امروز ما را به سمت استفاده از وسایل نقلیه پرسرعت و راحت تر برده که در این میان پروازها نقش بسیار پر رنگی را ایفا می کنند. اما موضوع نحوه و خرید اینترنتی بلیط موضوعی بوده که در ادامه به آن پرداخته و مزایا و معایب خرید بلیط هواپیما را برای شما شرح داده و شما را با بهترین وب سایت فروش بلیط آشنا خواهیم کرد. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

مزایا و معایب خرید اینترنتی بلیط هواپیما

روش های خرید بلیط

خرید بلیط به روش های مختلفی صورت گرفته که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را داشته که در ادامه به معرفی روش های خرید بلیط را شرح می دهیم. هم اکنون به سه طریق اینترنتی، تلفنی و حضوری بلیط خریداری می شود که در ادامه به معرفی روش های خرید آن خواهیم پرداخت.

روش حضوری

در این روش شخص به صورت مستقیم به دفتر آژانس مسافرتی رفته و پس از ارائه مشخصات هویتی خود و پرداخت هزینه، بلیط برای فرد صادر خواهد شد. این روش اطمینان را به شما می دهد که بلیط را رویت کرده و دیگر نیازی به چاپ بلیط نخواهید داشت. این شیوه گرانترین نوع خرید بلیط است. زیرا آژانس های مسافرتی در هنگام صدور بلیط های مسافرتی مبلغی تحت عنوان روکشی بلیط از مسافران پروازها که تا 5 درصد قیمت بلیط را شامل می شود را از مسافران دریافت خواهند کرد. به عنوان مثال در این روش شما بایستی برای خرید بلیط هواپیما شیراز تهران به دفتر آژانس مسافرتی مراجعه کرده و سپس اقدام به رزرو بلیط نمایید. همچنین برای استرداد بلیط نیز در صورتی که بلیط خود را به صورت حضوری از آژانس های مسافرتی تهیه کرده باشید، باید به دفتر آژانس رفته و تقاضای کنسلی بلیط را به صورت حضوری به دفتر آژآنس ارائه دهید.

خرید حضوری بلیط هواپیما

خرید تلفنی بلیط

در این شیوه با شماره تلفن های شرکت ارائه دهنده بلیط مورد نظر تماس گرفته و کار رزرو بلیط خود را به آنها می سپارید. این شرکت ها پس از ورود اطلاعات، لینک پرداخت را برای شما ارسال خواهند کرد. پس از پرداخت، بلیط برای شما ارسال خواهد شد. مزیت این روش سادگی استفاده از آن و در دسترس بودن تلفن برای انجام آن و همچنین عدم روکشی برای بلیط ها توسط آژانس ها خواهد بود. عیب این روش همانند روش اینترنتی خرید بلیط، سختی در نحوه یافتن فروشنده معتبر بلیط می باشد.

خرید تلفنی

روش خرید اینترنتی بلیط

 در این شیوه مشتریان بلیط پروازهای خود را به صورت اینترنتی جست و جو کرده و براساس زمان سفر خود، به رزرو بلیط هواپیما سیستمی و چارتر می کنند. این روش راحت ترین روش خرید بلیط بوده که شما می توانید بلیط ها و رزرو هی خود را انجام دهید. در ادامه مزایا معایب خرید بلیط اینترنتی هواپیما را بررسی خواهیم کرد.

مزایا خرید اینترنتی بلیط

راحتی خرید، عدم محدودیت زمانی در خرید اینترنتی بلیط، مقایسه قیمتی و عدم احتیاج به توضیحات اضافی به کانتر فروش، سادگی مراحل لغو، کنسل و استرداد بلیط و امکان چک این پیش از موعد  از مهمترین مزایای خرید بلیط به صورت اینترنتی می باشد.  

راحتی خرید: در این روش شما نیازی نداشته به دفتر آژانس مسافرتی رفته و آلودگی هواپیما و ترافیک را تحمل نموده و زمان خود را صرف رفت آمد به آژانس بنمایید. و در حالی که خانه یا محل کار خود در زیر باد کولر نشسته اید و فنجان چای خود را میل می کنید، خرید خود را انجام داده و نوشیدنی خود لذت ببرید.

عدم محدویت زمانی در خرید بلیط اینترنتی هواپیما: در خرید اینترنتی زمان خرید شما محدود به ساعت کاری آژانس نبوده و شما می تواند به صورت 24 ساعته و حتی در روز های تعطیل نیز خرید خود را انجام داده و بلیط خود را پرینت بگیرید.

مجوزهای معتبر

مقایسه قیمتی آژانس ها: از دیگر مزایای خرید اینترنتی می توان به مقایسه قیمت بلیط در کمترین زمان ممکن اشاره کرد. در این روش شما می توانید صدها سایت فروش بلیط به صورت یکجا بررسی نموده و پس از انتخاب بهترین قیمت بلیط، اقدام به تهیه بلیط پرواز خود نمایید.

عدم احتیاج به توضیحات اضافی به فروشنده: خرید آسان تر و بدون نیاز به توزیحات فروشنده در رابطه به زمان و تاریخ پرواز از دیگر مواردجذاب خرید اینترنتی بوده که جزو مزایای این روش محسوب می شود. این مورد برای افرادی که از تاریخ زمان سفر خود اطمینان ندارند به دنبال سفر ارزان می باشند حالتی ایده آل خواهد بود.

خرید اینترنتی بلیط هواپیما

سادگی مراحل لغو، کنسل و استرداد بلیط: از دیگر مزایای خرید بلیط اینترنتی می توان به لغو یا کنسلی ساده آن اشاره کرد در صورتی که به خرید اینترنتی به صورت حضوری اینگونه نیست و شما در صورتی که پس از خرید بلیط خود از خرید منصرف شدید باید به آژانس مسافرتی که بلیط خود را از پیش تعیین کرده بودید مراجعه نمایید اما در خرید اینترنتی این کار با انجام دادن و فشردن چند دکمه امکان پذیر است.

امکان چک این پیش از موعد: از دیگر مزایای خرید بلیط اینترنتی هواپیما میتوان به چک این پیش از موعد اشاره کرد اگر اهل مسافرت های پروازی باشید می دانید که یکی از بزرگترین اتلاف وقت هایی که برای مسافران در فرودگاه ها ایجاد می شود دریافت کارت پرواز و چک این بوده است از این رو در سفرهای داخلی یک ساعت پیش از سفر به برای سفرهای خارجی ۳ الی ۲۴ ساعت قبل از سفر خود وارد سایت ایرلاین هوایی شده و عملیات چک این خود را به انجام برسانید

ارائه برخی از امکانات ویژه با رزرو آنلاین بلیط دو نقطه

بجز تخفیفاتی که برای پرواز بلیط های داخلی و خارجی ارائه می گردد در برخی اوقات ایرلاین ها برای جلب مشتری بیشتر پاداش های منحصر به فردی را برای آنها در نظر می گیرند. از میان آن‌ها می‌توان به ارائه با وای فای رایگان گذاشتن مردم شخصی از اعتبار برای سفارش نوشیدنی و غذا ارائه امتیازهای بیشتر در باشگاه مشتریان برای ارائه برخی تخفیف ها و همچنین شرکت در برخی از قرعه کشی ها از قبیل افزایش کلاس پروازی اشاره کرد.

مزایای خرید اینترنتی بلیط هواپیما

تنوع بالا در انتخاب و خرید اینترنتی بلیط

از دیگر مزایای خرید اینترنتی می توان به تنوع بالا به حق انتخاب برای مشتریان اشاره کرد در خرید اینترنتی مشتریان می توانند در میانه انبوه بلیط های چارتری و سیستمی که از سوی ایرلاین های مختلف ارائه می شوند با نظر با در نظر گرفتن ساعت پرواز و قیمت آن بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایند و مادر نمیشه حضوری کانتر آژانس هواپیمایی تنها تعداد محدودی بلیط که با تاریخ مورد نظر شما هماهنگی دارد را به شما معرفی خواهد کرد.

خدمات شرکت رسپینا

در ادامه به مزایای خرید اینترنتی بلیط از شرکت رسپینا را برای شما بیان می کنیم.

اطلاع از قیمت بلیط تا یک ماه آینده: در صورتی که سایت رسپینا را برای خرید بلیط خود انتخاب کنید، می توانید قیمت بلیط خود را تا یک ماه آینده مشاهده و سپس اقدام به خرید نمایید. در قسمت پایین کادر جست و جو پیشنهادات پرواز به مقصد مورد نظر خود را با کمترین قیمت مشاهده خواهید کرد.

استفاده از کاهش قیمت های لحظه ای: همچنین در فرانید خرید خود چنانچه بلیط ها کاهش یابد می توانید با انتخاب بر روی بلیط کاهش یافته ادامه خرید خود را با قیمت جدید ادامه دهید.

خرید بلیط اینترنت با نرخ دلخواه: از دیگر مواردی که شرکت رسپینا برای مشتریان خود تدارک دیده است، می توان به سامانه خبرم کن خرید بلیط اشاره کرد. در این روش شما در صفحه انتخاب بلیط کافی است میدا و مقصد خود را وارد نموده و پس از آن مبلغی که شما قصد دارید برای پرواز به مقصد خود بپردازید را مشخص می کنید. در انتها یک شماره تماس در سامانه از شما گرفته خواد شد تا در صورت رسیدن بلیط به مبلغ مورد نظر شما به صورت اتوماتیک به شما از طریق پیامک و یا تماس اطلاعات رسانی نماید. در این سامانه شما نیاز به ساخت اکانت و حساب کاربری نخواهید داشت.

سامانه چند بخرم شرکت رسپینا: این سامانه نیز هماند سرویس خبرم کن شرکت رسپینا بوده با این تفاوت که این سامانه برای خرید بلیط استفاده می شود. ابتدا اکانت یا حساب کاربری خود را به میان خاصی شارژ می کنید و چنانچه قبلا در سایت ثبت نام نکرده باشید، بایستی حساب کاربری ایجاد نمایید. پس از شارژ حساب به میزان مورد نظر خود، مبدا و مقصد پروازی خود را  در سایت درج کرده و در انتها بازه انتخابی را انتخاب نمایید. تبریک می گم کار شما در این مرحله به اتمام می رسد. اکنون سامانه به صورت خودکار و 24 ساعته تمامی مسیر های پروازی مورد نظر شما را به مقصدتان جست و جو کرده و در صورت یافتن بلیط به میزان مورد نظر شما، بلیط را خریده و به ایمیل و یا شماره همراه شما ارسال خواهد کرد.

مزیت این سرویس نسبت به خبرم کن در این است که در سرویس خبرم کن صرفا اطلاع رسانی خواهد کرد و در صورتی که شما پیام کاهش قیمت بلیط را دیرتر ببینید، ممکن است با توجه به جامعه و طیف بالای مشتریان شرکت رسپینا، بلیط مورد نظر شما به فروش برسد، اما در سرویس چند بخرم شما دیگر نگرانی بابت فروش بلیط مورد نظر خود نخواهید داشت.

سامانه چند بخرم

معایب خرید اینترنتی بلیط

در کناری تمامی مزایایی که برای این خرید اینترنتی بلیط گفته شد، مشکلی که در راه اینترنتی بلیط های هواپیما وجود داشته، یافتن سایت مطمئن برای خرید از سایت ها فروش بلیط هواپمیا بوده که در صورت عدم دقت در رعایت نکات امنیتی و ایمنی، می تواند شما در دام کلاهبرداران اینترنتی و صفحات فیشینگ قرار دهد که باعث ایجاد خسارت های مالی زمانی فروانی برای شما خواهد شد.

سختی کار برای کهنسالان و میانسالان

از دیگر معایب خرید بلیط به صورت اینترنتی می توان به مشکل بودن کار خرید آن برای اقشار کهنسال و میانسال جامعه اشاره کرد که ممکن است خرید بلیط توسط آن ها با سختی و دشواری همراه شود در صورتی که در رزرو اینترنتی تمام عملیات خرید توسط کانتر فروش انجام شده و خریدار مدارک هویتی خود را با پرداخت هزینه پرواز خود بلیط را دریافت می کند.

سختی رزرو برای کهنسالان

سردرگرمی برای بلیط اولی ها

از معایب خرید بلیط اینترنتی هواپیما برای بلیط اولی ها می توان به سوالات پیش بینی شده برای مسافران اشاره کرد که ممکن است در خریدهای ابتدایی برای مسافران ایجاد شود اما در صورتی که شما بلیط خود را به صورت حضوری دریافت کنید میتوانید این سوالات پیش از خرید از کانتر فروش آژانس مسافرتی سوال فرمایید.

سردرگمی برای بلیط اولی ها

مواردی ایمنی برای خرید اینترنتی بلیط

موارد بسیار زیادی برای خرید اینترنتی وجود داشته که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 مجوزها: یکی از مهمترین عواملی که باعث جلوگیری و کاهش از کلاه برداری و صفحات جعلی شده، اعلام و نظارت نهاد مسئول در ارائه مجوزهای خود می باشد به گونه ای که در صورتی که مجوز یاد شده در سایتی ثبت شد، نشان دهنده ثبت فعالیت و ارائه مدارک به آن سازمان می باشد. از معروف ترین مجوزهایی که برای خرید بلیط لازم است، می توان به ای نماد یا نماد الکترونیک، ساماندهی، اتحادیه کسب و کار اینترنتی، مجوز سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری اشاره کرد. داشتن مجوز های اشاره شده در بالا می توانند خیال شما را از بابت خرید اینترنتی تا حد زیادی آسوده نمایند. در هنگام خرید از فروشگاه مورد نظر به مدت اعتبار گواهی های قرار داده شده در سایت ها توجه نمایید.

پروتکل ایمن (HTTPS) : پروتکل ایمن یا https یکی دیگر از راه های اطمینان یافتن از خرید اینترنتی می باشد. این مورد به شما اطمینان خواهد داد که اطلاعات شما در دو سوی ارتباط رمزنگاری شده و سایت واسطی نمی تواند میان اطلاعات واردی مانند رمز های عبور کارت بانکی و یا اطلاعات هویتی شما را به سرقت ببرد.

پروتکل امن

استفاده از صفحه کلید های مجازی در خرید: جهت جلوگیری از سرقت اطلاعات و ثبت آن توسط سایت ها و مرورگر های مورد استفاده، در بیشتر صفحات پرداخت بانک ها صفحه کلیدی مجازی قرار گرفته که از طریق می توان اطلاعات خود را از طریق آن وارد کرده بدون اینکه نگران سرقت اطلاعات خود باشید.

کیبورد مجازی

عدم استفاده از سیستم های مشکوک در هنگام پرداخت: از دیگر موارد مهمی که شما در هنگام خرید خود باید در نظر داشته باشید عدم استفاده از سیستم های مشکوک و برخی از کافی نت های غیر مجاز بوده، زیرا در برخی از سیستم ها مجهز به نرم افزار های ثبت کلید (key logger) بوده و تمام کلید های کیبورد شما را ثبت کرده و به آدرس های خاصی ارسال می کنند. که این مورد می تواند سبب کلاه برداری و خالی شدن حساب شما در اثر غفلت در خرید بلیط شود.

عدم استفاده از سیستم های مشکوک

سخن آخر

در این مقاله به بررسی مزایا و معایب خرید بلیط به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی پرداخته و روش های اطمینان از سایت های خرید بلیط را برای شما شرح دادیم.