مراحل پس از خرید بلیط هواپیما

برای افرادی که چندین بار اقدام به پرواز و تهیه بلیط هواپیما کرده اند. سوار شدن به هواپیما و انجام فرایندهای آن امری عادی و ساده تلقی می شود. این موضوع برای افرادی که برای اولین بار قصد استفاده از این وسیله را دارند، دلهره آور به نظر می رسد. فرایندی که با خرید بلیط شروع شده، با رفتن به موقع به فرودگاه، سوار شدن هواپیما و بسیاری مراحل دیگر که شما بایستی آنها را به درستی انجام تا کمترین زمان را از دست دهید، به پایان خواهد رسید. موضوعی که سبب شد این راهنما را برای افرادی که برای اولین بار بلیط خود را خریده و قصد استفاده از خدمات پروازی را دارند بنویسیم.

در این نوشته به بررسی اقداماتی که پس از خرید بلیط باید انجام دهیم، برنامه ریزی سفر، توصیه های لازم در مقصد گردشگری برای پیشگیری از بیماری، قوانین و مقرارت فرودگاهی و فرآیندهایی که باید پیش و پس و حین سوار شدن به هواپیما به آن عمل کنیم. صحبت خواهیم کرد. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

پس از خرید بلیط چه کار کنیم

بلیط خود را مجدد چک کنید.

قبل از هر چیز، توصیه می کنیم در مورد سایتی که از آن بلیط خریداری می کنید، مطمئن شوید. پیش تر و در مقاله بهترین سایت خرید بلیط هواپیما، فاکتورها وسایت های قابل اعتماد داخل ایران بررسی شد که به شما در خریدی ایمن کمک فراوانی خواهد کرد.

جزئیات سفر خود را جهت اطمینان از صحت تاریخ، زمان و مقصد پروازی خود مرور کنید.

کد ملی، نحوه اسپل و نوشتن املای حروف نام و نام خانوادگی فارسی و انگلیسی خود را چک کنید که تمامی اطلاعات آن صحیح باشد.

اطلاعات موجود در بلیط  را مجددا بررسی کنید. یکی از مهمترین پارامترهای که در بلیط ها ذکر می شود، استرداد یا غیر قابل استرداد بودن بلیط است. در صورتی که نام خود را به اشتباه وارد کرده باشید. در برخی از  ایرلاین های خاص، به شما حق تغییر یک کاراکتر را خواهند داد که به ازای اصلاح این مورد نیز، باید مبلغی را به عنوان جریمه به شرکت هواپیمایی پرداخت نمایید. در برخی از بلیط ها شما در صورتی که نام خود را اشتباه وارد کرده باشید، مجبور خواهید بود بلیط را به صورت کامل لغو و پس از پرداخت جریمه کنسلی، فرایند رزرو را مجدداً انجام دهید.

در نظر داشته باشید که ممکن است چک کردن دوباره بلیط، چند دقیقه بیشتر از وقت شما را به خود اختصاص ندهد. اما در صورتی که اطلاعات خود را به هر نحوی اشتباه وارد کرده باشید، هر زمان که متوجه اشتباه خود بشوید هزینه های کمتری را برای جبرای آن خواهید پرداخت. برای مثال در برخی از خطوط هواپیمایی بلیط ها تا ساعت ۱۲ روز قبل از پرواز، شامل ۲۰ درصد هزینه برای کنسلی خواهد بود اما پس از ساعت ۱۲ ظهر روز پیش از پرواز، شما باید مبلغی معادل ۴۰ درصد هزینه بلیط خود را برای کنسلی یا لغو بلیط خود پرداخت کنید. این مبلغ در برخی پروازها تا 60 درصد هم خواهد رسید.

از دیگر قوانینی که شما باید از آن اطلاع داشته باشید محدودیت ها و مسئولیت هایی است که شرکت های هواپیمایی در قبال مسافرین و بارهای ارسالی آن ها از یک نقطه به نقطه دیگر خواهند داشت. این موضوع به شما کمک خواهد کرد، تا با آگاهی بیشتری پرواز خود را انتخاب کنید. زیرا ممکن است در صورت عدم اطلاع شما از قوانین ایرلاین، بخشی از حقوق خود را از دست بدهید و یا ایرلاین مورد نظر از عدم آگاهی شما سواستفاده و شما را از برخی خدمات و سرویس های خود محروم کند. در نظر داشته باشید که برخی از هزینه هایی که شما پرداخت می کنید شامل ارسال بار یا سایر هزینه های بوده که ارتباط مستقیمی به ایرلاین انتخابی شما ندارد.

بلیط خود را مجدد چک کنید

مورد بعدی که پس از خرید پرواز باید انجام دهید گرفتن یک نسخه پرینت بلیط هواپیما می باشد. هرچند در فرودگاه، شما تنها با ارائه نسخه الکترونیکی بلیط، سوار هواپیما خواهید شد. اما داشتن نسخه فیزیکی بلیط این اطمینان را به شما می دهد تا در صورتی که به هر علتی از قبیل خاموش شدن گوشی تلفن، نداشتن شارژ و عدم اتصال به اینترنت و ... نتوانستید نسخه الکترونیکی را نشان دهید، با ارائه نسخه پرینت شده بلیط سوار هواپیما شوید. همچنین داشتن فایل فیزیکی بلیت این امکان را به شما می دهد تا در صورتی که پرواز مورد نظر شما تاخیر بیش از 2 ساعت داشته باشد، با ارائه نسخه پرینت شده بلیط، به مسئولین پرواز فرودگاه، گرفتن مهر از ایرلاین و همچنین ارسال آن به بخش پشتیبانی سایت خرید بلیط، به شر عدم استفاده از پرواز، هزینه کنسلی خود را از ایرلاین مورد نظر خود دریافت خواهد کرد.

برنامه ریزی سفر: در اولین گام برای برنامه ریزی سفر بایستی زمان پرواز خود را دانسته و در تقویم یادداشت کنید. این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید هر روزT تاریخ مورد نظر را مشاهده و برای سفر خود برنامه ریزی بهتری و جامع تری نمایید.

آب و هوای منطقه مقصد: از دیگر نکاتی که پس از خرید بلیط باید مورد توجه قرارداد. اطلاع از زمان سفر خواهد بود. برای مثال اگر شما در فصل تابستان به بخش های جنوبی ایران بروید، باید لباس های خنک همراه خود داشته و از کرم های ضدآفتاب، کلاه لبه دار و عینک دودی برای محافظت خود در برابر گرما استفاده کنید. در صورتی که در فصل های پاییز و زمستان، قصد سفر به مقاصد سردسیر ایران نظیر مناطق غرب و شمال غربی را دارید، باید با خود لباس های گرم، کلاه و کاپشن همراه داشته باشید تا در صورت برف و سرمای ناگهانی هوا غافلگیر نشوید. حداقل چند ماه تا چند هفته پیش از انجام سفر هوایی خود، راجع به مقصد خود تحقیق کرده و اطلاعات لازم را راجع به آب و هوای منطقه به دست آورید.

قوانین و مقرارت: به جز آب و هوا و مکان های دیدنی، باید نسبت به قوانین و مقررات شهر مقصد خود نیز آگاهی های لازم را بدست آورید. برای مثال شهر کیش، برخی قوانین و مقررات مخصوص به خود را دارد که در سایر شهرهای ایران اجرا نخواهند شد. همچنین بسیاری از شهرها آداب و رسوم مختلفی داشته که در صورتی که شما تجربه سفر به آن منطقه را ندارید، پیش از سفر راجع به آنها تحقیق کنید.

برنامه ریزی سفر

تست های کرونا:  از دیگر مواردی که شما پیش از انجام سفر خود به برخی از مقاصد در نظر داشته باشید، اطلاع از انجام تست های کرونا در مقصد شما می باشد. در بسیاری از مقاصد پروازی علاوه بر درخواست ارائه برگه تست پی سی آر (pcr) در فرودگاه، درخواست ارائه مدرک گواهی دریافت حداقل دو دوز از واکسن های مورد تایید کشور مقصد را درخواست خواهند کرد. برخی از کشورها در فرودگاه از شما تستPCR  مجدد گرفته و شما را در قرنطینه نگه می دارند. در صورت منفی بودن تست، اجازه ورود خاک کشور مقصد صادر خواهد شد. در نظر داشته باشید هزینه انجام تست پی سی آر براساس قوانین کشور مقصد  از شما گرفته خواهد شد. جهت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مربوط به قوانین و مقررات پروازهای خارجی در زمان کرونا را مطالعه کنید.

در بسیاری از ایرلاین های خارجی از شما درخواست برگه تست پی سی آر منفی معتبر بین ۷۲ الی ۲۴ ساعت پیش از پرواز را خواهند داشت. در صورت مثبت بودن تست شما بایستی حداقل دو هفته صبر کرده و مجدداً تست پی سی آر خود را تکرار نمایید. در صورت منفی بودن تست می توانید بلیط خود را تهیه کرده و به مقصد پروازی خود بروید.

تست pcr

مدت زمان سفر: از دیگر مواردی بوده که در در برنامه ریزی سفر شما موثر است، این فاکتور در برنامه ریزی شما نقش کلیدی خواهد داشت. اطلاع از زمان سفر و مدت آن به شما کمک خواهد کرد تا برنامه ها و نقشه های خود را در طول سفر با مدیریت بهتری انجام دهید.

سفر انفرادی یا گروهی: مورد دیگری که می تواند در برنامه ریزی سفره شما نقش تعیین کننده داشته باشد به تعداد نفرات همسفران شما خواهد بود طبیعت زمانی که شما سفر خود را به صورت خانوادگی انجام داده تا هنگامی که برنامه سفر با خانواده یا دوستان داشته باشید برآوردهای هزینه و تفریحات و مکان های دیدنی شما متفاوت خواهد بود. این مورد یکی از مهمترین فاکتورهای سفر می باشد. معمولا سفرهای انفرادی نسبت دسته جمعی خرج بیشتری بر روی دست شما خواهد گذاشت.

برآورد هزینه های سفر: هزینه های سفر خود را برآورد کرده تا بتواند برنامه ریزی بهتری برای سفر خود داشته باشیم این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا پیش از سفر با توجه به برنامه ای که برای تفریحات سرگرمی و اقامت خود در نظر گرفته اید بهترین گزینه ها را انتخاب نمایید هزینه هایی که در سفر خود دارید شامل حمل و نقل، خرید خوراک و پوشاک، تهیه سوغاتی، تفریحات، اقامت و غیره می باشد. پیشنهاد می شود مبلغی را تحت عنوان هزینه های پیش بینی نشده در نظر بگیرید.

برنامه ریزی سفر - مدت زمان

نگهداری و بررسی اعتبار اسناد هویتی: در گام بعدی اسناد مهم هویتی خود را در مکان مناسب نگهداری کرده و در صورتی که سفر به کشورهای خارجی را دارید تاریخ انقضای گذرنامه خود را بررسی نمایید که حداقل ۶ ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد. زیرا برخی از کشورها برای افرادی که گذرنامه آنها کمتر از ۶ ماه اعتبار داشته باشد ویزا صادر نخواهد کرد. از دیگر مواردی که پیشنهاد می شود، همراه داشتن کپی مدارک مهم هویتی از قبیل ویزا و پاسپورت هتل و بلیط برنامه سفر مدارک رزرو خود، کارت‌های اعتباری و در مجموع را چیزی که برای انجام سفرهای خود لازم دارید را کپی بگیرید. این کار باعث می‌ شود تا از مشکلات احتمالی حین سفر جلوگیری شود. در صورتی که گرفتن و کپی مدارک و حمل آن برای شما سخت است حتماً از تمام مدارک خود یک نسخه اسکن داشته و آن را به صورت الکترونیکی داخل فلش یا ایمیل خود همراه داشته باشید.

از دیگر مواردی که پیشنهاد می کنیم هنگام سفر خود آن را به کار ببندید خرید و استفاده از کیف های گردنی می باشد به این صورت شما می توانید پول های خود را در چندین جای مختلف تقسیم بندی کرده تا در صورتی که وسایل شما به سرقت رفت بالای خود را گم کردید یا اتفاق دیگری برای شما افتاد مقدار پول داشته باشید بتوانید سایر کارها را انجام داده یا با دوستان تماس گرفته و از آنها درخواست پول نمایید.

همراه داشتن کیف برای مدارک هویتی

انتخاب محل اقامت: از مهمترین مواردی که پس از تهیه بلیط به صورت اینترنتی بایستی انجام دهید. پیش بینی محلی برای اقامت خود می باشد. انتخاب محل اقامت در هزینه های نهایی شما اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا در صورتی که محل اقامت انتخابی شما خارج از شهر باشد. شاید تصور کنید هزینه پایین تری نسبت به برخی از هتل ها پرداخت نموده اید. اما شما باید هزینه های حمل و نقل بین شهری رو برای رسیدن به جاذبه‌ های تاریخی مذهبی و گردشگری در نظر گرفته و همچنین مدت زمانی که شما بایستی در ترافیک شهری صرف کنید را نیز به این هزینه ها اضافه نمایید. پیشنهاد می شود محل اقامت خود را به گونه ای انتخاب کنید که در نزدیکی ایستگاه های مترو اتوبوس و تاکسی باشد. تا از این طریق با استفاده از حمل و نقل عمومی با سرعت به مکان‌های مورد نظر خود رسیده و همچنین به تعادل در هزینه های خود صرفه جویی کنید. اگر گام قبلی که مدت زمان سفر است، را به خوبی مشخص کرده باشید. در قسمت رزرو هتل مشکلی نخواهید داشت. برای مثال برخی از هتل ها و اقامتگاه ها حداکثر مدت زمانی را که برای رزرو خود به شما ارئه می دهند، ده روز بوده که پس از این مدت باید مکان را تخلیه کرده و تمدید مجدد این مکان تنها در صورت هماهنگی با مدیریت مجموعه امکان پذیر خواهد بود.

اقامت

بستن هوشمندانه چمدان: از دیگر مواردی که باعث صرفه جویی بزرگی در زمان سفر شما خواهد شد. بستن چمدان به صورت هوشمندانه در پیش از سفر می باشد هنگامی که شما به فرودگاه مراجعه میکنید بایستی مدارک شناسایی خود را بگونه ای قرار دهید تا در کمترین زمان ممکن بتوانید به آن دسترسی یافته و آن را به مسئولین امر نشان دهید. از دست دادن پرواز به واسطه نیافتن مدارک شناسایی یا دیر پیدا کردن آنها خاطره خوشایندی نخواهد بود ضمن آنکه شما مجبور خواهید بود که بلیط خود را کنسل کرده و هزینه زمانی و مالی زیادی را بپردازید. بنابراین پیشنهاد می شود در سفر خود از چمدان و کوله پشتی های کوچک استفاده کنید. این کار باعث می‌ شود تا در زمان شما هنگام چک این و ورودی از گیت های بازرسی صرفه جویی شود. همچنین در صورتی که پس از پرواز قصد استفاده از هتل را دارید بتوانید بارها و وسایل خود را با سادگی و سهولت بیشتری جابجا کرده و هزینه اضافی بابت باربری نپردازید.

همراه داشتن کیف پول و کارت های اعتباری

همراه داشتن کیف پول کارت‌های اعتباری از دیگر نکات مهمی بوده که در هنگام سفر خود، باید در نظر داشته باشید همانطور که میدانیم نداشتن پول در شهر یا کشور غریبه می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای شما ایجاد نماید در صورتی که کیف شما، پول پول نقد داشته باشد می توانید با ورود به صرافی ها و تبدیل پول خود به ارز مورد استفاده در منطقه مورد نظر خود، بخشی از مخارج خود را مدیریت کنید. همچنین همراه نداشتن کارت های اعتباری نیز می‌ تواند برای شما مشکلات بسیار زیادی را ایجاد نماید برای مثال در صورتی که شما به هر علتی در سفر خود نیازمند پول شده باشید و به اصطلاح کم بیاورید، داشتن کارت‌های اعتباری به شما این امتیاز را می دهد تا بتواند با دوستان و آشنایان خود تماس گرفته و از آنها تقاضای ارسال پول کنید. در صورتی است که شما کارت اعتباری همراه خود نداشته باشید باید به بانک محلی رفته و اقدام به افتتاح حساب در بانک های خارجی نمایید. که این مورد مدت زمان زیادی را از شما گرفته و هزینه های بیشتری را به شما تحمیل خواهد کرد.

کیف پول الکترونیک و کارت های شتاب اولویت بیشتری دارد زیرا در بسیاری از فعالیت های اقتصادی  شما مجبور خواهید بود تنها از کارتهای الکترونیک خود استفاده نمایید با توجه به بیماری کرونا بسیاری از مشاغل در ازای فروش کالا و خدمات خود تنها از شما کارت شتاب و یا اعتباری درخواست می نمایند که در صورت نداشتن این کارت ها مشکلات عدیده‌ای را در سفر خود تجربه خواهید کرد.

چمدان خود را حداقل چند روز پیش از سفر بسته و از همراه داشتن کیف پول و کارت های اعتباری خود روز پیش از سفر اطمینان حاصل نمایید. تا نگرانی بابت این موارد نداشته باشید. چنانچه قصد خروج از کشور را نیز دارید عوارض مروبوطه را چند روز پیش ازپرواز پرداخت نمایید. هرچند امکان پرداخت عوارض خروج پیش از پرواز وجود دارد اما با پرداخت زودتر عوارض زمان دیگر نگران صف‌های طولانی پرداخت عوارض در فرودگاه و نخواهید بود و استرس دیر رسیدن به پرواز را نخواهید داشت. تلاش کنید پرداخت عوارض را به ساعات پایانی پرواز موکول نکرده و این پرداختی را به صورت اینترنتی انجام دهید. از دیگر مواردی که باید در پرواز خود درنظر داشته باشید که زمان حضور در فرودگاه برای پروازهای داخلی و خارجی متفاوت است. پروازهای داخلی نیم ساعت پیش از پرواز گیت ورود مسافران بسته شده و از ورود مسافران جلوگیری به عمل خواهد آمد بنابراین پیشنهاد می‌ شود در پرواز های داخلی حداقل یک ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید. این موضوع در پروازهای خارجی اهمیت بیشتری دارد زیرا گیت های فرودگاه در این پروازها یک ساعت پیش از پرواز بسته خواهد شد بنابراین پیشنهاد می کنیم ۳ ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حاضر شده و کارهای مربوط به پرداخت برخی از عوارض خود را انجام داده و در صف های انتظار منتظر بمانید تا نوبت شما شود.

کارت هویتی

دانلود نرم افزارهای مسیریاب

تلاش کنید پس از رسیدن به مقصد برنامه های نقشه مسیر و مسیریابی آن مقصد توریستی را دانلود کرده تا راحت تر بتوانید به مکان اقامتی خود، خودروهای اینترنتی و یا سایر جاذبه های مقصد خود مسیریابی کنید. پیشنهاد می شود قبل از سفره خود خواب کافی داشته زیرا ممکن است در حین پرواز به واسطه حرکت های داخل هواپیما  و وجود تلاطم‌ های حین پرواز، نتوانید بخوابید، موضوعی که پس از پرواز باعث جت لگ یا پرواز زدگی در شما خواهد گردید. از دیگر مواردی که پیشنهاد می شود پیش از پرواز رعایت کنید نوشیدن آب به میزان کافی می باشد. این موضوع به هیدراته ماندن بدن شما کمک خواهد کرد.

نرم افزار مسیریاب

انجام حرکات ورزشی در طول سفر

از دیگر مواردی که به شما کمک خواهد کرد از پرواز خود کمتر خسته شده و پس از آن دچار کمر درد و گردن درد نشوید. کشش و نرمش انجام برخی از حرکات ورزشی در حین پرواز می باشد نشستن طولانی مدت در یک وضعیت خاص اثر نامطلوبی و گردن کمر و گردش خون شما خواهد گذاشت که موضوع پس از پرواز نمود بیشتری خواهد یافت. همچنین انجام این نرمش باعث شده شما شادابی بیشتری داشته و کمتر از پرواز خود احساس خستگی نمایید. مسلما هیچ کسی دوست ندارد مکان ها و جاذبه های مورد علاقه خود را با وضعیت نامناسب جسمانی خود بازدید کند.

انجام حرکات ورزشی

تجهیزات لازم برای سفر

در ادامه برخی از مهمترین تجهیزاتی که شما در سفرهای خود احتیاج خواهید داشت را معرفی خواهیم کرد که موضوع به شما کمک می کند تا سفر لذت بخش تری را تجربه کنید. یکی از مهمترین مواردی که باید هنگام سفر با آن دقت داشته باشید همراه داشتن یک کوله پشتی مناسب همراه خود است. کوله پشتی ها به علت داشتن فضای مناسب و سادگی قابل حمل و نقل بوده و گزینه بسیار خوبی در سفرها و مخصوصاً گردش ها هستند. کفش مناسب نیز یکی دیگر از مهمترین مواردی است که شما باید برای سفرهای خود در نظر داشته باشید در صورتی که شما قصد انجام سفر کاری را دارید علاوه بر کفش مجلسی کفش های راحت برای انجام فعالیت های مانند پیاده روی و گردش نیز همراه خود داشته باشید. این مورد طراحی لباس نیز راست می کند یعنی در صورتی که شما سفر خود را به قصد کار انجام می دهید. حتماً یک دست لباس غیررسمی نیز همراه خود داشته باشید تا در گردش ها پس از جلسات کاری از آن استفاده کنید. پیشنهاد می شود در سفرهای خود دوربین های عکاسی مناسب نیز برداشته تا بتوانید لحظات و خاطرات خود را در قاب دوربین ثبت کنید. حتماً شارژرهای موبایل لپ تاپ دوربین عکاسی و فیلمبرداری را همراه خود داشته باشید.

همراه داشتن شارژر وسایل الکترونیکی

در قسمت قبل گفتیم پروازهای خارجی ۳ ساعت پیش از پرواز و فرودگاه حضور داشته باشید علت این امر این است که در پروازهای خارجی بخش تشریفات داشته که همین امر سبب خواهد شد زمان زیادی را از شما بگیرد. در بدو ورود به سالن فرودگاه با چندین ورودی مواجه خواهید شد که در صورتی از هر کدام است این ورودی ها استفاده کنید در نهایت به سالن بزرگ فرودگاه رسیده و بایستی در این قسمت مسافران به همراه بارهایشان در صف ایستاده نوبت هاشم پس از آن مسافران چمدان ها و بارهای خود را از دستگاه چک امنیتی گذرانده و خود نیز از گیت بازرسی عبور خواهند کرد ورودی سالن انتظار مختلفی را مشاهده خواهید کرد که هر کدام از آنها به یکی از شرکت‌های هواپیمایی تعلق دارد همچنین تابلو اعلانات نیز می‌تواند شماره های خود را بیابیم.

در این قسمت چندین باجک اطلاعات نیز جهت رفاه مسافران قرار گرفته که با پرسش از مسئولین آن می توانید مستقیماً مورد نظر خود را بیابید پس از یافتن در مورد نظر خود بایستی پاسپورت و سایر مدارک مربوطه خود را ارائه دهید برخی از ایرلاین ها بایستی پرینت بلیط خود را همراه داشته باشید. تا مشخصات شما را در سیستم ثبت نماید پس از بررسی و ثبت اطلاعات پاسپورت و هویتی آن کارت پرواز برای شما صادر خواهد شد. تحویل بار نیز در همین مرحله صورت خواهد گرفت. چمدان کوله پشتی و سایر بارهای شما وزن کشی شده و به قسمت بار منتقل خواهند شد .چنانچه اضافه بار داشته باشید بایستی مابه تفاوت آن را به بانک های مستقر در سالن پرداخت کرده و مجدداً به گیت مراجعه و بار خود را تحویل دهید. اگر در قسمت قبل، چمدان و بارهای خود را  مرتب کرده و از چمدان های کوچک استفاده کرده باشید در این قسمت نگرانی برای پرداخت هزینه اضافه بار نخواهید داشت.

پس از گرفتن کارت پرواز و تحویل بار چنانچه عوارض خروج از کشور خود را قبلا پرداخت کرده باشید و قبض آن را همراه اول داشته باشید. می توانید مستقیماً قسمت چک پاسپورت بروید. در غیر این صورت بایستی به باجه بانک موجود در سالن مراجعه و نسبت به پرداخت عوارض خود اقدام کنید. پس از پرداخت، قبض را در دست داشته و به قسمت چک این (cheek in) بروید. در سالن پروازهای خارجی دو گیت برای اتباع خارجی و سایر شهروندان ایرانی در فرودگاه های ایران در نظر گرفته شده به همین منظور چنانچه صفی را خلوت دریافتید به تابلو بالای آن دقت کرد تا به اشتباه در صف نمانده و زمان خود را از دست ندهید. در قسمت چک پاسپورت، مامور مربوطه پس از چک پاسپورت و عوارض خروج از کشور، در صورت عدم مشکل پاسپورت شما مهر خواهد زد. در گام بعد شما مجددا بایدوارد سالن انتظار گردید.

در نظر داشته باشید برخی از مسافران که بار بیشتری همراه خود دارند ممکن است از شما درخواست کنند که مقداری از بار آنها را تقبل کرده تا هزینه اضافه بار را پرداخت نکنند و بابت این اقدام نیز به شما مبلغی را پرداخت کنند. توصیه می شود از انجام این کار جدا خودداری نمایید. زیرا در هنگام عبور از گیت های امنیتی تحویل بار شما به عنوان صاحب بار شناخته شده و در صورتی که بار غیرمجاز همراه داشته باشید. مشکلات عدیده ایرا تجربه خواهید کرد. این مورد بسیار شایع بوده و در صورت غفلت، می تواند حتی برای شما حبس نیز به همراه آورد.

1-رفتن به سراغ پلیس مهاجرت

واکسیناسیون

از دیگر مواردی که شما باید همراه خود داشته باشید بیمه مسافرتی و ویزا می باشد در بسیاری از کشورها به شما اجازه داده می‌ شود تا بدون داشتن ویزا و تحت شرایط خاصی از آن منطقه بازدید نمایید حتی اگر شما به عنوان توریست با منطق سفر کنید پیش از سفر خود این موضوع را با سفارت کشور مورد نظر چک کرده و مطمئن شوید زمان کافی برای گرفتن ویزا پیش از مسافرت دارید در برخی موارد روند دریافت ویزا ممکن است چندین هفته و یا حتی بیشتر طول بکشد واکسیناسیون اضافی در صورت لزوم پیش از رفتن به برخی از کشورها علاوه بر واکسیناسیون کووید ۱۹ شما نیازمند آن هستید که نسبت به برخی از بیماری های شایع، که آنها را دردوران کودکی نیز تجربه نکرده‌اید، اقدام نمایید. این مورد در کشورهای آفریقایی آمریکای جنوبی بیشتر اتفاق می‌افتد برای مثال تب زرد از جمله بیماریهای است که پیش از ورود به این منطقه باید نسبت به آن واکسینه شده تا اجازه ورود به آن منطقه را بیابید.

واکسیناسیون

ضرورت خرید بیمه مسافرتی

یکی از مهمترین مواردی که ممکن است در سفرها نادیده گرفته شود خرید و دریافت بیمه مسافرتی می باشد. هرچند ممکن است بیمه مسافرتی در طول سفر احتیاج نداشته باشید. پیشنهاد شود که حتماً بیمه مسافرتی را تهیه کنید. بیمه های مسافرتی پوشش های بسیار متنوعی را شامل شده در صورتی که اتفاقاتی نظیر بیمار شدن در حین سفر سرقت وسایل یا آسیب دیدن آنها گم شدن بار را شامل می شود. بیمه های مسافرتی معمولاً پوششهای هزینه های پزشکی مانند هزینه مربوط به معاینه بستری شدن جراحی درمان و غیره را تا سقف تعهد بیمه نامه متقبل می شوند.

از جمله هزینه هایی که بیمه های مسافرتی تحت پوشش قرار می دهند شامل هزینه فوریت های دندانپزشکی مانند عفونت شدید، درد یا کشیدن دندان، هزینه داروهای ضروری مسافر در صورت مفقود شدن هزینه بازگشت سفر، بتری شدن در بیمارستان ده روز یا بیشتر را شامل می شود. چنانچه  مسافر قادر به بازگشت نباشد نیز هزینه همراه وی را پرداخت خواهد کرد. هزینه مسائل حقوقی هزینه هایی که ممکن است در اثر رعایت نکردن برخی قوانین شهروندی در کشورهای خارجی برای مسافر رخ دهد و حتی هزینه های مانند حق الوکاله هزینه مربوط به امور دادگاه و دادرسی را شامل می شود. هزینه بازگشت جسد و تهیه تابوت برای حمل و نقل بین المللی برای بسیاری از افراد بسیار اهمیت دارد که در خاک کشور خود به خاک سپرده شود بیمه های مسافرتی در صورت فوت گردشگر در کشور مقصد هزینه های بازگشت وی را به کشور مطبوع پرداخت می نماید. همچنین هزینه ناشی از تاخیر در حرکت این هزینه در بسیاری از شرکتهای بیمه برای مدت زمان بیش از ۶ ساعت در نظر گرفته شده و قابل جبران است و در برخی از شرکت ها نیز با توجه به سیاست های آنها انجام می گیرد.

یکی از مهمترین مواردی که بر روی قیمت بیمه مسافرتی تاثیر گذار هستند، سن مسافرین استفاده کننده از بیمه بوده که  هرچه سن مسافرین بیشتر باشد باید حق بیمه بیشتری پرداخت نماید. تعداد دفعات خروج نیز فاکتور دیگری بوده که بر هزینه این بیمه ها تاثیرگذار است. برای مسافرانی که بیش از یکبار در مسافرت خود در پیش دارند باید هزینه بیشتری نسبت به مسافران که یک مقصد مسافرتی دارند پرداخت نمایند مدت سفر هر چه مدت سفر طولانی تر باشد طبیعتاً مسافر باید هزینه بیشتری را برای بیمه خود پرداخت نماید.

بیمه مسافرتی

عدم ورود وسایل غیر مجاز به هواپیما

همچنین پیشنهاد می شود در سفرهای خود دو چمدان همراه خود داشته باشید چمدان کوچک و یک کیف کوله یا چمدان کوچک چرخدار که بتوان آن را جابجا کرد چمدان اول در قسمت بار هواپیما قرار گرفته و دومی شما با خود می توانید داخل هواپیما برده و در قسمت کشورهای بالای سرطان قرار دهید هنگام بسته بندی علی بچه همدان ها میزان اندازه وزن و اشیای که داخل آن قرار می دهید دقت کنید. همچنین از مواردی که فرودگاه‌ها و ایرلاین ها  ورود آنها را به هواپیما ممنوع اعلام کردند آگاه باشید شما می توانید این اطلاعات را در برگه بلیط خود نیز بیابید برخی  کالاهایی که محدود شده اند و نمی توان آنها را در هواپیما حمل کرد که شامل وسایل آتش زا مانند کبریت و فندک وسایلی که شما نمی توانید آنها را حمل کنید از قبیل چاقو و کارد می توان نام برد از دیگر اشیایی که ورود آن به هواپیما ممنوع می باشد می توان به قوطی های اسپری اشاره کرد اگر راجع به وسایلی که با خود بخواهید داخل هواپیما حمل کنید به مجاز بودن آنها شک دارید و قصد ورود آنها را به هواپیما دارید پیش از رفتن به سفر با اعلام این خود تماس گرفته راجع به وسایل از آنها راهنمایی بجویید چنانچه شما قصد سفر با تجهیزات و وسایل ورزشی وسایل موسیقی بزرگ شبیه گیتار را دارید مطمئن شوید که ورود آنها به هواپیمای مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

چک این (check in) آنلاین بسیاری از خطوط هواپیمایی فرایند چک این را به صورت آنلاین انجام داده و شما می توانید ۲۴ تا ۴۸ ساعت پیش از پرواز این فرایند را به صورت مجازی به انجام برسانید البته تعداد بسیار کمی از آنها وجود دارند که هنوز فرایند چک این را به صورت آنلاین ارائه نمی دهد صرف نظر از اینکه شما چمدان های خود را تحویل داده و یا بدون بار سفر می کنید شما باید وسایل خود را به گونه قرار داده که دسترسی کامل از صندلی به آن داشته باشید این فرآیند به طور کلی باعث صرفه جویی در زمان شما هنگام رسیدن به فرودگاه شده و چنانچه با یک کیف به مسافرت می روید زمان بیشتری را می توانید ذخیره کنید پیش از اینکه فرایند چک این را شروع کنید بهترین صندلی را که در هواپیما ما می توانید به دست آورید همچنین پاسپورت خود را در دسترس داشته باشید پس از اتمام فرآیند میتوانید کارت پرواز خود را چاپ کرده و یا آن را در گوشی هوشمند خود دانلود کرده و ایمیل خود را ارسال نمایید پیشنهاد می شود که علاوه بر نسخه pdf کارت پرواز نسخه چاپی آن را همراه خود داشته باشید این امر باعث می شود چنانچه به هر دلیلی گوشی شما خاموش شد یا باتری آن از بین رفت شما قادر به انجام پرواز خود خواهید بود و نگرانی از این بابت نخواهد داشت در برخی از کشورها نیز از شما ممکن است نسخه چاپی بلیط را درخواست کنم و مانند هند.

روز بیش از پرواز اکنون که شما بلیط خود را با موفقیت خرید و تمام وسایل لازم را از قبل آماده کردید نگاهی خواهیم انداخت که به چه نکاتی باید پیش از پرواز رعایت کنیم.

چک این پروازها

انتخاب صحیح ترمینال

خود را به موقع به فرودگاه برسانید گفته شاید به ظاهر ساده بیاید اما عملی بسیار مهم بوده و در نظر داشته باشید که بسیاری از فرودگاه ها بیش از یک ترمینال دارند بعضی از این ترمینال ها کوچک بوده و شما با چند دقیقه راه رفتند می ‌تواند آن را تا انتها طی کنید اما دیگر فرودگاه ها بزرگتر بوده و شما ممکن است نیاز به استفاده از اتوبوس های شاتل درون فرودگاهی برای طی کردن مسیر داشته باشید در هر صورت چنانچه شما ترمینال اشتباه را انتخاب کرده باشد و همچنین در دقایق آخر به فرودگاه رسیده باشید ممکن است پرواز خودرو از دست بدهید بنابراین همیشه پیش از رفتن به فرودگاه ترمینال خروجی خود را بررسی نمایید ترمینال ها معمولا به صورت کلی با برخی از اعداد به حروف نامگذاری می شوند برای مثال ترمینال ۱۲ و غیره و شما می توانید اطلاعات مورد نظر را بر روی بلیط الکترونیکی خود آیا کارت پرواز در صورتی که قبلاً آن را در فرایند چکین در یک کرده باشید یافت و از آن جهت رسیدن به ترمینال فرودگاه مقصد استفاده نمایید.

در صورتی که دریافتن این اطلاعات دچار مشکل شده و یا یا از فرآیند صحیح چک این خودتان اطمینان ندارید، با با فرودگاه یا شرکت چارتر کننده خود تماس گرفته و اطلاعات مورد نظر خود را کسب نموده یا ترمینال های فرودگاه را در اینترنت جستجو کرده و با خیال راحت تری با آن مراجعه نمایید. پیش از استفاده از خدمات پارکینگ سایر پارکینگ های اطراف فرودگاه نیست استعلام قیمت گرفته تا هنگام رفتن به فرودگاه هزینه کمتری بابت پارکینگ پرداخت کنید.

در صورتی که دریافتید این اطلاعات دچار مشکل شده و یا یا از فرآیند صحیح چک این خودت اطمینان ندارید همیشه می توانید با گرفتن تماس با فرودگاه یا شرکت چارتر کننده خود اطلاعات مورد نظر خود را کسب نموده یا ترمینالهای فرودگاه را در اینترنت جستجو کرده و با خیال راحت تری با آن مراجعه نمایید پیش از استفاده از خدمات پارکینگ سایر پارکینگ های اطراف فرودگاه نیست استعلام قیمت گرفته تا هنگام رفتن به فرودگاه هزینه کمتری بابت پارکینگ پرداخت نمایید.

انتخاب ترمینال

 از دیگر نکاتی که باید با دقت داشته باشید این است که در سوار شدن هواپیماها، بر خلاف قطار، اتوبوس و کشتی بایستی از گیت های امنیتی عبورکنید. به صورت کلی این عملیات پس از چک این برای گرفتن کارت پروازی انجام می شود. برخی از ترمینال ها  این کار را پس از خروج شما و هنگام عبور از گیت انجام خواهد شد. در این مرحله هم شما و وسایلتان توسط اسکنرهای پیشرفته الکترونیکی اسکن می شوید. در این مرحله از یک فلزیاب بسیار پیشرفته عبور داده شده کارکنان امنیتی اجازه می دهد در صورتی که وسیله خطرناکی را یافتند دستگاه ها هشدار داده و مامورین امنیتی شما را به اتاق های مخصوص بازرسی هدایت می  کنند تا بررسی بیشتری بر روی شما انجام گیرد. پیشنهاد می‌ شود پیش از قرار دادن لپ تاپ خود بر روی نوار نقاله از طریق اشعه ایکس وسایل درون آن را اسکن می کنند لپ تاپ خود را بردارید یا از یکی از کوله پشتی های هوشمند لپ تاپ تاشو استفاده نمود از ورود مایعات مطمئن شده و تلاش کنید بطری های بزرگ و مایعات را حمل نکنید در بیشتر موارد شما حق حمله مایعات بیش از ۱۰۰ میلی لیتر را با فرودگاه نخواهید داشت. در برخی موارد کارکنان امنیتی ممکن است به فردی مشکوک شده و کیف وسایل آن فرد را به صورت دستی کنترل نمایند. پیش از خروج از منطقه بازرسی و امنیتی فرودگاه مطمئن شوید که تمامی وسایل خود از قبیل تلفن ساعت کمربند سکه ها و دیگر وسایل خود را همراه دارد تلاش کنید شوخی های مانند صحبت هایی راجع به بمب گذاری، نام بردن اسامی برخی از تروریست ها و ... جدا پرهیز نمایید. این موارد چه بسا ممکن است پرواز خود را از دست داده و حتی به بازداشت شدن شما نیز منجر شود.

ترمینال های فرودگاه را بشناسید

رفتن به گیت خروجی 

در صورتی که قصد استفاده از پرواز های بین المللی را دارید علاوه بر عبور از گیت امنیتی خروجی، شما باید از پرواز های بین المللی نیز عبور کنید، در واقع در پرواز های خارجی شما یک مرحله بیشتر بازرسی خواهید شد.  در این مورد فقط کافی است بلیط خود را به مسئول مربوطه در این پروازها نشان داده و از دستورالعمل های این قسمت پیروی نمایید. در صورتی که با خانواده خود قصد سفرهای خارجی را دارید می توانید به صورت گروهی به این قسمت مراجعه کنید در غیر اینصورت، تک تک وارد این قسمت شوید.

در این قسمت تنها پاسپورت خود را بدون پوشش (کاور) و الحاقات آن به مامور خروج ارائه دهید. در برخی از کشورها این فرآیند به صورت کامل به صورت مکانیزه انجام شده و کافیست شما گذرنامه خود را اسکن نمایید.

گیت خروجی خود را بیابید

سوار هواپیما شوید.

بالاخره زمان آن فرا رسید که اولین پرواز خود را تجربه نمایید. بسته به ایرلاین، نوع هواپیما، بزرگی و وسعت آن، تعداد کلاس های پروازی( اکنومی، اکونومی پرمیوم، بیزینس، فرست کلاس)، امکانات فرودگاه و. . . سوار شدن به هواپیما معمولاً بین نیم ساعت تا یک ساعت طول کشیده و پیش از زمان اعلامی از سوی ایرلاین انجام خواهد گرفت. این موضوع لزوم زود رسیدن به فرودگاه را روشن تر خواهد کرد.

سوار شدن هواپیما معمولا به صورت گروهی صورت انجام که به آن زون نیز گفته می شود. ممکن است این زون ها شماره گذاری شده باشند( زون 1، گروه A و غیره). دیگر تقسیم بندی هایی که مسافران با آن زون بندی می شوند، کلاس های پروازی، مشتریان VIP می باشند. معمولا ابتدا مسافران معلول و مسافرانی که کودک همراه خود دارند سوار هواپیما شده  پس از آن سایر مسافرین وارد هواپیما خواهند شد.

در برخی ایرلاین ها ابتدا مسافرانی که صندلی آن ها در کنار پنجره واقع شده سوار شده و پس از آن مسافرانی که صندلی آنها در راهرو واقع شده سوار می شوند. در این باره زیاد نگران نباشید، زیرا کادر پرواز توضیحات لازم در این زمینه به شما ارائه خواهند داد.

برای سوار شدن به هواپیما ابتدا سوار اتوبوس های داخل باند شده و از طریق آنها تا پای هواپیما شده پس از آن پله های قرار گرفته شده در کنار هواپیما استفاده کرده و پس از طی کردن آن به هواپیما خواهید رسید. نوع پله ها و ماشین های مورد استفاده مسافران بستگی کاملی به فرودگاهی که قصد پرواز از آن را دارید بستگی دارید.

سوار هواپیما شدن

تجربه اولین پرواز

اگر تمامی موارد بالا را به درستی انجام داده باشید خود را در کنار درب هواپیما خواهید یافت. مهمانداران هواپیما در کنار درب ایستاده و به استقبال از شما آمده اند.

صندلی خود را یافته و وسایل خود را در بالای سر خود قرار دهید.

پس از ورود به هواپیما، راهرو خود تا رسیدن به صندلی خود ادامه دهید، شماره صندلی معمولا بر روی قسمت سری آن نوشته شده است. در صورتی که با هواپیماهایی که دارای دو راهرو هستند مسافرت کنید، مهمانداران، شما را به سمت راهرو درست هدایت خواهند کرد. پیش از نشستن بار و وسایلی که می خواهید در بالای سر خود بگذارید. همچنین در صورتی که ابعاد صندلی به شما اجاره دهد می توانید برهی از وسایل خود را در زیر صندلی خود بگذارید. هنگام قرار دادن چمدان های خود تلاش کنید راهرو را برای مدت طولانی مسدود نکنید تا افرادی که در ردیف های پایین تر از شما قرار دارند بتوانند به سرعت بر روی صندلی های خود بنشینند.

چنانچه در راهرو خروجی اضطراری هواپیما قرار گرفته اید، تمامی چمدان های خود را در قسمت قفسه های بار بالای سر خود قرار دهید.

آماده بلند شدن هواپیما از روی زمین شوید.

پس از قرار دادن چمدان بر روی جامدان بالای سر خود بر روی صندلی نشسته و آماده تیکاف هواپیما شوید پس پس از اینکه تمامی افراد کمربند خود را بستند درهای هواپیما بسته خواهد شد تلفن همراه خود را خاموش کرده و آن را بر روی حالت پرواز قرار دهید در زمان تیک آف هواپیما هرگز از روی صندلی خود بلند شوید حداقل هواپیما در روی زمین بوده و در حال حرکت می باشد. پیش از بلند شدن هواپیما کارت پرواز نمایش ایمنی را به صورت دستی انجام داده یا با نشان دادن یک فیلم بر روی صفحه نمایش با آموزش خواهند پرداخت این فیلم را با دقت تماشا کنید هرچند احتمال وقوع حادثه در مسافرت‌های هوایی بسیار کم است اما آمادگی از شرایط پیش بینی نشده می ‌تواند در این زمینه به شما کمک کند تا آمادگی بیشتری داشته باشید. زمانی که همه چیز آماده شد هواپیما هنگامی که راه افتادن شما را به خواهد به عقب خواهد راند خواننده زمانی که خودرو به طور ناگهانی حرکت می کند پس از بلند شدن هواپیما ما از روی زمین ممکن است شما تجربیات خواننده گوش درد را تجربه کنید که این موارد به علت تغییرات فشار اتفاق خواهد افتاد آب دهان خود را قورت دهید. این مورد به شما کمک خواهد کرد تا درد از دیگر روش های که پیشنهاد می‌ شود برای مقابل با گوش درد حین پرواز جویدن یک عدد آدامس در حین تیکاف و نشستن هواپیما می باشد.

تیک آف

از پرواز خود لذت ببرید.

هنگامی که به ارتفاع مشخصی رسیدید خلبان ها علائم کمربند ایمنی را خاموش خواهند کرد تا پیش از آن بایستی در صندلی خود نشسته، کمربند های ایمنی را متصل کرده و از انجام هرگونه فعالیت اضافی خودداری نمایید.

پس از اعلام خلبان می توانید به دستشویی رفته، از جای خود بلند شده و وسایل مورد نیاز خود را از کیف خود برداشته و سایر فعالیت ها را انجام دهید. چنانچه از پروازهای طولانی استفاده کنید، معمولا پذیرایی آنها از نقطه شروع می شود. چنانچه پرواز خود را با برخی از شرکت های هواپیمایی شروع کنید، فروش مواد غذایی داخل هواپیمایی را مشاهده خواهید کرد.

در این ارتفاع پروازی که از به عنوان کروز نیز یاد می شود، شما می توانید به استراحت، انجام برخی از فعالیت های ورزشی و یا به تماشای فیلم و برنامه های تلویزیونی بپردازید. در صورتی که صندلی شما در کنار پنجره باشد می توانید از منظره بیرون نیز لذت ببرید.

دوم نکته مهم را به خاطر بسپارید:

در تمامی پروازهای تجاری سیگار کشیدن ممنوع است و بنابراین داخل کابین و یا سرویس بهداشتی سیگار نکشید.

در صورتی که حتی علائم ایمنی کمربند خاموش شده، کمربند خود را ببندید زیر شما هرگز نمی دانید که چه هنگام به تلطم و چاله های هوایی برخورد خواهد کرد. همچنین گاهی خلبان از شما در حین پرواز درخواست خواهد کرد برای ایمنی خود کمربند ایمنی خود را ببندید. مطمئن شوید که کمربند خود را پیش از وقوع حادثه بسته اید.

علت ممنوعیت سیگار داخل هواپیما برای چیست؟

هرچند شاید برای شما نیز این سوال پیش بیایید، در پاسخ این سوال باید گفت هرچند که در داخل هواپیما هوا جریان داشته و سیستم هواساز داخل اقدام به جابجایی هوا می کند. اما در داخل سالن مسافر برخی از افراد از استنشاق بوی سیگار ممکن اذیت کند به همین منظور سیگار کشیدن در هواپیما ممنوع شده است.

سیگار کشیدن ممنوع

آماده فرود شوید.

معمولا در حدود 20 الی 30 دقیقه پیش از فرود، هواپیما به سمت زمین رفته و آماده فرود بر روی باند فرودگاه خواهد و از مسافرین درخواست خواهد شد که کمربند خود را ببندند تا در حین فرود حادثه ای برای مسافرین پرواز پیش نیایید. در این زمان باید لپتاپ، سایر تجهیزات الکترونیکی و وسایل خود را که در هنگام پرواز از آن استفاده می کردید را جمع کرده و در زیر صندلی و یا بالای سر خود قرار دهید. اکنون بر روی صندلی نشسته، کمربند ایمنی خود را ببندید و آماده فرود شوید. ممکن است در هنگام فرود نیز مانند برخواست هواپیما دچار گوش درد شده بنابراین نکاتی که در قسمت بالاتر گفته شده به کار ببندید تا درد کمتری را تجربه کنید.

فرود برای برخی از افراد ممکن است سخت باشد، این مورد در هنگام تاچ دان (باز شدن چرخ ها نشستن و پس از آن بلند شدن و دوباره نشستن هواپیما ) ممکن است نگران کننده باشد، اما این موضوع کاملا طبیعی بوده و در صورتی که مشاهده نمودید که برخی از قسمت های هواپیما مانند بال ها حرکت کرده و یا بیرون زده و . . . خونسردی خود را حفظ کرده و به کارد پرواز اعتماد کنید (طبیعی است)

آمادگی برای فرود

پیاده شدن از هواپیما

تا زمانی که هواپیما به صورت کامل متوقف نشده در جای خود نشسته و کمربند ایمنی خود را بسته نگاه دارید. حتی در صورتی که برخی از مسافران بی ملاحظه، پیش از توقف کامل هواپیما شروع به حرکت در سالن کرده و ای از جای خود بلند می شوند، برای سلامتی خود نیز که شده، در جای خود مانده و پس از توقف کامل هواپیما، کمربند خود را باز کرده و از جای خود برخیزید. اکنون وسایل خود را با احتیاط کامل از محفظه های خود خارج نموده و یکبار دیگر تمامی وسایل خود را چک کنید. صرف چند دقیقه زمان بیشتر برای چک کردن وسایل شما به ساعت ها گشتن به دنبال قسمت وسایل گمشده و پیگیری از قسمت جامه دان فرودگاه را خواهد داشت. پس از اطمینان از برداشتن وسایل خود، در صف خروج قرار گرفته و خونسردی کامل پشت سر جمعیت خارج شوید. معمولا افراد کم توان که در پرواز ها، اولین افرادی بودند که سوار این وسیله می شدند، اکنون برای خروج بایستی منتظر خروج سایر مسافران شده تا در انتها نوبت به خروج آنها برسد.

تبریک می گم شما اکنون اولین پرواز خود را به اتمام رساندید.

خروج از هواپیما

آمادگی برای پرواز بعدی

در صورتی که شما به مقصد رسیده و یا بایستی برای رسیدن به مقصد نهایی خود باید پرواز دیگری را تجربه نمایید. سناریوهای مختلفی در پیش خواهید داشت، در صورتی که پرواز دیگری را باید تجربه کنید می توانید این مرحله را با دقت بخوانید در غیر اینصورت از این مرحله صرف نظر کنید.  

1- تابلوهای راهنما را دنبال کنید.

پس از خروج از هواپیما و خودروهای داخل باند اقدام به جابه جایی مسافران خواهند کرد. هنگامیکه که به محوطه فرودگاه رسیدید می توانید با دنبال کردن تابلوهای اطلاع رسانی مسیر مورد نظر خود را را یفته و بسته به اینکه شما قصد دارید از گیت دیگری در فرودگاه برای پرواز های خود استفاده کرده و یا قصد دارید از گیت های امنیتی خارج شوید، مسیرهای متفاوتی در پیش خواهید داشت. در برخی از کشورها، نظیر روسیه و چین معمولا پاسپورت های شما را مجددا چک خواهند کرد. در حین انجام موارد بالا مطمئن شوید گیت پروز شما کجا قرار گرفته است. 

ممکن است شماره گیت پرواز بر روی کارت پرواز شما درج شده باشد، اما جهت اطمینان، شماره گیت را با تابلوها و یا نمایشگرهای فرودگاه چک کنید. زیرا گاهی اوقات گیت های خروج تغییر می کنند.

2- ترمینال و گیت خروج خود را بیابید.

یافتن ترمینال پرواز: هنگامی که از منطقه امنیتی پرواز عبور کردید، به دنبال ترمینال خروج مورد نظر خود بگردید. در صورتی که فرودگاه مورد نظر شما دارای یک ترمینال دارد. کار شما آسان خواهد بود اما در بیشتر فرودگاه های ایران دو ترمینال برای پرواز های داخلی و خارجی قرار گرفته که با توجه به نوع مقصد پروازی شما یافتن ترمینال در فرودگاه های داخلی کار چندان سختی نخواهد بود. در نظر داشته باشید که برخی از فرودگاه ها نظیر مهرآباد 6 عدد و یا بیشتر ترمینال داشته که ممکن است یافتن ترمینال مناسب برای مسافران کار دشواری باشد.

یافتن گیت: معمولا تابلو و شماره گیت ها ارتباط مستقیمی با شماره ترمینال دارند ( برای مثال گیت A10  معمولا برای ترمینال شماره 1 استفاده شده و امکان تکرار شماره این گیت در سایر ترمینال ها وجود نخواهد داشت). بنابراین در صورتی که تابلوهای راهنما را به درستی دنبال کنید به گیت مورد نظر خود خواهید رسید. برای یافتن گیت و ترمینال مورد نظر خود می توانید اطلاعات و یا مامورین فرودگاه نیز کمک بجویید. پس از خروج از گیت می توانید سایر مراحلی که در بالا هنگام سوار شدن در هواپیما بایستی رعایت کنیم را تکرار نموده تا به مقصد نهایی خود برسید.

گیت خروجی پرواز

رسیدن به مقصد نهایی

چه شما برای اولین با هواپیما سفر کرده و یا تجربه سفر چندین باره از این وسیله را داشته باشید اکنون به مقصد رسیدید و می توانید از دیدار همسر، دوستان و عزیزان خود لذت برده، به شهر برای گردش رفته و یا به جلسه کاری خود بروید.

مقصد نهایی

1- رفتن به سراغ پلیس مهاجرت

پس از خروج هواپیما، از علائم قرار داده در محیط را برای رسیدن به قسمت بار، خروج از فرودگاه و رسیدن به شهر دنبال کنید.

چنانچه از یک پرواز داخلی استفاده می کنید مستقیما به قسمت بار رفته و پس از تحویل گرفتن بار خود رفته و از انجام سایر مراحل چشم پوشی کنید.

چنانچه از یک پرواز بین المللی استفاده کرده باشید، بایستی ابتدا به قسمت پلیس مهاجرت رفته و پس از آن بایستی با توجه به کشوری که به آن رسیدید بایستی در صف های آن کشور منتظر مانده و فرم های لازم برای ورود را پر کنید.

در برخی از سفرها در طول پرواز، مهمانداران تاین فرم ها از پیش در اختیار مسافران خود قرار می دهند. شما ای پرکردن این فرم ها در طول پرواز، در زمان خود صرفه جویی خواهید کرد. مقررات تمامی کشورها در زمینه ویزا یکسان نبوده و ممکن است برای گرفتن ویزای کشور مورد نظر مجبور به پرداخت بهای آن شوید. پیش از سفر در این مورد از گنسولگری و سفارتخانه های آن کشور، شرایط ورود را بررسی کنید. 

در هنگام به ورود به کشور مورد نظر خود بایستی باید با پلیس مهاجرت مصاحبه کرده و در صورت تایید، اجازه ورود به این کشور را خواهید داشت. ممکن است از شما مدارک مربوط به واچر (رسید) رزرو بلیط خواسته شود، بدین منظور پیش از رفتن به پلیس اداره مهاجرت، تمامی مدارک را همراه خود داشته باشید.

2- برداشتن بارها و کیفهای خود

در صورتی که تابلوهای فرودگاه را به درستی دنبال کنید، به قسمت تحویل بار خواهید رسید. چنانچه تنها با چمدان دستی که در بالای سر صندلی خود در هواپیما قرار گرفته سفر می کنید. نیازی به رفتن قسمت تحویل بار نخواهید داشت. در غیر اینصورت به نمایشگرهای فرودگاه را چک کنید تا ببیند برای تحویل بار خود باید به کدام قسمت مراجعه نموده و منتظر بمانید تا بار شما از طریق گاری های حمل وسایل به دست شما برسند.

به ندرت پیش آمده که چمدان و یا بارهای شما در قسمت بار گیر کرده و دسترسی به آن مشکل باشد. در این صورت خونسردی خود را حفظ کرده و به قسمت میزهای خدمت قرار گرفته شده در فرودگاه مراجعه نموده و ادعای خود را ثبت نمایید. در اغلب اوقات چمدان ها به سرعت به به دست شما خواهند رسید.

پیش از برداشتن چمدان ها مطمئن شوید که چمدان مورد نظر شمال است، زیرا ممکن است چمدان های بسیار زیادی مانند چمدان شما وجود داشته باشد. در صورتی که با یک پرواز داخلی به فرودگاه آمده اید. می توانید بلافاصله به منطقه ترمینال ورودی بروید.

چنانچه از پروازهای بین المللی وارد فرودگاه شوید، بایستی ابتدا از گمرک عبور کرده و حتی ممکن است، از شما درخواست شود که اظهارنامه گمرکی پرکرده و چمدان های خود را از دستگاه های X-RAY عبور دهید. اگر در قسمت قبل، برداشتن چمدان خود دقت نکنید ممکن است چمدان شخص دیگری را به اشتباه برداشته که در هنگام عبور از دستگاه های X-RAY مجبور شوید به سوالات پلیس فرودگاه در رابطه با چمدان های مشکوک پاسخ دهید.

از پیش مقررات کشوری که قصد سفر را به آن دارید را مطالعه کرده و برای اعلام وسایل خود به گمرک در این زمینه اطلاع حاصل نمایید. که چه وسایلی را در هنگام ورود به کشور مربوطه بایستی به گمرک اعلام نمایید. واینکه لازم است تمامی وسایل خود را در هنگام ورود در برگه های ورود به این کشور اظهار نمایید.

راه خود را ادامه دهید.

اکنون که با موفقیت پرواز کرده و به سلامتی بر روی زمین نشستید، چمدان های خود را برداشته و پس از عبور گمرک به مقصد خود رسیده اید می توانید با رفتن قسمت تاکسی های فرودگاه، خود را به مکان اقامتی مورد نظر خود برسانید. در صورتی که پیش از این با آشنایانتان هماهنگ کرده باشید می توانید با آنها تماس گرفته و رسیدن خود را به آنها اطلاع دهید.

گم شدن بار

سخن آخر

در این مطلب تمامی نکاتی که لازم است که مسافران پس از بلیط تا رسیدن به مقصد مسافرتی خود لازم است انجام دهند تا سفری به یاد ماندنی داشته باشند گفته شد، در صورتی که شما نیز خاطراتی از سفر هوایی خود داشته و یا مشکلاتی را در این زمینه تجربه کرده اید، نظرات ارزشمند خود را با درمیان بگذارید.