بررسی 3 کلاس پروازی در بلیط هواپیما ایرباس و مدل های مختلف آن

فکر نمی کنم تفاوتی داشته باشد که فرد کثیرالسفر باشید یا فردی که تا به حال، از نزدیک هواپیما ندیده باشد. در هر صورت ایرباس را باید بشناسید. این هواپیما تا سال 2019 پس از بوئینگ به عنوان دومین شرکت سازنده هواپیما در دنیا شناخته می شد اما پس از این زمان تبدیل به بزرگترین شرکت حوزه ساخت هواپیما در دنیا تبدیل شد. ایرباس خود را پیشرو در طراحی، ساخت و ارائه محصولات هواپیمایی می داند. دفتر مرکزی این شرکت هواپیما سازی در شهر تولوز فرانسه واقع شده است. توجه داشته باشید ایرباس یک شرکت هواپیمایی نیست بلکه تنها در زمینه ساخت هواپیما فعالیت می کند. در این مقاله قصد داریم به تاریخچه، مدل ها و مقایسه این شرکت هواپیما سازی با شرکت های رقیب اشاره کنیم.

خرید بلیط هواپیما ایرباس

تاریخچه ایرباس

احتمالا برای اولین بار، نام ایرباس در سال 1995 در یکی از نمایشگاه های پاریس بر سر زبان ها افتاد. دقیقا در سال هایی که شرکت های سازنده هواپیماهای آمریکایی مثل بوئینگ، مک دانل داگلاس و لاکهید کورپوریشن سود زیادی از ضعف زیر ساخت های صنعتی اروپا در اثر جنگ جهانی دوم بردند و در حال گسترش ساخت هواپیما و فروش بیشتر بلیط هواپیما بودند، دولت انگلستان پیشنهاد ساخت یک شرکت هواپیما سازی مستقل را به اتحادیه اروپا داد. یک سال پس از این جریان، شرکت هایی انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی پروژه ساخت هواپیماهای ایرباس را کلید زدند. هم اکنون شرکت ایرباس در زمینه هواپیماهای تجاری، دفاع و فضا و هلیکوپترها فعالیت می کند.

بررسی تاریخچه ایرباس

انواع مختلف هواپیما ایرباس

شرکت هواپیما سازی ایرباس در ایران و بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی امریکایی، مدل های مختلفی از قبیل 300-310، A320، A321 و بسیاری از مدل های دیگر در سطح دنیا است که در این قسمت به بررسی این مدل ها می پردازیم.

ایرباس A300-310

این مدل های ایرباس هواپیماهای بزرگ جثه و پهن پیکری هستند که در زمان قدیم و به عنوان اولین هواپیمای ساخت کنسرسیوم اروپایی ایرباس احداث شد. در این هواپیما یک جت 2 موتوره با برد کوتاه ال متوسط به کار رفته که مناسب پرواز در مسیرهای کوتاه تر از 2 ساعت است. در حال حاضر این هواپیما در  اغلب شرکت های داخلی هواپیمایی داخلی از جمله ماهان، ایران ایر، قشم ایر، معراج و ایران ایرتور مورد استفاده قرار می گیرد. ساخت این هواپیما از سال 1974 آغاز و آخرین مدل این هواپیما در سال همچنین ایرلاین های فدکس اکسپرس، یو بی اس ایرلاینز و یوروپین ایر ترنسپورت لایپزیگ از شرکت هایی هستند که از مدل ایرباس A300 استفاده می کنند.

هواپیما ایرباس A320

این هواپیما را می توان به عنوان همه کاره خانواده ایرباس لغب داد. ایربباس آ 320 پس از بوئینگ 737 پر فروش ترین هواپیما در دنیا است. در مدل ایرباس 320، هواپیما از کیفیت بالایی برخوردار بوده و همچنین دارای موتور دوربرد است. به همین علت تنها در مسیرهای خارجی فعالیت نموده و تنها در صورت خرید بلیط از ایران ایر در مسیرهای داخلی می توانید با این هواپیما اقدام به پرواز کنید. هند بیشترین متقاضی این فروند هواپیما با داشتن بیشتر از 46 فروند ایرباس 320 است.  این مدل هواپیما از جثه باریک تری نسبت به ایرباس 300 و 310 برخوردار بوده و در حال حاضر اغلب پروازهای خود را با ایرلاین ایر فرانس انجام می دهد. شرکت های هواپیمایی که از این مدل هواپیما استفاده می کنند علاوه بر ایران ایر شامل امریکن ایرلاینز، هواپیمایی شرقی چین، ایزی جت، هواپیمایی جنوبی چین و لوفتهانزا می شود. ایرباس 320 چندی پیش از مدل جدید خود به نام نئو 320 رونمایی کرد که موتور آن بهبود یافته موتور A320 است. توجه داشته باشید حداکثر سرعت این ایرباس 870 کیلومتر بر ساعت بوده و دارای 2 موتور توربو فن است. اگر بخواهیم به بررسی مشخصات ظاهری این هواپیما بپردازیم، باید به فاصله 34.1 متری بین نوک بال ها، طول 37.6 متری، ارتفاع 11.8 متر و ظرفیت مسافر 180 نفر اشاره کنیم. علاوه بر این محدوده پرواز این هواپیما 5185 است.

هواپیما ایرباس a320

تفاوت ایرباس A320 با A320 نئو

جالب است بدانید در تکنولوژی نئو ایرباس که از سال 2012 در ایرباس به وجود آمد، باعث شده این هواپیما کمی سریعتر پرواز کند، برد طولانی تری تحت پوشش قرار داده و مسافران بیشتری در خود جای می دهد. در مدل ایرباس A320 neo از موتور پیشرفته تری استفاده شده که سر و صدای کمتری داشته و استفاده آن بیشتر در ایرلاین لوفتهانزا صورت می گیرد. علاوه بر پیشرفت داخلی هواپیما، ایرباس از لحاظ ظاهری نیز تغییراتی در مدل 320 نئو به وجود آورده که از آن ها می توان به طراحی بال های خود را از حالت مثلثی به حالت بال های ترکیبی بوئینگ برای افزایش کشش تغییر شکل داد. این امر موجب کاهش مصرف سوخت هواپیما تا میزان 7 درصد شد. علاوه بر این از لحاظ کابین نیز تغییراتی در مدل نئو به وجود آمد. مثلا فشار داخلی هواپیما برای مسافران بهتر و فضای چمدان ها بزرگتر شد. علاوه بر این مسافران می توانند از نور LED و طراحی مدرن صندلی های مدل نئو لذت ببرند. ایرباس A320  نئو را شرکت های هواپیمایی ایندی گو، ایر آسیا، پگاسوس و شرکت هواپیمایی اسکاندیناوی در ناوگان خود مورد استفاده قرار می دهند.

هواپیما ایرباس a320 neo

سایر مدل های ایرباس A320

ایرباس A321: این هواپیما دارای بدنه کشیده تر نسبت به 320 بوده و توانایی جابجایی تعداد بیشتری مسافر را با خود دارد. طول این هواپیما 44.5 متر بوده و ظرفیت حمل 220 نفر مسافر را دارد. محدوده پرواز این مدل ایرباس، 4306 کیلومتر است.

ایرباس 319: جثه کوچکتر نسبت به A320 با طول 33.8 متر و محدوده پرواز 3390 کیلومتر با ظرفیت 145 نفر مسافر باعث شده در فواصل پروازی کوتاه خارجی مورد استفاده مسافران قرار گیرد.

هواپیما ایرباس A330

این مدل یک هواپیما جت مسافربری است که توانایی حمل 440 نفر مسافر را در هواپیمای تمام اکونومی خود دارد. اما در صورت استفاده از هر 3 کلاس پروازی، این هواپیما پذیرای بین 220 تا 260 نفر مسافر است. در نتیجه باید بسیار غول پیکر باشد. بله همینطور است ابعاد این هواپیما تقریبا 2 برابر ایرباس 320 و سایر انواع آن است. این هواپما نیز 2 موتوره بوده و این موتورها در زیر 2 بال هواپیما قرار دارد. اما ابعاد آن به صورتی است که فاصله بین 2 نوک بال به اندازه ی 6.3 متر، طول 63.75 متر، ارتفاع 16.8 است. این هواپیما می تواند تا 10400 کیلومتر در آسمان با حداکثر سرعت 912 کیلومتر بر ساعت پرواز کند. در نتیجه سریع ترین هواپیمای 2 موتوره در دنیا است. از این هواپیما در ایرلاین های ترکیش، ایر چاینا، هواپیمایی شرقی چین، کاتای پاسفیک و ایران ایر مورد استفاده قرار می گیرد. ایرباس 330 از دو مدل بوئینگ 757 و 767 نیز برای مقاصد دوربرد مناسب تر بوده و سفارش بیشتری برای ساخت از ایرلاین های معتبر دنیا دارد. اما فروش آن نسبت به بوئینگ 777 کمتر است.

هواپیما ایرباس a330

مدل های ایرباس A330

ایرباس A330-200: این مدل برای مسافت های طولانی تر طراحی می شود. به طوری که تا مسافت 11750 کیلومتر می تواند در آسمان باشد. البته ظرفیت این مدل هواپیما کمتر از حالت پایه آن بوده و می تواند 406 مسافر را در خود جای دهد.

ایرباس A330-300: حالت معمولی و پایه ایرباس 330، این مدل بوده که به عنوان  بزرگترین مدل هواپیما ایرباس شناخته می شود. ظرفیت این مدل هواپیما حداکثر 406 مسافر است.

ایرباس A330-Enhanced: این مدل ایرباس فضای بازتری برای مسافران پرواز در پی دارد.

ایرباس A330-MIRTT: این مدل هواپیما به صورت تانکر بوده و وظیفه سوخت رسانی هوایی و نفربر را به عهده دارد.

هواپیما ایرباس A340

از هواپیماهای 2 موتوره 320 که بگذریم به مدل 4 موتوره ایرباس می رسیم. اغلب کاربرد این مدل هواپیما برای جابجایی تعداد زیادی مسافر در مسافت های طولانی است. این بدین معنی است که ایرباس 340 ماهان را تنها در صورت بلیط هواپیما خارجی می توانید سوار شوید. بله درست شنیده اید؛ شرکت ماهان یکی از ایرلاین هایی است که از مدل پیشرفته ایرباس 340 استفاده نموده تا بتواند در پرواز مستقیم مسافت بیشتر از 13500 کیلومتر را پیمایش کند. از دیگر ایرلاین هایی که از این مدل ایرباس استفاده می کنند می توان به لوفت هانزا، هواپیمایی افریقای جنوبی و سوئیس اینترنشنال اشاره کرد.

هواپیما ایرباس a340

هواپیما ایرباس A350 XWB

این مدل هواپیما ایرباس نیز از جمله هواپیماهای پهن پیکر این شرکت محسوب می شود. نخستین نمونه این هواپیما در سال 2013 احداث شد و تاکنون به ساخت خود ادامه می دهد. ایرلاین قطر ایرویز مشتری پر و پا قرص این مدل هواپیما است. از دیگر ایرلاین های دیگری که از این هواپیما در ناوگان خود استفاده می کنند می توان به بریتیش ایرویز، هواپیمایی سنگاپور و کاتای پاسفیک اشاره کرد. محبوبیت این هواپیما به خاطر طول بلند آن است. این هواپیما با 74.3 متر طول بلندترین هواپیما ایرباس است. همچنین طولانی ترین پرواز شرکت ایرلاس مربوط به این هواپیما با پرواز 15344 کیلومتری مسیر سنگاپور به نیویورک است.

هواپیما ایرباس a350

هواپیما ایرباس A380

اجازه بدهید این ایرباس را به عنوان سلطان هواپیماهای دنیا در نظر بگیریم. این غول 4 موتوره ایرباس از بزرگ ترین هواپیماهای دنیا محسوب می شود. پروژه ساخت این مدل در سال 1996 با نام A3xxآغاز شد و در سال 1998 با نام ایرباس A380 شناخته شد. اولین نسخه آزمایش این هواپیما در سال 205 و اولین پرواز آن در سال 2007 از سنگاپور آغاز شد. بگذارید از بزرگی این غول فرانسوی برای شما بگویم. بزرگترین مدل این هواپیما ایرباس A380-800 است که در 3 کلاس پروازی با 555 مسافر و در کلاس اکونومی با 840 مسافر رکورد دار جابجایی تعداد مسافران در دنیا است. این هواپیما به علت بزرگی و مصرف سوخت بالا چندان به صرفه نبود و ایرباس تولید این هواپیما را به علت فروش پایین آن متوقف کرد. در حال حاضر شرکت های هواپیمایی امارات، سنگاپور ایرلاینز، کانتاس، قطر ایرویز، هواپیمایی جنوبی چین، ایر فرانس، هواپیمایی کره، بریتیش ایرویز، هواپیمایی مالزی، اتحاد و لوفت هانزا از این هواپیما در ناوگان خود استفاده می کنند.

امکانات هواپیما ایرباس A380

باور کنید یا نکنید کابین های فرست کلاس این ایرباس امکانات بهترین هتل های دنیا را در اختیار مسافران خود قرار می دهند. به علت بزرگ بودن این هواپیما، امکاناتی نظیر کاشی کاری های زیبا، اتاق ویژه استراحت و پذیرایی مسافر، دوش آبگرم و حمام دارای وان که در هواپیمایی امارات می توانید از آن بهره مند شوید، میز بار مخصوص و خلاصه بهترین خدمات در این مدل ایرباس ارائه می شود.

امکانات هواپیما ایرباس a380

انواع مدل های ایرباس A380

ایرباسA380-700: این مدل ایرباس برد طولانی تری نسبت به پروازهای دیگر داشته و ظرفیت حمل 483 مسافر را داراست.
ایرباس A380-800 c7: این مدل دارای 7 سکوی جابجایی مسافر است.
ایرباس A380-800 c11: این مدل برای جابجایی بارهای سنگین تر به همراه مسافران ساخته شد و دارای 11 سکوی جابجایی است.
ایرباس A380-800 F: این مدل بر پایه A380-800 بوده و دارای 25 سکوی جابجایی در طبقه فوقانی، 33 سکو در طبقه اصلی و 13 سکو در طبقه تحتانی قرار دارد.
ایرباس A380-900: با بدنه ای کشیده تر نسبت به سایر هواپیماها، توانایی جابجایی 656 مسافر را دارد.

مقایسه هواپیما ایرباس و بوئینگ

شما می توانید مدلهای مختلف هواپیما ایرباس را از رسپینا با ارزانترین قیمت خریداری کنید. کافیست زمان خرید، در صفحه لیست پروازها، به نوع هواپیمای ارائه شده دقت کنید. با دقت در آن صفحه می توانید هواپیمای خود را با اطلاعاتی که در این مقاله به بررسی آن ها پرداختیم با شناخت کامل انتخاب کنید. همچنین اگر در انتخاب هواپیما بین ایرباس و بوئینگ دو دل مانده اید، می توانید در مقاله بوئینگ صندلی های راحت تری دارد یا ایرباس؟ به طور کامل راجع به این 2 غول صنعت ساخت هواپیما تحقیق کرده و هواپیما خود را با دانش کامل انتخاب کنید.

ایرباس یا بوئینگ؟

کلام پایانی

در این مقاله به صورت کامل در مورد انواع مدل های هواپیما ایرباس و امکانات آن به بحث و تحلیل پرداخته شد. پیشنهاد می شود در صورتی که تجربه استفاده از هواپیماهای ایرباس در پروازهای داخلی یا خارجی را دارید، آن را در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر سوالی در زمینه این هواپیما از کارشناسان دارید، می توانید با شماره تلفن های پایین صفحه تماس بگیرید.