بهترین زمان خرید بلیط هواپیما چه زمانی است؟

احتمالا بسیار شنیده اید که فاکتورهای کلاس پروازی و فاصله بین مبدا و مقصد در قیمت بلیط بیشتر از سایر موارد تاثیرگذار است. اما شاید زمان خرید بلیط را عامل مهمی در نوسان نرخ پرواز خود ندانید. خرید بلیط برای سفرهای هوایی، همواره یکی از متداول ترین راه ها برای انجام سفرهای داخلی و مخصوصا خارجی بوده است. اما قیمت زیاد آن مهم ترین دغدغه بسیاری از مردم بوده که باعث شده به جای پرواز، از قطار یا اتوبوس استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم به نکات خرید بلیط با نرخ ارزان پرواز و بهترین زمان خرید بلیط هواپیما در مسیرهای داخلی و خارجی اشاره کنیم.

بهترین زمان خرید بلیط هواپیما

بهترین زمان خرید بلیط هواپیما داخلی

این زمان برای هر شهر متفاوت است. مثلا بهترین زمان سفر از تهران به شهر مشهد، فصل زمستان است. اما نمی توان به این که در کدام روز و چه ساعتی باید بلیط خود را خرید، اشاره کنید. اما با توجه به این که هر شهر از زمان high season  و low season متفاوتی برخوردار است، اما بهترین زمان خرید بلیط هواپیما در سفر های ارزان داخلی، بهترین زمان، ماه های اردیبهشت، مهر، آبان و بهمن می باشد.

زمان رزرو پرواز

این ماه ها در طول سال کمترین میزان سفر را دارد. البته باید توجه داشته باشید بعضی این زمان ها، در برخی از نقاط کشور می تواند های سیزن باشد و بیشترین قیمت را داشته باشد. مثلا بهمن ماه برای خرید پرواز کیش، مقطع پر تردد (high season) محسوب شده و گران تر از زمان های دیگر است. در ادامه به ترفندهای خرید بلیط ارزان اشاره می کنیم.

ارزان ترین زمان برای خرید بلیط پرواز داخلی

پروازهای داخلی با توجه به این که نرخ آن ها هر ماه با تغییراتی همراه می شوند، پیشنهاد می کنیم برای رزرو پرواز، حدود یک هفته قبل از حرکت، بلیط خود را رزرو کنید. البته این میزان برای پروازهای مختلف متفاوت است. مثلا برای خرید بلیط لحظه آخری به مقصد مشهد، 2 روز قبل از پرواز، بهترین زمان خرید بلیط هواپیما پایان سال این شهر است.

زمان رزرو پرواز داخلی

 چراکه اکثرا در این زمان، تقاضا برای خرید صندلی ها کاهش پیدا می کند. برخی سایت ها با ارائه نمودارهای قیمتی، بهترین زمان خرید بلیط هواپیما را به شما نشان می دهند. با استفاده از این نمودارها می توانید برنامه ریزی بهتری برای زمان خرید بلیط داشته باشید و پرواز خود را با نرخ ارزان تری انجام دهید.

ارزانترین زمان خرید پرواز داخلی در کدام ماه های سال است؟

بهترین زمان خرید بلیط هواپیما فصل بهار: معمولا ماه اردیبهشت، با وجود آب و هوای بهتر در بعضی از شهرها، قیمت پایین تری دارد. اما برخی از شهرها مثل تهران با فرارسیدن عید نوروز، پروازهای خود را با نرخ ارزانتری به مسافران ارائه می دهند. به عنوان مثال مثلا بهترین زمان خرید بلیط هواپیما شیراز تهران عید نوروز است. البته در صورتی که قصد رزرو بلیط به مقصد تهران در عید نوروز را دارید، می بایست این بلیط را به صورت رفت و برگشت و چند روز قبل از فرا رسیدن نوروز رزرو کنید. چرا که پس از عید نوروز، قیمت پروازهای این شهر با افزایش مواجه می شود.

بهترین زمان خرید بلیط

بهترین زمان خرید بلیط هواپیما در تابستان: اواسط تیر ماه تا اواسط مرداد ماه پرواز کنید؛ مثلا اگر قصد سفر هوایی به جزیره کیش را داشته باشید، در این زمان می توانید بلیط خود را با نرخ ارزانتر تهیه کنید.

ارزان ترین مقاطع فصل پاییز: برای سفر مقرون به صرفه در سومین فصل سال، مهر و آبان بهترین زمان هستند.

ارزان ترین زمان فصل زمستان: معمولا بهمن ماه، به عنوان ارزان ترین زمان پرواز داخلی شناخته می شود. البته برای سفر به شهرهای جنوبی، در فصل زمستان به فکر رزرو بلیط با قیمت ارزان نباشید.

ارزان ترین زمان رزرو پرواز

بهترین روز برای خرید پرواز داخلی

معمولا نرخ بلیط های هواپیما در طول هفته ثابت است. اما توجه داشته باشید معمولا روز های شنبه و 5 شنبه گران ترین روزهای هفته و روز های 2 شنبه و 3 شنبه نیز ارزان ترین روزهای هفته برای خرید بلیط پرواز هستند.در بعضی از سایت ها، به ارزان ترین روز هفته برای انجام سفر، اشاره شده است. در حالت کلی بهتر است سفر خود را به روزهای وسط هفته منتقل کنید. چرا که به علت تقاضای کمتر مسافران برای خرید بلیط در این زمان، می توانید پروازهای خود را با نرخ ارزانتر رزرو کنید.

بهترین روز خرید بلیط پرواز داخلی

ارزان ترین ساعت برای خرید پرواز داخلی

معمولا برای سفر به شهرهای توریستی و زیارتی که امکان رزرو اقامتگاه ها، در آن شهر بالاست، زمان خرید بلیط را عصر و شب در نظر می گیرند. بهترین زمان خرید بلیط هواپیما در مسیرهای داخلی است. همچنین برای دیگر شهرهای کشور، بلیط های صبح به دلیل تقاضای کمتر، اغلب قیمت پایین تری خواهند داشت.

ارزانترین ساعت رزرو بلیط پرواز

بهترین زمان خرید بلیط هواپیما خارجی

زمانی که سخن از بهترین زمان برای پرواز به میان می آید، منظور بهترین زمان برای انجام پرواز های خارجی است؛ چراکه نرخ پرواز های خارجی تغییرات بیشتری دارد و این مبالغ از سوی سازمان جهانی تعیین می شود.

بهترین زمان خرید بلیط هواپیماهای خارجی ارزان

برای این پرواز ها باید از 54 روز قبل باید تصمیم برای پرواز داشته باشید. با توجه به تحقیق سایت چیپ ایر، نرخ جهانی بلیط هواپیما خارجی در سال 2022، هر 45 روز یک بار تغییر پیدا می کند. این تغییرات تا حداکثر 33 دلار می تواند نوسان داشته باشد. البته این وحی منزل برای زمان خرید بلیط نیست، چرا که در برخی پروازها اگر شانس خوبی داشته باشید می توانید در آخرین روزهای مانده به پرواز بلیط مقصد پرواز خود را با نرخ ارزان تهیه کنید.

بهترین زمان خرید بلیط

بهترین زمان خرید ارزان پزوازهای خارجی

بلیط ها در اوایل عرضه (حدود 50 روز قبل از حرکت) با قیمت های بالاتر عرضه می شود. پس از مدتی این نرخ کاهش پیدا می کند و به نرخ نرمال تبدیل می شود. توجه داشته باشید چنانچه قصد رزرو دقیقه نودی  پرواز های برون مرزی خود را داشته باشید با بیشترین قیمت ها مواجه خواهید شد. چرا که اکثر پروازهای خارجی فاکتوری به عنوان بهترین زمان خرید بلیط هواپیما در اکثر مسیرهای خارجی حدودا بین 30 تا 35 روز قبل از پرواز است.

جالب است بدانید نرخ پروازهای خارجی از مدت 3 ماه مانده به پروازها تا 4 هفته قبل از پرواز ارزانترین قیمت را دارد. از این رو بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما ارزان، در این بازه است.

بهترین زمان خرید بلیط هواپیما خارجی

بهترین مقاطع سال برای خرید ارزان پروازهای خارجی

سعی کنید بلیط ها را قبل از تعطیلات کشور مقصد خود خریداری نکنید. در این صورت با افزایش چشم گیر قیمت آن مواجه خواهید شد. زمان dead zones ارزان ترین قیمت های پرواز را دارا است.

dead zones  بهترین زمان خرید پرواز خارجی ارزان

این اصطلاح به زمان هایی گفته می شود که کم ترین میزان مسافر را داشته و تقاضا برای سفر، به شدت کاهش می یابد. سفر در زمان dead zones  علاوه بر قیمت ارزان بلیط ها، باعث می شود از دست شلوغی و صف و ترافیک راحت شوید. معمولا اینگونه زمان ها در مقاطع زیر اتفاق می افتد.

دو هفته اول ماه دسامبر (11 تا 24 آذر)
پس از تعطیلات کریسمس (18 دی تا 12 بهمن)
بهار و پاییز (به جز تعطیلات نوروزی و تعطیلات ماه مارس و آوریل)
اوایل فوریه تا قبل از ولنتاین (اواسط بهمن)

خرید بلیط هواپیما در زمان dead zones

شولدر سیزن و لو سیزن ها، زمانی ایده آل برای خرید بلیط ارزان

حتما اصطلاح های سیزن را شنیده اید؛ این اصطلاح به زمان هایی برای انجام پرواز گفته می شود که شهر مقصد از بهترین شرایط آب و هوایی و توریستی برخوردار می باشد و قیمت بالاتری هم دارد.

شولدر سیزن: مقاطعی هستند که تقاضا برای خرید نسبتا کاهش پیدا کرده اما از لحاظ آب و هوایی در وضعیت نسبتا خوبی قرار دارد. مثلا فصل پاییز برای خرید پرواز ترکیه نسبت به فصل بهار و تابستان ارزان تر بوده اما آب و هوای این کشور نیز در وضع نسبتا مطلوبی قرار دارد.

لو سیزن: این اصطلاح به زمان هایی برای سفر تعلق می گیرد که آب و هوای شهر مقصد در شرایط خوبی قرار ندارد و مسافران بسیار کمی به آن جا سفر می کنند. مزیت این زمان ها برای خرید بلیط، قیمت ناچیز آن در مقایسه با زمان های های سیزن و شولدر سیزن است. مثلا فصل تابستان برای سفر به ژوهانسبورگ (آفریقا جنوبی) و فصل زمستان برای سفر به سن پترزبورگ (روسیه) از نرخ ارزانتری برخوردار است.

قیمت بلیط هواپیما خارجی در زمان های مختلف

بهترین زمان خرید بلیط هواپیما ارزان در مسیرهای خارجی کدام روزهای هفته است؟

برای پرواز های خارجی معمولا روز های 4 شنبه و 5 شنبه، ارزان ترین روزها و 1 شنبه گران ترین روز برای خرید بلیط خواهد بود. البته تغییرات قیمت برای این پروازها زیاد نبوده و در طول هفته تا 2 دلار نوسان خواهد داشت.

بهترین ساعت ها برای خرید بلیط ارزان

برای ارزان تر کردن سفر خود، می بایست از بهترین زمان خرید بلیط هواپیما در طول شبانه روز مطلع شوید. در پروازهای خارجی می توانید زمان شب را برای رزرو پروازهای ارزان خود انتخاب کنید. معمولا پروازهایی که در شب انجام شده و صبح به فرودگاه مقصد می رسند قیمت ارزان تری دارند. علاوه بر این بهترین زمان خرید بلیط هواپیما، عصر هر روز است. اما این میزان ممکن است برای مسیرهای مختلف متفاوت باشد.

زمان خرید بلیط هواپیما ارزان

ترفندهای خرید ارزان بلیط

توجه داشته باشید برای خرید بلیط ها، history (تاریخچه) مرورگر خود را پاک کنید. بعضی از شرکت های مسافرتی یا ایرلاین ها، به نحوی برنامه ریزی شده اند که اگر چند بار از آن سایت، بلیط خریداری نموده باشید، قیمت های خود را با روکشی بیشتری به مسافر عرضه کنند.

شما می توانید بلیط های پرواز داخلی را به روش اینترنتی رزرو نموده و مبلغ کمتری بابت خرید آن بپردازید. در خرید به روش حضوری، علاوه بر معایبی از جمله مشکلات تهیه بلیط و عدم مقایسه قیمت ایرلاین ها و امکانات آن ها، می بایست مبلغی اضافه به عنوان کارمزد به شرکت ارائه دهنده بلیط، پرداخت کنید.

ترفندهای خرید بلیط هواپیما ارزان

رزرو اینترنتی بهترین روش خرید بلیط ارزان

شما با استفاده از رزرو اینترنتی بلیط، می توانید در کوتاه ترین مدت و از داخل منزل با چند کلیک ساده، بلیط مدنظر خود را رزرو کنید. شما می توانید برای رزرو اینترنتی بلیط های پرواز، از 40 تا 50 روز قبل از پرواز به فکر تهیه بلیط باشید. اگر به فکر خرید بلیط کنسلی هستید، آن را از سر خود بیرون کنید چرا که این بلیط ها را نمی توان با نرخ ارزان تر خریداری کرد.

زمان رزرو بلیط پرواز های لحظه آخری

اگر شما به دنبال خرید بلیط های ارزان هستید، باید کمی انعطاف پذیر باشید. برای خرید این نوع بلیط ها، می توانید چمدان خود را آماده نموده و منتظر بمانید شرکت های چارتر کننده، صندلی های خالی پرواز خود را به صورت ارزان و لحظه آخری به فروش برسانند. در غیر این صورت، این روش پیشنهاد نمی شود. می توانید برای داشتن خیالی آسوده بابت سفر، بلیط های سیستمی را مستقیم از ایرلاین یا نمایندگان فروش آن تهیه کنید. این نوع بلیط ها، قیمت یکسانی در طول ماه دارند.

زمان رزرو بلیط هواپیما لحظه آخری

نکته پایانی در مورد بهترین زمان خرید بلیط هواپیما

در این مطلب به بهترین زمان ارزان بلیط در مسیرهای داخلی و خارجی پرداخته شد. جالب است بدانید برخی سایت ها با ارائه سرویس های خدماتی مختلف، بهترین روز خرید بلیط هواپیما را به مسافران اعلام می کنند. برای اطلاع از این گونه سایت های فروش بلیط، می توانید عبارت "اطلاع از ارزان شدن بلیط" را داخل گوگل جستجو نموده و از این سایت ها مطلع شوید. همچنین در مقاله بهترین سایت خرید بلیط هواپیما به بررسی کامل بهترین سایت های رزرو اینترنتی بلیط پرداخته ایم.

 در حالت کلی ارزان ، شما می توانید برای پروازهای داخلی بلیط های صبح را در روز 2 شنبه یا 3 شنبه، یک هفته قبل از پرواز رزرو کنید. همچنین بلیط پرواز های خارجی را در ساعات پایانی 4 شنبه یا 5 شنبه و در تایم های dead zones خریداری کنید. اگر تجربه ای در کاهش قیمت بلیط پرواز های خود، به خاطر دارید، در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.