بلیط هواپیما بوئینگ

اگر به صورت رندوم از هر فردی که می بینید، در مورد بوئینگ بپرسید حتما به خوبی اطلاع دارند که این شرکت هواپیما سازی امریکایی یکی از معتبر ترین شرکت های دنیا در این زمینه می باشد. این شرکت در سال 1916 توسط ویلیام بوئینگ در شهر سیاتل ایالت واشنگتن احداث و اولین هواپیمای آن حدودا 100 سال پیش و در سال 1919 ساخته شد. این شرکت هواپیمایی سال 1997 پس از خرید سهام شرکت مک دانل داگلاس به عنوان بزرگترین شرکت هواپیما سازی دنیا تبدیل شد. در این مقاله به خرید بلیط هواپیما از این شرکت و بررسی مدل های مختلف هواپیما بوئینگ می پردازیم.

بلیط هواپیما بوئینگ

خرید بلیط هواپیما بوئینگ

در صورتی که قصد رزرو بلیط هواپیما تهران مشهد یا هر مسیر دیگری از شرکت بوئینگ در سایت رسپینا را دارید، کافیست در صفحه لیست پروازها، به نوع هواپیما ارائه دهنده دقت کنید و انواع مختلف این هواپیما را برای خود رزرو کنید. البته اغلب موارد در پروازهای داخلی تنها مدل های 707، 727 و 737 این کمپانی به چشم می خورد و سایر مدل های این هواپیما بیشتر در پروازهای خارجی وجود دارد.

خرید بلیط هواپیما بوئینگ

تاریخچه هواپیما بوئینگ

آقای ویلیام بوئینگ در سال 1910 در فکر ساختن یک شرکت بزرگ هواپیماسازی در دنیا بود. به همین علت در سال 1910 اقدام به تاسیس شرکت گرین وود تیمبر نموده و 2 سال پس از آن، شرکت شیب یارد را تاسیس نمود. این شخص در سال 1916، بزرگ ترین شرکت هواپیماسازی دنیا را با سرمایه 100 هزار دلاری احداث کرد. نکته جالب در این زمینه این است که اولین هواپیمای ساخته شده، بیشتر شبیه به اسباب بازی بود که تنها 8 متر طول داشت و تا ارتفاع 900 پایی پرواز می کرد.

در سال 1919 اولین هواپیما بوئینگ با نام B1 به پرواز در آمد و چند سال بعد نیز برای گسترش شرکت خود اقدام به خرید شرکت های مک دانل داگلاس، پرت اند ویتنی، همیلتون استاندارد، ووت و یونایتد ایر ترانسپورت کرد. بوئینگ در زمان جنگ جهانی دوم نیز با تولید بوئینگ B17، فلایینگ فورترس و بمب افکن بوئینگ B29 کمک بسزایی به ارتش آمریکا کرد. امروزه نیز یکی از مهم ترین قسمت های شرکت بوئینگ، سازمان دفاعی آن است.

بوئینگ در کدام حوزه ها فعالیت می کند؟

هلدینگ بوئینگ با درامد سالانه  میلیارد دلار در 4 حوزه هواپیماهای تجاری، هواپیماهای دفاعی، بوئینگ کپیتال و گروه خدمات بوئینگ فعالیت می کند. هر کدام از این بخش ها به خودی خود درآمد بسیار بالایی برای این شرکت به همراه دارد. در این قسمت به بررسی هر کدام از این حوزه ها و فعالیت آن ها می پردازیم.

گروه خدمات بوئینگ

هواپیمای تجاری بوئینگ

بیشترین محصولات تجاری بوئینگ در زمینه هواپیماهای تجاری ساخته شده که از مهمترین آنها می توان به هواپیماهای مسافربری سری 7 یعنی بوئینگ 707 تا 787 اشاره کرد. این قسمت یکی از زیر مجموعه های بوئینگ است که وظیفه طراحی، مونتاژ، تولید، و فروش هواپیماهای مسافربری و هواپیماهای تجاری را به عهده دارد. خدمات مهندسی هواپیماها، تعمیر و نگهداری از دستگاه ها و آموزش مشتریان نیز به عهده این بخش از زیر مجموعه بوئینگ است. حدود 12 هزار هواپیمای تجاری در دنیا وجود دارد که بالغ بر 9000 فروند از آن ها متعلق به بوئینگ است. جالب است بدانید این بخش از بوئینگ به تنهایی بیش از 60 میلیارد دلار برای بوئینگ درامد دارد.

صندلی هواپیما بوئینگ

هواپیماهای دفاعی و امنیتی بوئینگ

این شرکت یکی از زیر مجموعه های بوئینگ بوده که وظیفه طراحی و ساخت هواپیماهای جنگنده، تانکرهای سوختگیری هوایی، بالگردها، سیستم های دفاع موشکی و ماهواره ای، سیستم ها، شاتل و ایستگاه های فضایی را به عهده دارد. این شرکت در سال 2002 در اثر ادغام شرکت های هیوز ستلایت سیستمز، هیوز هلیکوپترز، مک دانل داگلاس هلیکوپترز، شرکت هواپیماهای نظامی بوئینگ و چند شرکت دیگر راه اندازی شد. در حال این شرکت با درامد بیش از 31 میلیارد دلار یکی از مهم ترین بخش های بوئینگ است.

جت جنگی بوئینگ

گروه مهندسی، فناوری و عملیات بوئینگ: این گروه، پشتوانه ای قدرتمند برای سازمان فضایی آمریکا بوده که برای طراحی و ساخت عملیات شاتل ها و ایستگاه های بین المللی فضایی احداث شده است.

بوئینگ کپیتال: ماموریت اصلی این زیر گروه بوئینگ، پشتیبانی از سایر واحدهای تجاری بوئینگ با دریافت اطمینان از تامین مالی مشتریان برای خرید و تحویل محصولات بوئینگ است. در اصل تامین مسائل مالی برای اجزای مختلف این شرکت در زمینه هیا تجاری و دفاعی، به عهده بوئینگ کپیتال است.

بوئینگ کپیتال

گروه خدمات بوئینگ: این گروه به واحدهای کسب و کار بوئینگ، این امکان را می دهد که تمرکر خود را بر رشد سودآورد قرار دهد. تمام خدمات زیر ساختی از جمله خدمات تسهیلاتی، پرسنلی، جذب و استخدام کارمند، برنامه های مختلف رفاهی، ایمنی، آتش نشانی، ترابری و از این قبیل بر عهده این گروه است.

بلیط هواپیما بوئینگ را چطور باید بخوانیم؟

این شرکت هواپیمایی از نمادها و اعداد برای نمایش مدل پروازهای خود استفاده کرده است. شما می توانید با اطلاعاتی که در این قسمت به آن ها می پردازیم، اطلاعات کاملی در مورد مدل هواپیمای خود به دست آورید.

برای مدل های 707 تا 777، شماره مدل کامل شامل شماره مدل هواپیما نمایش داده می شود. در ادامه مدل هواپیما یک خط فاصله و یک عدد 3 رقمی نوشته می شود که نشان دهنده سری داخل مدل است. به عنوان مثال، 707-320 یا 747-400 سری های مختلف آن مدل هواپیما را نشان می دهد. گاهی اوقات در پروازهای مختلف از یک مدل مشخص ‌تر برای بیان مدل هواپیما بوئینگ استفاده می‌شود. در این مدل نوشته معمولا دو رقم آخر نشانگر سری یا کد مشتری بوئینگ و رقم اول نشان دهنده مدل هواپیما است. مثلا بوئینگ 747-121 نشان دهنده مدل 747-100 سفارش اولیه است. این کدها برای هواپیماهایی که از یک شرکت هواپیمایی به خطوط هوایی دیگر منتقل می شوند تغییر نمی کنند. بر خلاف مدل های دیگر، 787 از یک رقم برای تعیین سری های هواپیمای استفاده می کند، به عنوان مثال بوئینگ  787-8. این روش نام گذاری در جدیدترین نسخه بوئینگ 747 (747-8)، همراه با سری 737 MAX و 777X نیز به همین ترتیب نام گذاری شد.

هواپیما بوئینگ

گاهی اوقات حروف اضافی به آخر نام مدل به عنوان پسوند اضافه می شود، مثلا "ER" برای تعیین نسخه "دامنه گسترده "، مانند 777-300ER، یا "LR" برای تعیین پروازهای دوربرد استفاده می شود. مثلا 777- 200LR از پروازهای دوربرد بوئینگ است. پسوندهای دیگر عبارتند از "F" برای هواپیماهای باربری بوئیگ مثلا (747-400F)

SR یا D برای پروازهای با برد کوتاه" و داخلی (747-400D، 747SR)

"M" برای هواپیماهای ترکیبی که حمل مسافر و بار را به صورت همزمان انجام می دهند. مثل (757-200M، 747-400M).

هواپیماهای مسافربری که در اصل به عنوان هواپیمای مسافربری تولید می‌شوند و بعداً توسط بوئینگ به پیکربندی باری تبدیل شده‌اند، پسوند "BCF" را دارند که نشان دهنده یک هواپیمای باری تبدیل شده توسط بوئینگ است.

بلیط بوئینگ

انواع مدل های هواپیما تجاری بوئینگ

همانطور که پیش تر هم گفته شد بوئینگ در انواع مختلفی از 707 گرفته تا 787 به مسافران پروازهای داخلی و خارجی خدمت رسانی می کند. شاید تاکنون به این مدل ها دقت نکرده اید یا حداقل از تفاوت آن ها آگاهی ندارید. پس دعوت می کنیم در ادامه همراه ما باشید تا ویژگی تمام مدل های هواپیما بوئینگ را بررسی کنیم.

انواع هواپیما بوئینگ

هواپیما بوئینگ 707

ابتدا ااین نکته را به شما اعلام کنم که تلفظ صحیح این مدل بوئینگ، هفت صفر هفت است و آن را هفتصد و هفت نخوانید. این هواپیما تقریبا یک جت تجاری 4 موتوره است که در مسافت های دوربرد مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل را می توان از ابتدایی ترین هواپیماهای ساخت بوئینگ قلمداد کرد که توسعه یافته مدل 80-367 بوئینگ است و اولین هواپیمای بوئینگ است که به بهره برداری تجاری رسیده است. ساخت این هواپیما در سال 1958 تا 1979 به 1010 قروند رسید. تعداد صندلی های این هواپیما در انواع مختلف آن بین 140 تا 219 مسافر ظرفیت داشته و طول برد این هواپیما بین 4630 تا 10650 کیلومتر در مدل های مختلف است. به طور کلی عناصر طراحی این هواپیما را می توان به عنوان پیش زمینه هواپیماهای مجهزتر عنوان کرد. اما در گذشته از این مدل هواپیما در ایرلاین های کنتیننتال ایرلاینز، خطوط هوایی سراسری امریکا استفاده می شد و امروزه نیز شرکت هواپیمایی ساها و ایران ایر این مدل بوئینگ را مورد بهره برداری قرار می دهد.

بوئینگ 707

سوانح هواپیما بوئینگ 707

با شنیدن بوئینگ 707 یاد سقوط هواپیمای نیروی هوایی ارتش در فرودگاه فتح کرج می افتیم که پس از برخورد با دیواره انتهای باند، 15 مرد و 1 زن جان باختند. همچنین در 31 فروردین ماه 1384 یک فروند بوئینگ 707 از مبدا کیش به سمت فرودگاه مهراباد پرواز و در بین راه در رودخانه کن سقوط کرد. در این حادثه نیز متاسفانه 2 زن و 1 مرد جان باختند.

حوادث بوئینگ 707

انواع هواپیما بوئینگ 707

توجه داشته باشید زمانی که بوئینگ 707 را می شنوید منظور همان بوئینگ 707-020 است.

بوئینگ 720: پس از اولین پرواز بوئینگ 707 در سال 1958، این شرکت تصمیم به ساخت هواپیما بوئینگ 720 گرفت که مدل پیشرفته هواپیما 707 است. این طراحی برعکس بوئینگ 707 یک هواپیما تک بال بوده و طول آن نیز از 707 کوتاهتر است.

از دیگر مدل های این هواپیما می توان به 138، 320، 420، 120B  و B 420 اشاره کرد.

بوئینگ 720

هواپیما بوئینگ 727

این مدل هواپیما بوئینگ که در سال 1963 رونمایی شد، از هواپیماهای مسافربری باریک به شمار رفته و در آن زمان موفقیت فراوانی برای بوئینگ به ارمغان آورد. هلت این موفقیت توانایی بالای عملکرد در باندهای کوتاه است که در فرودگاه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. بوئینگ 727 یک هواپیما 3 موتوره بوده که برای چندین دهه، بیشترین تولید هواپیما را در دنیا به خود اختصاص داد. از سال 1962 تا 1984 تعداد 1832 فروند از این هواپیما در دنیا ساخته شد. در حال حاضر بوئینگ 727 ساخته نمی شود. اما اگر می خواهید این هواپیما را سوار شوید، می توانید آن را با خرید بلیط از شرکت هواپیمایی ایران ایر یا شرکت های دیگر مثل آسمان استفاده کنید. همچنین شرکت کالیتا چارترز نیز هنوز هم در ناوگان خود از این مدل هواپیما استفاده می کند. این هواپیما در مدل های مختلف خود توانایی حمل 163 تا 189 نفر مسافر یا تقریبا 20 تن بار مفید را دارد. خدمه بوئینگ 727 را تیم 3 نفره ای تشکیل می دهد که علاوه بر خلبان و کمک خلبان، مهندس پرواز یک نفر از آن ها است. اما در هواپیماهای جدید، مهندسی پرواز به عهده سیستم های کامپیوتری است. به همین علت با گذشت زمان از محبوبیت این مدل هواپیما ساخته شد و وضعیت اقتصادی، مردم را مجاب به استفاده از هواپیماهای 2 موتوره کرد. این هواپیما در سال 1343 برای اولین بار توسط ایران ایر به کارگیری و در مسیر هوایی تهران بیروت، آغاز به کار کرد.

هواپیما بوئینگ 727

سوانح بوئینگ 727

با وجود جذابیت های فراوان مدل 727، این هواپیما در طول زمان درگیر سوانح کمی نیز نبوده است. این سوانح شامل 7 مورد حادثه مشهور داخل و خارج از کشور است.

فوریه 1985: یک فروند بوئینگ 727 ایرلاین ایبریا، با برخورد به آنتن تلویزیون، در لحظه فرود در فرودگاه بیلبائو با حادثه مواجه شد.
مارس 1986: پرواز هواپیمایی مکزیکانا به علت گرم شدن زیاد چرخ های هواپیما در لحظه بلند شدن، در ارتفاع 29 هزار پایی آتش گرفت. در اثر این آتش سوزی، لوله های سوخت پاره شده و به سیستم برق و هیدرولیک هواپیما آسیب جدی وارد شد.
27 نوامبر 1996: از دست دادن مهار پرواز توسط خلبان
25 دسامبر 2003: سرنگونی به علت اضافه بار
2 ژانویه 2010: بوئینگ 727 در صورتی که نیاز به تعمیر داشت، اقدام به بلند شدن از زمین نمود و در لحظه بلند شدن، بر روی باند دچار سرنگونی شد.
9 ژانویه 2011: یک فروند بوئینگ شرکت ایران ایر در نزدیکی ارومیه سقوط کرد. متاسفانه در زمان پرواز به کهنه بودن این هواپیما و عمر 36 ساله آن توجهی نشد و باعث این حاثه تلخ شد.

سوانح بوئینگ 727

هواپیما بوئینگ 737

جالب است بدانید این هواپیما را به نام بچه بوئینگ می شناسند. به این علت که این هواپیما بر خلاف سایر وسایل نقلیه هوایی دارای یک راهرو بوده و به جت مسافربری باریک پیکر معروف است. این هواپیما برای بار اول در سال 1966 احداث و پس از گذشت 1 سال در شرکت لوفتانزا مورد استفاده تجاری قرار گرفت. از این هواپیما تاکنون بیش از 11 هزار فروند ساخته شده است. این هواپیما بیشتر در مسیرهای کوتاه استفاده شده. مهم ترین رقیب این هواپیما را می توان ایرباس a 320  قلمداد کرد. این هواپیمای کوچک جثه ظرفیت حمل 130 نفر مسافر را دارد. از مشخصات ظاهری این هواپیما نیز می توان به طول 30.5 متری، فاصله نوک بال های 28.4 متر و ارتفاع 11.3 متری اشاره کرد. حداکثر سرعت این هواپیما نیز 890 کیلومتر بر ساعت است. از بچه بوئینگ علاوه بر اهداف تجاری، برای مقاصد نظامی و باربری نیز استفاده می شود. علاوه بر لوفتهانزا که اولین مشتری این هواپیما بود، امروزه در ایرلاین ساوت وست (بیشترین تعداد بوئینگ 737)، رایان ایر، یونایتد ایرلاینز و امریکن ایرلاینز نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بوئینگ 737

انواع مدل های بوئینگ 737

این هواپیما در 4 نسل و با امکانات مختلف به بهره برداری رسیده است. مدل اصلی آن که نسل یک آن شناخته می شود، به بوئینگ 100-737 مشهور بوده و طول کوتاهی داشته که 30 فروند از آن طی این 44 سال ساخته شده است. در ادامه به بررسی سایر نسل های این هواپیما می پردازیم.

بوئینگ 737 نسل 2 (کلاسیک)

این هواپیما در 3 مدل 300، 400 و 500 ساخته شده که هر کدام خاصیت های مختلفی دارد.
هواپیما 737-300 مدل استاندارد این نسل با بدنه بزرگتر است.
مدل 737-400 حجیم تر بوده و بدنه کشیده تری دارد.
بوئینگ 737-500 که دارای بدنه کوتاه تری نسبت به سایر هواپیماهای نسل 2 است.

بوئینگ 737 کلاسیک

بوئینگ نسل 3 (نسل بعد یا NG)

737-60: این هواپیما را می توان مدل کوچک شده سری، 500 با امکانات پیشرفته تر دانست.
737-700: این مدل شبیه به 737-300 بوده و امکانات نسبتا پیشرفته تری در خود قرار داده است.
737-800: این هواپیما به موتور قدرتمندش معروف بوده و مدل جدید بوئینگ 737-400 است.
737-900: مهم ترین مزیت این هواپیما ظرفیت آن بوده که با حمل 189 مسافر، بیشترین تحمل وزن را در هواپیماهای کوچک جثه دارد.

بوئینگ 737NG

بوئینگ 737 نسل چهار (MAX)

همان طور که گفته شد سری های مختلف این مدل هواپیما را با عدد تک رقمی نشان می دهند.

737 مکس 7: برد عملیاتی و ظرفیت بالاتر و همچنین مصرف سوخت پایین تر نسبت به بوئینگ 737-700 باعث محبوبیت این مدل هواپیما شده است.
737-8: ان مدل جایگزین مدل 800 نسل 3 شد که دارای طول بیشتر از مکس 7 بوده و در سال 2017 اولین پرواز خود را انجام داد.
737-9: جایگزین بوئینگ 900 بوده و اولین پرواز خود را در آوریل 2017 انجام داد.
737-10: شبیه به مکس 9 بوده با این تفاوت که توانایی حمل 189 تا 230 نفر مسافر را دارد.

هواپیما بوئینگ 737 مکس

سوانح بوئینگ 737

این هواپیما نسبت به سایر مدل های بوئینگ دارای سوانح بیشتری است. به طوری که تا ژانویه سال 2021 در مجموع 502 سانحه برای این مدل هواپیما اتفاق افتاده است. اما مهم ترین سانحه آن مربوط به 18 دی ماه سال 1398 مصادف با 8 ژانویه 2020 است که در بامداد روز 4 شنبه حادثه تلخ هواپیما اوکراینی کام همه مردم را تلخ کرد. اتفاقات آن هواپیما قابل گفتن نیست و تنها خاطره تلخ آن در خاطرات مانده است.

حادثه هواپیما بوئینگ 737 اوکراینی

هواپیما بوئینگ 747

پس از سال 1967 که بوئینگ تجربه خوشاندی از ساخت هواپیما 3 موتوره داشت، این بار هواپیما 4 موتوره را نیز به دنیا معرفی کرد. بوئینگ 747 برای 40 سال لغب بزرگترین هواپیمای مسافربری دنیا را داشت. اما امروزه پس از هواپیمای غول پیکر ایرباس 380، دومین هواپیما بزرگ دنیا شناخته می شود. هواپیما بوئینگ 747 با ساختار 2 طبقه، توانایی حمل 550 نفر مسافر را دارا بوده و بر خلاف ایرباس که ساخت مدل 380 خود را در سال 2021 متوقف کرد، شرکت بوئینگ همچنان در حال ساخت این هواپیما است. اگر کمی با پروازهای مختلف آشنا باشید حتما اطلاع دارید که امروزه هواپیما بوئینگ 747 را با نام ملکه آسمان ها می شناسند. همچنین طبقه بالای این هواپیمای غول پیکر به کلوپی در آسمان مشهور است.

هواپیما بوئینگ 747

انواع مدل های بوئینگ 747

نام گذاری بوئینگ 747 نیز تقریبا مشابه مدل 737 این هواپیمایی شکل گرفته است. در نام گذاری مدل های این هواپیما از اعداد 100 تا 400 استفاده شده و 2 مدل دیگر که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

هواپیما بوئیگ 100-747

این هواپیما از 4 موتور توربو فن بهره می برد و حداکثر سرعت آن 967 کیلومتر بر ساعت بوده که در اقتصادی ترین حالت آن، سرعت هواپیما 907 کیلومتر بر ساعت است. همچنین این هواپیما تقریبا دور برد است. همچنین این هواپیما می تواند مجموعا 340 هزار کیلوگرم بار را در خود جای دهد. از مشخصات ظاهری این هواپیما نیز می توان به فاصله 65 متری 2 سر بال ها، طول 66.7 متر و ارتفاع 33.2 متری اشاره کرد. این هواپیما در صورت استفاده از هر 3 کلاس پروازی، 452 مسافر و در حالت عادی توانایی حمل 550 مسافر را دارد.

صندلی های بوئینگ 747

بوئینگ 200-747

موتور این هواپیما کمی از مدل قبلی قدرت بیشتری داشته و می تواند با حداکثر سرعت 981 کیلومتر بر ساعت پیمایش کند. همچنین مشخصات ظاهری این هواپیما نیز دقیقا مشابه مدل 100-747 است. البته اقتصادی ترین حالت آن مشابه مدل قبلی 907 کیلومتر است. همچنین حداکثر پیمایش این هواپیما 12700 کیلومتر است. وزن این هواپیما در حالت بدون مسافر 174 تن بوده و تحمل وزن آن، 378 تن است.

هواپیما بوئینگ 200-747
بوئینگ 300-747

داشتن 4 موتور جنرال الکتریک این هواپیما را یکی از سریع ترین هواپیماهای دنیا تبدیل کرده به طوری که سرعت آن 0.85 سرعت صوت و معادل 1042 کیلومتر بر ساعت می باشد. از دیگر تفاوت های این هواپیما با بوئینگ 200-747 طبقه بالای آن است که 7 متر از طبقه زیرین بلندتر است. علاوه بر این، بوئینگ 300-747 دارای برد 12400 کیلومتر است. وزن این هواپیما در حالت بدون مسافر، 178 تن بوده و تحمل وزن آن 378 هزار کیلوگرم است. این هواپیما از پهن ترین بوئینگ های ساخته شده می باشد. به طوری که فاصله بال های آن 64.59 متر، طول هواپیما 66.7 و ارتفاع آن 33.2 متر می باشد. این هواپیما با داشتن 3 کابین پروازی جابجایی 412  مسافر، در هواپیمای 2 کابینه، 496 و در هواپیمای تمام اکونومی، جابجایی 560 تا 660 مسافر را به عهده دارد.

هواپیما بوئینگ 300-747

بوئینگ 400-747

قدرتمندترین مدل بوئینگ است که در ساخت آن از 4 موتور و اسکلت غول پیکر استفاده شده است. طراحی داخلی این مدل نسبت به مدل های قبلی به روزتر بوده و با داشتن کابین شیشه ای خلبان، سوخت هواپیما را به حداقل رسانده است. این هواپیما رکورددار حمل مسافر در بین هواپیماهای بوئینگ در دنیا است به طوری که حداکثر 700 نفر مسافر می توانند در آن قرار گیرند. جالب است بدانید در صورتی که بلیط خود را از ماهان در مسیرهای خارجی خریداری کنید، شانس سوار شدن در این هواپیما برای شما وجود دارد. این بوئینگ مجهز، توانایی پیمایش 14200 کیلومتر را با حداکثر تعداد مسافر دارد.

بوئینگ 400-747

هواپیما بوئینگ 747 SB

این هواپیما یک نسخه بهینه شده از 747 است که برای پروازهای دوربرد طراحی و ساخته شده است. این هواپیما در دهه 70 رکورددار طولانی ترین پرواز بدون توقف دنیا بود. این هواپیما در حال حاضر نیز پس از ایرباس 350 رکورد دار بیشترین مسافت پیموده شده بدون توقف در پرواز تهران  به نیویورک را دارا است. در حال حاضر شرکت های هواپیمایی پان. ای. ام، یونایتد ایرلاینز، هواپیمایی افریقای جنوبی و ایران ایر از این هواپیما در ناوگان خود بهره می برند.

هواپیما بوئینگ 747SB

بوئینگ 8-747

پسر جذاب و قد بلند آمریکایی که سومین نسل بوئینگ 747 شناخته می شود، از مدل هایی است که طراحی بال های آن تغییر کرده و طول بدنه آن نیز از 747 بزرگتر است. این هواپیما در حال حاضر بزرگترین هواپیمای تجاری در امریکا شناخته می شود که در 2 مدل اینتر کانتیننتال و باری تقسیم بندی می شود. این هواپیما بار اول در سال 2008 به دنیا معرفی شد و امسال (سال 2022) با ساخت هواپیمای 747-8F برای ایرلاین اطس آخرین تولید این هواپیما بود. ایرلاین های لوفتهانزا، کره، کاتای پاسفیک و کارگو لوکس این هواپیمای بلند 76 متری را در ناوگان خود استفاده می کنند.

سقوط هواپیما بوئینگ 747

سوانح بوئینگ 747 شامل 146 مورد است که 61 سانحه آن منجر به از دست رفتن هواپیما و کشته شدن 3722 مسافر است. آخرین سانجه آن نیز به ژانویه سال 2017 پرواز 6491 ترکیه تعداد زیادی انسان را به کام مرگ کشاند. از معروف ترین سوانح این هواپیما می توان به پرواز 102 هواپیمایی افغانستان، ژاپن ایرلاینز، چاینا، هواپیمایی کره، پرواز 540 لوفت هانزا، پرواز 855 ایر ایندیا و پرواز شماره 9 بریتیش اشاره کرد.

هواپیما بوئینگ 757

بر عکس 2 مدل قبلی این هواپیما به اندام لاغر خود باز گشته است. 757 از مجموعه هواپیماهای 2 موتوره بوده که برای اولین بار در سال 1981 به بهره برداری رسید. طول بوئینگ 757 تنها 47.3 متر بوده و در ارتفاع 13.6 متر و فاصله نوک بال های 38.1 متری ساخته شده است. بوئینگ 757 توانایی حمل 289 نفر مسافر را داشته و حداکثر سرعت آن نیز به 912 کیلومتر بر ساعت می رسد. بوئینگ C32، 200، 200 PF، 200 SF و 300-757 از انواع مدل های این هواپیما می باشند. ایرلاین های دلتا، فدکس اکسپرس، یونایتد ایرلاینز و یو پی اس مشتریان اصلی استفاده از این هواپیما در ناوگان خود هستند.

هواپیما بوئینگ 757

هواپیما بوئینگ 767

این مدل هواپیما که توسط یونایتد ایرلاینز به دنیا معرفی شد، دارای راهروی عریض بوده که برای پذیرایی از مهمانان مناسب است. علاوه بر این بوئینگ 767 یکی از ایمن ترین هواپیماهای مسافربری دنیا شناخته می شود. مدل مسافربری این هواپینا از سال 1981 آغاز و تا سال 2016 ادامه داشت. اما مدل باربری آن همچنان به ساخت خود ادامه می دهد.

هواپیما بوئینگ 767

مدل های هواپیما بوئینگ 767

این هواپیما در چندین مدل ارائه شده که دارای ظرفیت و سرعت های مختلف است. در ادامه به بررسی 5 سری از مدل های این هواپیما می پردازیم.

بوئینگ 767-200

این مدل که نسخه ابتدایی هواپیما 767 بوده، در سال 1978 معرفی و در سال 1982 مورد استفاده یونایتد ایرلاینز قرار گرفت. این هواپیما در 3 کابین پروازی، ظرفیت 181 مسافر و در پروازهای تمام اکونومی، 255 نفر ظرفیت دارد.

هواپیما بوئینگ 200-767

بوئینگ 767-200 ER

این هواپیما را رکورد دار طولانی ترین پرواز با هواپیماهای 2 موتوره باریک پیکر دنیا می دانند. در سال 1984 برای نخستین بار ساخته شد و تاکنون تنها 121 فروند از آن احداث شده است.

بوئینگ 767-300

طول آن 6 متر بیشتر از مدل قبلی است و برای اولین بار در سال 1986 توسط ایرلاین جال ژاپن به پرواز در آمد.

بوئینگ 767-300 ER

زمانی که عبارت ER در کنار هواپیماهای بوئینگ قرار داده می شود، نشان دهنده دور برد بودن آن می باشد. این مدل بوئینگ در سال 1986 احداث شد و به علت عدم استقبال از آن بوئینگ 787-7 جایگزین آن شد. توجه داشته باشید نسخه باربری آن را با نام 767-300 F  می شناسند.

هواپیما بوئینگ 300-767

بوئینگ 767-400 ER

آخرین نسخه مدل 400 بوده و طول آن نسبت به سایر مدل های این بوئینگ بیشتر است. همچنین به علت داشتن بالچه هایی روی بال اصلی، مصرف سوخت هواپیما را تا حد زیادی کاهش داده است. هر چند که تولید این هواپیما در سال 2006 با 38 فروند هواپیما پایان یافت و بوئینگ 767-9 جایگزین آن شد. مهم ترین خصوصیت این هواپیما پیمایش 10450 کیلومتری آن و ظرفیت بین 245 تا 375 نفری هواپیما است. از تکات منفی این هواپیما سرعت پایین آن بوده که تنها 870 کیلومتر بر ساعت است.

سوانح هواپیما بوئینگ 767

شاید اگر کمی این موضوع را به حالت سیاسی نگاه کنید، با شنیدن نام بوئینگ 767 حادثه 11 سپتامبر برای شما زنده می شود. هر 2 هواپیمایی که به برج های تجاری نیویورک برخورد کردند از نوع 767 بودند. یکی از آن ها ایرلاین امریکن بود که به برج شمالی و دیگری یونایتد ایرلاینز که به برج جنوبی ساختمان برخورد کرد و باعث مرگ 2602 نفر از ساکنان برج شد.

سوانح بوئینگ 767

بوئینگ 777

یکی دیگر از انواع هواپیمای 2 موتوره دنیا مدل 777 بوده که در 4 مدل مختلف تولید می شود. این مدل بوئینگ ظرفیت بین 278 تا 550 نفر مسافر را در خود جای می دهد. از مهم ترین ویژگی های این هواپیما بوئینگ ارابه های فرود آن است که هر کدام به 6 چرخ متصل شده اند. ساخت و طراحی تمام اجزای این هواپیما به وسیله نرم افزارها انجام شد و هیچ نقشه ای روی کاغذ ترسیم نشد. به همین علت باعث شد آزمایش های مجازی بسیاری روی آن انجام شود و از هدر رفت هزینه جلوگیری شود. بوئینگ 777 بار اول در 12 ژوئن 1994 پرواز کرد و هم اکنون در بسیاری از ایرلاین های دنیا نظیر یونایتد ایرلاینز، هواپیمایی امارات، ایر فرانس و کاتای پاسفیک استفاده می شود.

هواپیما بوئینگ 777

هواپیما بوئینگ 787

یکی از جدید ترین گونه های بوئینگ بوده که در سال 2007 تولید و در همان ابتدا 800 فروند از آن ساخته شد. اولین پرواز این هواپیما در 15 دسامبر سال 2009 شکل گرفت و در حال حاضر ایرلاین های آل نیپون ایرویز، خطوط هوایی ژاپن، امریکن ایرلاینز و یونایتد تولید این محصول را به عهده دارند. این هواپیما 2 موتوره پهن پیکر با پیمایش 19 ساعت و 16 دقیقه در مسیر هوایی نیویورک به سیدنی رکورد طولانی ترین پرواز دنیا را در سال 2019 جابجا کرد. در حال حاضر ایرلاین آل نیپون با داشتن 55 فروند از این هواپیما، بزرگترین مشتری بوئینگ 787 است.

بوئینگ 787

هواپیما بوئینگ 797

هواپیمای متوسط جثه و تازه تاسیسی که بوئینگ در سال 2015 از آن رونمایی کرد را با نام 797 می شناسند. به عقیده بوئینگ بازار همچنان توانایی پذیرش هواپیماهای بیشتری داشته و به همین علت این مدل بوئینگ را نیز روانه بازار نمود. این هواپیما تاکنون در دو مدل 225 نفره با برد 9300 کیلومتر و یک هواپیمای 275 نفره با برد 8300 کیلومتر احداث شده است.

هواپیما بوئینگ 787

کلام پایانی

در این مقاله به صورت کامل در مورد هواپیماهای بوئینگ، انواع مدل ها و سوانح و پیشامدهای مختلف این هواپیما به بحث و گفتگو پرداخته شد. با روندی که بوئینگ در ساخت هواپیماهای مختلف در پیش گرفته، حالا حالاها باید منتظر ساخت مدل های بعدی این هواپیما باشید. البته در سال 2020 بوئینگ اعلام کرد تا زمانی که ابزار ها و موتورهای خود به سطح جدیدی از فناوری نرسد، مدل های دیگر این هواپیما ساخته نخواهد شد. اگر تجربه ی تلخ و شیرینی در مورد استفاده خود یا آشنایان از هواپیماهای بوئینگ دارید، در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.