چطور بلیط هواپیما را با انتخاب صندلی بخریم؟

اگر تا چند سال پیش از انتخاب صندلی در پروازهای مختلف بحث میشد شاید با خود می گفتید، کاش می شد روزی این امکان فراهم شود که بتوانید صندلی دلخواه خود را در هواپیما انتخاب کنید. تا چندین سال قبل تمامی مراحل رزرو بلیط هواپیما به صورت حضوری انجام میشد اما با گسترش استفاده از اینترنت، امروزه روش اینترنتی پر رونق ترین روش رزرو پرواز است. امروزه با امکان جدیدی که ایرلاین های ماهان و ایران ایر برای مسافران خود فراهم کرده اند، انتخاب صندلی در هواپیما چندان امر پیچیده و دشواری نیست. شما پنجره کنار هواپیما دوست دارید یا صندلی های عقبی هواپیما را؟ هر کدام از این صندلی ها را که بخواهید می توانید با انجام مسائلی که در ادامه به آن ها می پردازیم، به راحتی این کار را انجام دهید.

خرید بلیط هواپیما با انتخاب صندلی

چگونه بلیط را با انتخاب صندلی رزرو کنیم؟

حتما در رابطه با چک-این آنلاین بلیط شنیده اید. با استفاده از این خدمت می توانید علاوه بر این که دقایق زیادی زمان خود را در صف کانتر دریافت کارت پرواز تلف نمی کنید، می توانید صندلی پرواز خود را نیز به دلخواه رزرو کنید. انجام این کار از 72 ساعت تا 2 ساعت قبل از پرواز امکان پذیر است. در حال حاضر برای پروازهای داخلی فرودگاه های محدودی از قبیل مهراباد، امام خمینی، هاشمی نژاد و شهید مدنی تبریز، امکان رزرو کارت پرواز اینترنتی را به مسافران خود ارائه می دهند. اما در پروازهای خارجی تقریبا تمام ایرلاین ها، امکان دریافت اینترنتی کارت پرواز را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند. روش های دریافت این کارت نیز در مقاله مربوطه بررسی شده است.

چگونگی رزرو بلیط هواپیما با انتخاب صندلی

در ایرلاین های داخلی کدام صندلی ها را برای رزرو بلیط انتخاب کنیم؟

در پروازهای داخلی همانطور که گفته شد تنها در صورت رزرو بلیط از شرکت های هواپیمایی ماهان و ایران ایر می توانید از این خدمات برخوردار شوید. اما همانطور که می دانید در پروازهای داخلی تفاوت زیادی در نوع صندلی ها و فضای آن ها وجود ندارد، مخصوصا در مسیرهای کوتاه، مثلا زمان خرید بلیط هواپیما اصفهان مشهد با حدودا 1 ساعت و نیم طول پرواز، می توانید نوع صندلی را نادیده بگیرد. تنها نکته قابل اهمیت در زمینه انتخاب صندلی ها این است که در صندلی های انتهایی این پروازها فضای بیشتری به مسافران اختصاص داده می شود. همچنین صندلی های کنار پنجره جذابیت بیشتری برای مسافران خصوصا در پروازهایی که از روی آب عبور می کنند دارند. در صورتی که این پروازها را رزرو می کنید، به معلولان گرامی توصیه می کنیم نوعی از صندلی را انتخاب کنند که نزدیک به توالت فرنگی هواپیما باشد. علاوه بر این افراد قد بلند بهتر است صندلی های جلویی هواپیما را انتخاب کنند تا مشکلی برای قرار دادن پاها ایجاد نشود. مسئله مهم این است که افرادی که مشکل کمر درد و درد مفاصل دارند، بهتر است صندلی های انتهایی پرواز را رزرو کنند. با وجود این که در این صندلی ها سر و صدای موتور هواپیما برای شما آزار دهنده است، اما به علت این که کسی این صندلی ها را رزرو نمی کند، معمولا هر 2 صندلی انتهایی در اختیار شما قرار گرفته و می توانید با جمع کردن دسته صندلی، از هر 2 صندلی استفاده کرده و روی آن دراز بکشید.

بیشتر بخوانید: بهترین سایت خرید بلیط هواپیما

صندلی های هواپیما

بهترین صندلی در هواپیما کدام است؟

برای پاسخ به این موضوع ابتدا باید بررسی کنیم که بهترین صندلی از نظر شما چه خصوصیاتی دارد؟ ممکن است برخی از مسافران ایمنی را به عنوان بهترین در نظر بگیرند. یا عده ای صندلی ها را از لحاظ راحتی در رده بهترین ها قرار دهند. برای برخی کم صدا بوند هواپیما مدنظر باشد و برای دیگری راحتی قرار گرفتن پا (فاصله بین صندلی عقبی و جلویی). در هر صورت تمام این موارد می توانند تعریفی از بهترین صندلی در هواپیما باشند. در این قسمت قصد داریم از تمام لحاظ بهترین صندلی های هواپیما را به شما معرفی کنیم تا پس از رزرو پرواز، برای دریافت کارت پرواز خود سریع عمل کنید.

بهترین صندلی هواپما برای افراد سنگین وزن: صندلی های کنار راهرو هواپیما
بهترین صندلی برای استفاده از پریز برق و شارز لوازم الکترونیکی: صندلی های میانی
بهترین صندلی هنگامی که با کودک خود پرواز می کنید: یک صندلی بالک هد که فرزند شما در کنار پنجره باشد.

* صندلی‌های بالک هد یا دیواری ردیفی از صندلی‌های خطوط هوایی است که مستقیماً پشت دیواره داخلی یا دیوار جداکننده داخلی (یا مانع مشابه، گاهی پرده یا صفحه نمایش) است که کابین‌های هواپیماهای بزرگ ‌تر را از هم جدا می‌کند.
بهترین صندلی از لحاظ ایمنی: صندلی های قسمت عقب هواپیما
بهترین صندلی برای خوابیدن: آخرین صندلی هواپیما و صندلی کنار پنجره قسمت جلوی هواپیما
بهترین صندلی برای خروج سریع از هواپیما: صندلی هایی که به قسمت جلوی هواپیما نزدیک تر باشند. همچنین صندلی های ردیف سمت چپ هواپیما برای این منظور مناسب تر هستد.
بهترین صندلی برای افراد قد بلند: صندلی هایی که کنار راهرو در ردیف دوم خروجی قرار دارند.

انتخاب بهترین صندلی هواپیما

کدام صندلی هواپیما برای کودکان و خانواده ها مناسب است؟

صندلی های بالک هد از آنجایی که دیواره یک دیوار ثابت است، اغلب مقدار بیشتری فضای پا بین صندلی و دیوار وجود دارد که به مسافران اجازه می‌دهد بدون اینکه توسط دیوار منقبض شوند، دراز شوند و این مساحت را برای پاها کاهش می‌دهد.

صندلی های مخصوص کودکان

صندلی های کنار راهرو یا کنار پنجره؟

بهتر است بدانید در نظر سنجی که بین مسافران هواپیما در سال 1400 انجام شد، صندلی های کنار راهرو طرفدار بیشتری نسبت به صندلی های کنار پنجره داشت. چرا که دسترسی به سرویس بهداشتی در این صندلی ها راحت تر انجام شده و فضای بیشتری در این صندلی ها برای قرار دادن پا دارید. اما در حالت کلی هر دو صندلی مزایای خاص خود را دارد که در ادامه به بررسی این مزایا می پردازیم.

صندلی کنار پنجره یا راهرو

مزایای صندلی کنار پنجره هواپیما

صندلی های کنار بسیاری از مسافران که فوبیا یا ترس از ارتفاع دارند، دلشان نمی خواهد صندلی های کنار پنجره را انتخاب کنند و تا جایی که امکان دارد از آن دوری می کنند. این افراد معمولا صندلی هایی را انتخاب می کنند که در ردیف وسط هواپیما باشد. اما سایر افراد علاقه زیادی به گرفتن صندلی های کنار پنجره دارند. شاید اصلی ترین دلیلی که همه مسافران در انتخاب صندلی های کنار پنجره به آن دقت می کنند، مشاهده منظره بیرون هواپیما است. اما بگذارید چند دلیل دیگر برای انتخاب صندلی کنار پنجره به شما ارائه دهیم.

1- صندلی های کنار راهرو در معرض سر و صدای بیشتر مسافران قرار دارد و ممکن است زمانی که مهماندار قصد پذیرایی از مهمانان را دارد در بین راه به شما برخورد کند.

2- در صندلی های کنار پنجره می توانید راحت بخوابید. اما صندلی های کنار راهرو در صورتی که بغل دستی شما قصد استفاده از سرویس بهداشتی را داشته باشد باید شما را بیدار کرده و باعث ایجاد مزاحمت برای شما می شود.

مزایای صندلی کنار پنجره

صندلی کنار راهرو چه مزیتی دارد؟

این صندلی ها علاوه بر اینکه گزینه مناسبی برای افرادی که ترس از ارتفاع دارند می باشد، زمانی که قصد بیرون رفتن و بلند شدن از صندلی خود را داشته باشید بدون مزاحمت برای بغل دستی خود می توانید این کار را انجام دهید. علاوه بر این در صورت انتخاب این صندلی ها اولین نفر از هواپیما خارج می شوید.

صندلی های کنار راهرو

اگر صندلی مورد نظر در هواپیما پر باشد چه کنیم؟

ابتدای امر این نکته را خدمت شما بگویم که در این صورت باید دنبال صندلی دیگری برای خود باشید. اما اگر به گرفتن آن صندلی اصرار دارید، می توانید از کارشناس پرواز در مورد کنسل شدن آن صندلی بپرسید. اگر در این صورت هم با پاسخ منفی مواجه شدید و صندلی مورد نظر شما رزرو شده بود، می توانید تا لحظات پایانی مانده به پرواز منتظر باشید و برای نرسیدن مسافری که صندلی دلخواه شما را رزرو کرده دعا کنید. همچنین اگر این کار هم با موفقیت انجام نشد، می توانید صندلی کنار او را رزرو کنید و از آن مسافر درخواست کنید تا صندلی خود را با شما تعویض کند.

چگونه صندلی خود را در هواپیما پیدا کنیم؟

احتمالا از این موضوع اطلاع داشته باشید که هر صندلی شامل یک عدد و یک حرف در کنار آن است. مثلا اگر در قسمت seat روی بلیط شما عبارت 2B نوشته شد به این معنا است که در ردیف دوم و صندلی کناری باید بنشینید. در تمام ایرلاین ها صندلی هایی که با حرف A نشان داده می شود به معنی صندلی های کنار پنجره است. همچنین در صندلی های 5 ردیفه حرف E نیز صندلی کنار هواپیما را در قسمت سمت راست کابین نشان می دهد. در مورد هواپیماهای بزرگ و 7 ردیفه نیز حرف J نشان دهنده صندلی کنار پنجره است. این موارد را علاوه بر پیدا کردن صندلی می توانید در انتخاب صندلی هواپیما نیز مدنظر قرار دهید.

چگونگی پیدا کردن صندلی در هواپیما

امکانات صندلی های اکونومی در هواپیما

در کشور ما اکثر هواپیماها به صورت تمام اکونومی احداث شده و برخی هواپیماها که کابین بیزینسی دارند نیز 80 درصد آن را صندلی های اکونومی تشکیل داده است. این صندلی ها اغلب میزی سر خود دارند که پشت صندلی مسافر ردیف جلویی قرار گرفته و هنگام صرف غذا می توان آن را باز و استفاده کرد. این صندلی ها قابلیت جمع شدن دارند. همچنین در پشت صندلی ردیف جلویی معمولا قسمتی توری شکل وجود دارد که محل قرار گرفتن مجله ها و کتب است. در حالت عادی این نوع کابین طوری ساخته شده که صندلی های کنار پنجره برای مسافران راحت تر است. برخی از این هواپیماها نیز دارای صندلی هایی با قابلیت تنظیم درجه خم شدن است.

امکانات صندلی های اکونومی هواپیما

امکانات صندلی های بیزینس کلاس

بهترین هواپیمایی ایران که اخیرا در انواع جدید کابین بیزینس کلاس خود امکانات متنوعی به مسافران ارائه داده ماهان است. با خرید بلیط از این ایرلاین می توانید از بهترین صندلی ها بهره مند شوید. در ادامه به بررسی امکانات جدید صندلی های بیزینس کلاس ماهان می پردازیم.

نمایش موقعیت هواپیما: یکی از امکاناتی که ماهان در صندلی های جدید بیزینس کلاس خود در اختیار مسافران قرار داده، برنامه GPS و موقعیت کنونی هواپیما در فضا است. همین امر باعث شده مسافر آگاه شود که هواپیما در کدام وضعیت قرار دارد و در نزدیکی کدام شهر قرار دارد.

سرگرمی: ماهان برای سرگرمی مسافران در پروازها، امکان انجام بازی های مختلف را به مسافران خود ارائه داده است. کافیست در منویی که جلوی شما قرار می گیرد، بازی مورد نظر را از بین سرگرمی ها ارائه شده انتخاب کنید. همچنین شنیدن موزیک با استفاده از هدفونی که در اختیار شما قرار داده می شود و تماشای فیلم هایی که در این پروازها وجود دارد، از دیگر انواع سرگرمی در این پرواز است.

صندلی های تخت خوابشو: این صندلی ها دارای خواب 180 درجه بوده که می توانید با انتخاب دکمه don’t disturb راحت بخوابید و مهمانداران حتی برای پذیرایی مزاحم شما نشوند. همچنین اگر قصد انجام پروازهای طولانی با این هواپیما را داشتید، در طول مسیر می توانید از پتو و بالش های ضد عفونی این هواپیما استفاده کنید.

صندلی های بیزینس کلاس ماهان

صندلی های فرست کلاس

اجازه دهید این صندلی ها را به مبلمانی راحت در هتل 5 ستاره تشبیه کنم. شما هیچ کم و کسری در این صندلی ها از لحاظ راحتی، پذیرایی و امکانات احساس نمی کنید. از تمام امکانات و تجهیزات مدرن می توانید در این صندلی ها استفاده کنید و مهمانداران نیز در هر لحظه برای راحتی مسافران در دسترس قرار دارند.

صندلی های فرست کلاس

انتخاب صندلی پروازهای خارجی

در مورد رزرو بلیط هواپیما خارجی این مسئله صادق نیست. چرا که در این هواپیماها هر صندلی از خصوصیات مختلفی برخوردار است. در این قسمت به بررسی پرکاربرد ترین هواپیماهای خارجی در ایرلاین های معتبر و پیشنهادهایی برای انتخاب بهتر صندلی به شما ارائه می دهیم.

انتخاب صندلی ایرلاین قطر ایرویز

یکی از پر کاربردترین هواپیماهای به کار رفته در این ایرلاین ایرباس A330 است. در این ایرباس 3 ردیف صندلی وجود داشته که 2 صندلی در ردیف سمت چپ کابین (A و B)، 4 ردیف در ردیف وسط هواپیما (از D تا G) و  2 ردیف در قسمت سمت راست هواپیما (J و K) وجود داشته که می توانید هر کدام از آن ها را انتخاب کنید. همچنین در این نسخه هواپیما قطری کلاس تجاری از ردیف های 1 تا 4 یافت می شود و کلاس اقتصادی از ردیف 10 شروع می شود و به ردیف 42 ختم می شود. البته این هواپیمای غول پیکر برای مقاصد مختلف دوربرد مورد استفاده قرار می گیرد و با 24 صندلی در کلاس تجاری و 248 صندلی در کلاس اکونومی پرواز می کند. در کلاس اقتصادی، همه صندلی‌های A، D، F و K در A330-200s ممکن است به دلیل وجود جعبه تجهیزات سرگرمی در زیر صندلی جلو، فضای پا و فضای ذخیره‌سازی محدودی در زیر صندلی داشته باشند.

صندلی هواپیما قطرایرویز

انتخاب صندلی ایرلاین لوفت هانزا

معروف ترین و پر فروش ترین هواپیما این ایرلاین که مورد استفاده مسافران در پروازهای خارجی مورد استفاده قرار می گیرد، مدل بوئینگ 747-400 است که در آن از 53 صندلی بیزینس کلاس، 32 صندلی پریمیوم اکونومی کلاس و 308 صندلی اکونومی استفاده می شود. بهترین صندلی های اکونومی این هواپیما در قسمت ابتدایی این هواپیما قرار دارند. طبق نظر سنجی های انجام شده صندلی های انتهایی این هواپیما امکانات کمی در خود قرار داده و متقاضی کمتری برای آن ها وجود دارد.

انتخاب صندلی در ایرلاین ترکیش

هواپیما ایرباس a330-200 ترکیش ایر دارای مجموعا 250 صندلی با 228 صندلی اکونومی و 22 صندلی بیزینس کلاس است. در هر کدام از صندلی های این هواپیما تلویزیون شخصی با صدا و تصویر استفاده شده است. بهترین و پرطرفدارترین صندلی های این هواپیما در ردیف 22 آن و صندلی های B و J قرار دارد. تا حد امکان سعی کنید صندلی های ردیف 20، 21، 34 و 35 را انتخاب نکنید.

صندلی های ایرلاین ترکیش

انتخاب صندلی های ایرلاین پگاسوس

معروف ترین هواپیمای این ایرلاین، مدل ایرباس a 320-200 آن است که در آن از 180 صندلی اکونومی استفاده شده است. این هواپیما اغلب در مسیرهای کوتاه و برد متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین صندلی های این هواپیما در ردیف 13 آن و روی بال هواپیما قرار دارد. بدترین صندلی های این هواپیما نیز در انتهای آن و ردیف 32 آن قرار دارد.

صندلی های ایرلاین پگاسوس

نکاتی برای انتخاب صندلی مناسب در هواپیما

1- اگر قصد دارید از سر و صداها و تکان های هواپیما در امان باشید، صندلی های راهروی خروج یا عقب هواپیما را انتخاب کنید.
2- برای استفاده سریع از خدمات ارائه شده مثل خوردن غذا و نوشیدنی، می توانید صندلی های جلوی هواپیما را انتخاب کنید.
3- افرادی که برای فرار از سر و صدای موتور هواپیما، صندلی های جلویی را انتخاب می کنند، باید منتظر سر و صدای کودکان باشند.

انتخاب صندلی در هواپیما

کلام پایانی

در این مقاله سعی شد به صورت کامل و جامع در خصوص انتخاب صندلی های هواپیما و معرفی بهترین صندلی های هواپیما از لحاظ مختلف بحث شود. پیشنهاد می شود در صورتی که قصد دارید خودتان صندلی هواپیمای خود را انتخاب کنید، بلیط ایران ایر، ماهان یا آتا را رزرو کنید. اما در صورتی که قصد انجام پروازهای خارجی دارید، می توانید چک این آنلاین بلیط خود را از 72 ساعت قبل از پرواز رزرو و حتی غذای خود را در پرواز انتخاب نمایید. اگر صندلی های مخصوصی در پروازهای مختلف برای خود مدنظر قرار می دهید، می توانید آن را در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.