راهنمای خرید بلیط هواپیما معلولان

حتما اگر تاکنون سفرهای هوایی زیادی انجام داده باشید، متوجه حضور برخی از افراد معلول روی صندلی های هواپیما شده اید. آیا تاکنون این سوال را از خود کرده اید که این افراد چگونه سوار هواپیما می شوند؟ چه خدماتی به این افراد تعلق گرفته و کدام ایرلاین ها امکانات بالایی برای افراد معلول در پروازهای خود در نظر گرفته اند؟ در این مقاله قصد داریم به صوت کامل شرایط رزرو بلیط هواپیما برای این افراد را در شرایط مختلف بررسی کرده و به امکانات پروازهای داخلی و خارجی برای افراد معلول، قبل از سفر، حین پرواز و پس از سفر هوایی اشاره کنیم.

بلیط هواپیما معلولان

فرد معلول به کدام دسته از مسافران تعلق می گیرد؟

افرادی با ناتوانی دائم مانند فلج در بخشی از بدن یا تمام آن و همچنین ورم مفاصل یا افراد نابینا و ناشنوا

افرادی که ناتوانی در آن ها به صورت دائم نبوده و موقتی است. مثل شکستگی دست و پا یا جراحی هایی که منجر به از دست دادن توانایی آن قسمت از بدن به صورت موقت شده است.

مسافران توانخواه یا معلول به آن دسته از افرادی تعلق می گیرد که هر نوع مشکل فیزیکی یا ارتباطی داشته باشند. افراد معلول که می توانند از تخفیف بلیط وسایل نقلیه مختلف بهره مند شوند، در دسته های زیر طبقه بندی می شوند.

در این مقاله منظور ما از افراد معلول، مسافران دسته اول بوده و برای سایر افرادی که از ناتوانی موقت رنج می برند، بلیط مشابه افراد عادی ارائه می شود. البته در مورد خدمات ارائه دهنده مانند ویلچر، حتی برای معلولیت های موقت نیز صدق می کند. تنها کاری که انجام می دهید، اطلاع دادن به فرودگاه 2 روز قبل از پرواز است.

افراد معلول

خرید بلیط هواپیما معلولان

جالب است یکی از کارهای خوبی که برای معلولان عزیز کشور توسط هواپیمایی ایران ایر انجام شده، کاهش 50 درصدی نرخ بلیط برای این افراد  بوده است. در اوایل اردیبهشت ماه سال 97 بود که تبصره ای با عنوان حمایت از حقوق معلولان در سفر هوایی مصوب شد و در این قانون استفاده از تمام وسایل حمل و نقل عمومی از جمله رزرو بلیط انواع وسایل نقلیه اعم از قطار، اتوبوس، هواپیما و کشتی به صورت نیم بها محاسبه شد. این موضوع باعث شد معلولان عزیز بیشتر در جریان سفر قرار گرفته و روحیه بهتری داشته باشند. به همین علت فروش بلیط هواپیما معلولان در اکثر کشورهای دنیا با قیمت ارزان تری نسبت به بلیط افراد عادی ارائه می گردد.

خرید بلیط هواپیما معلولان

بلیط هواپیما معلولان با تخفیف

آقای سید محمد جلالی مدیر فروش بلیط ایران ایر اعلام کرد افراد معلولی که از این شرکت اقدام به رزرو پروازهای خود کنند، می توانند بلیط های خود را با نصف قیمت خریداری نمایند. برای محاسبه قیمت بلیط هواپیما از شرکت های هواپیمایی مختلف، معمولا قیمتی نزدیک به میانگین کف و سقف بلیط افراد عادی را ارائه می دهند. مثلا اگر کمترین نرخ بلیط در مسیر مورد نظر شما 700 هزار تومان و گران قیمت ترین آن 1 میلیون تومان باشد، بلیط هواپیما معلولان را می توانید با قیمت 850 هزار تومان خریداری کنید. به این علت که تقریبا در تمامی پروازها برای معلولان خدمات مخصوصی ارائه می شود.

تا قبل از اردیبهشت سال 1397، معلولان برای خرید بلیط های پرواز، باید به صورت حضوری اقدام می کردند و کارت معلولیت خود را به شرکت هواپیمایی ارائه می دادند. اما در حال حاضر کافیست در قسمت تخفیفات سامانه ایران ایر مراجعه نموده و با رزرو پروازها، از قیمت نیم بهای بلیط بهره مند شوید. این کار اخیرا با همکاری سازمان بهزیستی برای رفاه حال معلولان گرامی تدارک دیده شده است. اگر معلولان عزیز توانایی ارتباط با اینترنت یا دسترسی به آن را ندارند می توانید آن ها را با شماره تلفن 02188518008 آشنا نموده و با اعلام شماره معلولیت خود، از تخفیف برای رزرو این بلیط بهره مند شوند.

ایرلاین ارائه دهنده پرواز نیم بها معلولان

وظیفه معلولان برای استفاده از هواپیما

افراد معلول می بایست 48 ساعت قبل از سوار شدن به هواپیما صندلی خود را رزرو کنند. همچنین بهتر است این افراد بهتر است نیم ساعت قبل از افراد عادی یعنی 1.5 ساعت قبل از پروازهای داخلی و 3.5 ساعت قبل از پروازهای خارجی در فرودگاه حضور داشته باشند تا کارکنان هواپیما خدمات رسانی بهتری برای آن ها انجام دهند.

وظایف معلولان در پرواز

افراد معلول چه خدماتی در هواپیما دارند؟

مهم ترین کاری که ایرلاین ها موظف به انجام آن برای افراد معلول هستند، ارائه کدهای مخصوص برای این مسافران بوده که روی صندلی چرخ دار یا سینه مسافر نصب می شود. این کدها انواع مختلفی دارند که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم.

خدمات WCHR برای افرادی استفاده می شود که توانایی بالا و پایین رفتن از پله و راه رفتن در کابین های هواپیما را دارند. اما مشکل آن ها در مسیر طولانی به سمت هواپیما و یا برگشت از هواپیما است. در این صورت می بایست به این افراد ویلچر ارائه شود.

معلولان WCHS افرادی هستند که برای حرکت به صورت افقی مشکلی نداشته و تنها مشکل آن ها برای بالا و پایین رفتن از پله های هواپیما است. در این صورت شرکت هواپیمایی موظف به ارائه بالابر مخصوص این مسافران است.

خدمات WCHC برای مسافرانی ارائه می شود که علاوه بر این که نمی توانند از پله ها بالا روند، توانایی حرکت در زمین صاف و به صورت افقی را نیز ندارند. برای این معلولان از فرودگاه صندلی چراخ دار ارائه می شود. در زمان رسیدن به هواپیما آن ها را به وسیله بالابر به داخل کابین انتقال داده و مهماندار با صندلی چرخ دار منتظر خوشامدگویی به این فرد معلول است. البته این افراد بهتر است چند روز قبل با شرکت هواپیمایی و فرودگاه هماهنگی های لازم را انجام دهند تا زمان ورود به فرودگاه دچار مشکل نشوند. همچنین داخل هر هواپیما تعداد محدودی ویلچر ارائه می شود و باید از قبل به فکر رزرو آن باشید.

خصوصیات افراد معلول در پرواز

وظایف ایرلاین ها برای پذیرش مسافران معلول

ایرلاین های مختلف ملزم به ارائه انواع کمک ‌ها به مسافران معلول هستند، از جمله این خدمات می توان به ویلچر یا سایر کمک‌های هدایت‌شده برای سوار شدن، فرود آمدن هواپیما، یا جابجایی از پروازی به پرواز دیگر، کمک به اسکان صندلی که نیازهای مربوط به معلولیت مسافران را برآورده می کند و کمک به بارگیری و انبار اشاره کرد.

ارائه غذای مخصوص برای افرادی که دارای ناراحتی های خاص معده هستند.
ارائه و انتقال تجهیزات حیاتی مثل ماسک اکسیژن و وسایل ضروری
انتقال تجهیزات لازم برای معلولان مثل صندلی چرخ دار و واکر
وظیفه راهنمای از لحظه ورود افراد معلول به فرودگاه
ارائه صندلی چرخ دار برای تمام معلولان
سوار شدن به هواپیما و در حین پرواز
سفر خود را از طریق فرودگاه مبدأ
انتقال بین پروازها
پیاده شدن هواپیما

وظایف ایرلاین ها برای پذیرش معلولان

شرایط رزرو بلیط هواپیما معلولان

محمد نفریه، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی، برای موضوع مشکلات معلولان در رابطه با حمل و نقل با هواپیما گفت: طبق قانون مصوب جامعه معلولین بلیط معلولان در دوایر دولتی نیم بها است. البته در حال حاضر تنها ایرلاین ایران ایر، بلیط های خود را نصف قیمت به مسافران ارائه می دهد. متاسفانه علیرغم ایرلاین های خارجی که خدمات متنوعی برای معلولان در نظر گرفته اند، هنوز هم قراردادی بین سازمان بهزیستی و شرکت‌های هواپیمایی برای پذیرش افراد معلول با شرایط بهتر عقد نشده است، یکی از دلایل می‌ تواند این باشد که شرکت‌ ها موظف هستند، برای معلولان نیم بها حساب کنند و تنها یک خط هواپیمایی (ایران ایر) با بهزیستی قرارداد دارد.

شرایط پرواز معلولان

معلولان در سوار شدن به هواپیما با چه محدودیت هایی مواجه هستند؟

مهم ترین رخداد این است که هنوز صندلی مخصوص برای معلولان در هیچ کدام از هواپیماهای کشور تعبیه نشده است.

تمام شرکت های هواپیمایی برای معلولان مجهز به بالابر هستند که آن ها را با ویلچر به داخل هواپیما منتقل کرده و داخل هواپیما روی صندلی عادی مستقر می‌شوند. برای پیاده شدن از هواپیما هم همین پروسه اجرا می‌شود، یعنی معلول از روی صندلی بر روی ویلچر خود می‌نشیند و با بالابر مخصوص سوار ماشین مخصوص معلولین می ‌شود و از آنجا به ترانزیت منتقل شده و تحویل خانواده ی آن ها داده می‌شوند. سرویس قابل استفاده برای معلولان مانند افراد عادی توالت فرنگی است.

نکات مهم خرید بلیط هواپیما معلولان

حتی الامکان سفر هوایی خود را طوری برنامه ریزی کنید که صندلی شما در نزدیکی سرویس بهداشتی قرار داده شود تا در زمانی که نیاز به توالت داشتید، دچار مشکل نشوید. برای این منظور با شرکت هواپیمایی ارائه دهنده بلیط هماهنگی های لازم را انجام دهید.

در صورت استفاده از داروهای خاص، آن را در چک لیست خود وارد نموده تا آن را هرگز فراموش نکنید. البته داروی شما نباید جزو داروهای غیر مجاز در پرواز باشد. شما می توانید از انواع داروهای غیر مجاز در پرواز با مطالعه مقاله اشیا ممنوعه در پرواز و بار هواپیما مطلع شوید. همچنین می توانید قبل از پرواز در این مورد با اپراتور شرکت هواپیمایی ارائه دهنده بلیط مشورت کنید.

مسافران توانخواهی که معلولیت های بینایی و شنوایی دارند، بهتر است یک هفته قبل از پرواز درخواست ارائه ویلچر را به ایرلاین مربوطه ارائه دهند. همچنین می توانند در صورت داشتن سگ راهنما، آن را بدون مشکل همراه خود داشته باشند.

مسافران معلول در صورت داشتن ویلچر نمی توانند آن را داخل هواپیما همراه داشته باشند. تنها کاری که برای این افراد انجام می شود، اجازه نشستن روی آن تا لحظه سوار شدن به هواپیما بوده و پس از آن باید از ویلچر داخل هواپیما استفاده کنند. در این زمان صندلی چرخ دار آن ها گرفته شده و با تگ جامه دان، در قسمت بار هواپیما حمل می شود. اکثر شرکت های هواپیمایی ویلچر را جزء بار محسوب نکرده و رایگان به قسمت بار انتقال داده می شود.

نکات خرید بلیط هواپیما معلولان

حقوق معلولان برای خرید بلیط در کشورهای خارجی

شما با هر ایرلاینی از فرودگاه های این کشور پرواز کنید.

با یک شرکت هواپیمایی ثبت شده در اتحادیه اروپا یا بریتانیا به فرودگاه بریتانیا پرواز نمائید.

از خارج از بریتانیا یا اتحادیه اروپا با یک شرکت هواپیمایی بریتانیایی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنید.

مسافرانی که خواهان کمک های ویژه هستند باید 48 ساعت به خطوط هوایی خود اطلاع دهند که به کمک آنها نیاز است.

این بدان معناست که فرودگاه‌ها و خطوط هوایی باید کمک و کمکی را ارائه کنند که رایگان است و به شما کمک می‌کند سفری پر استرس کمتر داشته باشید.

حق شما برای کمک های ویژه در قوانین کشور انگلستان تصریح شده است و زمانی اعمال می شود که افراد شرایط زیر را در پروازهای خود داشته باشند.

اگر مسافری با معلولیت یا کم تحرک هستید، از نظر قانونی حق دریافت پشتیبانی، که معمولاً به عنوان «کمک ویژه» شناخته می‌شود، هنگام سفر هوایی دارید.

از لحاظ کمک و خدمات رسانی به معلولان ایرلاین های کانتاس، آمریکن ایرلاینز، ایر کانادا، ایرلاین دلتا، جت بلو، ویرجین آتلانتیک و امارات  در بهترین وضعیت قرار دارند.

کمک های ویژه ای برای مسافرانی که ممکن است برای سفر به کمک نیاز داشته باشند، مانند افراد مسن، آن دسته از افراد دارای معلولیت جسمی مانند استفاده کنندگان از ویلچر، و کسانی که در تعاملات اجتماعی و ارتباطات مشکل دارند، مانند افراد مبتلا به اوتیسم یا زوال عقل، در دسترس است.

حقوق مسافران مشابه در کشورهای دیگر از جمله اتحادیه اروپا و ایالات متحده اعمال می شود. با این حال، بسیاری از نقاط جهان وجود دارند که حقوق مشابهی در آنها وجود ندارد. کمک ممکن است نیاز به هزینه داشته باشد یا اصلاً در دسترس نباشد. در این صورت می توانید از ایرلاین ارائه دهنده پرواز شکایت نموده و حق خود را دریافت کنید.

حقوق معلولان در پرواز

شرایط مسافران معلول در ایرلاین های داخلی

اکثر ایرلاین های کشور برای فروش بلیط هواپیما معلولان، خدمات ویلچر و بالابر را به مسافران خود ارائه می دهند. برخی ایرلاین ها نظیر ماهان برای خدمات معلولان شرایط خاصی را در نظر گرفته اند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

شرایط هواپیمایی ماهان برای پذیرش معلولان

در صورتی که بلیط های ماهان را برای افراد نابینا و ناشنوا خریداری کنید، باید گواهی پزشکی به شرکت ارائه دهید. در صورت انجام سفر هوایی به صورت گروهی، ارائه مجوز برای هماهنگی، وجود فرد همراه، توانا و هم زبان برای این افراد ضروری است. از خدمات جالب ماهان برای این افراد این است که برای همراهی مسافران نابینا و ناشنوا در هواپیما هزینه ای دریافت نمی شود. در صورت رزرو بلیط های این شرکت هواپیمایی به نوع هواپیما دقت کنید. چرا که خدمات معلولان در کابین بیزینس کلاس هواپیما بوئینگ 747 ماهان و هواپیمای BAE/RJ ارائه نمی شود.

افرادی که از ویلچر استفاده می کنند، باید درخواست ویلچر ثبت نموده و شرایط حمل ویلچر تنها تا زمان سوار شدن به هواپیما ممکن است. همچنین افرادی که دارای ویلچرهای برقی هستند، باید علاوه بر تحویل ویلچر، باتری آن را نیز از ویلچر خارج کنند. هزینه خدمات ویلچر برای افراد معلول در پروازهای بین المللی ماهان، 100 هزار تومان بوده و در صورتی که این پرواز از خارج از کشور به مقصد ایران ارائه شود، هزینه 40 دلاری در پی دارد. البته برای سفر به دبی این هزینه 150 درهم است. همچنین افرادی که کارت جانبازی یا معلولیت همراه دارند، از پرداخت این هزینه معالف هستند.

شرایط هواپیمایی ماهان برای پذیرش معلولان

کلام پایانی

در این مقاله مفصلا به موضوع رزرو بلیط هواپیما معلولان، شرایط افراد معلول برای استفاده از تخفیف ها و وظایف ایرلاین ها پرداخته شد. متاسفانه در کشور ما با وجود کاهش قیمت بلیط برای این افراد، هنوز هم خدمات چندانی به این افراد ارائه نمی شود. اگر تاکنون تجربه ای در خصوص سفر با معلولان داشته اید، می توانید مشکلات و مزایای همراه داشتن این افراد در سفرهای هوایی را در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.