شرایط رزرو بلیط هواپیما برای حیوانات؛ از اهلی تا وحشی

آیا شما هم از آن عده افرادی هستید که برای دوری از پرنده خانگی تان با مشکل مواجه هستید و همیشه برای این موضوع سفرهای خود را به صورت زمینی و با خودروی شخصی انجام می دهید؟ یا گمان می کنید نمی توانید حیوان خانگی خود که برای شما مثل عضوی از خانواده تان است را در سفرهای هوایی همراه داشته باشید؟ اشتباه نکنید! در چند سال اخیر اقداماتی برای حمل حیوانات خانگی تدارک دیده شده که شما و حیوان خانگیتان را برای سفرهای هوایی از هم دور نکند.

اگر انجام پرواز به شهرهای دور، به جای لذت و شادی برایتان نگرانی به همراه داشت به شما حق می دهم. اما دیگر لازم نیست از حیوان خود دور بمانید! اگر دنبال چون و چرای شرایط رزرو بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی خود هستید، مطالعه این مقاله را به هیج عنوان از دست ندهید. چرا که قصد داریم تمام جزئیات حمل حیوانات خانگی، هزینه پرواز و شرایط و مدارک لازم برای انجام این کار را در ادامه بررسی کنیم.

بلیط هواپیما برای حیوانات

آیا می توان حیوانات را در پرواز همراه خود داشت؟

برخی از حیوانات خانگی شما مجاز نیستند در پروازهای مختلف کنار شما حضور داشته باشند و می بایست از هواپیماهای باربری برای آن ها استفاده شود. تنها استثناء این مسئله سگ های راهنمای نابینایان و ناشنوایان است که در تمام پروازها قابل استفاده هستند.

ممکن است در اخبار مختلف در مورد فردی که برای تمام سگ های خود داخل هواپیما، صندلی رزرو کرده و به راحتی سگ و حیوانات خانگی خود را در پرواز همراه خود حمل می کند شنیده باشید. این نکته را در نظر داشته باشید که معمولا این افراد در پروازهای فرست کلاس از این قابلیت استفاده می کنند. علاوه بر این، قوانین ایرلاین مربوطه اجازه همراه داشتن حیوانات خانگی را در اختیار مسافرین خود قرار دهد.

اینجا ایران است و قوانین خودش را برای استفاده از حیوانات خانگی در پروازهای داخلی دارد. هر چند اگر قصد خرید بلیط هواپیما خارجی را داشته باشید ممکن است در موارد اندکی بتوانید حیوانات خود را داخل کابین ایرلاین های داخلی نیز به همراه داشته باشید.

حیوانات قابل حمل در پرواز فرست کلاس

چه روش هایی برای حمل حیوانات در پرواز وجود دارد؟

اگر قصد همراه داشتن حیوانات خود در سفرهای هوایی را دارید، حتما به این معنی نیست که در طول مدت زمان پرواز بتوانید آن را در کنار خود بنشانید. ایرلاین های داخلی و خارجی هر کدام قوانین خود را برای حمل حیوانات دارند. در ادامه به روش های حمل حیوانات با هواپیما اشاره می کنیم.

حمل حیوان خانگی از طریق پایانه های مسافری (همراه)

در صورت استفاده از این روش، می بایست در زمان رزرو بلیط، با کارشناسان پرواز شرکت ارائه دهنده تماس گرفته و کد AVIH یا سرویس حمل موجود زنده را از دفتر شرکت یا ایرلاین برگزار کننده پرواز دریافت کنید. این کد مخفف animal vivant in hold بوده و به حیواناتی تعلق می گیرد که در انبار هواپیما حمل می شوند.

در صورت استفاده از روش همراه، هر مسافر نمی تواند بیشتر از 2 قلاده حیوان خانگی اهلی (سگ و گربه) یا 10 قطعه پرنده تزئینی همراه داشته باشد. این حیوانات مانند بارها و چمدان های شما در داخل ترمینال، به کارمند فرودگاه تحویل داده شده و در قسمت کارگوی هواپیما قرار می گیرد. پس از رسیدن به مقصد به همراه چمدان ها، تحویل شما می گردد. البته ایرلاین های ترکیش و لوفت هانزا اجازه همراه داشتن حیوان خانگی در کنار خود را به مسافرین خود می دهند.

بیشتر بخوانید: بهترین سایت خرید بلیط هواپیما

حمل سگ با هواپیما

حمل حیوان خانگی از طریق پایانه های باربری (غیر همراه)

روش دوم به زعم اکثر مسافرین، مطمئن تر از روش اول بوده و به این صورت است که حیوان، چند روز قبل از پرواز به یکی از شرکت های فریت بار (شرکت های حمل و نقل ارزان بار و حیوانات) داده شده و برای ارسال به مقصد، بارنامه می شود. این مورد زمانی صورت می گیرد که این حیوانات در گمرک فرودگاه مقصد به صاحب حیوان تحویل داده می شود. این روش مناسب افرادی است که خود قصد سفر ندارند اما می خواهند حیوان خانگی خود را در فرودگاه مقصد تحویل دهند و از این بابت نگران هستند. در این صورت با خرید بلیط هایی که طول پرواز کمی دارند مانند بلیط هواپیما اصفهان مشهد، حیوان خانگیشان زمان کمتری بدون همراه در پرواز خواهد بود.

چه تعداد حیوان را می توان با هواپیما ارسال کرد؟

همان طور که پیش تر گفته شد حداکثر تعداد حیوان خانگی برای حیوانات اهلی مثل سگ و گربه، 2 قلاده و برای پرندگان زینتی 10 قطعه می باشد.
در داخل یک قفس حداکثر یک حیوان مادر و 3 فرزندش می توانند حضور داشته باشند. البته وزن بچه ها نباید بیش از 2 کیلوگرم یا سن آن ها بیشتر از 12 هفته باشد. در غیر این صورت باید برای هر کدام از آن ها قفس جداگانه ای تدارک دیده شود.

برای اطلاع از شرایط حمل و نقل هوایی حیوانات قبل از هر اقدامی با شرکت ها و آژانس های حمل بار تماس گرفته و از قوانین ارسال حیوان خود مطلع شوید. همچنین در این مورد می توانید روی پشتیبانی و مشاوره کارشناسان پرواز رسپینا نیز حساب باز کنید.

تعداد حیوانات مجاز در پرواز

شرایط حیوان خانگی برای رزرو بلیط پروازهای داخلی چیست؟

حیوانی که قصد دارید با خود حمل کنید باید برخی ویژگی های سلامتی را دارا باشد. همچنین انجام تست های مختلف برای اعطای پذیرش ورود به هواپیما الزامی است. در این قسمت به بررسی این شرایط و آزمایش ها می پردازیم.

سلامت حیوان خانگی: اگر قبل از پرواز، حیوان خانگی شما دچار بیماری شود حتما تا قبل از پرواز به بیماری او رسیدگی کنید و گواهی معاینه دامپزشکی به فرودگاه ارائه شود. در غیر این صورت از ورود حیوان شما به داخل کابین پرواز جلوگیری خواهد شد. حتی در صورت مجوز ورود به حیوان شما، تا مدتی باید در فرودگاه مقصد در قرنطینه باشد. همچنین اگر حیوان خانگی شما باردار باشد نیز می بایست گواهی دامپزشکی ارائه شود.

گواهی دامپزشکی: این مدرک باید صادره از دامپزشکی دولتی کشور مبدا یا مقصد باشد. توجه داشته باشید مدت اعتبار گواهی سلامت دامپزشکی از زمان صدور، تنها یک هفته می باشد.

علاوه بر ارائه مدارک دامپزشکی، اصالت حیوان شما باید تایید شود و بعضی خصوصیات را داشته باشد. این موارد عبارتند از:

مدرک واکسیناسیون معتبر: توجه داشته باشید این مدرک باید به همراه تاریخ دقیق واکسن و جزئیاتی مثل نام واکسن، شماره سری، تاریخ انقضا و تست خون برای اندازه گیری آنتی بادی هاری سگ می شود. دقت داشته باشید این آزمایش 30 روز پس از تزریق واکسن هاری انجام می شود.
شناسنامه بهداشتی حیوان
تایید کتبی دامپزشکی فرودگاه
تکمیل برگه حمل موجود زنده

توجه داشته باشید در صورت عدم همراه داشتن این مدارک، پس از رسیدن به فرودگاه مقصد، حیوان خانگی شما برای چند روز باید در قرنطینه مهمان فرودگاه باشد. این مدت زمان بسته به قوانین هر کشور متفاوت است.

ورود این حیوان به برخی کشورها از جمله انگلیس، ایالات متحده آمریکا و کانادا شامل سخت گیری بیشتری در این مسئله است و قبل از پرواز می بایست آزمایش های حیوان خود را به آزمایشگاه های تایید اتحادیه اروپا ارسال کرده و در صورت تایید، می توانید 3 ماه بعد در سفر همراه خود داشته باشید.

شرایط سلامت حیوان خانگی برای پرواز

حیوان خانگی شما باید چه شرایطی برای رزرو پروازهای خارجی داشته باشد؟

قوانین و مدارک صدور مجوز بهداشتی برای پروازهای بین المللی کمی با پروازهای داخلی متفاوت است. این مدارک شامل موارد زیر می شوند.

گواهی سلامت دامپزشکی (توجه داشته باشید حداکثر مدت اعتبار این گواهی، 1 هفته است.)
مدرک واکسیناسیون
کارت میکروچیپ و کپی آن
اصل گذرنامه مسافر و یک برگ کپی
مدارک مربوط به انگل شناسی و گواهی تیتر هاری معتبر به همراه اصل گواهی بهداشتی
جهت صدور مجوز سگ و گربه باید حداقل 14 روز از تزریق آخرین واکسن هاری گذشته باشد.
تاییدیه سازمان محیط زیست برای ورود و خروج حیوانات غیر اهلی (حشی) و گونۀ حیوانات خاص
برای صدور مجوز خروج از کشور پرندگانی نظیر کاسکو، کاکادو، عروس هلندی و. . . به جز احراز هویت، باید گواهی citis سازمان محیط زیست کشور را ارائه دهید.

حمل پرندگان در پرواز

قفس حیوان داخل هواپیما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

در صورتی که قصد حمل حیوانات خانگی خود را داخل کابین پرواز دارید، قفس حمل این موجود نیز باید دارای شرایطی باشد که شامل موارد زیر می شوند.

از تمیز و محکم بودن قفس حیوان مطمئن شوید.
چرخ نداشته باشد و امکان سر خوردن آن نباشد
به اندازه ای فضا داشته باشد که حیوان برای ایستادن دچار مشکل نشود.
نقاط تیز و برنده در آن به کار نرفته باشد.
قفل مناسب و مطمئن قفس الزامی است.
برای ورود و خروج جریان هوا منافذ کافی داشته باشد.
طراحی آن طوری باشد که مایعات آن دچار نشتی نشود.
ابعاد قفس نباید بیشتر از 25 × 45 × 50 باشد.
حداکثر وزن قفس، 10 کیلوگرم باشد.
قرار دادن آب در قفس به میزان کافی

شرایط قفس حیوانات خانگی

10 نکته که باید برای حمل حیوانات خانگی در هواپیما رعایت کنیم.

فکر داشتن حیوان خانگی خود در پرواز داخلی را از سر خود بیرون کنید. چرا که این خطا موجب اخراج شما از هواپیما می شود. در صورتی که قصد حمل حیوان خود را دارید باید از خدمات حمل بار استفاده کنید.

مسافر می بایست چند ساعت قبل از انجام پرواز به حیوان خود غذای سبک داده تا در طول پرواز با مشکل مواجه نشود.

هزینه ای که بابت میزان بار حیوانات پرداخت می کنید شامل وزن حیوان بعلاوه قفس آن می باشد.

اگر پرواز خود را در روزهای گرم سال انجام می دهید، توصیه می شود در صورت همراه داشتن حیوانات آن را به شب موکول کنید. اما اگر قصد انجام پرواز در فصل زمستان را دارید، توصیه می شود این کار را در طول روز انجام دهید.البته این تصور را نداشته باشید که گرما و سرمای بیرون به داخل کابین هم نفوذ می کند. چرا که تقریبا 99 درصد کابین های ویژه حیوانات دارای دمای کنترل شده و مناسب است. اما کار از محکم کاری عیب نمی کند.

بستن قلاده به حیوانات داخل باکس ممنوع است.

بر روی قفس حیوان شماره تماس خود را قرار دهید تا در صورت بروز مشکل در اولین فرصت با شما تماس برقرار شود.

توجه کنید اصل برگه پرداخت کرایه حمل و تکمیل فرم مخصوص را همراه داشته و در نگهداری آن کوشا باشید.

قفس حیوان خود را از قبل آماده کنید تا حیوان شما به تدریج در آن محیط عادت کند.

قبل از سفر مقررات ایرلاینی که قصد حمل حیوان خود را داخل آن دارید مطالعه کنید.

در صورتی که قصد انتقال سگ همراه خود داشته باشید بهتر است لباس خود را داخل قفس قرار دهید تا برای حیوان شما احساس امنیت و آرامش تداعی شود و با احساس این که در کنار او هستید، از انجام پرواز نترسد.

قفس سگ در پرواز

روش محاسبه هزینه اضافه بار حیوانات خانگی

محاسبه هزینه بار برای حیوانات مختلف متفاوت است، بنابراین قبل از سفر از حیواناتی که می توانید در حین سفر همراه خود داشته باشید، اطمینان حاصل کنید. برای اطلاع از هزینه بار حیوانات در داخل قسمت بار، وزن حیوانات و قفس آن ها با هم محاسبه می شوند.

هزینه بار حیواناتی اهلی مثل سگ و گربه اینگونه محاسبه می شود: (وزن قفس + وزن حیوان اهلی) × 2 (البته ایرلاین وارش برای پروازهای خود قاعده (وزن قفس+ وزن حیوان) × 3 را در نظر گرفته است.
هزینه بار پرندگان طبق فرمول مقابل بررسی می شود: (وزن قفس + وزن پرنده) × 4
البته مراقب پرداخت هزینه های گزاف برای جریمه اضافه وزن حیوانات باشید، زیرا که به ازای هر کیلوگرم اضافه بار، می بایست 1 درصد از کل هزینه بلیط را بابت آن پرداخت کنید. با توجه به اینکه میزان بار مجاز پروازهای داخلی برای پروازهای اکونومی، 20 کیلوگرم است، ممکن است هزینه حیوان شما حتی از نرخ بلیط خودتان گران تر شود.

توجه داشته باشید اگر وزن قفس و حیوان داخل آن کمتر از 10 کیلوگرم باشد، به اندازه 10 کیلو و اگر بیش از این میزان باشد به اندازه وزن واقعی محاسبه می شود.

هزینه حمل حیوان در پرواز

چه حیواناتی قابلیت حمل در پروازهای مختلف را دارند؟

ورود پرندگان خانگی که باعث آلودگی محیط می شوند مثل مرغ، خروس، غاز، بوقلمون و از این قبیل در پروازهای داخلی ممنوع می باشد. اما این حیوانات را نیز به روش غیر همراه می توان حمل نمود.
در واقع تقریبا هر نوع حیوانی با هواپیما قابل حمل است حتی فیل! بله درست شنیده اید، علاوه بر این حیوان، موجودات زنده خاص دیگری از قبیل دلفین و حتی حیوانات وحشی مانند ببر، شیر، خرس و. . . نیز با استفاده از روش های مختلف قابل حمل هستند. اما توقع نداشته باشید این حیوانات را نیز بتوانید در سفر هوایی همراه خود داشته باشید. بلکه باید آن را به هواپیماهای مخصوص حمل حیوانات بسپارید.

حمل حیوانات وحشی

ایرلاین های داخلی برای حمل حیوانات داخل بار چه قوانینی دارند؟

قبل از این که به قوانین شرکت های هواپیمایی داخل کشور بپردازیم، لازم است تفاوت 2 اصطلاح فریت و کارگو را بدانید.
فریت به بارهایی گفته می شود که وقتی شما تصمیم به انجام پرواز طولانی مدت گرفته اید، حیوان خانگی خود را به ایرلاین مربوطه سپرده و در واقع بار به صورت خصوصی ارائه می شود.

اصطلاح کارگو به بارهای تجاری اتلاق می شود و زمانی صورت می گیرد که قصد دارید بار یا حیوان خود را با پرواز دیگری به محل مورد نظر برسانید. از نظر کارشناسان روش کارگو امنیت بیشتری داشته و همچنین هزینه کمتری در پی دارد. اما روش فریت بار بیشتر برای افرادی است که نمی توانند از حیوان خانگی خود دور باشند.

حالا به بررسی قوانین ایرلاین های داخلی برای حمل حیوانات بپردازیم. در ادامه چند شرکت هواپیمایی مطرح داخلی را عنوان کرده و به روش پذیرش حیوانات زنده در آن پرداخته ایم.

ایرلاین تابان: از طریق پایانه های باربری
ایرلاین وارش: به روش کارگو
هواپیمایی آسمان: از پایانه های باربری (کارگو)
ایرلاین ماهان: به هر دو روش کارگو و فریت (شرکت های حمل بار و پایانه ها)
شرکت ایران ایر: به شیوه های کارگو و فریت

قوانین ایرلاین ها برای حمل حیوانات خانگی

کشورهای مختلف چه قوانینی برای پذیرش حیوانات دارند؟

کشورهایی که می توانید حیوانات خود را به آن ببرید 3 دسته هستند که شامل مناطق بدون هاری، مناطقی با نرخ پایین هاری و مناطق در معرض هاری می شود. در این قسمت به بررسی حمل و ارسال حیوانات به هرکدام از این کشورها می پردازیم.

قوانین کشورها برای پذیرش حیوانات

کشورهای عاری از هاری (Rabies Free Countries)

ورود به این کشورها تنها با قرنطینه انجام پذیر است اما با ارائه کارت میکروچیپ، تاریخ واکسیناسیون یادآور، شماره سری واکسن، سن حیوان، تست خون و کارت واکسن هاری اجازه ورود صادر می شود. این کشور ها شامل انگلستان و استرالیا می شوند.

کشورهایی با نرخ پایین هاری (Third Countries)

ارسال حیوان به این مناطق با ارائه مدارک خاصی امکان پذیر است. از این مدارک می توان به ارائه کارت میکروچیپ، فرم رسمی اتحادیه سازمان دامپزشکی کشور، آزمایش تیتر هاری (به جز آمریکا و کانادا) و گواهی بهداشتی بین المللی اشاره کرد. کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا، مکزیک و. . . در این کشورها دیده می شوند.

کشورهای در معرض هاری (High Incidence Of Rabies)

از این کشورها می توان به ایران، مالزی، امارات و سایر کشورهای خاورمیانه اشاره کرد. تنها نیاز این کشورها ارائه گواهی بهداشتی صادره از سازمان دامپزشکی کشور است. البته کشورهای مالزی و امارات، نیاز به ارائه آزمایش تیتر هاری نیز دارند.

حمل حیوانات به کشورهای مختلف

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی کامل شرایط حمل با روش های مختلف هوایی و چگونگی خرید بلیط هواپیما برای حیوانات اشاره شد. در آخر لازم به ذکر است که زمان استفاده از پروازهای مستقیم سعی کنید حیوان خود را در محیطی یکسان از اول تا آخر پرواز نگه دارید تا در طول پرواز کمتر اذیت شود. آنها بهترین دوستان ما هستند پس در نگهداری و حفاظت از آنها مراقبت کنید.