بلیط هواپیما سیستمی و چارتر چه تفاوتی با هم دارند؟

امکان سوار شدن به هواپیما تقریبا برای فرد نوزاد 7 روزه تا پیرمرد و پیرزن 100 ساله یا افرادی که دارای بیماری های مختلف غیرواگیر دار هستند، فراهم است. اما دغدغه ای که همواره برای مسافران وجود داشته چگونگی رزرو بلیط هواپیما از سایت بوده است. به راستی بلیط خود را سیستمی تهیه کنیم یا چارتری؟ کدام بلیط ارزان تر است؟ در ادامه با ما باشید تا به بررسی این بلیط ها و قیمت آن در زمان های مختلف سال اشاره کنیم.

تفاوت بلیط هواپیما چارتر و سیستمی

تفاوت خرید بلیط هواپیما سیستمی و چارتر

رزرو بلیط هواپیما سیستمی و چارتر تقریبا شبیه به هم است. اگر شما قصد رزرو هر نوع بلیطی از سایت رسپینا را داشته باشید می توانید آن گزینه را در صفحه پرواز رسپینا فعال کنید. برای این منظور ابتدا در صفحه پرواز، شهر مبدا و مقصد را وارد و تاریخ پرواز را مشخص کنید. در صفحه لیست پروازها، بخش سمت راست صفحه برای رزرو بلیط های سیستمی گزینه سیستمی و برای رزرو بلیط پروازهای چارتری، گزینه شناور را انتخاب کنید. سپس با وارد کردن مشخصات و تایید آن می توانید هزینه بلیط را پرداخت و بلیط خود را در سریع ترین زمان خریداری کنید.

خرید بلیط هواپیما چارتر و سیستمی

تفاوت قیمت بلیط چارتر و سیستمی

شاید همه شما از این موضوع مطلع باشید که در حالت عادی نرخ بلیط چارتر نسبت به نوع سیستمی ارزان تر است. این بلیط ها به علت نرخ شناور در صورت عدم تکمیل ظرفیت پروازها، کاهش نرخ داشته و قیمت آن ها در زمان های نزدیک پرواز با کاهش 10 تا 70 درصدی انجام می شود. در حالت کلی بلیط های سیستمی را چه از شرکت های ارائه دهنده بلیط خریداری کنید و چه آن را مستقیما از شرکت هواپیمایی برگزار کننده، تفاوتی در قیمت آن وجود ندارد. زیرا قیمت گذاری این بلیط ها را ایرلاین مربوطه به عهده داشته و در صورتی که سایت ارائه دهنده بلیط، قیمت این پرواز را با نرخ بیشتر از ایرلاین به مسافر ارائه دهد، مرتکب تخلف شده و می بایست منتظر جریمه های احتمالی باشد. در صورتی که بلیط پروازهای چارتری را از آژانس ها یا شرکت هواپیمایی خریداری کنید، در برخی موارد می توانند آن قیمت را کم و زیاد کنند. اما بهتر است قبل از رزرو، قیمت این بلیط را در سایت های مختلف بررسی کنید و از رزرو حضوری این بلیط خودداری نمایید.

قیمت بلیط چارتر و سیستمی در زمان کم تردد

تفاوت قیمت بلیط سیستمی و چارتر در زمان کم تردد

فلسفه بلیط پروازهای چارتری به این شکل است که شرکت چارتر کننده به صورت عمده قسمتی از صندلی ها یا تمام صندلی ها را از شرکت هواپیمایی ارائه دهنده خریداری می کند. در این صورت برای سود بیشتر دوست دارد بلیط خود را با قیمت بیشتری به مسافران ارائه دهد. اما در زمان های کم تردد هر سفر مثلا فصل تابستان برای سفر به جزیره کیش، پروازهای چارتر با نرخ ارزانتر به مسافران ارائه می شود. در این زمان خصوصا در ساعت های پایانی مانده به پرواز می توانید بلیط پروازهای چارتری را با تخفیف های ویژه رزرو کنید. چرا که ارزان فروختن بلیط و پر شدن صندلی ها به هر قیمت برای آن شرکت به صرفه تر از پرواز با صندلی های خالی است. به همین علت در برخی مواقع آن را با قیمت ناچیز به مشتریان ارائه می دهند.

شما می توانید برای خرید بلیط هواپیما ارزان در این زمان از سرویس های خدماتی خبرم کن و چند بخرم رسپینا استفاده کنید. به این صورت که قیمت پیشنهادی خود را به سایت ارائه می دهید و به محض کاهش قیمت و رسیدن به نرخ پیشنهادی شما از طریق پیامک اطلاع رسانی انجام می شود. همچنین در صورت استفاده از سرویس چند بخرم، به محض کاهش قیمت و در صورت داشتن شارژ حساب کاربری به اندازه مبلغ بلیط، می توانید از رزرو خودکار بلیط حتی در زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید، برخوردار شوید.

قیمت بلیط چارتر و سیستمی در زمان کم تردد

تفاوت قیمت بلیط سیستمی و چارتر در زمان پیک سفر

با افزایش میزان تقاضای مسافران برای رزرو بلیط های مختلف به ویژه پروازهای پرطرفدار مانند بلیط هواپیما تبریز تهران، قیمت بلیط پروازها با افزایش مواجه می شود. در این زمان به علت این که شرکت های چارتر کننده پیرو قوانین خاصی نبوده و تنها به نظر شرکت چارتر کننده بستگی دارد، افزایش قابل توجهی پیدا می کند. اما بلیط پروازهای سیستمی با توجه به این که از سمت ایرلاین ارائه دهنده نرخ گذاری می شوند، قابل تغییر در زمان های مختلف نیست و گران تر نمی شود. شرکت خدمات مسافرتی رسپینا نیز برای رزرو بلیط های سیستمی، تضمین نرخ برای مشتریان در نظر گرفته است. بر اساس این تضمین اگر پس از خرید بلیط از این سایت آن را با نرخ کمتر در سایت های دیگر مشاهده کردید، می توانید این موضوع را به اطلاع کارشناسان رسپینا برسانید تا در صورت بررسی و صحت موضوع، 2 برابر اختلاف قیمت پرداختی به شما عودت گردد.

بلیط پروازهای چارتر و سیستمی در زمان پیک سفر

تفاوت قیمت بلیط سیستمی و چارتر برای کودکان

نرخ بلیط پروازهای چارتری برای کودکان (بین 2 تا 12 سال) هم قیمت با بلیط بزرگسالان به هر مسافر ارائه می شود. این بلیط ها تنها برای نوزادان (زیر 2 سال) از 5 تا 20 درصد هزینه بزرگسالان را از مسافر دریافت می کند. اما قیمت بلیط هواپیما کودکان زیر 12 سال با بزرگسالان در پروازهای سیستمی متفاوت است. این نرخ می تواند بین 20 تا 75 درصد نرخ بلیط افراد بزرگسال متغیر باشد. در حال کلی اگر با کودک خود قصد انجام سفر هوایی دارید، پیشنهاد می کنیم برای کاهش قیمت های سفر، بلیط خود را به صورت سیستمی رزرو کنید.

بلیط هواپیما کودکان

تفاوت کنسلی بلیط هواپیما چارتری و سیستمی

استرداد بلیط های چارتری به سیاست های شرکت چارتر کننده بلیط بستگی دارد و بیشتر این بلیط ها در صورت کنسلی، هزینه ای به شما عودت داده نمی شود. اما کنسلی بلیط سیستمی با توجه به قوانین ایرلاین صورت می گیرد و در تمام شرکت های هواپیمایی ارائه دهنده به جز مواقع خاص (مسافر نوشو) هزینه شما با کسر میزان جریمه بلیط به حساب شما عودت می گردد. مسافر نوشو به فردی گفته می شود که از نیم ساعت مانده به پرواز به بعد، بلیط خود را کنسل کند یا از پرواز جا بماند. در این صورت نیز اغلب شرکت های هواپیمایی مبلغ شما را با کسر حداقل 50 و حداکثر 100 درصد بلیط به شما عودت می دهند.

مثلا در صورت رزرو شناسه نرخی L در پروازهای ماهان، با شناخته شدن به عنوان مسافر نوشو، 50 درصد و در صورتی که پرواز خود را با شناسه نرخی U هواپیما قشم ایر انجام دهید، تمام هزینه پرداختی شما سوخت می شود. در حالت کلی کنسلی بلیط پروازهای سیستمی به شناسه نرخی و زمان کنسلی بستگی دارد. هر چه قیمت شناسه نرخی رزرو شده بیشتر باشد، جریمه کنسلی آن نیز کمتر خواهد بود.

کنسلی بلیط هواپیما چارتر و سیستمی

کلام پایانی

در این مقاله به صورت کامل در مورد بلیط پروازهای چارتری و سیستمی و مقایسه آن ها از تمام لحاظ به بحث پرداخته شد. اگر برای رزرو این بلیط با مشکل مواجه شدید یا نیاز به راهنمایی و دریافت مشاوره از کارشناسان خبره داشتید، می توانید به صورت 24 ساعته روی پشتیبانی کارشناسان رسپینا حساب باز کنید. برای ارتباط رایگان با تیم پشتیبانی این مجموعه می توانید از بخش نیاز به راهنمایی، سوال و درخواست خود را وارد کنید و منتظر تماس کارشناسان رسپینا در کمتر از 5 دقیقه باشید. اگر تاکنون از رسپینا اقدام به رزرو بلیط پروازهای چارتری یا سیستمی کرده اید، آن را در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.