بلیط هواپیما اکونومی کلاس

امروزه با گسترش پروازها، آشنایی با اصطلاحات هواپیمایی رایج، اهمیت بیشتری یافته به گونه ای که ممکن است در صورت عدم اطلاع از برخی از این اصطلاح ها، از بخش حقوقی که خطوط هواپیمایی ملزم به رعایت آن هستند و شما در اثر بی اطلاعی، قوانین از خدمات آن محروم بمانید. در این قسمت از وبلاگ به سراغ معرفی بلیط هواپیما اکونومی کلاس پرداخته و تلاش می کنیم که خدماتی که این پرواز برای مسافران خود ارائه می دهند را برای شما بیان کنیم. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

اکونومی کلاس

انواع کلاس پرواز اکونومی

در ابتدا بلیط هواپیما اکونومی کلاس را تعریف کرده و سپس به معرفی انواع کلاس های اکونومی می پردازیم و خدمات ارائه شده توسط آنها معرفی خواهیم کرد. در صورتی که قصد رزرو پرواز را داشته باشید می توانید با مراجعه به سایت رسپینا و انتخاب تاریخ پرواز خود از تقویم پروازی بلیط هواپیما تا 30 روز آینده با خبر شده و مناسب ترین روز را برای خود انتخاب نمایید. 

بلیط هواپیما اکونومی کلاس یعنی چه؟

 معنی کلاس اکونومی بر اساس تعریف دیکشنری کمبریج، استفاده از ارزان ترین بلیط و یا برخورداری از کمترین درجه راحتی صندلی قابل دسترس می باشد.

شرکت های هواپیمایی، بلیط های هواپیما را بر اساس کیفیت خدمات به مسافران خود عرضه می کنند و به سه دسته بلیط هواپیما اکونومی یا اقتصادی بیزینس کلاس و در فرست کلاس یا درجه یک تقسیم بندی می کنند. به عبارت دیگر هر یک از صندلی های موجود در هواپیما به یک کلاس و یا گروه خاص با قوانین و قیمت های مختلفی تقسیم بندی می شود. کدهای مشترک در بین تمام شرکت های هواپیمایی مورد قبول واقع شده است به صورت زیر می باشد.

حرف انگلیسی Y نشان دهنده انتخاب بلیط کلاس اقتصادی با امکان استرداد بلیط بوده پس از آن حرف F گرفته شده از عبارت فرست کلاس (First class) بوده و در آن می توانید وجه خود را به صورت کامل دریافت کنید. حرف  Jنشان دهنده بلیط بیزینس کلاس بوده و در آن می توانید و چه خود را به صورت کامل دریافت کنید.

 شماره رزرو بلیط و آژانس های مسافرتی به گونه‌ای بوده که هر یک از صندلی های هواپیما را بر اساس کلاس پروازی تقسیم بندی می کنند در نظر داشته باشید که برخی از دلایل آن ها خدمات مربوط به استرداد بلیط اعمال و اصلاح تغییرات در آن و خدمات مرتبط با میزان بار برای مسافران تحت عنوان free coin by mail مسافران خود عرضه می کنند.

انواع کلاس ها اکنومی

پروازهای بیزنس کلاس

پروازهای کلاس بیزینسی حد فاصل میان راحتی و قیمت بالای بلیط های هواپیمای فرست کلاس بوده و ارزان بودن بلیط هواپیمای اکونومی با کمترین قیمت می باشد. در حال حاضر بلیط بیزینس کلاس بالاترین درجه راحتی را در کلاس های پروازی ایران به مسافران خود ارائه می دهد. زیرا در ایران کلاس پروازی فرست کلاس ارائه نمی‌شود. بنابراین شما حداکثر راحتی که در پرواز های داخلی می توانید، تجربه کنید، استفاده از پروازهای بیزنسی می باشند.

ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی شرایط بسیار خوب و راحتی را برای مسافران خود در این کلاس پروازی فراهم می کنند. صندلی های هواپیمای بیزینس کلاس یا تجاری، صندلی های بسیار بزرگتر و راحت تر و فضای بیشتری نیز نسبت به به صندلی های هواپیما اکونومی کلاس به مسافران خود ارائه می دهد. به طوری که مسافران می توانند با خواباندن صندلی ها از آن به عنوان تختخواب استفاده نمایند. اما در کلاس فرست کلاس برای شما تخت مجزا تدارک دیده شده که می تواندی در مسافت پروازی خود از آن استفاده نمایید.
البته با توجه به هزینه بالای بلیط بیزینس کلاس نسبت به اکونومی کلاس، برای مسافرانی که قصد سفر تفریحی کم هزینه به کیش را دارند بهتر است مثلا بلیط هواپیما مشهد کیش را از نوع اکونومی رزرو نمایند تا بودجه بیشتری برای سایر هزینه ها در سفر داشته باشند. 

پروازهای فرست کلاس

فرست کلاس یا پروازهای درجه یک، گرانترین صندلی های هواپیما را به خود اختصاص داده و قیمت آن از سایر کلاس های پروازی بیشتر می باشد. صندلی های موجود در این قسمت تک نفره و مبله همانند اتاق خصوصی است. از دیگر امکانات رفاهی فرست کلاس نسبت به سایر کلاس های پروازی می توان به تلویزیون اختصاصی با ریموت کنترل، سرویس اینترنت ماهواره ای، لپتاپ، صندلی های اتوماتیک با قابلیت تنظیم زیر پا، پشت و پشتی پشت سر و سرویس بهداشتی جداگانه اشاره کرد. در این کلاس پروازی، غذای گرم به انتخاب مسافر و از سوی منوهای ارائه شده سرو می شود. در واقع کیفیت غذای آن از سایر کلاس پروازی بالاتراست.  انتقال مسافرین این کلاس از هواپیما به صورت جداگانه انجام خواهد شد. در فرودگاه نیز کانتر پذیرش آنها مجزا بوده و برای دریافت کارت پرواز اولویت بالاتری نسبت به سایر مسافران دارند. مسافران این کلاس پیش از همه سوار هواپیما شده و در هنگام خروج نیز اولین گروه مسافران باشد.

فرست کلاس

انواع کلاس های اکونومی که ایرلاین ها ارائه می دهند.

هم اکنون دو نوع کلاس پروازی اکونومی و اکونومی پرمیوم  در سراسر دنیا به عنوان پروازهای اقتصادی شناخته می شوند. البته پرواز اکنومی کلاس پرمیوم هنوز در ایران توسعه داده نشده و بیشتر در ایرلاین های خارجی خواهید دید.

اکونومی کلاس چیست؟

کلاس اکونومی یا درجه اقتصادی آخرین کلاس پروازی بوده که بیشترین تعداد بلیت فروخته شده در ایران را به خود اختصاص می دهد و مشتریان این گروه را مسافران عادی تشکیل می دهند.  قیمت بلیط های ای گروه پایین ترین قیمت بلیط هواپیما را در بین کلاس های پروازی به خود اختصاص می دهد. صندلی های کلاس اقتصادی در دو ردیف کنار یکدیگر قرار گرفته و امکاناتی که این پرواز برای مسافران خود در نظر گرفته، شامل تعداد روزنامه مجله تبلیغاتی و کارت راهنمای پرواز در بعضی از هواپیماها و رسمی کلاس های اقتصادی هدفون و مانیتور نیز عرضه می شود. مسافران در تغییر انتخاب برنامه های خود انتخاب زیادی ندارند. در بیشتر پروازها، در جلوی مسافران یک مانیتور بزرگ فرار داشته که برنامه های مشخصی را پخش می کند. البته ایرلاین ها، خدمات مختلفی را در کلاس اکنومی خود  به مسافران ارائه می دهند.

پرواز پرمیوم اکونومی چیست؟

کلاس جدید پروازی بوده که مابین بیزنس و اکونومی است. در این کلاس ایرلاین ها امکانات بیشتر از اکونومی و کمتری از کلاس بیزنس در اختیار مسافران خود قرار می دهند. نرخ بلیط این کلاس پروازی نیز، مبلغی میان کلاس اقتصادی و بیزنس می باشد. در نظر داشته باشید، این کلاس پروازی در ایرلاین های خارجی بوده و هنور در ایران مورد استفاده قرار نگرفته است. 

کلاس اکونومی پرمیوم

تفاوت فرست کلاس و اکونومی

تفاوت بسیار زیادی بین پروازهای فرست کلاس و اکونومی بوده که از مهمترین تفاوت های آن می توان به اختلاف قیمت بلیط این دو پرواز اشاره کرد.

مراحل سوار شدن به هواپیما: یکی از مهمترین تفاوت های میان کلاس پروازی پرواز اکونومی و فرست کلاس، مراحل شوار شدن، پیاده شدن و صف انتظار می باشد. فرست کلاس، اولین گروهی از مسافران هستند که به هواپیما سوار شده و پس از سوار شدن کامل این گروه، سایر مسافران وارد هواپیما خواهند شد. در هنگام پیاده شدن نیز اولویت با مسافران فرست کلاس، بیزنس و در انتها کلاس اکونومی خواهد بود. گیت پذیرش و ورود هواپیما نیز برای مسافران فرست کلاس از سایر مسافران مجزا در نظر گرفته شده است. یکی از دلایل طولانی سوار شدن هواپیما برای مسافران کلاس اکونومی نیز همین مورد می باشد.

مراحل سواری شدن به هواپیما

غذا و امکانات رفاهی بیشتر: ایرلاین ها در سفرهای پروازی خود به مسافران خدمات مختلفی ارائه می دهند که بسته به نوع شرکت هواپیمایی متغیر می باشد. به طور کلی شما در پرواز های خود با پروازهای فرست کلاس امکان سفارش غذا بر اساس منو، اسنک، میان وعده، نوشیدنی های سرد و گرم را خواهید داشت. اما در پروازهای اکونومی تنها به دادن یک نوع غذا، آن هم به صورت بسته بندی، یک میان وعده در طول پرواز و ارائه نوشیدنی در لیوان های یکبار مصرف اکتفا می شود. مسافران در اکثر این پروازها امکان شارژ وسایل الکترونیک خود را ندارند.

غذا و امکانات رفاهی بیشتر

فضای اختصاصی: از دیگر تفاوت های بین این دوکلاس پرواز می توان به فضای اختصاص داده شده به هر مسافر اشاره کرد. در پروازهای فرست کلاس که به صورت بین المللی انجام می شود، مسافران این پروازها فضای اختصاصی داشته که سایر مسافران حق استفاده از این فضا را نداشته و از ورود آنها جلوگیری خواهد شد. صندلی ها در این پرواز به صورت کامل خم شده و به صورت تختخوابی راحت تبدیل خواهد شد. در پرواز های اکونومی صندلی ها به صورت پشت سر هم چیده شده و مسافر فضای کمتری در اختیار خواهید داشت.

فضای اختصاصی

تفاوت قیمت بلیط اکونومی و فرست کلاس: تفاوت قیمت بین این دو کلاس بسیار چشم گیر بوده و براساس خدمات ارائه شده توسط ایرلاین ها اعلام می شود. در نظر داشته باشید که در ایران پرواز و خدمات فرست کلاس ارائه نمی شود. پس  تنها گزینه شما برای پروازهای داخلی استفاده از بلیط هواپیما اکونومی کلاس و بیزنسی می باشد و در صورتی که قصد پروازهای خارجی را دارید، می توانید پرواز خود را به صورت فرست کلاس رزور نمایید.

اختلاف قیمتی فرست کلاس و اکونومی

پرواز اکونومی هواپیمایی امارات

در صورتی که قصد خرید بلیط ایرلاین امارات را دارید، اگر بلیط هواپما در کلاس های اکونومی شرکت هواپیمایی امارات به بهترین وجه از مسافران پذیرایی شده و به آنها اینترنت وای فای در سراسر پرواز ارائه می شود. همچنین صندلی های با قابلیت امکان شارژ گوشی های موبایل و سایر تجهیزات الکترونیکی در اختیار آنها قرار می گیرد. از دیگر امکانات که این ایرلاین به مهمانان خود می دهد می توان به امکان تماشای فیلم، انجام بازی، شنیدن موسیقی در پروازها اشاره کرد.

در تمامی پرواز های ایرلاین های امارات، مسافران می توانند، غذای مورد نظر خود را انتخاب و سفارش دهند. حتی این امکان برای مسافران در نظر گرفته شده تا 24 ساعت پیش از پرواز، در صورتی که از رژیمی خاص پیروی می کنند. این موضوع را به شرکت هواپیمایی اعلام نمایند. خدمات رومینگ و تماس تلفنی نیز در پرواز های این شرکت وجود داشته که مسافران می توانند از آن بهره ببرند.

اکونومی کلاس امارات

بلیط هواپیما اکونومی کلاس ماهان

ایرلاین ماهان، گران ترین پروازهای ایران را تشکیل داده، به همین منظور به معرفی کلاس اکونومی و امکانات ارائه شده توسط این ایرلاین پرداخته و این امکانات را براساس کابین، پذیرایی و سرگرمی به شما معرفی خواهیم کرد.

کابین هواپیمایی اکونومی کلاس: اولین تفاوت این ایرلاین با سایر شرکت های هواپیمایی در ارائه پروازهای اکونومی خود می توان به فضای بازتری که این ایرلاین برای مسافران خود اختصاص داده اشاره کرد.

پذیرایی اکونومی کلاس: مسافرین پروازهای این شرکت هواپیمایی می توانند علاوه بر استفاده از خدمات کترینگ مجهز این مجموعه استفاده کرده و از منوی نوشیدنی های موجود آن بهره ببرند.

سرگرمی های حین پرواز: از جمله امکاناتی که این شرکت هواپیمایی برای پروازهای اقتصادی خود برای مسافران خود تدارک دیده می توان به مشاهده تصاویر پخش شده از تلویزیون های موجود در کابین و کتاب و مجلات برای مطالعات در حین پرواز اشاره کرد.   

اوکونومی کلاس ماهان

سخن آخر

در این مقاله کلاس اکونومی را توضیح داده و خدمات مورد ارائه توسط ایرلاین های مختلف را مورد بررسی قرار دادیم و در ادامه به مقایسه کلاس اکونومی و فرست کلاس پرداخته و امکانات و خدمات ایرلاین ایرانی ماهان و بین المللی امارات را برای بلیط هواپیما اکونومی کلاس تشریح کردیم.