بلیط هواپیما فرست کلاس

موضوع رزرو بلیط هواپیما از آن مواردی است که در صورتی که به آن بی توجه باشید، علاوه بر هزینه های مالی، زمان زیادی از شما را برای پیگیری بعدی به خود اختصاص خواهد داد. در نوشته های قبلی وبلاگ با پروازهای اکونومی، اکونومی پرمیوم و بیزینس کلاس آشنا شده، امکانات و خدماتی که این پروازها به مشتریان خود ارائه می دهند را با یکدیگر بررسی کردیم. اکنون به سراغ لوکس ترین کلاس پروازی ارائه شده در جهان، بلیط هواپیما فرست کلاس رفته و سرویس های آن را معرفی خواهیم کرد. چنانچه شما نیز علاقمند هستید که بدانید در بلیط هواپیما فرست کلاس چه چیزی انتظار شما را می کشد، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کابین فرست کلاس

فرست کلاس چیست؟

بلیط هواپیما فرست کلاس یا درجه 1 به آن دسته از پروازهای لوکس گفته می شود که از بیشترین فضا، خدمات ارائه شده در هواپیما و صندلی های خود برای پروازها برخوردار است. این پروازها امکانات متعددی را در اختیار مسافران خود قرار می دهد که از سوئیت های اختصاصی تا تختخواب های قرار گرفته شده در محل و همچنین دوش های آب داخل هواپیما را شامل می شود. لازم به ذکر است که تمام پروازهای داخلی به ویژه ایران حتی در مسیرهای پرتردد نیز دارای پرواز فرست کلاس نیستند، مثلا برای خرید بلیط هواپیما تبریز تهران که یکی از پر ترددترین مسیرهای پرواز داخلی است، تنها می توانید بلیط اکونومی یا بیزنس کلاس را تهیه نمایید.

اکنون به سراغ مسافران درجه یک هواپیما رفته، افرادی که پیش از سایر مسافران سوار هواپیما شده و معمولا در جلوی هواپیما می نشینند، (البته این مورد ممکن است بسته به ایرلاین متفاوت باشد) با نوشیدنی های مختلف از آنها پذیرایی می شود تا مسافرین کلاس بیزینس و سپس کلاس اکونومی وارد هواپیما شوند. موضوعی که واضح است، کلاس درجه 1 گران ترین صندلی های هواپیما را به خود اختصاص داده است.

پیش از هرگونه پیش داوری بگذارید ابتدا خدمات و سرویس های کاملی که شما با خرید بلیط هواپیما فرست کلاس دریافت می کنید را برای شما تشریح کرده و سپس به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا این خدمات ارزش هزینه ای که بابت آن پرداخت می شود را دارند یا خیر؟ سپس تصمیم بگیرید.

فرست کلاس چیست

امکانات فرست کلاس در پروازهای بین المللی

ابعاد صندلی و فضایی که به شما در پروازها اختصاص می دهند نسبت کاملی با راحتی شما در طول پرواز خواهد داشت به گونه ای که در صورتی که شما صندلی بزرگتری داشته باشید، فضای جابجایی بیشتر داشته و در نتیجه آسایش بیشتری در پرواز تجربه خواهید کرد. در این میان بلیط هواپیما فرست کلاس بزرگترین و راحت ترین صندلی ها را در اختیار خریداران خود قرار می دهد. در صورت خرید بلیط هواپیما کلاس اکونومی صندلی ها به شکل ترکیب های ده تایی (پیکره بندی های 3 -4 –3 و یا 4-4-2) بوده اما در کلاس درجه 1 در همین فضا 4 صندلی چیده شده که به صورت (1-2-1) است.

بسته نوع ایرلاین انتخابی شما در کلاس های بین المللی، خدمات ارسال خودرو شخصی به فرودگاه، سالن خصوصی استراحت برای استراحت قرار گرفته شده در ترمینال،صندلی های صاف و راحت خاویار و انواع نوشیدنی ها در حین پرواز، نشیمن، فضای اختصاصی و یک تخت برای خواب راحت تر مسافران، از دیگر مواردی است که ایرلاین ها برای سفر شما تدارک دیده اند. با توجه به تعداد کم صندلی ها در این قسمت، مهمانان ایم کلاس پروازی خدمات بیشتری را از مهمانداران دریافت خواهند کرد.
در صورتی که عازم یک پرواز بین المللی طولانی مدت هستید، خرید بلیط های فرست کلاس این اطمینان را به شما خواهد داد که یک وعده غذای فوق العاده لذیذ ( حداقل غذایی بسیار خوشمزه تر از کلاس بیزینس ) تجربه کرده و پروازی به مراتب راحت تری خواهید داشت.

برای تجربه پروازهای فرست کلاس می توانید از آن در مقاصد کوتاه نیز استفاده نمایید. اما امکانات پروازهای بین المللی در مسیرهای طولانی متفاوت بوده و تجربه ای منحصر به فرد را به شما ارائه خواهد کرد.
در نظر داشته باشید که خدمات بلیط های فرست کلاس در ایران ارائه نشده و حداکثر درجه راحتی که در سفرهای داخلی می توانید تجربه کنید، استفاده از پروازهای کلاس بیزینس می باشد. برای بهره مندی از خدمات فرست کلاس باید از پروازهای خارجی استفاده نموده تا بتوانید این کلاس پروازی و  خدمات ارائه شده در آن را تجربه نمایید.

امکانات پرواز های فرست کلاس

هزینه بلیط فرست کلاس بین المللی چقدر است؟

بلیط های کلاس درجه یک در سطح بین المللی هزینه بالغ بر 5000 دلار دارد. در برخی از موارد خرید بلیط های فرست کلاس می تواند تا 10 هزار دلار هزینه بر روی دست شما بگذارد. اما گاهی اوقات شرکت های هواپیمایی ممکن است در قیمت گذاری خود دچار اشتباه شده و بلیط های خود را به مبلغی بسیار پایین تر از ارزش واقعی خود به فروش برسانند.

قیمت های پروازهای فرست کلاس

تفاوت بین فرست کلاس، بیزینس کلاس و اکونومی در پروازهای بین المللی چیست؟

تصور کنید قصد پرواز از نقطه آب به را دارید در این صورت همیشه ارزان ترین راه برای رسیدن در این جابجایی استفاده از بلیط های هواپیمایی کلاس اکونومی می باشد، این کلاس پروازی کوچکترین صندلی ها را به خود اختصاص داده و بسته به شرکت هواپیمایی ارائه دهنده خدمات، ممکن است برای نوشیدنی ها و میان وعده های غذایی خود، هزینه اضافی از شما دریافت کند.

 در صورتی که بلیط اکونومی پایه یعنی ارزانترین بلیط را انتخاب کرده اید حتی ممکن است برای انتخاب صندلی خود و جا دادن کیف دستی نیز هزینه ای جداگانه بپردازید. بسیاری از خطوط هوایی دارای دسته ای در میان اکونومی و پروازهای اقتصادی بوده که در آن برخی از سرویس ها با درجه کمتری به  مسافران این بخش ارائه می شود. این خدمات شامل صندلی های با فضای استراحت بیشتر می باشد. در برخی از خطوط هوایی، علاوه بر سرویس غذایی بهتر و حمل چمدان ها نیز شامل هزینه خواهد بود.  معمولاً در کلاس پروازی بیزینس و فرست کلاس اختلاف های کم وجود دارد.  

در برخی از خطوط هواپیمایی نیز بالاترین درجه صفر کلاس بیزینس بوده و فرست کلاس وجود ندارد در نظر داشته باشید در صورتی که ایرلاینی فرست کلاس را به فروش برساند خدمات بیزینس کلاس را نیز ارائه خواهد داد در نظر داشته باشید ایرلاین هایی که هر دو بلیط را به فروش می رساند بلیط های کلاس بیزینس معمولاً بسیار ارزان تر از بلیط های درجه یک می باشد.

چه شما پروازهای کلاس بیزینسی و یا فرست کلاس را انتخاب کنید. در هر صورت به شما فضای پای بیشتری در حدود ۶۰ اینچ ( در حدود 150 سانتی متر ) و یا بیشتر نسبت به پروازهای کلاس اکونومی به شما اختصاص داده خواهد شد. موردی که می تواند در پروازهای طولانی مدت نقش کلیدی ایفا کرده و از خستگی شما جلوگیری کند همچنین در پروازهای فرست کلاس شما می توانید صندلی خود را خوابانده و یا اتاق های مخصوص موجود در ترمینال برای خواب خود راحت خود استفاده نموده چه شما پروازهای بیزینس و فرست کلاس را انتخاب کنید همواره می توانید یک گیف ایا کوله پشتی اضافه با خود همراه داشته باشید. نوشیدنی در لیوان های شیشه ای و صرف غذا در بشقاب از جمله امکاناتی است که به کلاسهای پروازی بالاتر از اکونومی ارائه داده خواهد شد.

بزرگترین تفاوت میان پروازهای فرست کلاس و کلاس بیزینسی در فاکتورهای لوکس بودن اینگونه پروازها است. برای مثال در فرست کلاس شما حتی ممکن است به مزایای مانند حمل و نقل فرودگاهی رایگان بار با خدمات کامل دوش گرفتن در هنگام پرواز و لباس خواب آب نیز به مهمانان ارائه می شود علاوه بر تمامی این موارد، در پروازهای فرست گلس شما خدمات بیشتری از مهمانان و خدمه پرواز دریافت خواهید کرد در حالی که بخش بیزینس کلاس در حدود ۸۰ صندلی و یا بیشتر دارد تعداد صندلی های بخش فرست کلاس معمولاً بیشتر از ۱۲ صندلی نیست که این باعث می‌شود شما خدمات بیشتری را از مهمانداران و خدمه پرواز دریافت کنید.

آیا بلیط هواپیما فرست کلاس ارزش قیمت آن را دارد؟

به صورت معمول برای پروازهای کوتاه مدت چند ساعته بلیط های فرست کلاس پیشنهاد نمی شود حتی برای پروازهایی طولانی در صورتی که بودجه شما کم است یا ترجیح می دهید این هزینه را در مقصد خود برای چیزهای دیگری صرف کنید، ممکن است فرست کلاس ارزش اقتصادی برای شما نداشته باشه با این حال چنانچه شما ثروتمند هستید یا تمایل دارید سفر خود را با وسیله ای فوق لوکس به انجام برسانید می توانید بلیط فرست کلاس را رزرو کرده و از خدمات و آسایش اینگونه پرواز ها لذت ببرید.

ارزش بلیط هواپیما فرست کلاس

 آیا می توان بلیط های فرست کلاس بین المللی را ارزان خرید؟

به ندرت بر روی پروازهای فرست کلاس تخفیف اعمال می شود معمولاً قیمت این پروازها برای بسیاری از مسافران گران بوده مگر اینکه تخفیف های عجیبی بر روی نرخ آنها اعمال شود مانند زمانی که ایرلاین هوایی کاتای پاسفیک اشتباه به جای ۱۶ هزار دلار در بلیط های فرست کلاس، قیمت آن را به ۶۷۵ دلار ارائه داد از سوی دیگر کلاس با قیمت پایین تر باعث می شود تا سایر طبقات جامعه نیز بتوانند با گروه ثروتمندان مسافرت کرده که موضوع برای آنها خوشایند نیست.

آیا می توان پرواز فرست کلاس را ارزان خرید

چگونه می توانم کلاس پروازی خود را ارتقا دهم؟

 به صورت معمول ارتقاء کلاس های پروازی بسیار مشکل می باشد اما غیر ممکن نیست بیش از همه برای ارتقاء کلاس پروازی خود باید با لباس مناسبی پوشیده از خدمه پرواز درخواست کنید مثلاً برای جشن گرفتن ماه عسل خود کلاس پروازی شما را ارتقا دهند در صورتی که مورد قبول واقع نشود ممکن است شما مقداری نوشیدنی رایگان از سمت عدم پرواز دریافت کنید. بنابراین به قول معروف سنگ مفت و گنجشک نیز مفت.

معمولا ارتقای کلاس پروازی به سختی صورت می گیرد و این موضوع برای کلاس های پایین تر دشوار تر است برای مثال ارتقا است کلاس بیزینس به فرست کلاس ساده تر بوده تا ارتقاء پروازهای اکونومی به فرست کلاس، چنانچه صندلی های هواپیما به  طور کامل پر شده باشند، ارتقای صندلی برای شما مشکل و یا حتی غیرممکن خواهد شد. با توجه به به اینکه پروازهای فرست کلاس تنها در ایرلاین های خارجی ارائه می شود، تمامی ترفندهای گفته شده در زیر تنها در ایرلاین های خارجی قابل انجام است.

ارتقا کلاس پروازی

پرواز منظم با استفاده از یک ایرلاین به صورت منظم با یک ایرلاین خاص پرواز کنید، این موضوع باعث شده که پس از مدتی کارت خدمات VIP شرکت هواپیمایی را دریافت کرده و در باشگاه هواداران آن ایرلاین پذیرفته شوید. با ثبت نام، پرکردن فرم های مربوطه و شرکت در برنامه های هواداری ایرلاین ها شانس خود را برای ارتقا افزایش دهید. در صورتی که اطلاعات شما بر اساس کارت های اعتباریتان باشد، ثبت نام شما با سرعت بیشتری انجام می شود.

پرواز بر حسب ایرلاین

پرواز بر اساس کیلومتر: مقاصد پروازی خود را بر اساس مایل ( کیلومتر ) پروازی مشخص کنید، با خرید بلیط های اکونومی و تکرار پروازهای خود تا میزان خاصی امتیاز خود را ارتقا دهید. پیش از انجام این مورد، راجع به ایرلاین ها تحقیق نمایید. زیرا برخی از ایرلاین ها اجازه ارتقا را آسان تر از سایر شرکت ها هواپیمایی به شما خواهند داد. برخی از دیگر ایرلاین ها نیز اجازه افزایش کلاس پروازی را برای مسافران کلاس اکونومی پایه نمی دهند.

پرواز بر حسب کیلومتر

شرکت در برنامه حراجی های بلیط: بسیاری از ایرلاین ها به مشتریان خود این امکان را می دهند که با شرکت در برنامه های حراجی، بلیط خود را ارتقا دهند بدین منظور مسافران، بلیط های با کلاس پروازی پایین تر تهیه و سپس در برنامه حراجی های بلیط شرکت خواهند کرد. (هرچند اغلب ایرلاین ها، ارتقا بلیط را برحسب پروازهای اکونومی ممنوع اعلام کردند. )

چنانچه برنامه آپدیت بلیط در دسترس باشد، از طریق ایمیلی که اطلاعات خود را در سامانه هواداری شرکت اعلام کرده و یا بلیط خود را از آن تهیه کرده اید، به شما اطلاع رسانی خواهد شد. در این ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد که  شما قادر به شرکت در برنامه حراجی بلیط خواهید بود. البته در این زمینه قوانین سفت و سختی وجود دارد ولی چنانچه شما این شرایط را با دقت خوانده و کمی شانس داشته باشید، بلیط کلاس مورد نظر خود را با هزینه کمتری می خرید.

امتیازات ارائه شده به افراد خاص: برخی از ایرلاین ها به منظور تبلیغات خود به برخی از افراد نخبه و مدیران رده بالا به صورت سالانه بلیط های فرست کلاس را اهدا می کنند، برخی از این افراد که نیازی به این بلیط ها ندارند، بلیط های خود را هدیه می دهند. بلیط هایی که به این صورت توسط ایرلاین ها ارائه می شود را می توان در سایر مقاصد پروازی استفاده نموده و محدود به فرد نیست. بنابرای دوستی با این افراد می تواند در هر صورت امتیازات خاص خود را داشته باشد. 

بلیط هواپیما برای افراد خاص

کدام خطوط هوایی بهترین خدمات فرست کلاس را در پروازهای بین المللی دارند؟

در سراسر دنیا خطوط پروازی مختلف اقدام به ارائه پروازهای فرست کلاس نموده اند که در این بین تعدادی از آنها شاخص شدند. به شهرت جهانی دست یافته و توانستند، اعتماد عمومی را برای استفاده از پروازهای خود بدست آورند.

برای مثال خطوط هواپیمایی امارات در پروازهای هواپیمای 777-300ER خود سوئیت های دربست، با تختخواب راحت، منوی متنوع نوشیدنی و غذاهای لوکسی مانند خاویار ارائه می شود. در هواپیماهای A380 مسافران فرست کلاس می توانند از دوش و بار قرار گرفته شده در این قسمت استفاده کنند.

 از سوی دیگر، شرکت هواپیمایی سنگاپور به دلیل ارائه فضای زیاد به مسافران درجه یک خود و شیکی بیش از حد خود شهرت دارد. هر سوئیت در این قسمت دارای یک صندلی راحت، تخت جداگانه قرار گرفته است. برای زوج هایی که با یکدیگر سفر می کنند این امکان در نظر گرفته شده تا تا تخت های خود را ترکیب کرده و یک تخت دونفره ایجاد نمایند. ایرلاین اتحاد ایرویز مکان نشستن مسافران خود را همانند یک سوئیت فوق العاده لوکس و خصوصی را در ایرباس های A380 تدارک دیده و به مسافران این کلاس پروازی ارائه می دهد. سوئیت های این قسمت به صورت خصوصی و دارای فضای اختصاصی برای مهمانان خود می باشند. در این قسمت صندلی راحتی چرمی و تختی بزرگ 2 متر و 8 سانتی متری (6 فوت و 10 اینچ) و فضایی برای راه رفتن در این اتاق جهت مهمانان خود تدارک دیده است.

کمپانی Skytrax یک شرکت مشاوره ای بوده که هر ساله ایرلاین های دنیا را بر اساس وضعیت کیفیت خدمات خود رده بندی می کند آخرین رده بندی این شرکت مربوط به سال 2021 می باشد. بنابر اعلام Skytrax  10 ایرلاین برتر هوایی که خدمات فرست کلاس را ارائه می دهند به شرح زیر می باشند.

1.Singapore Airlines

2.Lufthansa

3.Emirates

4.ANA All Nippon Airways

5.Air France

6.Swiss International Air Lines

7.British Airways

8.Japan Airlines

9.Etihad Airways

10.Korean Air

هرساله توسط کمپانی های مختلف مرتبط با صنعت هواپیمایی نظرسنجی های در رابطه با ارائه خدمات پروازی صورت گرفته که ما در این نوشته به ارائه لیست اعلام از سمت شرکت انگلیسی پرداخته ایم و ممکن در رده بندی برخی دیگر از نظر سنجی ها، رده بندی ها متفاوت باشند.

بهترین ایرلاین های ارائه دهنده فرست کلاس

سخن آخر:

در این مقاله به معرفی خدمات پروازهای فرست کلاس و یا درجه یک و همچنین هزینه هزینه بلیط فرست کلاس بین المللی، تفاوت بین فرست کلاس، بیزینس کلاس و اکونومی در پروازهای بین المللی، بهترین ایرلاین هایی که بلیط هواپیما فرست کلاس را به فروش می رسانند و اینکه آیا بلیط های فرست کلاس ارزش قیمتی که بابت آن هزینه می شود، پرداختیم. امیدواریم خواندن این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.