خرید بلیط هواپیما برای زن باردار با چه شرایطی همراه است؟

خانم های باردار نیز مانند سایر افراد می توانند در این دوران با رعایت بعضی موارد مهم که در سلامت خود و کودکشان موثر است به مسافرت بروند. به همین دلیل قوانین رزرو بلیط هواپیما برای زن باردار نیز در پروازهای داخلی و خارجی وضع شده است و سوار شدن به هواپیما برای زنان باردار مثل حالت عادی نیست. این افراد باید زیر نظر تصمیم پزشک یا مامای خود اقدام به پرواز کرده و حتما قبل پرواز، از مشاوره آنها بهره مند شوند. به این علت که ضمن پرواز ممکن است خطرات بسیاری نوزاد یا مادر را تهدید کند که در این زمان هم پزشک مجوز این امر را به مادر نداده و هم از ورود وی به فرودگاه جلوگیری می شود. در این مقاله به بررسی تمام شرایط و قوانین پروازهای داخلی و خارجی در رزرو پرواز برای زن باردار می پردازیم.

پرواز برای زن باردار

بلیط هواپیما برای زنان باردار در زمان باروری

شاید برخی از مسافران باردار این سوال را در ذهن خود داشته باشند که آیا پرواز برای زن باردار مضر است؟ جالب است بدانید طبق تحقیقات انجام شده روی هزاران مادر، در حالت کلی سفر در دوران بارداری نه تنها ضرری برای مادر به همراه ندارد بلکه به علت بالا بردن روحیه مادر، توصیه بسیاری از پزشکان است. پس در این زمان با خیال راحت از سفر خود لذت ببرید. البته نا گفته نماند که ممکن است در بعضی شرایط خاص نظر پزشک بر این باشد که خانم باردار فقط مجاز به پرواز زیر 2 ساعت است. در این شرایط برای سفرهای تفریحی می توان بلیط مسیرهای کوتاه مثل بلیط هواپیما اصفهان مشهد یا شیراز و سایر شهرهای نزدیک را تهیه کرد.   

پرواز در زمان باروری

بهترین زمان پرواز برای زن باردار

اگر تعداد هفته های بارداری را محاسبه کنید، بین اعداد 39 تا 42 متفاوت بوده و هر کدام از این روزها با شرایط خاصی همراه است. برخی از مادران باردار همیشه این سوال را با پزشکان خود مطرح می کنند که آیا رزرو بلیط و انجام پرواز برای زن باردار ضرر دارد؟ اگر دارد در کدام دوره بارداری خطرساز نیست و اگر ضرر ندارد، چه توصیه هایی را باید در زمان سفر انجام داد؟ بهترین زمان رزرو بلیط هواپیما برای زن باردار چه دوره ای است؟ در این قسمت به تشریح هر 3 دوره پرواز در بارداری بانوان شامل 3 ماهه اول، دوم و سوم می پردازیم.

بهترین زمان پرواز برای زن باردار

پرواز در دوره اول بارداری؛ مواظب کثیف کاری های احتمالی باشید.

جالب است بدانید روزهای ابتدایی بارداری، بهترین زمان برای سفر هوایی نیست. با وجود این که اکثر ایرلاین های داخلی و خارجی مشکلی با خرید بلیط هواپیما برای زن باردار در این زمان ندارند، اما اغلب ایرلاین ها در تمام مدت زمان بارداری، گواهی پزشک از شما دریافت می کنند. همچنین پزشک فرودگاه نیز باید اجازه پرواز برای زن باردار را صادر کند و در صورت عدم صدور مجوز، از وارد شدن مادر به هواپیما جلوگیری می شود. در هفته های اولیه بارداری به علت حالت تهوع صبحگاهی، خطر سقط جنین برای مادر وجود داشته و نمی توان 3 ماهه اول بارداری را زمان مناسب خرید بلیط برای خانم باردار در نظر گرفت.

پرواز در 3 ماهه اول بارداری

پرواز در 3 ماهه دوم بارداری؛ لذت زندگی را ببر

جهت خرید بلیط هواپیما برای زن باردار بهتر است در سه ماهه دوم حاملگی و بین هفته های 14 تا 28 انجام شود. تحقیقات مختلف نشان داده که در این زمان زنان باردار بهترین احساس را از پرواز خواهند داشت. علاوه بر این، زنان باردار در این زمان کمترین خطر سقط جنین خود به خود یا زایمان زودرس را دارند. البته این راحتی و لذت به این معنی نباشد که هر چه می خواهید بخورید. در هر صورت شما بهتر است در دوران حاملگی مراقب تغذیه خود باشید.

پرواز در 3 ماهه دوم بارداری

پرواز در 3 ماهه سوم بارداری؛ ریسک خطر آفرین

در طول سه ماهه سوم (28 تا 40 هفته)، بسیاری از پزشکان زنان زایمان و ماماها به دلیل مشکلات احتمالی مانند فشار خون بالا و زایمان کاذب یا زودرس توصیه می کنند که در شعاع 300 مایلی از خانه بمانید. عموماً زنان پس از 35 هفته برای سفرهای داخلی و پس از 28 تا 35 هفته برای سفرهای خارجی مجاز به سفر هوایی نیستند. تصمیم گیری در مورد اینکه آیا سفر کنید و چه مسافتی را طی کنید در هر زمانی در دوران بارداری باید تصمیم مشترک بین شما و پزشک یا ماما باشد. اما اکثر تحقیقات نشان داده پرواز در این بازه زمانی با خطرهای زیادی از جمله سقط جنین به علت کاهش سطح اکسیژن بدن همراه است.

پرواز در 3 ماهه سوم بارداری

توصیه هایی در مورد رزرو بلیط هواپیما برای زن باردار از سفر

شاید از آن دسته افراد بارداری باشید که برای رزرو بلیط دچار مشکل شدید و نمی دانید چه کارهایی باید در زمان قبل از پرواز، حین پرواز و پس از رسیدن به شهر مقصد انجام دهید. مطالعه این قسمت شما را از سردرگمی در مورد انجام سفر هوایی لذت بخش نجات می دهد.

توصیه های قبل از خرید بلیط هواپیما برای زن باردار

ابتدا توصیه می شود در چیدن برنامه پرواز خود دقت داشته باشید. یعنی زمان پرواز خود را طوری تنظیم کنید که در بین هفته های 16 تا 20 بارداری شما باشد تا بهترین وضعیت را برای خود رقم بزنید. البته با این وجود باز هم با پزشک معاین خود مشورت کرده و با احتیاط تصمیم به انجام سفر هوایی بگیرید. علاوه بر این موکول کردن سفر به هفته های سه ماهه سوم، علاوه بر این که لذت زیادی از سفر خود نمی برید، ممکن است اجازه پرواز برای شما صادر نشده و بلیط شما سوخت شود. در این زمان باید حتما از پزشک یا مامای خود نامه دریافت کنید.

توصیه های قبل از پرواز زن باردار

پیش از سفر با پزشک خود مشورت کنید. قبل از پرواز حتما به صورت کامل چکاپ شده و اطلاعاتی حاوی تاریخ تقریبی زایمان، شماره تماس پزشک و گروه خونی خود را در دفتر چک لیست خود یادداشت نموده و آن را در کیف دستی داخل کابین هواپیما به همراه داشته باشید.

به سلامت خود اهمیت دهید. نکته ای بسیار مهم که اغلب بانوان باردار از آن غافل هستند، برداشتن داروها و عدم حساسیت روی آن ها است. در صورتی که برداشتن دارو در پرواز برای زن باردار مهم تر از نان شب است. علاوه بر دقت در برداشتن داروها باید در طول پرواز سلامتی خود را حفظ کنید. بنابراین توصیه های ورزشی که در مقاله به آن پرداخته شده از جمله حرکات کششی و ورزشی در طول پرواز را بهتر است رعایت کنید. علاوه بر این روش های خوابیدن در پرواز، را می توانید در مقاله مربوطه مطالعه نمائید. همچنین بهتر است قبل از پرواز در مورد توصیه های پزشکی پرواز مثل مقابله با گوش درد حین پرواز، التهاب های وریدی در نشستن روی صندلی های هواپیما و. . . تحقیقات لازم را انجام دهید. البته جالب است بدانید برخی دولت ها ورود یک سری دارو را به کشورهای خود ممنوع کرده اند. برای اطلاع از این داروها پیشنهاد می شود، قسمت داروها در مقاله اشیا ممنوعه در پرواز را مطالعه کنید.

ورزش در دوران بارداری

سایر توصیه های قبل از پرواز برای زن باردار

سعی کنید قبل از سفر برای مشکلات یا شرایط اضطراری که ممکن است پیش بیاید برنامه ریزی کنید. بررسی کنید که بیمه درمانی شما در زمانی که خارج از کشور هستید معتبر باشد. همچنین بررسی کنید که آیا این طرح نوزاد تازه متولد شده را پوشش می‌دهد، در صورتی که در زمان دوری زایمان کنید. ممکن است بخواهید در مورد دریافت بیمه مسافرتی تکمیلی و تخلیه پزشکی فکر کنید.

در مورد امکانات پزشکی در مقصد خود تحقیق کنید. زنان در سه ماهه آخر بارداری باید به دنبال مکان هایی باشند که بتوانند عوارض بارداری، سموم و سزارین را مدیریت کنند.

گروه خونی خود را بشناسید و بررسی کنید که خون از نظر اچ آی وی و هپاتیت B در مناطقی که بازدید خواهید کرد، غربالگری می شود.

بررسی کنید که مواد غذایی و نوشیدنی های سالم مانند آب بطری و شیر پاستوریزه در مقصد شما موجود باشد.

مراقبت های پرواز در زمان بارداری

شرایط پرواز برای زن باردار قبل از سفر

برای این که پرواز زنان باردار را به صورت کامل تشریح کنیم، ابتدا باید زمان بندی مناسبی برای آن در نظر بگیریم. به همین علت پرواز برای زن باردار را به 3 دوره قبل از رزرو بلیط، هنگام پرواز و پس از پرواز دسته بندی کرده و شرایط آن را بررسی می کنیم. برای اکثر زنان باردار، پرواز خطری برای جنین در اثر تشعشعات پرواز ندارد. اما خدمه هواپیما و زنانی که اغلب پرواز می کنند ممکن است از حد مجاز تشعشع تجاوز کنند.

قبل از برنامه ریزی برای سفر هوایی، سابقه سلامتی خود را با پزشک یا مامای خود در میان بگذارید. به گفته دکتر فاطمه قائم مقامی متخصص زنان زایمان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، زنان بارداری که قبلا سابقه سقط و زايمان زودرس را داشته اند، براي جلوگيري از وارد شدن بار اضافي به جنين از رفتن به مسافرت (چه به صورت هوایی و چه زمینی) خودداري كنند. علاوه بر این برخی از کشورهای اجازه ورود بانوان باردار از کشورهای دیگر را نمی دهند. بنابراین در صورتی که قصد رزرو بلیط هواپیما خارجی دارید، از شرایط مجوز ورود کشور مقصد برای بانان باردار اطلاع حاصل کنید. به جز افرادی که قبلا سابقه سقط جنین داشته اند، موارد زیر از مهم ترین نکاتی هستند که در صورت داشتن آن پیشنهاد می شود، از انجام سفرهای هوایی پرهیز کنید.

پرواز زنان باردار

کم خونی شدید

دهانه رحم ناتوان

سابقه لخته شدن خون

سابقه بارداری خارج از رحم

جنین های متعدد در بارداری فعلی

سابقه ناباروری یا مشکل باردار شدن

بیماری دریچه قلب یا نارسایی احتقانی قلب

سابقه زایمان زودرس یا پارگی زودرس غشاها

سابقه سموم، فشار خون بالا یا دیابت در بارداری

مشکلات مزمن سیستم اندام که نیاز به درمان دارند

بارداری برای اولین بار بالای 35 سال یا مادران زیر 15 سال

تهدید به سقط جنین یا خونریزی واژینال در دوران بارداری فعلی

شرایط پرواز برای زن باردار

همچنین به بانوان باردار توصیه می کنیم از سفر به مکان‌هایی که ممکن است خطرآفرین باشند، خودداری کنید. لیست زیر را قبل از برنامه ریزی برای سفر را به ذهن خود بسپارید تا از سفر به این مکان ها اجتناب کنید.

مکان هایی با ارتفاع زیاد

مکان هایی که شیوع عفونت های تهدید کننده زندگی از طریق غذا یا حشرات را دارند

مکان هایی که مالاریا در آن ها شایع است

مکان هایی که واکسن ویروس زنده مورد نیاز یا توصیه می شود.

توصیه های حین پرواز برای زن باردار

اگر در حال پرواز هستید، یک صندلی در راهرو در قسمت دیوار درخواست کنید. این بیشترین فضا و راحتی را به شما می دهد. اگر تهوع صبحگاهی مشکل ساز است، سعی کنید در زمانی از روز که به طور کلی احساس خوبی دارید، سفر ترتیب دهید. صندلی‌های بالای بال در قسمت میانی هواپیما، راحت‌ترین سواری را برای شما به ارمغان می‌آورند.

سعی کنید در طول یک پرواز آرام هر نیم ساعت یکبار پیاده روی کنید. برای جلوگیری از لخته شدن خون در وریدها (ترومبوفلبیت) مچ پاهای خود را اغلب خم و دراز کنید.

زمانی که در حالت نشسته قرار دارید، کمربند ایمنی خود را در سطح لگن، زیر باسن ببندید.

برای جلوگیری از دهیدراته شدن بدن، به طور فراوان آب بنوشید. اما از نوشیدنی های گازدار جدا خودداری کنید. به علت این که در ارتفاع، گاز دچار انبساط شده و باعث تشدید دل پیچه و حالت تهوع بانوان باردار می شود.

سعی کنید تا جایی که ممکن است استراحت کنید. ورزش و فعالیت در دوران بارداری مهم است. اما سعی کنید زیاده روی نکنید.

قبل از این که از هواپیما پیاده شوید، سعی کنید به دستشویی بروید. چرا که ممکن است با ایستادن در صف مسافران دچار درد مثانه شوید.

خرید بلیط هواپیما در زمان بارداری

توصیه های پس از انجام سفر هوایی در دوران بارداری

بهتر است در طول سفر به توصیه هایی که در این قسمت به شما ارائه می دهیم، عمل نموده و پرواز بهتری پیش رو داشته باشید.

تغذیه در پرواز برای زن باردار

مهم ترین فاکتوری که زنان باردار باید در پروازهای خود رعایت کنند، شرایط تغذیه و خوراکی های مورد استفاده در این دوران است. اولین نکته ای که باید آن را رعایت کنید این است که رژیم بارداری را حتی در سفر تغییر ندهید. پس از انجام پرواز و رسیدن به شهر مقصد، نکات زیر را مدنظر قرار دهید.

سبزیجات مصرف کنید سبزیجات تازه حاوی مقدار قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین  C، آهن، ویتامین A و ... هستند، به این ترتیب با قرار دادن سبزی خوردن در وعده های غذایی ، نوزاد خود را از خواص سبزی های تازه بهره مند خواهید کرد. در حالت کلی متخصصان تغذیه توصیه می کنند که افراد در روز حدودا یک لیوان متوسط سبزی بخورند. لازم به ذکر است که بانوان باردار باید در مصرف برخی سبزیجات از جمله جعفری، کرفس، کرفس، گشنیز و نعنای کوهی اعتدال را رعایت کند. از فواید سبزی ها در پرواز برای زن باردار می توان به کاهش تهوع و استفراغ در سفر، بهبود عملکرد دستگاه گوارش، رشد و تکامل سیستم عصبی جنین، پیشگیری از برو کم خونی، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و بهبود ناراحتی های مربوط به درد و اسپاسم عضلات پا اشاره کرد.

همچنین بهتر است سبزیجات را در پرواز به صورت پخته مصرف کنید تا در سفر دچار مشکل نشوید. از توصیه های دیگر تغذیه ای در پرواز برای زن باردار، باید به مصرف گوشت و ماهی به صورت پخته و عدم مصرف شیر و لبنیات غیر پاستوریزه، اشاره کرد.

تغذیه بانوان باردار در پرواز

قوانین ایرلاین های مختلف داخلی و خارجی در پرواز برای زن حامله

در تمام شرایط شرکت های ارائه دهنده بلیط، برخی فاکتورها از جمله سن بارداری، نوبت بارداری، گواهی پزشکی و طول پرواز موثر است. جالب است بدانید مدت زمان پرواز در قوانین ایرلاین های مختلف نقش مهمی دارد.

قوانین ایرلاین های داخلی در پرواز برای زن باردار

قوانین ایرلاین های ایران ایر، تابان، آسمان، کیش ایر، قشم ایر و سایر ایرلاین های کشور در مورد پرواز برای زن باردار یکسان است. برای پروازهای کمتر از 2 ساعت، امکان سفر هوایی در بارداری اول مادران کمتر از 32 هفته را ممکن ساخته است. همچنین طبق قوانین این شرکت ها، پروازهای طولانی تر از 2 ساعت تنها برای مادران باردار کمتر از 28 هفته امکان پذیر است. البته این در صورتی است که مادران، دوره اول بارداری را سپری کنند. در صورت بارداری های دوم به بعد، پرواز برای زن باردار تنها تا هفته 28 بارداری مجاز است. در صورت پرواز با هر ایرلاینی باید از پزشک معالج خود مجوز کتبی با ضمانت کمتر از 72 ساعت داشته باشید.

قوانین ایرلاین های برای پرواز زن باردار

قوانین هواپیمایی ماهان برای زنان باردار

مادران پس از هفته 28 بارداری باید مجوز پزشکی ارائه دهند. علاوه بر این ارائه مدرک پزشکی (سونوگرافی یا نامه پزشک) که سن بارداری آن ها را نشان دهد برای کلیه مسافران الزامی است. جالب است بدانید مسافران این شرکت، در صورت طبیعی بودن روند بارداری و عدم داشتن هرگونه علائم خونریزی یا فشان خون، نیاز به اخذ مجوز پزشک ندارند. شما مجاز به رزرو بلیط از ایرلاین ماهان تنها تا هفته 34 بارداری تک قلو و تا هفته 32 بارداری دوقلو خواهید بود.

قوانین پرواز خارجی برای زنان باردار

تقریبا تمام شرکت های مطرح هواپیمایی خارجی نیز پرواز برای مادران بالای 36 هفته را ممنوع اعلام کرده اند.  مثلا ایرلاین ایر فرانس که تقریبا دست مادران باردار را برای پرواز باز گذاشته، این قانون را در خرید بلیط هواپیما برای زن باردار قرار داده است. در این قسمت به بررسی قوانین سایر ایرلاین های مطرح دنیا در مورد رزرو بلیط هواپیما برای زن باردار می پردازیم.

قوانین پروازهای خارجی برای زن باردار

قوانین شرکت هواپیمایی امارات برای زنان باردار

 امارات ایرلاینز یکی از معدود شرکت های هواپیمایی در دنیا است که پرواز برای زن باردار بالای 36 هفته را میسر ساخته است. بر اساس قوانین این شرکت، زنان بارداری که پس از هفته 35 بارداری به سر می برند و دارای مجوز از خدمات پزشکی امارات هستند، مشکلی برای پرواز نخواهند داشت. این قانون برای بارداری های 2 قلو پس از هفته 32 نیز صادق است. همچنین این شرکت در زمینه پرواز برای زن باردار بین هفته 11 تا 36 را منوط به مجوز پزشک امکان پذیر کرده است. اما برای مادران کمتر از 11 هفته، نیازی به مجوز پزشک نیست.

قوانین ترکیش ایرلاین برای زنان باردار

در این ایرلاین فرمی به بانوان باردار ارائه می شود که پزشک معاین زن باردار باید در آن بنویسد: "دلیل خاصی وجود ندارد که بیمار پرواز نکند." این شرکت همچنین برای زنان باردار چند قلو، اجازه انجام سفر هوایی را تا هفته 31 بارداری امکان پذیر ساخته است. توجه داشته باشید از فرم مجوز پزشک نباید بیشتر از 7 روز گذشته باشد.

ایرلاین لوفتهانزا: این شرکت سختگیری زیادی در زمینه پرواز برای زن باردار به خرج داده است. بر اساس قوانین این شرکت برای بارداری تک قلو، سن مجاز کمتر از 36 هفته و سن مجاز بارداری 2 قلو، کمتر از 28 هفته باید باشد.

بریتیش ایرویز: ضمن دریافت گواهی پزشک و تاریخ زایمان، زمان مجاز برای بارداری تک قلو، هفته 32 بارداری و در زایمان فرزند 2 قلو، هفته 32 بارداری است.

ایرلاین اتحاد: سن مجاز پرواز برای زن باردار در این شرکت، هفته 37 بارداری است. لازم به ذکر است تا قبل از هفته 28 چه برای بانوان دو قلو و چه تک قلو، نیازی به مجوز پزشک نیست. همچنن پرواز بین هفته 28 تا 36، برای مادران باردار امکان پذیر است.

قطر ایرویز: بر اساس قوانین ایرلاین قطری، مجوز پزشک در پرواز برای زن باردار تا قبل از هفته 28 لازم نیست. بین هفته 29 تا 32 بارداری، پرواز فقط با مجوز و یادداشت پزشک امکان پذیر است. برای بارداری چند قلو نیز مسافران باید فرم اطلاعات پزشکی (medif) داشته باشند. اما پرواز برای زن باردار بیشتر از 36 هفته ممنوع است.

قوانین پروازهای خارجی برای زنان باردار

قوانین منع سفر در دوران بارداری

در برخی زمان ها شما چه هفته اول بارداری باشید و چه هفته 37 تفاوتی در سوار شدن به هواپیما وجود ندارد. این موارد زمانی اتفاق می افتد که مشکل حادی برای مسافر پیش بیاید و پرواز برای زن باردار مضر باشد. این زمان ها شامل موارد زیر می شوند.

فرد دارای علائم سقط جنین: گرفتگی عضلات، درد یا خونریزی های شدید
مسافر دارای نارسایی گردن یا دهانه رحم
عارضه پره اکلامپسی
پارگی زود هنگام کیسه آب که با خروج مایع آمنیوتیک از دهانه رحم همراه است.

مواردی که برخی ایرلاین ها در صورت مشاهده آن اجازه پرواز نمی دهند؟

بارداری های 2 قلو یا چند قلو پس از هفته 28 بارداری
فردی که سابقه سقط جنین یا بارداری خارج رحمی داشته باشد
ناهنجاری های مربوط به جفت از جمله جفت سرراهی و. . .
داشتن عوارض مزمن مثل دیابت یا فشار خون
داشتن سابقه ایجاد لخته خون زن باردار

موارد منع پرواز برای زن باردار

کلام پایانی

در این مقاله به صورت کامل در مورد پرواز برای زن باردار، شرایط و قوانین ایرلاین ها و حس و حال پرواز در دوره های مختلف بارداری به بحث و گفتگو پرداخته شد. در آخر توصیه می کنیم با رعایت شرایط پرواز در دوران بارداری، سفر خود را در دوران بارداری لذت بخش کنید. حال ما از شما این سوال را می پرسیم که کیا تو بارداری سوار هواپیما شدن؟ اگر تجربه ای در مورد پرواز در دوره های مختلف بارداری دارید، در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.