بلیط هواپیما برای سگ

آیا نمی توانید از سگ خود دور بمانید؟ دنبال راهی برای همراه کردن سگ خود در سفرهای هوایی هستید؟ یا چند سال به خاطر این که تصور می کنید نمی توانید سگ خود را همراه داشته باشید، از انجام مسافرت های هوایی مختلف پرهیز کرده اید؟ اگر در مورد چگونگی ارسال حیوانات خود با هواپیما سوال یا ابهامی دارید می توانید در مقاله شرایط رزرو بلیط هواپیما برای حیوانات به صورت کامل از شرایط انتقال حیوان خود مطلع شوید. اما در این مقاله قصد داریم در مورد حمل و انتقال سگ با هواپیما گفتگو کنیم. ابتدای همین مقاله این نکته را به شما بگویم که لازم نیست به خاطر این حیوانات دوست داشتنی، سفر خود را به تاخیر بیندازید. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که به فکر تهیه قفسی برای حیوان خانگی خود باشید. به شما حق می دهم اگر به علت شرایط کشور و مشکلات شما برای حمل سگ ها، در این مورد نگرانی داشته باشید. به همین خاطر در این مقاله به صورت کامل در مورد چگونگی حمل سگ با هواپیما و رزرو بلیط برای این حیوان دوست داشتنی پرداخته ایم.

بلیط هواپیما برای سگ

حمل سگ با هواپیما چه معایبی دارد؟

با وجود این که حمل سگ با هواپیما در دنیای امروزی تقریبا متداول شده اما این کار به صاحب سگ ها پیشنهاد نمی شود. کارشناس دامپزشکی شرکتPumpkin Pet Insurance  می‌گوید: «به طور کلی، من توصیه می ‌کنم با هیچ کدام از حیوانات خانگی خود پرواز نکنید مگر اینکه کاملاً ضروری باشد. در حالت ایده‌ آل، حیوانات خانگی نباید پرواز کنند، مگر اینکه صاحبشان به طور دائم در حال حرکت باشد یا یک سفر طولانی حداقل 2 تا 4 هفته ای داشته باشد. در صورت پروازهای غیر ضروری و کوتاه مدت بهتر است سگ خود را به دست مراکز نگهداری سگ سپرده یا آن ها را به خانواده خود بسپارید. بنابراین قبل از پرواز در مورد این موضوع کاملا فکر کنید که پرواز می تواند یک تجربه پر از استرس و نگرانی برای سگ شما باشد. آنها را از محیط راحت و آشنا دور می کند، سپس آنها را به موقعیتی با صداهای بلند، نورهای روشن، هزاران نفر، تغییر فشار هوا و دمای کابین وادار می کند.

حمل سگ با هواپیما

آیا رزرو بلیط داخلی برای سگ امکان پذیر است؟

اگر به این سوال جواب مثبت بدهم، تصور نکنید که می توانید مثل یک انسان، سگ خود را داخل کابین بیاورید، برای او بلیط هواپیما بخرید و در پرواز با او سرگرم شوید. چرا که ایرلاین های داخلی در مورد جابجایی حیوانات محدودیت داشته و متاسفانه این حیوان را در فضایی تقریبا نامناسب قرار می دهند. در این صورت شرایط برای سگ شما کمی سخت شده و ممکن است در اثر سفر دچار افسردگی شود. در ضمن توجه داشته باشید اکثر ایرلاین ها حداقل سن سگ برای حمل با هواپیما را 10 هفته اعلام کرده اند. حتی برخی از شرکت ها، این سن را از 12 هفتگی به بعد در نظر گرفته اند. به همین منظور همراه داشتن شناسنامه سگ در تمام پروازها الزامی است.

رزرو بلیط هواپیما برای سگ

در صورت خرید بلیط هواپیما برای سگ چه مدارکی باید ارائه کنیم؟

همانطور که وقتی شما سوار هواپیما می شوید باید مدارک لازم همراه خود داشته باشید، برای سگ خود نیز باید مدارکی تهیه کنید تا مشکلی برای همراهی شما در سفرهای هوایی داخلی و خارجی نداشته باشد. موارد زیر از مهم ترین نکاتی هستند که برای حمل سگ با هواپیما باید رعایت کنید.

شناسنامه سگ
مدارک واکسیناسیون
فیش پرداختی کرایه حمل سگ
تکمیل فرم مخصوص

چه روش هایی برای حمل سگ در پرواز وجود دارد؟

اگر قصد همراه داشتن حیوانات خود در سفرهوایی را دارید، حتما به این معنی نیست که در طول مدت زمان پرواز بتوانید آن را در کنار خود بنشانید. ایرلاین های داخلی و خارجی هر کدام قوانین خود را برای حمل حیوانات دارند. در ادامه به روش های حمل حیوانات با هواپیما اشاره می کنیم.

روش های حمل سگ با هواپیما

خرید بلیط هواپیما برای سگ ازطریق پایانه های مسافری

در این روش می بایست زمان رزرو بلیط، با کارشناسان پرواز شرکت ارائه دهنده تماس گرفته و کد AVIH یا سرویس حمل موجود زنده را از دفتر شرکت یا ایرلاین برگزار کننده پرواز دریافت کنید. این کد مخفف animal vivant in hold و به حیواناتی تعلق می گیرد که در انبار هواپیما حمل می شوند.

در این صورت هر مسافر نمی تواند بیشتر از 2 قلاده سگ در قسمت بار هواپیما داشته باشد. در روش کارگو، سگ شما مانند بارها و چمدان ها داخل ترمینال، به بخش بار فرودگاه اهدا شده و در قسمت کارگوی هواپیما قرار می گیرد. پس از رسیدن به مقصد به همراه چمدان ها، به شما داده می شود.

حمل سگ با هواپیما از طریق پایانه های باربری

این روش که به فریت بار معروف است، از ارسال سگ به صورت کارگو راحت تر بوده و همچنین قیمت آن ارزان تر است. تنها عیب این روش نسبت به کارگو، دور بودن سگ از شما است. روش حمل سگ به صورت فریت بار به این صورت است که حیوان، چند روز قبل از پرواز به یکی از شرکت های حمل و نقل ارزان بار و حیوانات داده شده و برای ارسال به مقصد، بارنامه می شود. این مورد زمانی صورت می گیرد که این حیوان در گمرک فرودگاه مقصد به صاحب حیوان اهدا می شود.

راهکارهای حمل سگ در پرواز

توصیه هایی برای حمل سگ با هواپیما

راهکارهایی که در این قسمت به آن ها می پردازیم را بهتر است انجام دهید تا سگ شما کمتر با مشکلاتی از جمله ناراحتی های مختلف و افسردگی دست و پنجه نرم کند.

1- قفس سگ را از چند روز قبل تهیه کنید.

بدین معنی که حیوان خود را با محیطی که قرار است چند ساعتی در آن بماند آداپته کنید. برای این منظور باید قفس خود را از چند روز قبل آماده نموده و سگ خود را چند ساعت در آن بگذارید. بهتر است ابتدا این کار در حضور شما انجام شود و سپس او را در قفس تنها بگذارید.

2- هنگام قرار دادن سگ داخل هواپیما، لباس یا تکه ای از آن که به بوی شما آغشته است را داخل قفس قرار دهید.

این کار برای حفظ آرامش و امنیت سگ توصیه می شود. اگر این کار را برای سگ خود انجام دهید، حیوان شما حس می کند کنارش هستید و کمتر به مشکل می خورد.

3- قبل از پرواز غذای سبک به سگ خود بدهید.

همانطور که به شما توصیه می شود از پرخوری پرهیز نموده و سبک میل کنید، سگ شما نیز باید غذاهای سبک و زود هضم بخورد تا در طول پرواز دچار نفخ نشود.

4- حتی الامکان پرواز بدون توقف رزرو کنید.

سگ شما به اندازه کافی در طول پرواز اذیت خواهد شد، چه برسد اگر در این بین در فرودگاه توقف داشته باشد و زمان بیشتری در پرواز در شوق وصال شما باشد.

5- به قوانین ایرلاین توجه کنید.

یکی از مهم ترین نکات در مورد خرید بلیط هواپیما برای سگ، قوانین کشور مقصد و ایرلاین برگزار کننده پرواز است. مثلا شما باید قبل از سفر در مورد این که این که اجازه حمل سگ در کابین هواپیما را داشته باشید، وزن سگ و شرایط و هزینه های حمل این حیوان خانگی با ایرلاین صحبت کنید.

حمل سگ در هواپیما

قفس سگ داخل هواپیما چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

قفس سگ باید به اندازه ای باشد که سگ در حالت ایستاده به راحتی بتواند در آن چند ساعت بماند و دچار مشکل نشود. به همین علت باید برخی خصوصیات که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم را داشته باشد.

داشتن منافذ کافی برای تهویه هوا
در صورتی که قصد همراه داشتن توله سگ زیر 12 هفته را دارید، می بایست آن را در کنار مادر خود داخل قفس قرار دهید اما برای توله های بالاتر از این سن، باید قفس جدا از مادر تهیه کنید.

هزینه بلیط هواپیما برای سگ چقدر است؟

برای اکثر ایرلاین های داخلی و خارجی هزینه بلیط هواپیما برای سگ از فرمول زیر محاسبه می شود

(وزن سگ + وزن قفس) × 2

البته این وزن نباید از میزان مشخصی تجاوز کند. در صورتی که وزن این حیوان از 10 کیلوگرم بیشتر شود، مجاز به حمل سگ در قسمت بار هواپیما نخواهید بود.

شرایط قفس سگ در هواپیما

قوانین ایرلاین ها برای حمل سگ با هواپیما

اطلاع از این نکته قابل اهمیت است که برخی ایرلاین های داخلی حتی اجازه حمل این حیوانات را به شما در هیچ صورتی نخواهند داد و تصور نکنید که تمام ایرلاین ها باید با داشتن مدارک کافی، مجوز ورود سگ به قسمت بار هواپیما را به سگ شما ارائه دهند. البته مسائلی نظیر وزن حیوان، سن، تعداد، وضعیت سلامتی و جسمانی سگ و بسیاری عوامل دیگر نیز می تواند در مجوز حمل سگ با هواپیما حائز اهمیت باشد. در این قسمت به قوانین برخی ایرلاین های داخلی و خارجی در رابطه با خرید بلیط هواپیما برای سگ اشاره می کنیم.

قوانین ایرلاین ها برای حمل سگ

قوانین حمل سگ با ایران ایر

حیوان خانگی شما چه سگ باشد، چه گربه یا پرندگان مختلف باید در قفس های مخصوصی که توسط ایرلاین تدارک دیده شده حضور داشته باشند. جالب است بدانید در صورت خرید بلیط از شرکت هواپیمایی ایران ایر برای سگ خود، می توانید از خدمات کارگو بهره مند شوید. در این روش صاحب حیوان لازم نیست در هواپیما حضور داشته باشد و به صورت باربری به شهر مقصد انتقال پیدا می کند.

قوانین حمل سگ با هواپیما ایران ایرتور

با توجه به بخش نامه شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، در صورت حمل سگ یا هر حیوان خانگی دیگر با هواپیما می بایست به ازای هر کیلوگرم مبلغ 50 هزار تومان به همراه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به شرکت پرداخت کنید.
در صورتی که وزن سگ شما به همراه قفس کمتر از 5 کیلوگرم باشد، به میزان همان 5 کیلو محاسبه می شود.
حمل سگ با هواپیما ایران ایرتور تنها در قسمت بار هواپیما امکان پذیر است.

قوانین ایرلاین ایران ایرتور برای حمل سگ

حمل سگ با هواپیمایی قطر ایرویز

این شرکت نیز مجوز همراه داشتن سگ داخل کابین را به هیچ مسافری نمی دهد. همچنین در صورتی که قصد دارید سگ خود را با هواپیما انتقال دهید، باید 2 روز قبل از پرواز اطلاعات مربوط به تعداد، جنسیت، سن و سایر مشخصات سگ خود را به ایرلاین ارائه دهید.

قوانین حمل سگ با هواپیمایی ترکیش

ایرلاین ترکیش از شرکت هایی است که امکان حمل سگ درون کابین هواپیما را ممکن ساخته است. علاوه بر سگ شما می توانید حیوانات خانگی دیگر را نیز همراه خود به داخل کابین ببرید. البته فراموش نکنید حداکثر تعداد 2 قلاده سگ برای بردن در داخل کابین هواپیما امکان پذیر است. همچنین ابعاد قفس سگ شما نباید از 25 × 45 × 50 سانتی متر بیشتر شده و وزن آن نیز نباید از 10 کیلوگرم بیشتر شود.

قوانین ترکیش ایر برای حمل سگ

قوانین حمل سگ با هواپیمایی امارات

در این شرکت نیز حمل تمام حیوانات تنها به صورت کارگو امکان پذیر بوده و نمی توانید سگ خود را داخل هواپیما همراه داشته باشید.

قوانین حمل سگ با هواپیمایی ماهان

با توجه به قوانین حمل سگ شرکت ماهان، اگر قصد دارید به صورت مسافری سگ خود را در هواپیما حمل کنید، موجود زنده در کانتر فرودگاه از مسافر دریافت شده و در سالن دریافت جامه دان فرودگاه مقصد به مسافر تحویل داده می شود. همچنین اگر مایل به ارسال سگ به صورت بارنامه ای (کارگو) دارید، سگ شما در پایانه باربری پذیرش شده و در فرودگاه به شخصی که در بارنامه معرفی شده اهدا می شود.

قوانین شرکت هواپیمایی ماهان باید مدارک مورد نیاز سگ شما اعم از اصل گواهی معتبر بهداشتی صادره از دامپزشکی کشور مبدا، تاییدیه کتبی مرکز قرنطینه دامپزشکی فرودگاه، مدارک معتبر واکسیناسیون، شناسنامه یا گذرنامه حیوان، تکمیل فرم مخصوص حمل موجود زنده به صورت کامل در دسترس ایرلاین قرار گیرد. همچنین در کلیه پروازهای داخلی ارائه گواهی سلامت سگ از دامپزشکی های معتبر شهر شما ضروری است. البته در هواپیمای مدل RJ و BAE حمل حیوانات مجاز نمی باشد.

* توجه داشته باشید ایرلاین ماهان، از پذیرش هرگونه حیوان گران قیمت، خاص، وحشی، پرخاشگر، پیر یا بیمار یا ناسازگار با محیط معذور می باشد.

قوانین شرکت ماهان برای حمل سگ

قوانین حمل سگ با سایر ایرلاین ها

جالب است بدانید ایرلاین کاسپین تنها شرکت هواپیمایی کشور است که در تمام پروازهای خود از پذیرش حیوانات مختلف از جمله سگ معذور می باشد. همچنین سایر ایرلاین های داخل کشور از جمله تابان، وارش و آسمان جابجایی سگ را تنها به صورت کارگو انجام می دهند.

قوانین پذیرش سگ در کشورهای مختلف

کشورهای مختلف قوانین منحصر بفرد خود را در مورد پذیرش سگ در کشور خود برای مسافران در نظر می گیرند. مثلا در صورت ورود سگ به برخی کشورها باید حدودا 14 روز در قرنطینه فرودگاه باشد. برخی کشورها سخت گیری های خاصی برای سگ ها ندارند. این قوانین به میزان شیوع ویروس هاری در آن کشورها بستگی دارد. کشورهایی که می توانید حیوانات خود را به آن ببرید شامل 3 دسته مناطق بدون هاری، کشورهای نرخ پایین هاری و دولت هایی که در معرض این بیماری قرار دارند، تقسیم بندی می شود. در این قسمت به بررسی حمل و ارسال حیوانات به هرکدام از این کشورها می پردازیم.

پذیرش سگ در کشورهای مختلف

کشورهایی که هاری در آن ها از بین رفت است (Rabies Free Countries)

ورود به این کشورهایی نظیر انگلستان و استرالیا که ویروس هاری در آن کشور وجود ندارد، تنها با قرنطینه در فرودگاه انجام پذیر است .اما شما می توانید با ارائه کارت میکروچیپ، تاریخ واکسیناسیون یادآور، شماره سری واکسن، سن حیوان، تست خون و کارت واکسن هاری مجوز ورود بدون نیاز به قرنطینه را برای حیوان خود دریافت کنید.

سفر هوایی از ایران به کشورهایی که هاری در آن کاهش یافته (Third Countries)

ارسال سگ با هواپیما به این  کشورها ملزم به ارائه مدارک خاصی است. از این مدارک می توان به ارائه کارت میکروچیپ، فرم رسمی اتحادیه سازمان دامپزشکی کشور، آزمایش تیتر هاری (به جز آمریکا و کانادا) و گواهی بهداشتی بین المللی اشاره کرد. کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا، مکزیک و ... در این کشورها دیده می شوند.

قوانین پذیرش سگ

ارسال سگ به کشورهای در معرض هاری و پر خطر (High Incidence Of Rabies)

این کشورها که شامل ایران، مالزی، امارات و سایر کشورهای خاورمیانه ای هستند، تنها نیاز این کشورها ارائه گواهی بهداشتی صادره از سازمان دامپزشکی کشور است. البته در صورت سفر به کشورهای مالزی و امارات، حمل سگ با هواپیما نیازمند داشتن کارت آزمایش تیتر هاری است.

خرید بلیط هواپیما برای سگ به کشورهای پر تردد

اگر قصد سفر به حارج از کشور داشته باشید به شما حق می دهم که بخواهید هر طور که شده سگ خود را به مقصد مورد نظر منتقل کنید. به همین خاطر در این قسمت به شرایط کشورهای پر تردد از ایران و قوانین همراه داشتن سگ در آن ها پرداخته ایم.

رزرو بلیط هواپیما سگ در کشورهای مختلف

حمل سگ با هواپیما به ترکیه

اگر قوانین ورود و خروج سگ از کشور و اقدامات بهداشتی – دامپزشکی شامل کارت واکسن، گذرنامه حیوان را رعایت کنید، هزینه بردن سگ به ترکیه کاهش چشمگیری پیدا می کند. یعنی لازم نیست هزینه قرنطینه این حیوان در فرودگاه های مقصد را پرداخت کنید.

ارسال هوایی سگ به آمریکا

با توجه به مطلبی که گفته شد، امریکا جزء کشورهای کاهش یافته هاری شناخته شده و برای ورود به این کشور باید 1 تا 2 ماه سگ شما مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد.

بردن سگ با هواپیما به اروپا

در صورت همراه داشتن سگ در اروپا، کارت های بهداشت سگ شما چک شده و در صورت نیاز، در یک دوره حدودا 20 روزه در قرنطینه قرار می گیرد.

توصیه های بهداشتی برای سگ پس از پرواز

ممکن است سگ شما در طول پرواز دچار گرفتگی و عفونت در گوش خود شود. حال در چه صورت می توانید سریعا متوجه این موضوع شده و برای درمان آن اقدام کنید؟ ابتدا باید بدانید علائم شایع گرفتگی یا عفونت گوش سگ شامل قرمزی گوش، خارش، بو، درد، تکان دادن بیش از حد سر، پایین نگه داشتن سر و تخلیه عفونت می شود. در صورت دیده شدن این علائم سریعا سگ خود را به نزدیک ترین پت شاپ یا دامپزشکی شهر مقصد برسانید که مشکل وی حل شود. در غیر این صورت باید منتظر علائم بعدی و عفونت آن که می تواند منجر به رخ دادن اتفاقات ناخوشایندی برای سگ شما شود، باشید. اما برای پیشگیری از این عارضه قبل از قرار دادن حیوان در قفس و ارسال با هواپیما، برخی مراقبت ها را بهتر است انجام دهید که شامل موارد زیر می شوند.

اصلاح موها قبل از پرواز
نظافت گوش با محلول مخصوص تمیز کننده
آرام کشیدن گوش پاک کن داخل گوش
گوش را بسته و پایه گوش را ماساژ دهید.

توصیه های حمل سگ در پرواز

سخن پایانی

در این مقاله به صورت کامل در مورد حمل و نگهداری سگ در هواپیما و همچنین شرایط و هزینه ایرلاین ها در مورد پذیرش این حیوان دوست داشتنی به طور مفصل به بحث و گفتگو پرداختیم. چنانچه شما در زمینه همراه داشتن سگ در پرواز و معضلات آن مواردی در خاطر دارید، در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.