چگونه بلیط هواپیما را چک کنیم؟

ممکن است بارها و بارها اقدام به رزرو بلیط در مسیرهای هوایی مختلف کرده باشید اما هنوز هم در چک کردن محتویات بلیط با مشکل مواجه شوید. تا به حال نوشته های روی بلیط های خود را بررسی کرده اید؟ با کمی دقت به بلیط می توانید اطلاعاتی از زمان پرواز شامل ساعت پرواز و فرود، نوع بلیط، کلاس پروازی، نوع هواپیما، میزان بار مجاز، فرودگاه شهر مبدا و مقصد، ترمینال ها و ایرلاین برگزار کننده پرواز به دست آورید. اگر تاکنون این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه بلیط هواپیما داخلی و خارجی  را چک کنیم، می توانید با مطالعه این مقاله به جواب برسید. پس با ما همراه باشید تا به تمام مراحل بررسی بلیط در سفر هوایی بپردازیم.

چگونه بلیط هواپیما را چک کنیم

زمان رزرو بلیط هواپیما را چگونه چک کنیم؟

برای پاسخ به این سوال باید اعلام کنیم در بسیاری از سایت های خرید بلیط پرواز، زمان انجام پرواز و حتی زمان فرود هواپیما در شهر مقصد مشخص شده که با استفاده از آن می توانید برای پرواز خود برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. برای پاسخ به این سوال که از چه سایت هایی بهتر است اقدام به خرید بلیط کنیم تا این ویژگی ها را به مسافرین ارائه دهد؟ شما را به مطالعه مقاله چگونگه بلیط هواپیما را رزرو کنیم؟ دعوت می کنیم.

چگونه زمان پرواز را چک کنیم

در حالت کلی قبل از این که مشخصات مسافرین را در هر سایتی وارد کنید، ابتدا می بایست زمان پرواز خود را به صورت دقیق تعیین نموده و بلیط خود را با توجه به این مسئله و ایرلاین ارائه دهنده و نرخ بلیط خریداری کنید.

شما در بسیاری از سایت ها می توانید ابتدا، روز انجام پرواز را مشخص نموده سپس با استفاده از فیلترهای موجود در صفحه، تایم پرواز خود را به ترتیب مشخص کنید تا اگر زمان خاصی را مدنظر دارید، بلیط خود را در همان ساعت رزرو کنید. البته باید تا 30 دقیقه نوسان برای زمان فرود هواپیما در نظر داشته باشید.

علاوه بر این، زمان حدودی فرود شما در صفحه رزرو ارائه شده که با اطلاع از آن می توانید برای اقامت خود برنامه ریزی کنید و چنانچه قصد رزرو اقامتگاه در شهر مقصد را داشتید، بهتر است برنامه پرواز خود را طوری تنظیم کنید که زمان حدودی بلیط شما قبل از ساعت پذیرش هتل باشد.

مثلا اگر با خرید بلیط هواپیما کیش، قصد سفر هوایی و اقامت 3 روزه در این جزیره را دارید، با توجه به این که پذیرش اکثر هتل ها در جزیره کیش، ساعت 14 صورت می گیرد، برنامه پرواز خود را طوری تنظیم کنید که حداکثر ساعت 13 به مقصد خود برسید.

هتل مارینا کیش

همچنین بسیاری از مسافران پس از خرید بلیط سفر هوایی، با تاخیر پرواز مواجه شده و مدت زمان زیادی را برای انتظار در فرودگاه منتظر می مانند. در این صورت با خشم مواجه شده و سوغات خستگی از انجام سفر هوایی خود به ارمغان می آورند. رسپینا اولین ارائه دهنده بلیط پرواز در ایران، عنوان تنها شرکت خدمات مسافرتی کشور را داشته که کمترین میزان تاخیرات پرواز (حتی برای 1 دقیقه) را با انجام تماس های مکرر و ارسال پیامک به اطلاع مسافرین خود می رساند. در این صورت قبل از پرواز می توانید از این موضوع مطلع شده و مدت زمان زیادی برای سوار شدن به هواپیما در فرودگاه منتظر نمانید.

چک کردن تاخیرات پرواز

علاوه بر این اگر نگاهی به نسخه اینترنتی بلیط یا پرینت آن انداخته شود، می توان متوجه شد که معمولا در قسمت سمت چپ بلیط، زمان دقیق پرواز نوشته شده است. اما در سایت هایی که این امکان را ندارند، تازه پس از خرید بلیط متوجه زمان پرواز و فرود می شوید.

نوع بلیط هواپیما را چگونه چک کنیم؟

از این مسئله نیز به سادگی هم از طریق سایت و هم با بررسی بلیط می توانید مطلع شوید. در اکثر سایت های معتبر رزرو بلیط، با ورود به صفحه لیست پروازها، می توانید از چارتری و سیستمی بودن بلیط ها اطلاع پیدا کنید.

با استفاده از گزینه فیلتر نوع بلیط که معمولا در حاشیه صفحات نمایش داده می شود، به راحتی می توانید بلیط چارتر یا بلیط سیستمی مدنظر خود را رزرو کنید. همچنین پس از دریافت بلیط خود در گیت فرودگاه می توانید نوع بلیط خود را در بخش سمت چپ صفحه مشاهده کنید.

چک کردن بلیط چارتر

چطور نوع هواپیما را چک کنیم؟

در بسیاری از سایت های فروش اینترنتی، می توانید از نوع هواپیما برگزار کننده مسیر هوایی نیز مطلع شوید. این جزئیات معمولا در بخش لیست پروازها، نوشته شده که در صورت تمایل به پرواز با هواپیمای خاص می توانید از این موضوع مطلع شوید. مثلا در صفحه خرید بلیط هواپیما تبریز تهران، پس از ورود تاریخ پرواز می توانید نوع هواپیما خود را بررسی نموده و پرواز خود را با اطلاعات کامل تری انجام دهید.

در این صورت می توانید از نوع هواپیماهای فوکر، ایرباس، بوئینگ و … نیز مطلع شوید. البته توجه داشته باشید این مشخصات بیشتر برای اکثر بلیط پروازهای سیستمی در اختیار مسافرین قرار گرفته و بیشتر بلیط های چارتری نوع هواپیما مشخصی نداشته و تنها پس از دریافت بلیط کاغذی می توانید این اطلاعات را دریافت کنید. پس از خرید بلیط می توانید نوع هواپیما را در قسمت وسط آن مشاهده کنید.

چک کردن نوع هواپیما

میزان بار مجاز بلیط هواپیما را چگونه چک کنیم؟

شما به صورت اینترنتی در هیچ سایتی نمی توانید از میزان بار مجاز پرواز خود مطلع شوید. تنها راه اطلاع از این موضوع، بررسی شناسه نرخی و کلاس پروازی بلیط است. تنها راهی که می توانید از این میزان بار مطلع شوید، بررسی شناسه نرخی پرواز است که در صفحه قابل مشاهده است.

البته نکته مهم این است که برای تمام پروازهای داخلی، میزان بار مجاز در تمام شناسه های نرخی، 20 کیلوگرم است اما این مقدار برای شناسه نرخی Y، تا 25 کیلوگرم نیز افزایش می یابد. همچنین اگر قصد رزرو بلیط هواپیما خارجی داشته باشید، بهتر است بدانید معمولا میزان بار مجاز در پروازهای اکونومی کلاس، 30 کیلوگرم و در پروازهای بیزینس کلاس، تا 40 کیلوگرم نیز قابل افزایش است. برای اطلاع از میزان بار مجاز پس از دریافت بلیط از گیت، معمولا در قسمت پایین بلیط نوشته شده که قابل مشاهده است.

بار مجاز هواپیما

شماره مرجع بلیط هواپیما را چگونه چک کنیم؟

یکی از سوالات رایجی که در ذهن مسافران پس دریافت بلیط اینترنتی ایجاد می شود، شماره مرجع سفر یا همان کد PNR است. این کد مخفف Passenger Name Record می باشد و اگر بلیط خود را بررسی کنید معمولا در انتهای ستون نوشته شده که به معنای ثبت نام مشتری است.

این کد نشان دهنده نام خریدار و شرکت ارائه دهنده بلیط است.  مثلا فرض کنید شما برای چند نفر از همسفران خود بلیط خریداری کرده اید. در این صورت با وجود مغایرت نام مسافرین، این کد برای تمام مسافرین یکسان است. این کد شامل 6 کاراکتر انگلیسی شامل حروف و عدد می باشد. این کد همچنین برای به ایرلاین ها در چیدمان بهتر مسافرین داخل هواپیما کمک می کند. چرا که معمولا افرادی با شماره مرجع یکسان را در فاصله نزدیک به هم قرار می دهند.

کد pnr

فرودگاه شهر مبدا و مقصد بلیط هواپیما را چگونه چک کنیم؟

در برخی از سایت های معتبر ارائه دهنده بلیط اینترنتی، می توانید در صفحه رزرو بلیط، فرودگاه خود را به دلخواه مشخص نمائید. البته این موضوع تنها برای رزرو پرواز به مقصد خارج از کشور انجام می شود. چراکه تمام شهرهای ایران، برای پروازهای داخلی، تنها یک فرودگاه دارند. برای انتخاب فرودگاه مبدا و مقصد، می توانید کد یاتا 3 رقمی فرودگاه مد نظر را در قسمت انتخاب مقصد وارد کنید.

فرودگاه مهرآباد

البته در برخی سایت ها مثل رسپینا کافیست نام شهر مقصد را وارد کنید تا فرودگاه های آن شهر برای شما نمایش داده شود و تنها پروازهایی که به مقصد فرودگاه مد نظر شما انجام می شوند، نمایش داده شود.

بعضی از شهرها دارای چندین فرودگاه هستند، برای مثال اگر قصد سفر به دبی را دارید، با ورود کلمه دبی در قسمت شهر مقصد، می توانید بلیط فرودگاه های بین المللی دبی، Dubai Creek SPB یا فرودگاه جبل علی را رزرو کنید. علاوه بر این پس از تهیه بلیط نیز می توانید در قسمت Arrival Airport از فرودگاه مقصد خود مطلع شوید. اما پس از خرید نمی توانید بلیط خود را به مقصد پایانه هوایی دیگری رزرو کنید. پس در صحیح وارد کردن فرودگاه مبدا و مقصد خود قبل از خرید بلیط دقت کنید.

فرودگاه بین المللی دبی

ترمینال مبدا بلیط هواپیما را چگونه چک کنیم؟

گاهی پیش می آید که فرودگاه شهر مبدا شما دارای 2 یا چند فرودگاه باشد و ممکن است با ورود اشتباه به یک ترمینال، زمان زیادی را از دست داده و به پرواز نرسید. مثلا در صورت خرید بلیط هواپیما تهران، با توجه به فاصله های طولانی ترمینال های فرودگاه مهرآباد از یکدیگر، زمان زیادی را برای جابجایی بین ترمینال ها از دست می دهید. لذا توصیه می شود حتما قبل از حرکت به سمت فرودگاه، از شماره ترمینال خود مطلع شوید. ترمینال مبدا به صورت انتخابی نبوده و تنها پس از خرید بلیط برای شما در قسمت سمت راست صفحه قابل مشاهده است.

ترمینال های فرودگاه مهرآباد

شماره پرواز بلیط هواپیما را چگونه چک کنیم؟

یکی از مهم ترین فاکتورهای بلیط که باید به آن دقت کنید، شماره پرواز است. زمانی که وارد فرودگاه می شوید و از پیجر اعلام می شود مسافرین فلان پرواز وارد گیت مخصوص خود شوند، با چک کردن شماره پرواز، می توانید به درستی وارد سالن پرواز خود شوید. در غیر این صورت احتمالا از پرواز خود جا می مانید. برای رفع این مشکل در صورتی که برای ورود به گیت، دچار مشکل شدید بلیط خود را به قسمت اطلاعات فرودگاه نشان دهید تا شماره پرواز را به اطلاعتان برساند.

شماره پرواز بلیط را چگونه چک کنیم

ایرلاین ارائه دهنده بلیط هواپیما را چگونه چک کنیم؟

شما می توانید در صورت رزرو بلیط خود از برخی سایت ها و آژانس های هواپیمایی، قبل از رزرو بلیط، ایرلاین دلخواه خود را انتخاب کنید. معمولا در صفحه لیست پرواز سایت های مختلف، می توانید ایرلاین های برگزار کننده را مشاهده کنید و آن ها را انتخاب کنید.

شرکت خدمات مسافرتی رسپینا امکانی برای مسافرین خود فراهم نموده که بتوانید با فیلتر ایرلاین خود، تنها لیست ایرلاین مورد نظر شما در صفحه نمایش داده شود. همچنین پس از خرید بلیط نیز می توانید ایرلاین خود را از قسمت بالای صفحه مشاهده کنید. مثلا برای گرفتن بلیط از ایران ایر می توانید این ایرلاین را در قسمت سمت راست صفحه بخش فیلترهای سایت این گزینه را انتخاب نموده تا تنها پروازهای این ایرلاین برای شما نمایش داده شود.

بلیط هواپیما ایران ایر

در پروازهای خارجی چگونه بلیط هواپیما را چک کنیم؟

احتمالا پس از خرید بلیط به مقصد کشورهای خارجی در بلیط خود با برخی مسائل مواجه می شوید که در ادامه به بررسی تمام نوشته های احتمالی روی این بلیط می پردازیم.

NAME OF PASSENGER: نام و نام خانوادگی مسافر (به لاتین)
FROM: نشان دهنده مبدا پرواز شما است.
TO یا DESTINATION: با استفاده از کد 3 رقمی یاتا فرودگاه مقصد، مکانی که قصد سفر به آن را دارید نمایش می دهد.
SEAT: شماره صندلی مسافر داخل هواپیما
CLASS: کلاس پروازی
FLIGHT NO: شماره پرواز (برای ورود به گیت)

چک کردن بلیط هواپیما چگونه است

DATE: روز پرواز
DEP: ساعت پرواز از شهر مبدا
ARRIVAL: نشان دهنده ساعت فرود هواپیما در فرودگاه مقصد
MARKETED BY یا AIRLINES: نام شرکت هواپیمایی ارائه دهنده بلیط
AIR CRAFT: نوع هواپیما استفاده شده در پرواز شما را نمایش می دهد.
BAG: میزان بار مجاز پرواز
PNR: به معنای شماره مرجع است که در زمان کنسلی بلیط در فرودگاه یا آژانس و تغییر تاریخ بلیط حتما آن را به خاطر داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای پرواز خارجی

کلام پایانی

از این که در مقاله چگونگی چک کردن بلیط همراه ما بودید سپاسگزاریم. در این مقاله سعی شد به تمام جزئیات و مسائل مورد نیاز در مورد نوشته های روی بلیط پروازهای داخلی و خارجی اشاره شود. همچنین به بررسی جزئیاتی که می توانید قبل از خرید بلیط، مدنظر قرار دهید، پرداختیم. اگر در این صورت هم پس از خرید بلیط با مشکل مواجه شدید، می توانید به صورت 24 ساعته با شماره تلفن کارشناسان پرواز رسپینا 02191012900 تماس گرفته و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.