مدارک لازم برای خرید بلیط هواپیما

آیا تاکنون با این مورد مواجه شده اید که برای خرید  به آژانس ها و شرکت های ارائه دهنده پرواز در سطح شهر مراجعه کنید و متوجه شوید مدارک شما ناقص است؟ در این شرایط یا می بایست نسبت به تهیه مدارک اقدام کنید یا اگر نیاز به استعلام و خرید بلیط هواپیما دارید باید با کسی که به این مدارک دسترسی دارد ارتباط برقرار کنید. در این صورت باید آن شماره را به آژانس ارائه دهید تا بلیط شما را خریداری کند. در واقع می توان گفت مهم ترین  مسئله ای که هر مسافر باید از آن آگاهی داشته باشد، مدارک لازم برای خرید بلیط است. در این مقاله به بررسی کامل مدارک مورد نیاز برای رزرو و شرکت های دیگر هنگام ارائه به بازرس فرودگاه می پردازیم.

مدارک لازم برای خرید بلیط هواپیما

برای خرید بلیط به صورت حضوری چه مدارکی باید به دفاتر فروش بلیط ارائه دهیم؟

اگر قصد دارید همچنان مثل قدیم و به صورت حضوری برای خود پروازهای مختلف را رزرو کنید، باید بدانید مدارک مورد نیاز برای این کار شامل کارت ملی، شناسنامه برای پروازهای داخلی مورد نیاز است. همچنین برای پروازهای خارجی علاوه بر این مدارک، ارائه پاسپورت نیز الزامی می باشد. در صورتی که کارت ملی یا شناسنامه خود را گم یا آن را فراموش کرده باشید، باید شماره ملی خود را به خاطر داشته باشید. البته اگر کارت ملی خود را گم کنید قبل از این که وارد فرودگاه شوید باید با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت، درخواست المثنی آن را ارائه دهید. در این صورت کاغذی حاوی مشخصات کارت ملی به شما ارائه می شود که به عنوان کارت ملی موقت مورد قبول بخش بازرسی فرودگاه است.

خرید بلیط به صورت حضوری

برای خرید بلیط تلفنی و اینترنتی کدام مدارک را باید به مراکز فروش بلیط ارائه دهیم؟

در این صورت کافیست اطلاعات خود را در خاظر داشت باشید و آن شرکت از شما اصل مدارک را درخواست نمی کند. برای این منظور می توانید نام، نام خانوادگی و شماره ملی خود را به کارشناس پرواز شرکت ارائه دهنده بلیط اعلام کنید. یا در صورت رزرو بلیط اینترنتی مشخصات گفته شده را داخل سایت وارد کنید. با انجام این کار می توانید به آسان ترین روش بلیط مسیر هوایی خود را رزرو کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین سایت خرید بلیط هواپیما

مدارک لازم برای رزرو تلفنی بلیط هواپیما

قبل از رسیدن به فرودگاه چه مدارکی باید آماده کنیم؟

پیش از بستن چمدان لیستی از مدارک مورد نیاز برای ارائه به بخش بازرسی فرودگاه را آماده کنید و آن ها را داخل چک لیست مربوطه بنویسید. مهم ترین مدارکی که برای ارائه به گیت فرودگاه لازم دارید، بلیط پرواز و کارت ملی شما است. اگر این کار را فراموش کردید و آن را به اشتباه داخل چمدان خود قرار دادید، باید کلی از زمان خود را صرف پیدا کردن این مدارک در داخل فرودگاه و ارائه به قسمت گیت فرودگاه کنید.

افراد فراموشکار بهتر است قبل از حرکت به سمت فرودگاه از تمام مدارک مورد نیاز خود عکس بگیرند یا فایل پی دی اف بلیط را در موبایل خود ذخیره داشته باشند تا در مواقع ضروری در صورت فراموشی بلیط، بتوانید آن را در فرودگاه پرینت بگیرند. اگر این کار را هم فراموش می کنند لااقل پیشنهاد می شود از بلیط خود یک کپی تهیه کنند.

مدارک لازم قبل از رسیدن به فرودگاه

نکات لازم قبل از سوار شدن به هواپیما

کارت ملی خود را همراه داشته باشید.

 مهم ترین نکته ای که قبل از هر پرواز مسافر باید بداند همراه داشتن کارت های شناسایی است. شما در صورت ارائه شناسنامه و کارت ملی است که مجوز ورود به گیت فرودگاه و سوار شدن به هواپیما را پیدا می کنید.

کارت ملی

پاسپورت خود را فراموش نکنید.

در پروازهای خارجی نقش پاسپورت اگر پر رنگ تر از نقش کارت ملی و بلیط نباشد کمرنگ تر هم نیست. چرا که داشتن پاسپورت به منزله داشتن کارت شناسایی معتبر است. اما در صورتی که پاسپورت همراه نداشته باشید نمی توانید مدرکی به عنوان جایگزین ارائه دهید. البته مدت اعتبار پاسپورت نیز نقش مهمی در مجوز خروج از کشور شما خواهد داشت. مثلا برای پرواز به شهرهای ترکیه، پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. تنها با داشتن این مدارک است که می توانید کارت پرواز خود را از قسمت مربوطه دریافت کنید. توجه داشته باشید حتی اگر کارت پرواز خود را به صورت آنلاین هم رزرو کنید، باز هم قبل از رسیدن به گیت فرودگاه باید این مدارک را ارائه دهید تا از پرواز شما جلوگیری نشود. این مدارک تقریبا در همه جای فرودگاه و زمان رسیدن به فرودگاه و حتی پس از رسیدن به شهر مقصد مورد بررسی قرار می گیرد. ابتدا در قسمت گیت فرودگاه مدارک شما بررسی و کارت پرواز شما صادر می شود. سپس در قسمت بار و قبل از رسیدن به گیت مجددا مورد بازرسی قرار می گیرذد و در این صورت می توانید وسایل خود را به قسمت بار بسپارید. برای بار سوم هنگام سوار شدن به هواپیما این مدارک توسط مهماندار بررسی شده و نصف بلیط شما جدا می شود. البته نیمه ی دیگر را باید تا زمان رسیدن به شهر مقصد همراه داشته باشید.

اطلاع از بار مجاز هواپیما

درست است که این موضوع از مدارک مورد نیاز شما برای انجام پرواز به شمار نمی رود، اما اطلاع از این موضوع می تواند کمک شایانی به شما در عدم پرداخت هزینه های اضافی پرواز کند. شما می تواند برای اطلاع از این موضوع مقاله میزان بار مجاز ایرلاین ها را مطالعه کنید تا در زمان حضور در فرودگاه از پردخت هزینه های اضافی معاف شوید.

اطلاع از بار مجاز هواپیما

برای انجام پروازهای خارجی کدام مدارک مورد نیاز است؟

همانطور که گفته شد در تمام پروازهای خارجی باید مدارک شناسایی خود شامل کارت ملی، شناسنامه و پاسپورت خود را به بازرس فرودگاه ارائه دهید. در این قسمت به بررسی این مدارک و جزئیات آن می پردازیم.

فیش پرداختی خروج از کشور: در چند سال اخیر برای خروج مسافران از کشور مالیاتی مشخص شده که باید آن را به همراه مدارک شناسایی خود همراه داشته باشید. این مبلغ به ازای هر نفر و تعداد دفعات خروج از کشور مبالغ متفاوتی است. شما باید این هزینه را به صندوق کشوری واریز کنید. این هزینه برای مرتبه اول خروج از کشور 400 هزار تومان، برای مرتبه دوم 600 و دفعه سوم 800 هزار تومان است. البته این موضوع برای حج عمره و تمتع خلاف این موضوع است. برای سفرهای حج مرتبه اول ملزم به پرداخت 132 هزار تومان، برای دفعه دوم 198 هزار تومان و برای دفعات بعدی 264 هزار تومان به ازای هر نفر باید پرداخت کنید. البته مسافران می توانند این هزینه را در فرودگاه مبدا و قبل از دریافت کارت پرواز واریز و فیش آن را به قسمت دریافت کارت پرواز تحویل دهند. اما در حالت کلی انجام این کار توصیه نمی شود. به این علت که ممکن است با شلوغی فرودگاه مواجه شوید و به دلیل شلوغی این شعبه موفق به انجام این کار در زمان مورد نظر نشوید.

فیش پرداختی عوارض خروج از کشور

گذرنامه: 6 ماه اعتبار گذرنامه شما از زمانی که سوار هواپیما می شود مشخص می شود. چرا که شما می توانید اقدام به رزرو این پروازها از 1 سال قبل کنید. اما موضوع مدت زمان اعتبار پاسپورت شما از زمان ورود به خاک کشور مقصد مشخص می شود. اما اگر قصد خروج از کشور دارید باید این پاسپورت را با این مدت زمان اعتبار برای دریافت کارت پرواز به قسمت مربوطه ارائه دهید.

کارت پرواز: مهم ترین مدرکی که در تمام مراحل پرواز و حتی پس از آن باید همراه خود داشته باشید، کارت پرواز است. شما می توانید این مدرک را به صورت حضوری و با ایستادن در صف کارت پرواز دریافت کنید. همچنین می توانید در صورت پرواز با ایرلاین های ماهان و ایران ایر در فرودگاه های بزرگ کشور این کارت را به صورت اینترنتی دریافت کنید. در هر صورت باید این کارت را در تمام مدت همراه خود داشته باشید. به این علت که تقریبا هر کاری برای سوار شدن به هواپیما دارید از جمله شماره صندلی، میزان بار مجاز، وزن بار همراه، نام و نام خانوادگی مسافر و شماره پرواز در این کارت پرواز می توانید مشاهده کنید. 

کارت پرواز

ویزا: بسیاری از کشورهای خارجی مثل کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای دیگر ورود مسافر از ایران را ملزم به ارائه ویزا نموده اند. البته شرایط دریافت ویزا هر کشور متفاوت است. برخی سفارت ها برای دریافت ویزا باید بلیط پرواز به آن ها ارائه دهید. در برخی از کنسولگری ها باید واچر هتل نشان دهید و در برخی سفارت ها نیز به صورت آسان تر صورت می گیرد. برای اطلاع از این قوانین می توانید مقاله رزرو بلیط هواپیما سفارت را مطالعه کنید.

ویزا پروازهای خارجی

کلام پایانی

در این مقاله به صورت کامل و جامع در مورد مدارک لازم برای خرید بلیط و بررسی مدارک برای سوار شدن به هواپیما در مسیرهای داخلی و خارجی را مورد بررسی قرار دادیم. پیشنهاد می کنیم اگر سابقه گم کردن مدارک در زمان ارائه به گیت فرودگاه یا فراموش کردن مدارک مورد نیاز خود برای ارائه به کارشناس پرواز را داشته اید آن را در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.