چطور می توان به صورت اینترنتی چک-این بلیط هواپیما انجام داد؟

می دانید که با گسترش تکنولوژی در هر کسب و کاری، آن تجارت سرعت بیشتری به خود می بخشد. مثلا در زمان های قدیم مردم برای خرید بلیط هواپیما آن را به صورت حضوری و با ایستادن طولانی مدت در صف آژانس ها و شرکت های ارائه دهنده بلیط خریداری می کردند. اما امروزه انجام این کار تنها نیاز به اینترنت و رمز دوم دارد تا بتوانید در سایت های مختلف ارائه دهنده پرواز، بلیط خود را در کمتر از 1 دقیقه رزرو کنید. روی سخن در این مقاله با افرادی است که بلیط خود را به صورت اینترنتی از سایت های ارائه دهنده پرواز خریداری می کنند. زمانی که اقدام به رزرو بلیط خود از سایت های معتبر ارائه دهنده می کنید، می توانید بلیط را در صفحه نمایشگر خود مشاهده نمائید. اما این تازه اول راه است. چک-این آنلاین بلیط هواپیما را می توان به زبان ساده، دریافت کارت پرواز به صورت اینترنتی اتلاق کرد. برای دریافت کارت پرواز نیز می توانید در صورت استفاده از برخی ایرلاین ها و فرودگاه های مخصوص، آن را به صورت اینترنتی دریافت کنید. در این صورت مقدار زیادی از زمان شما صرفه جویی شده و به جای ایستادن در صف های طولانی دریافت کارت پرواز، می توانید آن را به صورت آنلاین و تنها با وارد نمودن مشخصات بلیط دانلود کرده و پرینت آن را به بازرس فرودگاه ارائه دهید. در این مقاله قصد داریم به بررسی روش های چک-این یا دریافت کارت پرواز به صورت اینترنتی اشاره کنیم.

چک این آنلاین بلیط هواپیما

چگونه کارت پرواز اینترنتی دریافت کنیم؟

امروزه اغلب ایرلاین های معتبر داخلی، چک این بلیط را به صورت آنلاین در اختیار مشتریان قرار می دهند تا مسافران خود زحمت کمتری در سوار شدن به هواپیما بکشند. شما می توانید با استفاده از این سرویس، از 24 ساعت قبل از پرواز، کارت پرواز خود را دریافت کنید و در زمان رسیدن به فرودگاه در کمترین زمان خود را به کابین هواپیما برسانید.

برای دریافت چک-این آنلاین بلیط هواپیما، ابتدا پس از مشخص شدن زمان سفر برای رزرو بلیط به صورت اینترنتی اقدام کنید. مثلا بعد از خرید بلیط هواپیما اصفهان مشهد شما می توانید از طریق سایت یا اپلیکیشن های ایرلاین، وارد صفحه مربوطه شده و اطلاعاتی از قبیل نام و نام خانوادگی و شماره بلیط، را در آن صفحه وارد کنید. با وجود این که چک این آنلاین مدت زمان حضور در فرودگاه را به حداقل می رساند اما به این معنا نیست که بدون بازرسی می توانید سوار هواپیما شوید. انجام این کار به صورت اینترنتی تنها مدت زمان ایستادن شما در صف دریافت کارت پرواز را کاهش می دهد.

چگونگی دریافت کارت پرواز اینترنتی

با استفاده چک-این آنلاین بلیط هواپیما از چه خدماتی بهره مند می شویم؟

در صورت چک-این آنلاین بلیط هواپیما در برخی ایرلاین های کشور مثل سپهران و بسیاری ایرلاین های دیگر شما قادر به انتخاب صندلی خود نیز خواهید بود. برخی ایرلاین ها از مشتریان خود تنها شماره کارت آن ها را برای انچام مراحل دریافت کارت پرواز می خواهند. اما در صورتی که از شرکت های خدمات مسافرتی بلیط خود را رزرو کنید، کافیست با ارائه شماره بلیط، کارت پرواز خود و مسافران همراه خود را از شرکت ارائه دهنده بلیط دریافت کنید. همچنین با دریافت کارت پرواز اینترنتی می توانید هزینه اضافه بار خود را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

خدمات چک این آنلاین بلیط

مراحل صدور چک-این آنلاین بلیط هواپیما چیست؟

پس از رزرو بلیط از سایت یا اپلیکیشن مربوط به ایرلاین، کارت پرواز به ایمیل مسافر ارسال می شود. در این صورت می توانید با نشان دادن موبایل خود به مامور بازرس فرودگاه از قسمت چک کردن کارت پرواز گذر کنید. همچنین در صورت عدم دسترسی به تلفن همراه خود می توانید زمانی که به فرودگاه رسیدید، از کارت پرواز خود پرینت گرفته و با انتخاب صندلی، پرواز خود را از قبل طبق برنامه پیش ببرید.

مراحل صدور کارت پرواز اینترنتی

مزایای چک-این آنلاین بلیط هواپیما

1- همانطور که گفته شد مهم ترین مزیت این کار، صرفه جویی در زمان، هزینه و انرژی شما است. همچنین در صورت انجام این کار در هزینه کاغذ و پرسنل نیز صرفه جویی می کنید.

2- در صورتی که چمدان شما دارای اضافه بار باشد، باید در فرودگاه مدتی معطل مانده و کارهای شما زمان بیشتری خواهد برد. اما برخی فرودگاه های کشور مجهز به سیستمی هستند که در صورت چک این آنلاین به راحتی می توانید چمدان خود را به قسمت بار هواپیما تحویل دهید.

3- شاید تا قبل از این مطلب تصور می گردید که نمی توان جایگاه صندلی خودتان را به دلخواه انتخاب کنید. اما متوجه شدید که در صورت رزرو کارت پرواز با چک این آنلاین می توانید از انتخاب صندلی داخل کابین هواپیما به دلخواه بهره مند شوید. مثلا اگر تاکنون سوار هواپیما شده باشید می دانید که قسمت بغل پنجره برای شما جذابیت های ویژه ای دارد. به همین منظور می تواند زودتر از سایر مسافران که از طریق ایستادن در صف کارت پرواز آن را دریافت می کنند، جایگاه کنار پنجره هواپیما را رزرو کنید.

4- سفارش غذای دلخواه: از مهم ترین مزایای رزرو کارت پرواز به صورت اینترنتی که در برخی پروازهای خارجی ارائه می شود، سفارش غذا است. ایرلاین ها با در نظر گرفتن این خدمت برای مسافران، قصد سوق دادن مسافران با سرعت بیشتری به سمت انجام این کار به صورت اینترنتی دارند.

5- از دیگر مزایای این کار می توان به ذخیره اطلاعات پرواز از طریق ارسال ایمیل و کاربری آسان آن اشاره کرد.

مزایای دریافت کارت پرواز اینترنتی

چک-این آنلاین بلیط هواپیما چه مزایای برای شرکت هواپیمایی ارائه دهنده دارد؟

می دانید که چک ان آنلاین هزینه استفاده از کاغذ را کاهش داده و در این صورت ایرلاین به کارمند جدید برای ارائه کارت پرواز مبلغی ارائه نمی کند. اگر تمام مسافران اقدام به چک-این آنلاین بلیط هواپیما کنند، ایرلاین هزینه های اضافی که به کارمندان خود پرداخت می کند را صرف بهبود کیفیت پرواز و خدمات به مشتریان می کند. به همین علت برخی ایرلاین های بزرگ دنیا مثل easy jet، wizzair و Ryanair چک-این اجباری بلیط را در دستور کار خود قرار داده اند و شما در این صورت نمی توانید از طریق ایستادن در صف پرواز این کار را انجام دهید. در برخی ایرلاین ها مثل wizzair در صورتی که مراحل چک این آنلاین را انجام نداده باشید و قصد رزرو کارت پرواز خود به صورت حضوری را داشته باشید، با جریمه 10 تا 30 دلاری مواجه می شوید. البته ایرلاین های اعلام شده انواع خدمات مورد نیاز شما را به صورت اینترنتی به شما ارائه می دهند. شما در صورت رزرو بلیط از این ایرلاین ها ملزم هستید وارد سایت شده و از این طریق صندلی خود را رزرو نموده و چمدان خود را به قسمت بار تحویل دهید.

مزایای چک این آنلاین برای ایرلاین

چه زمانی می توان اقدام به چک-این آنلاین بلیط هواپیما نمود؟

شما می توانید از مدت زمان 24 ساعت قبل از پرواز تا 2 ساعت قبل از آن، کارت پروز خود را از ایرلاین های ارائه دهنده دریافت کنید. البته این موضوع در صورت رزرو بلیط هواپیما خارجی تا 4 روز قبل از پرواز را می توان انجام داد این موضوع بستگی به سیاست و قوانین شرکت هواپیمایی شما دارد.

زمان چک این آنلاین

در صورت دریافت کارت پرواز اینترنتی صندلی خود را چگونه رزرو کنیم؟

سایت های مختلفی در زمینه انتخاب صندلی هواپیما به شما کمک می کنند. سایت seatguru.com یکی از معتبرترین این سایت ها است. این شرکت با بررسی صندلی های مختلف در هواپیما را بررسی نموده و با ارائه نقشه صندلی های هواپیما شما را در انتخاب صندلی مورد نظر کک کرده است. برخی افراد بلند قد می توانند برای خود صندلی هایی رزرو کنند که محل بیشتری برای قرار دادن پای خود داشته باشند. همچنین در صورتی که مشکل کمر درد دارید می توانید صندلی های راحتی که در آن استراحت بیشتر انجام می شود را انتخاب کنید. این انتخاب برای افراد معلول منجر به انتخاب صندلی در کنار توالت فرنگی هواپیما می شود.

انتخاب صندلی هواپیما با چک این آنلاین

کدام ایرلاین های داخلی خدمات چک-این آنلاین را ارائه می دهند؟

قبل از این که به ایرلاین های ارائه دهنده کارت پرواز اینترنتی بپردازیم باید بدانید فرودگاه هایی نظیر مهراباد، امام خمینی، هاشمی نژاد و فرودگاه شهید مدنی تبریز از معدود فودگاه های داخلی هستند که امکان چک این آنلاین را برای مسافران فراهم ساخته اند. متاسفانه این خدمت در کشور ما آنچنان گسترده نشده و در حال حاضر تنها ایرلاین های ماهان و ایران ایر، کارت پرواز را به صورت اینترنتی در اخیار مشتریان قرار می دهند.

ایرلاین ارائه دهنده کارت پرواز اینترنتی

کلام پایانی

با گسترش اینترنت و کسب و کار مجازی سعی کنید تمام مراحل سوار شدن به هواپیما تا جایی که امکان دارد به صورت اینترنتی انجام دهید. علاوه بر رزرو اینترنتی بلیط، کارت پرواز خود را نیز از سایت شرکت هواپییمایی ارائه دهنده دریافت کنید. با مشاهده فیلم های آموزشی در سایت های مختلف می توانید به راحتی کارت پرواز خود را رزرو نموده و برای رزرو بلیط پروازهای داخلی و خصوصا خارجی، در زمان، هزینه و کاغذ مصرف شده صرفه جویی نموده و صندلی دلخواه خود را انتخاب کنید.