واچر بلیط هواپیما

هر رشته ای اصطلاحات مخصوص به خود را دارد که آگاهی از آنها می تواند به درک بهتر شما از آن کمک کرده و باعث خواهد شد که بتوانید سفرهای خود را به صورت حرفه ای تر به انجام برسانید.
در این مقاله به سراغ یکی از اصطلاحات هواپیمایی رایج رفته و ضمن معرفی واچر بلیط هواپیما، شماره واچر، نحوه پیگیری آن را با شما در میان خواهیم گذاشت. پس در ادامه با همراه باشید تا مانند یک حرفه ای سفر کنید.

واچر بلیط هواپیما

واچر چیست؟

واچر (Voucher) در واقع  کوپن یا سند هزینه ای بوده که در ازای پرداخت مبلغ برای معامله ای که ارزش پولی داشته صورت می پذیرد. اصطلاح واچر در صنعت گردشگری به تاییدیه و رسید خریدی که از سوی ارائه دهنده خدمات بلیط و رزرو هتل ارائه شده، گفته می شود. به صورت معمول واچرهای خریداری شده از سوی ارائه دهنده خدمات به نشانی پست الکترونیکی و یا تلفن همراه افراد ارسال می شود. واچر در واقع سند خرید می باشد.

واچر چیست

آیا واچر ایرلاین ها منقضی می شوند؟

واچر هواپیما ها معمولا پس از یکسال منقضی می شوند. ممکن است در برخی از موارد واچر تا بیش از دوسال نیز اعتبار داشته باشد، اما در نظر داشته باشید که ممکن است ایرلاین مورد نظر شما در این مدت طولانی تعلیق، ورشکست و یا به طور کلی از تجارت خارج شود.

انقضا واچر بلیط هواپیما

واچر بلیط هواپیما چیست و به چه درد می خورد؟

در واقع هر بلیطی که شما خریداری می کنید یک رسید یا واچر محسوب می‌شود. این بلیط دارای یک شماره یا شناسه یکتا است که به آن شماره واچر بلیط می گویند برای مثال اگر شما واچر خود را از یکی از بهترین سایت های خرید بلیط هواپیما که خدمات پشتیبانی 24 ساعته دارند تهیه کنید، به شما یک واچر اختصاص داده می شود که به آن واچر هواپیما، پرواز و یا واچر بلیط هواپیما می گویند. شماره درج شده بر روی واچر را اصطلاحا شماره واچر بلیط هواپیما می نامند.

شماره واچر بلیط هواپیما

 واچر هتل چیست؟

 واچر هتل در واقع رسید رزرو اتاق شما بوده که همانند واچر بلیط هواپیما، دارای شماره، مشخصات شخصی و سایر ویژگی های اتاق رزرو شده می باشد. نوع این رسید بسته به روش رزرو شما به صورت فیزیکی یا الکترونیکی است.

شماره واچر بلیط هواپیما چیست و چه کاربردی دارد؟

همانگونه که در بالا اشاره شد واچر رسیدی است که نشان دهنده رزرو هتل یا خرید بلیط هواپیما است اما کاربرد واچر در واقع، جهت پیگیری آخرین وضعیت پرواز هواپیما کاربرد دارد و از طریق آن می توانید از آخرین وضعیت پرواز خود از نظر تاخیر یا لغو آگاهی یابید. بدین منظور وارد سایت شرکت صادر کننده بلیط شده و کد واچر را در صفحه مربوطه درج کنید. از دیگر کاربردهای واچر این است که در زمان دریافت ویزا، بسیاری از سفارتخانه ها، بسیاری از این مجموعه ها از شما تقاضای درخواست پرینت یا واچر بلیط هواپیما و هتل را درخواست می کند که شما جهت اپلای ویزا نیاز به داشتن یک واچر و یا شماره واچر معتبر خواهید داشت. واچر رزرو هتل و هواپیما به این جهت از مسافران و گردشگران درخواست می شود که کشور صادر کننده ویزا مطمئن شود شما هنگام ورود به خاک آن کشور مکانی  برای اقامت خواهید داشت.

پیشنهاد می شود در صورتی که قصد تهیه واچر برای سفارت را دارید از واچر های 24 ماه استفاده کنید. برخی از شرکت ها نیز واچر را فقط به منظور ارائه به سفارت و به صورت سوری ارائه داده که می توانید از خدمات آنها نیز استفاده کرده تا هزینه کمتری پرداخت نمایید.

واچر برای سفارت

پیگیری واچر بلیط هواپیما

جهت پیگیری بلیط پروازهای خود از شرکت رسپینا باید بر روی پیگیری پرواز کلید کرده و در صفحه باز شده اطلاعات ثبت شده هنگام خرید خود را از قبیل شماره بلیط، کد پیگیری بلیط، شماره واچر و در نهایت کد امنیتی را وارد کرده و سپس بر روی جست و جو کلیک نموده تا از تاخیر و یا لغو پروازها مطلع شوید.

پیگیری واچر بلیط هواپیما

رفرنس بلیط چیست؟

شماره رفرنس بلیط، عبارتی انگلیسی بوده که بر روی تمامی بلیط ها درج و به صورت booking ref نمایش داده می شود. شماره رفرنس بلیط برای تمامی مسافرانی که در یک مسیر پروازی هستند، شماره یکسانی دارد. شماره رفرنس معمولا به صورت 5 کاراکتر حرفی و عددی است. پس از خرید بلیط، این شماره برای شما ایمیل شده که از طریق آن می توانید نسبت به پرداخت صحیح و صدور بلیط خود اطمینان حاصل کنید. در صورت بروز هر مشکلی، موضوع را از ایرلاین یا شرکت صادرکننده بلیط خود، پیگیری نمایید. شماره رفرنس برای تمامی پرواز های داخلی و خارجی صادر شده و شما می توانید در هر شرایط از این شماره جهت اطلاع از آخرین وضعیت پروازهای خود استفاده کنید. دقت داشته باشید که شماره رفرنس، برخلاف شماره واچر کدی 5 کاراکتری است.

شماره رفرنس

سخن آخر

در این مقاله به معرفی واچر پرداخته و اصطلاح واچر بلیط هواپیما را بیان نموده و کاربرد آن را بیان کردیم. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.