بلیط هواپیما برای اتباع خارجی

هر کشوری برای اتباع خود و سایر افرادی که تابعیت آن کشور را نداشته ولی در آن فعالیت می کنند قوانین خاصی وضع کرده که بسته به وضعیت سیاسی آن و وضعیت جغرافیایی آن متفاوت می باشد. در ایران اتباع کشورهایی چون افغانستان، پاکستان، هند و عراق حضور داشته که برای تفریح و کار وارد ایران می شوند. این افراد معمولا برای رفتن به انواع مقاصد گردشگری، توریستی و مذهبی از هواپیما استفاده می کنند. در ادامه نحوه خرید بلیط هواپیما اتباع خارجی را برای شما تشریح کرده و محدودیت های پروازی، اتباع، هزینه بلیط برای آنها را بررسی خواهیم کرد. چنانچه شما نیز مایل هستید از این موارد اطلاع حاصل نمایید. این مقاله را تا انتها دنبال نمایید.

بلیط هواپیما برای اتباع خارجی

اتباع خارجی چه کسانی هستند؟

منظور از اتباع خارجی بر طبق موضوع ماده ۱۸۰ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی اجتماعی فرهنگی، افراد دارای گذرنامه، پناهنده، مهاجر و یا آواره بوده که نتوانستند تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران را دریافت کنند. این اشخاص تحت عناوین زیر وارد کشور ایران گردیده‌ و تابعیت خارجی آنها نیز مورد قبول دولت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

 پناهنده به شخصی اطلاق می شود که به علت ترس موجه ناشی از دلایل مذهبی، نژادی، ملیتی یا عضویت در برخی از گروه های اجتماعی و یا داشتن عقاید سیاسی تحت شکنجه قرار گرفته است. این فرد در خارج از کشور محل سکونت خود زندگی و به علت ترس مذکور نمیتواند از حمایت های کشور مذکور استفاده کند.

آواره شخصی است که به دلایل جنگ داخلی یا بین المللی بدون انجام تشریفات قانونی کشور متبوع خود را ترک و یا مجبور به ترک آن شده است. اما برابر قوانین کنوانسیون ۱۹۵۱ و پروتکل ۱۹۶۷ ژنو و ملحقات آن توانسته ترس از آزار و اذیت خود را به اثبات برساند

مهاجر فردی است که متقاضی اقامت در جمهوری اسلامی ایران شده و درخواست وی توسط دولت این کشور مورد قبول قرار گرفته است.

دارای گذرنامه: به فردی گفته میشود که در چارچوب قوانین و مقررات داخلی و بین المللی با اجازه مخصوص وارد ایران شده اما تابعیت کشور خود را حفظ می کند.

اتباع خارجی چه کسانی هستند

اتباع خارجی مجاز برای خرید بلیط

تمامی اتباع خارجی به شرط در اختیار داشتن پاسپورت و ویزای کشور مقصد، می توانند اقدام به خرید بلیط انواع وسایل نقیه اعم از هواپیما، اتوبوس و قطار نمایند که در این زمینه استثناهایی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

تهیه بلیط هواپیما اتباع خارجی

خرید بلیط هواپیما برای اتباع خارجی به سه روش حضوری تلفنی و اینترنتی انجام می گیرد که در ادامه به معرفی هر کدام از روش ها خواهیم پرداخت.

روش حضوری تهیه بلیط هواپیما برای اتباع خارجی

 در روش حضوری فرد با در دست داشتن گذرنامه معتبر به یکی از دفاتر آژانس های مسافرتی مجاز سراسر کشور مراجعه کرده و درخواست خود را مبنی بر خرید بلیط به کانتر فروش آژانس ارائه می دهد. متصدی فروش با بررسی پروازهای انتخابی، مبدا، مقصد و همچنین تاریخ اعلامی از سوی مراجعه کننده، بلیط را برای اتباع خریداری خواهند کرد. البته پس از پرداخت هزینه های مربوطه، بلیط توسط کانتر برای  این فرد چاپ خواهد شد.

در این زمینه استثنائات وجود داشته که در قسمت محدودیت های اتباع خارجی در خرید بلیط به صورت مفصل  خواهیم پرداخت. این نوع خرید بلیط یکی از گران ترین نوع های خرید بلیط برای سفرهای هوایی می باشد زیرا در این روش کانتر فروش، مبلغی را تحت عنوان روکشی بلیط از مسافران دریافت کرده که بسته به سیاستهای آژانس درصدی از ارزش بلیط را شامل می شود. در این روش فرد مراجعه کننده انتخاب زیادی نداشته و برای خرید خود بایستی به گزینه های محدودی که کانتر فروش در پیش وی می گذارد اعتماد کرده تا ارزان ترین گزینه را برای وی بیابد. روند کنسل کردن بلیط و یا لغو پرواز نیز در این روش به صورت حضوری است. در صورتی که تحت هر شرایطی اطلاعات شما وارد اشتباه وارد شد و یا قصد کنسلی بلیط خود را داشتید باید به صورت حضوری به همان آژانسی که بلیط در آنجا صادر شده مراجعه و اقدام به کنسلی بلیط خود کنید.

روش حضوری خرید بلیط هواپیما اتباع خارجی

 خرید تلفنی  بلیط هواپیما برای اتباع خارجی

در این روش مهاجر تبعه خارجی با تماس با دفاتر یکی از آژانس های مسافرتی و ارائه اطلاعات خود مبدا و مقصد پروازی و تاریخ پرواز اقدام به تهیه بلیت هواپیما می نماید کارشناس مربوطه پس از ثبت اطلاعات و گرفتن نام و نام خانوادگی انگلیسی خریدار را در پنل ثبت کرده و پس از اینکه لینک پرداخت بلیط را برای شماره تماس اعلامی از سوی خریدار ارسال خواهد شد.

مشتری پس از پرداخت اینترنتی بچه بلیط و تایید آن می ‌تواند فایل الکترونیکی بلیط را دریافت کرده و پس از آن با گرفتن پرینت و مراجعه به فرودگاه از خدمات آن استفاده نمایید هرچند گرفتن پرینت بلیط هواپیما الزامی نیست اما پیشنهاد می کنیم پیش از رفتن به فرودگاه بلیط  را چاپ کنید. گرفتن نسخه کاغذی از بلیط، به شما این امکان را می دهد تا در صورتی که هواپیما تاخیر بیش از حد داشت بتوانید با مراجعه به مسئولین فرودگاه و گرفتن مهر بر روی فایل کاغذی بلیط و ارسال آن به بخش پشتیبانی فروش، بلیط بخش اعظمی از هزینه های بلیط خود را دریافت کنید.

 خرید تلفنی بلیط هواپیما برای اتباع خارجی

نحوه خرید اینترنتی بلیط هواپیما اتباع خارجی چگونه است؟

نحوه خرید بلیط هواپیما برای اتباع خارجی کاملا همانند خرید بلیط پروازهای داخلی است. در اولین گام شما بر روی آدرس اینترنتی سایت مورد نظر کلیک کرده و ادامه فرآیند خرید بلیط خود را انجام خواهید داد.

جست و جو پرواز

 پس از اطمینان از صحت سایت مورد نظر خود، در صفحه ابتدایی وسیله نقلیه مورد نظر را انتخاب کرده و سپس مبدا و مقصد پروازی خود را در موتور جست و جوی سایت درج کرده، یک و یا دو طرفه بودن بلیط خود را مشخص نمایید. در ادامه بر روی تقویم پروازی کلیک کنید، در ادامه می توانید لیست قیمت پروازهای یک ماه آینده از مبدا به مقصد انتخابی مورد نظر خود مشاهده و با توجه به اولویت های خود می توانید ارزان ترین قیمت را انتخاب نمایید. در این صفحه شما می توانید. داخلی و یا خارجی بودن پرواز خود را مشخص کنید. در انتها بر روی کلید آبی رنگ "جستجو" کلیک کنید.

جست و جو بلیط هواپیما اتباع خارجی

انتخاب ایرلاین و زمان سفر

اکنون در صفحه نتایج جست و جو دو ستون خواهید دید که در ستون سمت راست و بالاترین قسمت آن مبدا، مقصد و تاریخ پروازی را به صورت کادری جدا مشاهده خواهید کرد. در کادر بعدی، سامانه خبرم کن قرار گرفته و پس از آن تعداد پرواز های همان روز را مشاهده خواهید کرد. در صورتی که به دنبال بلیط خاصی هستند، با وارد کردن شماره پرواز مورد نظر خود، اطلاعات آن را مشاهده و اقدام به خرید آن خواهید کرد.

زمان پرواز: اکنون به معرفی فیلتر های قرار گرفته در ستون سمت چپ سایت می پردازیم که شما می توانید با توجه به زمان پرواز خود، صبح زود (قبل از 8:00) صبح (بین 8:00 تا 11:00) ظهر (بین 11:00 تا 14:00) بعد از ظهر (بین 14:00 تا 17:00) عصر (بین 17:00 تا 21:00) شب (بعد از 21:00) اقدام به محدود کردن جست و جوهای خود نمایید.

شرکت هواپیمایی: از فیلتر زمان پرواز مورد نظر خود می توانید نسبت به انتخاب شرکت هواپیمایی اقدام نموده و نتایج جست و جو را براساس ایرلاین مورد نظر خود کاهش دهید.

زمان سفر و ایرلاین انتخابی

نوع پرواز: در مرحله بعدی می توانید اقدام به فیلتر کردن پروازهای خود نموده، خرید بلیط سیستمیو یا چارتری را برای خود مشخص نمایید.  

کلاس پروازی در آخرین مرحله برای انتخاب پرواز خود می توانید نسبت به انتخاب کلاس پروازی اکونومی و بیزنسی خود اقدام نمایید. در صورتی که نسبت به کلاس های پروازی اطلاع ندارید می توانید مقاله های آن را در وبلاگ مطالعه نمایید.

در نظر داشته باشید که منو و فیلتر منوهای سمت راست، تنها در حالت دسکتاپ قابل دسترس بوده و نمایش آنها در تلفن همراه متفاوت خواهد بود. نمایش حالت موبایلی تنها به صورت تک ستونه بوده و ستون سمت چپ به صورت تمام عرض نشان داده می شود. جهت استفاده از فیلترها در نمایش موبایلی بر روی دکمه آبی رنگ فیلتر پایین صفحه کلیک کرده تا بتوانید فیلترهای مورد نظر خود را وارد کرده و به این وسیله جست و جوی خود را محدودتر نمایید.

منوی سمت چپ : در بالاترین قسمت این منو می توانید حداقل قیمت بلیط انتخابی خود را تا یک هفته آینده و براساس روز مشاهده نموده و در صورت تمایل اقدام به تغییر تاریخ پروازی خود کنید. در منوی پایین تر برخی از فیلترهای دیگر قرار داشته که به شما کمک خواهد کرد بلیط خود را ساده تر بیابید، فیلترهای این قسمت شامل فیلتر قیمت بلیط، ظرفیت و زمان پرواز بوده که استفاده از آنها می توانید نتایج خود را کاهش داده و صفحه خود را محدودتر کنید.

در کادر پایین صفحه شما می توانید صفحه نتایج خود را مشاهده نموده و با توجه به علایق خود، ایرلاین، زمان پرواز، کلاس پروازی و هواپیمای خود را تغییر دهید.

اکنون نوبت به انتخاب هواپیما و ایرلاین رسیده، شما می توانید با توجه به علاقه خود بر اساس قیمت، ایرلاین، ظرفیت پرواز، ساعت حرکت و کلاس پروازی مورد نظر خود اقدام به انتخاب بلیط مورد نظر خود نمایید. پس از انتخاب کادری به شما نمایش داده می شود که می توانید تعداد افراد بزرگسال، کودک و نوزاد خود را در آن وارد کنید. پس از وارد کردن تعداد مسافرین، باید اطلاعات تک تک مسافران را در صفحه اطلاعات خواسته شده درج نمایید. تنها تفاوت خرید بلیط برای اتباع ایرانی و خارجی قسمت ورود اطلاعات کدملی آنها است. 

ورود اطلاعات

در صورتی که قصد خرید بلیط اینترنتی هواپیما را داشته باشید علاوه بر چک کردن تمامی قیمت های بلیط مبدا و مقصد مسیر انتخابی خود، می‌توانید بر اساس تقویم، مناسب ترین روز پرواز را انتخاب نموده و همچنین در هنگام انتخاب دست شما باز تر خواهد بود تا بتوانید نوع هواپیما ساعت پرواز و چارتری و سیستمی بودن بلیط را تعیین نمایید. خرید بلیط به روش اینترنتی ارزان ترین و سریع ترین روش خرید بلیط بوده که شما می توانید به صورت همزمان صدها سایت فروش بلیط بررسی کرده و بهترین سایت را برای خرید بلیط خود انتخاب نمایید. در برخی از سایت های فروش بلیط، کدهای تخفیفی قرار داده شده که شما با استفاده از آنها، بلیط خود را با قیمتی پایین تر تهیه می نمایید.

چنانچه کد  RSPرا در صفحه خرید بلیط شرکت رسپینا وارد کنید. بلیط این شرکت را با تخفیف بیشتری خریداری خواهید کرد. همچنین شما می‌توانید فرایند چک-این هواپیما را نیز از طریق اینترنت انجام داده و هنگام رفتن به فرودگاه زمان کمتری را صف انتظار از دست دهید. چنانچه قصد کنسلی و یا لغو بلیط را داشته باشید این فرایند در روش اینترنتی بسیار ساده بوده و تنها شما نیاز به یک گوشی تلفن همراه و یا سیستم متصل به اینترنت خواهید داشت، دیگر نیازی نیست با توجه به ترافیک های درون شهر، با صرف زمان، هزینه مالی نیز برای کنسلی بلیط خود بپردازید. همچنین با استفاده از این روش خرید بلیط محدود به ساعت خاصی نبوده و برخلاف خرید حضوری شما می توانید بلیط خود را به صورت ۲۴ ساعته و در تمامی ایام هفته خریداری کنید.

در نظر داشته باشید که شرکت رسپینا بر روی بلیط تمامی پروازهای خود گارانتی قیمت اعمال کرده است یعنی در صورتی که شما بلیط مسیر انتخابی خود را با قیمتی کمتر است سایت رسپینا تهیه کردید می توانید با ارائه تصویر قیمت بلیط، تا دو برابر بهای آن را از شرکت رسپینا دریافت می کنید.

ورود اطلاعات برای افراد

محدودیت های خرید بلیط هواپیما برای اتباع خارجی

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، امکان صدور بلیط در مسیر سفرهای عتبات عالیات برای اتباع کشورهای بنگلادش، پاکستان، هند و افغانستان وجود نخواهد داشت. و چنانچه این افراد به هر طریقی اقدام به تهیه بلیط کرده باشند، مسئولیت خرید بلیط برعهده خودشان خواهد بود. 

با توجه به متن اعلامیه ارسالی از سویی شرکت های هواپیمایی قشم ایر تابان و ایران ایرتور، این پروازها از پذیرش مسافران اتباع کشورهای افغانستان پاکستان هندوستان و عراق در مسیرهای فرودگاه امام خمینی به استانبول و امام خمینی به تفلیس معذور می باشند. در صورتی که فرد یا افرادی اقدام به خرید بلیط خرید بلیط برای اتباع افغانی، پاکستانی عراقی  هندوستانی نمایند، عواقب صدور بلیط این مسیر بر عهده فرد صادر کننده بلیط می باشد.

در صورتی که اتباع کشورهای سوریه، پاکستان، افغانستان، مصر و سوریه قصد سفر به ترکیه را داشته باشند، می بایست. حتما ویزای کشور ترکیه را دریافت نموده و سپس نسبت به تهیه بلیط برای ترکیه اقدام نمایند. در گام بعدی مرزهای ورودی و خروجی آنها از ایران یکی باشد. همچنین بلیط مسافرت آنها به صورت رفت و برگشت باشد. در غیر اینصورت از پرواز آنها جلوگیری به عمل آمده و مسئولیت آن برعهده مسافر خواهد بود. تورهای استانبول برای اتباع افغانی نیز به همین شیوه برگزار می شود.

محدودیت های خرید بلیط هواپیما برای اتباع خارجی

نرخ بلیط هواپیما برای اتباع خارجی

براساس آخرین دستورالعمل ها که توسط سازمان هواپیمایی کشوری در آذر 1400 صادر شده، نرخ بلیط هواپیما برای اتباع خارجی، معادل پرواز های بیزنسی و با نرخ دلار انجام می گیرد. برای پروازهای خارجی نیز سقفی برای این افراد، بر خلاف افراد مقیم ایران برای خرید بلیط ها مشخص نشده است. بر اساس این مصوبه تمامی افرادی که به وسیله گذرنامه نیز اقدام به خرید بلیط می کنند جزو اتباع خارجی محسوب شده و قیمت بلیط هواپیما با همان نرخ اتباع خارجی محاسبه خواهد شد.

اختلاف ارزش ریال و دلار سبب شد که قیمت بلیط برای بسیاری از افراد مقیم گران و در مقابل این قیمت برای اتباع بسیار ارزان تمام شود. به گونه که بلیط در فصل تابستان و فصل سفر از دسترس اتباع داخلی خارج گردد. همچنین در انجام پروازها یارانه صرف شده و ایرلاین ها نیز  نمی توانند یارانه پرداختی از سوی دولت را در اختیار اتباع خارجی بگذارند.

اتباع خارجی برای خرید بلیط بایستی پاسپورت یا برگه تردد دارای اعتبار داشته و باید در زمان خرید شماره گذرنامه خود را وارد کنند. کودکان اتباع نیز برای خرید بلیط بایستی پاسپورت یا برگه تردد معتبر داشته باشند و امکان خرید بلیط برای این افراد با پاسپورت والدین وجود نخواهد داشت.

نرخ بلیط هواپیما برای اتباع خارجی

خرید بلیط هواپیما اتباع خارجی در سفر های خارجی

در نظر داشته باشید که برای ورود به برخی از کشورها شما نیاز به ارائه کارت واکسن دیجیتال یا تست PCR منفی بین 24 الی 72 ساعت پیش از پرواز و یا هر دو این مورد را خواهید داشت. چنانچه تست PCR مثبت شده باشد برای تست مجدد بایستی حداقل 2 هفته صبر کنید و پس از آن مجدد تست PCR  بدهید. در برخی از کشورها علاوه بر گرفتن مدارک مربوط به کارت واکسن یا تست PCR، از شما تست مجدد در فرودگاه گرفته خواهد شد. پس از تست به مدت 3 الی 5 روز در قرنطینه بوده تا نتیجه آزمایش مشخص شود. هزینه تست های انجام شده بر عهده مسافران می باشد. جهت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله شرایط و قوانین سفر در کرونا به 30 کشور دنیا را مطالعه نمایید.

خرید بلیط هواپیما اتباع خارجی در سفر های خارجی

نحوه گرفتن کارت واکسن و مدارک برای اتباع خارجی

اتباع خارجی کشورهای مختلف برای دریافت کارت و نوبت واکسن خود بایستی مراحل زیر را طی کنند. در ادامه نحوه گرفتن کارت و دریافت واکسن را برای اتباع افغانی می گوییم، فرآیند دریافت واکسن برای سایر اتباع نیز روندی مشابه خواهد داشت.

نوبت دهی کارت آمایش اتباع افغانی: در اولین گام این افراد بایستی نسبت به ثبت تعداد اعضای خانوار خود و همچنین تعداد افرادی که مشمول کارت کارگری (صدور یا تمدید) می شوند. اقدام نموده و در گام بعدی اطلاعات خود را در بخش نوبت دهی وارد کنند. در این مرحله پس از دریافت برگه نوبت دهی مشخصات تبعه، تاریخ مراجعه به دفتر کفالت و فیش های پرداختی مربوطه (صدور کارت آمایش تمامی اعضا، خدمات شهری، کارت کارگری، فیش واریزی اداره کار و دفتر کفالت را به صورت جداگانه، بیمه حوادث اعضای دارای کارت کارگری اجباری ولی برای دیگر اعضا اختیاری می باشد) و حق جعاله دفتر کفالت را تهیه کرده و به سرپرست تحویل نمایند. از دیگر مدارکی که بایستی سرپرست هنگام رفتن به دفتر کفالت همراه خود داشته باشد، تکمیل فرم قرارداد توسط کارفرما بوده که در آن تاریخ مراجعه بعدی مراجعه و تمامی اعضای نوبت دهی در آن ذکر شده باشد.  

نحوه گرفتن کارت واکسن و مدارک برای اتباع خارجی

مراجعه اتباع افغانستانی (با مدارک تکمیلی): در این مرحله پس از ورود به دفتر کفالت مدارک مرحله قبل را به مسئول دفتر تحویل می دهند. صحت مدارک دریافتی، انطباق چهره اتباع و تصویر کارت آمایش قبلی توسط مدیر یا جانشین دفتر صورت می گیرد.

عکسبرداری از سرپرست خانوار و ثبت: در این گام، آدرس محل سکونت، مشخصات فردی، اشتغال و یا عدم اشتغال (مدارک اشتغال ارسالی باید به تایید اداره کار و رفاه امور اجتماعی رسیده و پس از آن اجازه کارت کارگری توسط این اداره و برای دفتر کفالت ارسال شود ) کارت آمایش ( ارسال مدارک جهت تایید اداره آمایش و اجازه صدور کارت آمایش به دفتر کفالت ) در دفتر کفالت انجام گیرد.

 انگشت نگاری: در این مرحله بایستی تمامی افراد بیش از 10 و کمتر از 60 سال انگشت نگاری گردند. تمامی این مراحل را برای سایر اعضای خانوار نیز تکرار می شود. 
کارت آمایش و کارت کارگری تنها با دریافت کارت آمایش پیشین صورت گرفته و توسط دفتر کفالت به سرپرست خانواده تحویل داده خواهد شد.

انگشت نگاری

سخن آخر:

در این مقاله ابتدا به تعریف اتباع خارجی پرداخته و پس از آن شیوه های خرید بلیط هواپیما برای اتباع خارجی و سایر اتباع حضار در ایران را گفته و محدودیت های پروازی آنها را بررسی نمودیم. همچنین نرخ خرید بلیط در سفرهای هوایی را برای این افراد اعلام کردیم. امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.