پرینت بلیط هواپیما

لزوم استفاده از هواپیما بر کسی پوشیده نیست. هرساله تعداد بسیار زیادی پرواز به مقاصد مختلف انجام شده و خرید بلیط های به روش های مختلفی صورت می گیرد. ما در این مقاله به بررسی یکی از سولات رایج هنگام خرید بلیط هواپیما پرداخته و به آن پاسخ خواهیم داد که آیا گرفتن پرینت بلیط هواپیما ضروری است؟ چنانچه شما نیز این سوال را دارید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

پرینت بلیط هواپیما

خرید بلیط به چه روش هایی انجام می شود؟

خرید بلیط به سه روش حضوری، تلفنی و اینترنتی صورت می گیرد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. 

خرید حضوری

پیشرفت تکنولوژی بسیاری از فرایندها، خریدها و بیماری کرونا باعث شد که این فرآیند رشد بیشتری بگیرد به گونه ای که این موضوع به دیجیتالی شدن فرآیندها کمک شایانی کرده است. هرچند که همچنان بسیاری از افراد هنوز ترجیح می دهند بلیط ها خود را دیده و رسید کاغذی آن را همراه خود داشته باشند.

 در صورتی که بلیط خود را حضوری تهیه کنید، آژانس هواپیمایی پرینت بلیط یا واچر بلیط هواپیما را در اختیار شما قرار خواهد داد. مهمترین مشکلی که در این روش وجود دارد مشکل استرداد و کنسلی است. در صورتی که به هردلیلی قصد کنسلی و استرداد بلیط را داشته باشید بایستی به دفتر آژانس مسافرتی که بلیط خود را از آن خریده اید بروید و در آنجا اقدام به کنسلی بلیط نمایید. مورد دیگر، مبلغی روکشی بلیط های هواپیما بوده که آژانس های مسافرتی در خریدهای حضوری، از مشتریان خود خواهند گرفت. که این مبلغ بر اساس سیاست های آژانس مسافرتی متفاوت بوده و در این میان رسپینا کمترین هزینه روکشی بلیط را از مشتریان خود دریافت می کند.

خرید حضوری بلیط هواپیما

خرید اینترنتی 

در این روش شما می توانید در هر نقطه ای اقدام به خرید بلیط نمایید. تنها الزامات خرید این روش گوشی و یا سیستم مجهز به اینترنت می باشد، پس از آن با مقایسه سایت های مختلف فروش اینترنتی می توانید بهترین قیمت بلیط، پیشنهادات جذاب بلیط های لحظه آخری استفاده کرده و پرواز خود را با هزینه کمتری خریداری کنید. در این روش در صورت لزوم خودتان باید بلیط خود را پرینت بگیرید. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مزایا و معایب خرید اینترنتی بلیط هواپیما را مطالعه نمایید.

خرید تلفنی

در صورتی که در فرآیندهای خرید بلیط خود به هرگونه مشکلی برخورد کردید می توانید با تماس با قسمت پشتیبانی شرکت رسپینا سوالات خود را پرسیده و یا کل فرایند خرید را به کارشناسان ما بسپارید. پس از اتمام فرآیند خرید و پرداخت مبلغ، لینک بلیط به صورت الکترونیکی برای شما ارسال خواهد شد.

بلیط الکترونیکی هواپیما

چاپ مجدد بلیط امکان پذیر است؟

شما می توانید بلیط خود را به هر تعداد دفعه که بخواهید پرینت بگیرید. برای استفاده از بلیط های چاپ شده خود، نیازی به گرفتن مهر آژانس نخواهید داشت. اعتبار تمامی بلیط های پرینت گرفته شده یکسان است. در صورتی که شماره واچر بلیط خود را همراه خود داشته باشید می توانید اقدام به پرینت بلیط هواپیما کنید.

بلیط هواپیما

پرینت بلیط هواپیما از طریق کد ملی

در صورتی که به بلیط خود دسترسی نداشته باشید، می توانید از دو طریق استعلام بلیط هواپیما با کد ملی را بازیابی نموده و یا اقدام به پیگیری بلیط خود نمایید.

 روش 1: به سایت سازمان هواپیمایی کشوری رفته و پس از آن با درج اطلاعات هویتی خواسته شده اقدام به دریافت نسخه الکترونیکی خود نموده و پس از آن بلیط خود را چاپ کنید.

روش 2: راه دیگر می توانید به سایت ایرلاین صادر کننده بلیط مراجعه کرده و پس از ورود اطلاعات اقدام به دریافت فایل pdf بیلط و پس از آن پرینت نمایید.

در صورتی که خرید خود را از طریق سایت اینترنتی رسپینا خریده باشید. می توانید به منوی کاربری خود رفته و از قسمت رزروهای خود را مشاهده کرده و پس از آن اقدام به پرینت بلیط هواپیما نمایید.

چاپ بلیط هواپیما با کد ملی

آیا امکان مشاهده مشخصات بلیط که خریداری کرده ایم به صورت آنلاین وجود دارد؟

یکی از سوالاتی که کاربران هنگام خرید بلیط اینترنتی دارند این است که می توانند تمام اطلاعات بلیط خود را مانند بلیط کاغذی مشاهده نمایند؟
در پاسخ به این گروه بایستی گفت بلیط های الکترونیکی ایرلاین ها تفاوتی با بلیط کاغذی نداشته و می توانید تمامی اطلاعات موجود ازجمله مبدا و مقصد، مشخصات فردی و ساعت پرواز و. . . را در نسخه کاغذی از بلیط های الکترونیکی مشاهده نمایید.

اگر بلیط را گم کنیم، چه می‌شود؟

در صورتی که بلیط خود را گم کردید، می توانید با ورود به سایت سازمان هواپیمایی کشوری، ایرلاین مورد نظر و یا سایتی که بلیط خود را از آن خریداری کرده اید، پس از ورود اطلاعات هویتی بلیط خود را مجدد پرینت بگیرید.

گم شدن بلیط هواپیما

چاپ بلیط ضروری است؟

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش اعتماد به خرید های آنلاین، دیگری چاپ بلیط های هواپیما ضرورتی ندارد و شما برای سوار شدن به هواپیما تنها کافیست نسخه الکترونیکی بلیط را در تلفن همراه خود داشته باشید. هرچند پیشنهاد می شود که از نسخه الکترونیکی پرینت نیز داشته باشید. زیرا برای لغو بلیط هنگامی که تاخیر زیاد دارد بایستی مهر فرودگاه بر روی نسخه کاغذی بلیط خورده باشد تا بتوانید آن را برای قسمت پشتیبانی ارسال نمایید. در این مواقع پس از کسر جریمه لغو بلیط هزینه به حساب شما بازگشت داده می شود. همچنین ممکن است تلفن همراه شما به هر علتی باتری آن به خراب شده، شارژ نداشته، ضربه خورده و مواردی از این دست باعث می شود تا جهت احتیاط بلیط خود را پرینت بگیریم هرچند الزامی در این زمینه وجود ندارد.

آیا نیازی به چاپ بلیط می باشد

کد مرجع رزرو یا PNR چیست ؟

کد مرجع رزرو یاPNR    شماره ای بوده که در هنگام خرید بلیط برای شما ارسال شده و از طریق آن می توانید از طریق آن اقدام به پرینت بلیط نموده و دسترسی دوباره به اطلاعات بلیط پرواز خود داشته باشید.

کد PNR

سخن آخر

در این مقاله به بررسی الزام پرینت بلیط هواپیما در پروازها پرداخته و بیان نمودیم که شما در چه مواقعی نیاز به پرینت بلیط در سفر هیا هوایی خود دارید. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.