برای تغییر مشخصات مسافر در بلیط هواپیما چه قوانینی وجود دارد؟

در این مقاله به بررسی نحوه تغییر مشخصات مسافران در بلیط پرواز خریداری شده خواهیم پرداخت. اگر شما به هر علتی اطلاعات بلیط هواپیما خود را اشتباه وارد کردید، چگونه می توانید اطلاعات خود را اصلاح کنید. آیا ورود اطلاعات اشتباه و تغییر آن مشمول جریمه می شود؟ اگر بدنبال پاسخ این سوالات هستید. تا پایان مقاله همراه ما باشید.

تغییر مشخصات مسافر در بلیط هواپیما

نقش انواع بلیط در نحوه تغییر مشخصات مسافر در بلیط

پیش از درخواست تغییر اطلاعات از اینکه بلیط شما سیستمی و یا چارتری بوده اطلاع حاصل نمایید. در نظر داشته باشید که تغییر، اصلاح و ویرایش اطلاعات مسافران، در پروازهای سیستمی امکان پذیر نبوده و باید مسافر بلیط خود را کنسل کرده و مجددا اقدام به خرید پرواز کند. اما در پروازهای چارتری، برخی از چارترکننده این تغییرات را با اخذ هزینه انجام خواهند داد.

تغییر اطلاعات مسافرین پرواز سیستمی و چارتر

نکات مربوط به پروازها (اشتباهات رایج)

در ابتدا نکات لازم پیش از تهیه بلیط را به شما خاطر نشان خواهیم کرد تا از انجام اشتباهات پیش از خرید بلیط جلوگیری کنید.

درج اطلاعات هویتی: در اولین قدم درج اطلاعات هویتی خود را مانند نام و نام خانوادگی و سایر اطلاعات شناسامه ای خود را چک نموده و در صورتی که قصد خرید بلیط را برای فرد دیگری را دارید حتما از داشتن و نداشتن پیشوند و یا پسوند در انتهای نام خانوادگی فرد اطمینان حاصل کنید. ایرلاین ها در این زمینه بسیار سخت گیرانه عمل کرده به گونه ای که  برای اصلاح این اطلاعات، بایستی هزینه تغییر نام را بپردازید. اشتباهات تایپی حتی اگر به اندازه یک هم حرف باشد، مشمول این قانون خواهند شد.

درج اشتباهی اطلاعات مبدا و مقصد: هرچند که ممکن است عجیب به نظر برسد، اما یکی از مواردی که بیشترین میزان اشتباه را در میان مسافران دارا است، اشتباه در ورود اطلاعات مبدا و یا مقصد پروازی می باشد. در صورتی که مثلا به جای رزرو بلیط هواپیما کیش تهران، قشم تهران یا کیش مشهد را رزرو کردید، در اولین فرصت ممکن به کنسل کردن بلیط خود اقدام نموده و مجددا مراحل خرید خود را تکرار کنید. حتی اگر در فرودگاه و پیش از پرواز متوجه شدید می توانید بخشی از هزینه بلیط خود را مسترد نمایید. البته شایان ذکر است، در صورتی که بلیط خریداری شما چارتر باشد، کل مبلغ شما سوخت می گردد.

اشتباهات پرتکرار خرید بلیط هواپیما

دو تابعیتی ها: افرادی که دارای دو گذرنامه ایرانی و خارجی هستند و اطلاعات آنها در دو گذرنامه متفاوت است، در نظر داشته باشند که بایستی در هنگام رزرو بلیط ابتدا اطلاعات درج شده در گذرنامه ایرانی خود را ثبت کرده و سپس به درج اطلاعات هویتی خارجی خود بپردازند. ویرایش این اطلاعات امکان پذیر نبوده و در فرودگاه برای شما کارت پرواز صادر نشده و از پرواز شما چلوگیری خواهد شد. بنابراین هنگام ورود اطلاعات خود حداکثر دقت خود را لحاظ بفرمایید. 

 گذرنامه ایرانی و خارجی

تغییر اطلاعات و استرداد بلیط در کلاس های هوایی

کلاس و نرخ پروازی عامل تعیین کننده در نوع جریمه تغیر اطلاعات شما خواهند بود.

کلاس نرخی J: هرگونه استرداد و یا درخواست تغییر اطلاعات از زمان صدور بلیط تا پیش از ساعت 12 روز قبل از پرواز، معادل 20 درصد مبلغ بهای تمام شده بلیط بوده و از ساعت 12 ظهر به بعد، 40 درصد این مبلغ را جریمه خواهید شد.

کلاس نرخی C: استرداد و یا درخواست تغییر اطلاعات از زمان صدور بلیط تا پیش از ساعت 12 روز قبل ازپرواز، معادل 20 درصد مبلغ بهای تمام شده پرواز بوده و از ساعت 12 ظهر به بعد، 40 درصد از بهای بلیط پروازی را جریمه خواهید شد.

کلاس نرخی Y: همانند کلاس نرخی I و C  در این کلاس در صورتی که اطلاعات خود را اشتباه وارد کرده و درخواست اصلاح اطلاعات را داشته و یا قصد استرداد بلیط خود را داشته باشید، چنانچه درخواست خود را قبل از ساعت 12 ظهر روز پیش از پرواز ارسال کرده باشید، 20 درصد مبلغ بلیط و پس از آن 40 درصد از کل مبلغ بلیط خود را جریمه خوهید شد.

کلاس نرخی V: جریمه در این کلاس نیز همانند کلاس های Y، C و Y می باشد.

کلاس نرخی Q: هرگونه استرداد و یا درخواست تغییر اطلاعات از زمان صدور بلیط تا پیش از ساعت 12 روز قبل ازپرواز، معادل 30 درصد مبلغ بهای تمام شده پرواز بوده و از ساعت 12 ظهر به بعد، 60 درصد از بهای بلیط پروازی را جریمه خواهید شد.

کلاس نرخی M: استرداد و تغییر اطلاعات در این شناسه نرخی معادل گروه  بوده و تا پیش از ساعت 12 روز قبل ازپرواز، معادل 30 درصد مبلغ بهای تمام شده پرواز جریمه خواهید شد و از ساعت 12 ظهر به بعد، 60 درصد از بهای بلیط پروازی را بایستی بپردازید.

کلاس نرخی N: هیچگونه تغییر اطلاعات و امکان استرداد بلیط در این نوع کلاش پروازی امکان پذیر نیست و در صورت استرداد بلیط، هیچ وجهی به شما بازگردانده نخواهد شد.

برای اطلاع از شناسه نرخی و کلاس پروازی کافیست پشت بلیط خریداری شده خود را مشاهد نمایید. همچنین پیش از خرید بلیط خود می توانید کلاس نرخی پرواز خود را مشاهده نمایید.

کلاسه نرخی بلیط ها

نکات تغییر و استرداد بلیط در پرواز های خارجی

همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، شرکت های مختلف هواپیمایی برای تغییر نام مسافرین خود پس از ثبت و صدور بلیط قوانین متفاوتی دارند، برخی از شرکت ها نظیر قطر ایرویز و ماهان با دریافت هزینه اقدام به ویرایش تنهای یک حرف از ام و نام خانوادگی مسافر می نمایند و به عبارت دیگر امکان تغییر اطلاعات را نخواهید داشت. سایر ایرلاین ها خارجی نظیر امارات و ترکیش اجازه تغییر تک حرف را نیز به مشتریان خود نخواهند داد و برای تغییر اطلاعات مجبور به کنسل کردن بلطی و خرید دوباره آن خواهید بود.

توجه داشته باشید که بیشترین سختگیری ها مربوط به نام و نام خانوادگی بوده و برای تغییر شماره پاسپورت و تاریخ انقضا سختگیری کمتری صورت می گیرد.

تغییر اطلاعات پرواز خارجی

سخن آخر

در این مقاله نحوه تغییر مشخصات مسافر در بلیط هواپیما خارجی پرداختیم و همچنین میزان جریمه تغییر اطلاعات سیستمی و چارتر، شناسه نرخی های مختلف را برای شما شرح دادیم.