مطمئن ترین سایت خرید بلیط هواپیما کدام است؟

اگر تاکنون اقدام به خرید اینترنتی از سایت های مختلف کرده اید احتمالا متوجه شده اید که برای خرید از سایت های مختلف برخی مسائل را باید در نظر داشته باشید. در غیر این صورت کلاهبرداران منتظر غفلتی از سمت شما هستند تا کارت شما را هک کنند و بلیط به شما تحویل ندهند. تازه این اول کار است برخی از این کلاهبرداران  به سایر اطلاعات شما دسترسی پیدا کرده و شما را مورد اخاذی قرار می دهند. در این صورت 2 حالت پیش پای شما است. ابتدا اینکه به تمام سایت های فروش اینترنتی بی اعتماد شوید و دیگر اجناس خود را از این سایت ها خریداری نکنید. روش دوم این است که بهترین سایت خرید بلیط هواپیما را شناسایی کرده و رزرو خود را از آن سایت ها با خیال راحت و قیمت ارزانتر بدون دردسر انجام دهید.

سایت مطمئن خرید بلیط هواپیما

مجوزهای سایت خدمات مسافرتی را چک کنید.

ارائه مجوز برای شروع فعالیت یک وب سایت خدمات مسافرتی یا خرید بلیط هواپیما با سایر دفاتر حضوری و آژانس های هواپیمایی تفاوتی ندارد و می بایست از سوی مراجع صنفی ذی صلاح حوزه گردشگری تایید صلاحیت شود. علاوه بر آن، برای فعالیت در فضای مجازی و ارائه خدمات به صورت آنلاین نیز مجوزات دیگری لازم است که هر یک عبارتند از:

مجوزهای سایت خدمات مسافرتی

مجوز رسمی سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری کشور

هر واحد صنفی که در حوزه خدمات مسافرتی و گردشگری فعالیت می کند (چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین)، می بایست از سوی سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری کشور تایید صلاحیت شده و برای شروع فعالیت مجوز بگیرد. معمولا اکثر وب سایت ها، در پایین صفحه اصلی خود، لوگوی مربوط به این سازمان را درج می کنند. اما برای استعلام دقیق صحت مجوز، کافیست وارد سامانه جامع دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان گشت شده و نام برند وب سایت یا آژانس هواپیمایی موردنظر خود را جست و جو کنید.

مجوز نماد رسمی مركز توسعه تجارت الكترونیكی

این مجوز که با نام "ای نماد" شناخته می شود، از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به صاحبان کسب و کارهای اینترنتی اعطا می شود و یکی از معتبرترین مراجع تشخیص صلاحیت و اعتبار یک وب سایت به شمار می رود. نماد اعتماد الكترونیكی به شكل یک علامت در قسمت بالایی و یا پایین سایت‌هایی كه از نظر قانونی فعالیت آن ها مورد تائید است، درج می شود. اگر بر روی این نماد کلیک کنید به صفحه دیگری هدایت می شوید که در آن اطلاعات مربوط به مشخصات دارنده امتیاز، تاریخ اعطا، تاریخ اعتبار، سوابق عملکرد کسب و کار، اطلاعات تماس، خدمات و مجوزهای کسب و کار قید شده است. هم چنین امکان ثبت تخلف و مشاهده تخلفات قبلی ثبت شده از سوی وب سایت نیز در همین صفحه قرار داده شده تا با خیال راحت بتوانید به خدمات آن اعتماد کنید.

کد شامد

مجوز رسمی اتحادیه کسب و کارهای مجازی

مجوز رسمی از سوی این انجمن نیز یکی دیگر از گزینه های اعتماد به وب سایت های خدمات گردشگری است که طی آن بر اساس آئین نامه ماده 87 قانون نظام صنفی و پس از انجام استعلامات هویتی و مکانی توسط سازمان های ذیربط، برای وب سایت مجوز صادر می کند. نماد مربوط به این مجوز نیز در قسمت مخصوص به مجوزهای سایت در کنار سایرین درج می شود و می بایست پس از کلیک بر روی آن، کاربر را به صفحه ای دیگر هدایت کند که در آن تمامی اطلاعات کسب و کار و امتیازات وب سایت درج شده است. به عنوان مثال، تصویر مربوط به مجوز رسمی اتحادیه کسب و کارهای مجازی رسپینا در تصویر زیر مشخص شده است.

بلیط تقلبی چه ویژگی هایی دارد؟

قبل از این که به بررسی این موضوع بپردازیم ابتدا جالب است بدانید چند سال پیش یکی از معروف ترین افرادی که با ارائه بلیط تقلبی اموال مردم را از آن ها دریافت می کرد در مشهد دستگیر شد. به این صورت که فردی جوان با در دست داشتن مرجوعه قضائی به یکی از شعب پلیس فتا خراسان رضوی مراجعه و اعلام کرد که بلیط خریداری شده توسط او به صورت تقلبی ارائه شده است. سرهنگ جواد جهانشیری بازپرس این پرونده به خبرنگاران در مورد این اتفاق اعلام کرد: در بررسی اظهارات شاکی پرونده مشخص شد که این فرد با عجله سه بلیط پرواز از یکی از سایت های اینترنتی به مبلغ 660 هزار تومان خریداری کرده و با در دست داشتن پرینت بلیط ها به ترمینال فرودگاه برای پرواز مراجعه می کند که در آنجا متوجه می شود بلیط ها تقلبی بوده و در اسامی در لیست پرواز قرار نگرفته است. وی ادامه داد: کارشناسان پلیس فتا پس از بررسی دقیق اظهارات شاکی پرونده، با اقدامات فنی متهم را در یکی از مناطق شهر مشهد شناسایی و دستگیر کردند. سرهنگ جهانشیری ادامه داد: متهم جوان در مواجهه با ادله و مستندات دیجیتالی کشف شده به راه اندازی درگاه جعلی و فروش اینترنتی بلیط برای سفرهای هوایی و قطار از کاربران فضای سایبر کلاهبرداری اعتراف کرد.

بلیط هواپیما تقلبی

چه اقداماتی باعث عدم کلاهبرداری مجرمین می شود؟

رئیس پلیس فتای خراسان رضوی پس از موضوع فوق از شهروندان درخواست کرد که برای خرید بلیط اینترنتی موارد زیر را رعایت کنند.

کاربران سعی کنند خودشان آدرس سایت مورد نظر را در قسمت url وارد کنند و از کپی کردن یا رفتن به لینک هایی که در سایت های مختلف ارائه شده جدا خودداری کنند.

حتما دقت نمایید هنگام پرداخت هزینه بلیط، درگاه بانک مورد نظر از پروتکل امن https استفاده کرده باشد.

از جستجوی شرکت ها و تعاونی های مختلف در موتورهای جستجو خودداری کنید به این علت که مجرمین سایبری با بارگزاری سایت های تقلبی و جعلی کاربران اینترنتی را به دام می اندازند.

هنگام وارد نمودن اطلاعات حساب، یا نام کاربری و... از صفحه کلید مجازی استفاده نمایید.

 در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش تماس با مرکز فوریت های پلیس سایبری موضوعات را گزارش کنند.

کلاهبرداری اینترنتی

سایت مطمئن برای خرید بلیط هواپیما چه خصوصیاتی دارد؟

شاید بسیاری از مردم از مشخصاتی که یک سایت مطمئن برای رزرو بلیط، سفارش غذا خرید لباس و هر چیز دیگری اطلاع نداشته باشند و تنها دنبال سایتی هستند که بلیط خود را ارزان بخرند. غافل از این که مهم ترین مسئله این است که سایت ارائه دهنده بلیط شما معتبر باشد. در این قسمت به بررسی مسائلی که یک سایت باید از لحاظ امنیتی داشته باشد تا آن را بتوان سایت مرجعی برای رزو بلیط در نظر گرفت می پردازیم.

عبارتhttps  در آدرس صفحه

سایت هایی که در صفحات خود از عبارت https استفاده می کنند، می توانند سایت های معتبری برای رزرو بلیط مسیرهای هوایی باشند. البته این اولین نکته ای است که باید قبل از رزرو بلیط به آن دقت کنید.

خصوصیات سایت مطمئن خرید بلیط هواپیما

نماد اعتماد الکترونیکی سایت چیست؟

نکته مهم دیگر این است که سایتی که انتخاب می کنید باید نماد اعتماد الکترونیکی داشته باشد. البته در این مورد دقت کنید باید لینک enamad در سایت مورد نظر وجود داشته باشد. در این صورت با انتخاب لینک مورد نظر، شناسنامه کسب و کار آن شرکت فروش بلیط به مسافر نمایش داده شود. در این صفحه باید صاحب امتیاز، تاریخ اعطا مجوز، تاریخ اعتبار، اطلاعات تماس به همراه آدرس شرکت در آن قرار داده شود. به تاریخ اعتبار سایت توجه کنید که در زمان خرید بلیط، اعتبار آن تمام نشده باشد یا سایت برای چند سال بعد تمدید شود. چرا که بسیاری از سایت ها تنها با نمایش عکس این نماد الکترونیکی، سعی در فریب کاربران خود دارند.

پشتیبانی 24 ساعته چه ارتباطی با مطمئن بودن سایت دارد؟

پاسخگویی 24 ساعته، داشتن ایمیل و خصوصا مجوز کشوری کسب و کار از دیگر نکاتی است که برای رزرو از سایت باید به آن ها دقت کنید. این موضوع نشان دهنده اعتبار شرکت است که در هر زمان از شبانه روز به پرسش مسافران پاسخ می دهد. در نتیجه آن سایت و شرکت و اعضای آن هیچ گاه تخلفی انجام نمی دهند که موجب از بین رفتن آبروی شرکت شود.

پشتیبانی 24 ساعته سایت

افرادی که بلیط اینترنتی پرواز خریداری کرده اند.

اگر حوصله انجام این مراحل را نداشتید می توانید با افرادی که از آن سایت بلیط ارائه کرده اند مشورت کنید. برخی سایت ها برای این که قیمت بلیط را با نرخ بیشتری به مسافران خود ارائه ندهند، دامنه نرخ بلیط شرکت های هواپیمایی را در پایین سایت خود به مسافران نمایش می دهند. در این سایت حداکثر مبلغ مسیرهای هوایی قرار داده شده و اگر مشاهده کردید، سایتی نرخ بلیط خود را با قیمت بیشتری از این پی دی اف ارائه می دهد، آن را نمی توان سایت مطمئن خرید بلیط هواپیما قلمداد کرد. این دامنه نیز در هر سال باید به روز رسانی شود.

داشتن کد شامد در اطمینان به سایت موثر است؟

از دیگر مسائل قابل اهمیت برای سایت قابل اعتماد برای رزرو بلیط، نماد و لینک سایت مرکز فناوری اطلاعت و رسانه های دیجیتال است که تاییدیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد. در این قسمت کد شامد (شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال) سایت مود نظر شما نمایش داده می شود که می توانید آن را از وبسایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استعلام کنید.

لینک نرخ بلیط شرکت های هواپیمایی چه نقشی در اعتبار سایت دارد؟

در این فایل که آخرین به روز رسانی قیمت های آن در تاریخ 13/10/1400 صورت گرفته است، حداکثر قیمت بلیط را نمایش داده و شرکتی که این نماد را در سایت خود داشته باشد، به این معنا است که قصد تخطی از این قوانین را ندارد. در این پی دی اف حداکثر نرخ بلیط هواپیما کیش تهران و سایر مسیرها مشخص شده، مثلا برای سفر از مشهد به شهر تهران را مبلغ 1 میلیون و 19 هزار و 100 تومان نمایش می دهد. به این معنی که اگر هر سایتی پروازهای این مسیر را با نرخ بیشتر از این قیمت ارائه دهد، مرتکب تخلف شده و نمی تواند سایت مطمئنی برای رزرو بلیط باشد.

نرخ نامه بلیط هواپیما

شیوه نامه حقوق مسافران

علاوه بر 2 مورد بالا بهتر است سایتی که از آن بلیط های خود را خریداری می کنید، لینک سامانه حقوق مسافر را داشته باشد تا در پروازهای خود از آن استفاده کند. این سامانه که برای حفظ حقوق شهروندان و مسافران ایجاد شده، که در آن شیوه نامه حقوق مسافر در پروازهای داخلی و بین المللی ارائه شده است. برای اطلاع کامل از خدماتی که ایرلاین ها موظف به رعایت آن در پروازهای داخلی هستند پیشنهاد می شود مقاله حقوق مسافران پروازهای داخلی را مطالعه فرمایید.

شیوه نامه حقوق مسافران

در قسمت آدرس سایت، url صفحات دیگر نباشد.

در صفحات درگاه اگر حتی از طریق گوگل وارد لینک های درگاه بانکی شدید، حتی اگر لینک درگاه دارای https بود بررسی کنید که بین آدرس صفحات لینک سایت دیگری وجود نداشته باشد.

درگاه بانکی شاپرک

یکی از مسائل دیگری که قبل از رزرو پروازهای خود باید آن را در سایت های مطمئن بلیط هواپیما مشاهده کنید، این است که درگاه سایت به سامانه شاپرک یا یکی از بانک های معتبر کشور متصل باشد. در این صورت امکان تقلب سایت کمتر می شود.

درگاه پرداخت شاپرک

سخن پایانی

در این مقاله در مورد خصوصیات سایت های مطمئن بلیط هواپیما به طور مفصل گفت و گو شد. یکی از خصوصیات دیگر سایت های معتبر پاسخگویی 24 ساعته به مسافران می باشد. سایت ارائه دهنده بلیط شما در واقع یک شرکت خدمات مسافرتی است. لذا در پایین صفحه می توانید شماره تلفن سایت مورد نظر را مشاهده نموده و در ساعت های مختلف با آن سایت در ارتباط باشید. اگر شماره حساب سایت مربوط به شخص نبود و متعلق به آن شرکت بود، می توانید اعتماد خود را به آن سایت کامل کنید. زمانی که وارد صفحه معتبری برای فروش بلیط شوید می توانید تمام مجوزهای اعلام شده را در آن مشاهده کنید. اگر تاکنون مورد سوء استفاده های اینترنتی قرار گرفته اید پیشنهاد می کنیم برای سایر مخاطبان آن را در پایان همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.