چرا قیمت بلیط هواپیما برای یک مسیر مشخص و تاریخ ثابت، متغیر است؟

بسیاری از ما هنگامی برای استراحت خود در تعطیلات برنامه ریزی کرده و قصد رزرو بلیط را داریم بایستی ساعت ها در اینترنت به جست و جو بپردازیم تا بتوانیم پرواز مورد نظر خود را با نرخ دلخواه خود خریداری کنیم. قیمتی که میزان نوسانات آن تصادفی به نظر می رسد. با جست و جوی بیشتر در اینترنت در خواهید یافت که همیشه در پروازهای طولانی تر، از پرواز های کوتاهتر ارزان تر نیستند. اما آنچه در این بین بیشتر خود نمایی می کند، قیمت بلیط هواپیما است که به صورت پویا و لحظه ای بر اساس الگو و استراتژی های مدیران ایرلاین و چارتر کنندگان تغییر می کند. در ادامه این مقاله، دلایل تغییرات نرخی پروازها به طور کامل بررسی شده است که دعوت می کنیم مطالعه نمایید.

قیمت بلیط هواپیما برای مسیر مشخص و تاریخ ثابت

چه عواملی بر قیمت بلیط برای مسیر مشخص تاثیر گذار هستند؟

تمامی الگوها و روش های درآمدی تنها برای یک منظور ایجاد شده اند و آن هم ایجاد درآمد بیشتر برای فروشندگان بلیط است. از جمله پارامترهایی که در این الگوها مشترک هستند می توان به میزان رزروهای گذشته آن مسیر پروازی، ظرفیت صندلی های باقیمانده، میانگین تقاضاها و احتمال فروش صندلی ها در آینده اشاره کرد که پارامترهای اصلی در قیمت گذاری بلیط های هواپیمایی می باشند. 

هرچند در برخی اوقات دیده شده که چارتر کننده یا ایرلاین فروشنده، قیمت مسیرهای پروازی خاصی را در برخی از روزهای سال به میزانی تا یک دهم ارزش واقعی بلیط به فروش می رسانند. اما مسیر بازگشت آن را با هزینه ای تا چندین برابر حالت عادی آن می فروشند. در این شرایط مسافران به علت کمبود وسایل نقلیه مجبور می شوند که هزینه آن مسیر را به صورت چند برابر بپردازند. این حالت مخصوصا در مسیرهای پروازی کیش تاکنون چندین مرتبه رخ داده است.

پیشنهاد می شود در صورتی که بلیط لحظه آخری با قیمت پایین را یافتید، بلیط بازگشت این مسیر را نیز به صورت همزمان خریداری نمایید.

بیشتر بخوانید: بهترین سایت خرید بلیط هواپیما

چه عواملی بر قیمت بلیط هواپیما برای مسیر مشخص تاثیر گذار هستند؟

چرا قیمت بلیط برای مسیر مشخص و تاریخ ثابت، متفاوت است؟

زمانی که پرواز مقصدی خاصی را جست و جو می کنید، قیمت های متفاوتی را برای رزرو بلیط هواپیما مشاهده خواهید کرد. دلیل این موضوع این است که چارتر کننده ها و ایرلاین ها مختلف سیاست قیمتی واحدی نداشته و همچنین با توجه به کیفیت خدمات و شرایط خود قیمت های متفاوتی را ارائه خواهند داد. همچنین ممکن است ایرلاین برخی از صندلی های خود را با قیمت کمتر و سایر صندلی ها را به قیمت بیشتری به فروش برسانند. در ادامه این موضوع را بیشتر تشریح خواهیم کرد.

این اختلاف هزینه خود را در کلاس های نرخی متفاوت نیز نشان خواهد داد. برای مثال کلاس نرخی k از m ارزانتر بوده و دلیل این مورد درخواست جریمه استرداد بالاتر آن می باشد.

فاکتورهای تاثیر گذار در قیمت هواپیما

عوامل تاثیر گذار بر قیمت بلیط در مسیرهای پروازی

تقیم پروازی و ساعت حرکت، نوع ایرلاین، کلاس پروازی، بلیط نوع چارتری یا سیستمی و تغییرات نرخ مهم ترین عوامل موثر بر تغییرات قیمت بلیط هستند.

نوع ایرلاین: دامنه فعالیت، مسیرهای پروازی و تعداد  پرواز ایرلاین ها عامل دیگری است که در تعیین قیمت ایرلاین ها نقش عمده ای خواهد داشت و باعث خواهد شد میزان تقاضا برای آن ایرلاین بیشتر و در نتیجه قیمت آن بالاتر است. به عنوان مثال خرید بلیط هواپیما تهران شیراز در حال حاضر از ایرلاین های ماهان، آسمان و ایران ایر در مقایسه با سایر شرکت ها از قیمت بالاتری برخوردار بوده و در این بین ماهان گرانترین پرواز ها را به مقاصد پروازی خود ارئه خواهد داد.

ایرلاین پروازی

انواع کلاس های پروازی: کلاس پروازی عامل دیگری است که در تعیین نرخ پروازی شما تاثیر گذار خواهد بود که با توجه به خدمات و امتیازاتی که شرکت هواپیمایی به مسافران خود ارائه می دهند به سه کلاس پروازی، اکونومی، تجاری یا بیزنس و فرست کلاس یا کلاس درجه یک تقسیم بندی می شود. که در بین کلاس اکنومی کمترین هزینه و تجاری یا بیزنس کلاس هزینه بیشتری را نسبت به پرواز های اقتصادی را از مسافران خود دریافت خواهد کرد. در نظر داشته باشید که خدمات فرست کلاس در پرواز های ایرانی ارائه نمی شود.

سیستمی یا چارتری: یکی از مهمترین عواملی که در تعیین قیمت بلیط شما در مسافرت های گوناگون تاثیر گذار است بلیط های چارتری و سیستمی می باشد. بلیط های چارتری و سیستمی با توجه نوع و ماهیت خود دارای قیمت های متفاوتی می باشند.

قیمت بلیط های سیستمی معمولا توسط سازمان و نهاد مسئول در زمینه هواپیمایی تعیین می شود و قیمت ثابتی داشته و در سراسر سال کمتر دچار تغییر می شود. در مقابل بلیط های چارتری را داریم که دارای نرخ و دامنه تغییرات گسترده ای بوده و میزان نرخ آن با توجه به فصول گردشگری، تعداد سفر و خالی بودن تعداد صندلی ها تغییرات بالایی دارد. بلیط های چارتری معمولا به صورت عمده توسط چارترکنندگان و شرکت های هواپیمایی رزرو شده و به مرور و تا زمان رسیدن به پرواز به فروش می رسانند. قیمت بلیط های چارتری در صورت خالی ماندن و نزدیک شدن به زمان پرواز، قیمت های آن کاهش خواهد یافت. در پروازهای چارتری به علت ماهیت خود، امکان لغو بلیط نبوده و یا در صورت استرداد بلیط جریمه بالایی را خواهید پرداخت.

در نظر داشته باشید در بلیط های چارتری برای نوزادان و کودکان بین 2 الی 12 سال معمولا به نرخ بزرگسال محاسبه شده اما در پروازهای سیستمی برای این گروه از افراد بلیط با درصدی از قیمت بلیط بزرگسال ارائه می شود.

چارتری یا سیستمی

قیمت ارز: یکی از مهم ترین عواملی که در نوسانات قیمت بلیط هویپما موثر است، نرخ ارز در کشور بوده که این موضوع نیز از مسائل مختلف اقتصادی، سیاسی و تحریمی تاثیر می گیرد. تغییرات نرخ ارز تاثیر بسیار زیادی بر روی نرخ بلیط داشته و باعث کاهش و افزایش آن خواهید شد. شاید برای سوال پیش بیاید که تغییرات نرخ دلار چه تاثیری بر روی قیمت بلیط پروازها دارد. به علت آنکه سوخت، قطعات و تجهیزات هواپیما و سرویس و نگهداری هواپیما توسط شرکت های مختلف ایرانی و بین المللی و با ارز تهیه می شود. بنابراین تغییرات قیمت ارز می تواند به صورت مستقیم و غیرمستفیم بر روی نرخ پروازها تاثیرگذار باشد. این موضوع در پروز های خارجی اهمیت بیشتری دارد زیرا در این پرواز ها تمامی ارقام برحسب دلار بوده و در نتیجه قیمت بلیط با رشد بیشتری مواجه خواهد شد.

زمان پرواز: انتخاب زمان پرواز یکی دیگر عواملی است که در تعیین قیبمت ها تاثیرگذار خواهد بود برای مثال پروازهای ساعت 11 الی 7 بامداد محبوبیت کمتری بین مسافرین نسبت به سایر اوقات روز دارد. علت این موضوع هم این است که کمترکسی حاضر است که به جای خواب در رختخواب خود، این زمان را در مسافرت و بروی صندلی های هواپیما بگذراند.

زمان پرواز

سخن آخر

در این نوشته تلاش شده دلایل تفاوت قیمت بلیط های هواپیما در یک مسیر و تاریخ مشخص را بررسی کرده و تاثیر عواملی همچون تغییر نرخ ارز، ساعت و زمان، انتخاب پروازهای سیستمی و چارتری، کلاس های پروازی، انتخاب  ایرلاین را بر بلیط بررسی نماییم.