بلیط هواپیما ماهان به دلیل کیفیت بالا و امنیت پروازهای آن یکی از پرطرفدارترین گزینه ها برای سفرهای داخلی و خارجی به شمار می رود. در این مطلب قصد داریم اطلاعات جامعی درباره این ایرلاین، قوانین، امکانات و منوی غذایی، کلاس های پروازی و هر آنچه که لازم است برای خرید بلیط هواپیما ایرلاین ماهان بدانید، ارائه دهیم.

بلیط ماهان

 

خرید اینترنتی بلیط هواپیما ماهان ایر

محبوبیت ایرلاین ماهان در بین گردشگران به دلیل کیفیت بالای خدمات این شرکت هواپیمایی می باشد. ایرلاین ماهان با کد یاتا W5 فعالیت خود را از سال 1371 با دو هواپیمای توپولوف 154 و دو هواپیمای ایلوشن 76 باری آغاز نمود. اولین مسیرهای هوایی این شرکت هواپیمایی مشهد به کرمان بود و پروازهای خارجی ماهان در مسیر مشهد به دمشق انجام میشد.

حدود 7 سال بعد از شروع فعالیت ماهان ایر، سه فروند ایرباس A300B4 به ناوگان آن افزوده شد و در نهایت این ایرلاین با خرید ایرباس های A310 و A320 به یکی از مدرن ترین شرکت های هواپیمایی ایران تبدیل شد. در حال حاضر با خرید بلیط هواپیما ماهان می توانید از ناوگان هوایی این ایرلاین شامل 38 هواپیما ایرباس، 17 فروند هواپیما BAe و دو هواپیما بوئینگ استفاده کنید که در مسیرهای داخلی و خارجی پروازهایی را ارائه می دهند.  لازم به ذکر است که، دفتر مرکزی ماهان ایر در تهران قرار داشته و روزانه 20 پرواز مستقیم به آسیا، اروپا و خاورمیانه دارد و انواع بلیط چارتر و سیستمی را ارائه می دهد.

خرید بلیط هواپیمایی ماهان داخلی

ماهان در بسیاری از مسیرهای داخلی پروازهای منظمی را ارائه می دهد و می توان برای مسیرهای پرتردد از قبیل خرید بلیط هواپیما تهران مشهد از پروازهای این شرکت هواپیمایی استفاده نمود. در فرآیند رزرو اینترنتی بلیط هواپیمایی ماهان با کد یا کلاس نرخی های متعددی روبرو خواهید شد که با حروف لاتین نمایش داده میشوند. هر یک از این کلاس های نرخی دارای معنای خاصی بوده و بر همین اساس نیز شرایط استرداد آنها تعیین میشود. به عنوان مثال کلاس های نرخی ماهان ایر شامل موارد زیر می باشد:

Y: این حرف به بلیط هواپیما ماهان از کلاس اقتصادی با امکان استرداد وجه کامل شما اشاره می کند. ممکن است به جای آن، حروف ، B، H، M، K، L، W، S، ، Q  و  O را نیز مشاهده کنید که همگی از همین کلاس هستند. در این میان  و  Q جزو ارزان ترین بلیط ها در کلاس اقتصادی هستند.

J: منظوراز گروهی از بلیط های با کلاس بیزینسی است که امکان استرداد وجه را به شکل کامل به مسافر می دهد. و  از دیگر هم خانواده های این گروه هستند.

F: این علامت نیز مشابه دو گروه قبلیست تنها با این تفاوت که از نوع فرست کلاس ماهان است.

سیستم شناسه نرخی در شرکت های هواپیمایی متفاوت است اما به عنوان مثال WH7LNR به این معنی است:

W نشان دهنده کلاس اقتصادی این بلیط، H به این معنی است که این بلیط در ایام شلوغی سفر رزرو شده است.   یعنی مسافران حداقل 7 روز قبل از پرواز باید بلیط خود را خریداری کند. L یک پرواز طولانی مدت را نشان می دهد. NR هم به معنای غیرقابل استرداد بودن وجه پرواز است و R خلاف این نشانه است.

در حالت کلی صندلی های موجود در هواپیماهای ماهان بر اساس نوع امکانات و شرایط موجود در آنها برای پروازهای داخلی به کلاس های پروازی معمولی و بیزینس تقسیم بندی میشوند. با خرید بلیط هواپیما ماهان هر کدام از کلاس های پروازی امکانات و شرایط منحصر به فردی ارائه میشود که عبارتند از:

خرید بلیط پرواز ماهان ایر

خرید بلیط  کلاس اکونومی ماهان

بلیط هواپیما ماهان در کلاس اکونومی یا معمولی شامل 31 صندلی در کابین هواپیما می باشد که از نظر قیمت در ارزان ترین سطح نسبت به سایر بلیط ها قرار گرفته اند. پذیرایی صورت گرفته برای این کلاس پروازی معمولی بوده و برای سرگرمی مسافران در طول پرواز، برنامه های ورزشی و سرگرم کننده از تلویزیون 42 اینچی نصب شده در کابین پخش میشود.

خرید بلیط بیزینس ماهان

بهترین گزینه ها برای رزرو بلیط ماهان برای پروازهای داخلی، خرید بلیط های کلاس بیزینس یا تجاری می باشد. صندلی های این کلاس پروازی فضای بیشتری را برای استراحت مسافران ارائه داده و با انواع غذاهای ایرانی و بین المللی و انواع نوشیدنی از مسافران پذیرایی می شود.

 بلیط هواپیما ماهان خارجی

برای خرید بلیط خارجی ماهان نیز دو کلاس پروازی ارائه می گردد که شامل اکونومی و بیزینس می باشد. امکانات و شرایط موجود در کلاس اکونومی تقریبا مشابه با پروازهای داخلی بوده، اما نوع صندلی های ارائه شده برای خرید بلیط بیزنس ماهان در پرواز خارجی با داخلی متفاوت است. در کلاس پروازی بیزینس خارجی ماهان بسته های آرایشی و بهداشتی و تحریر به مسافران ارائه شده و کودکان 2 تا 12 سال نیز هدایایی به یادگار دریافت می کنند. همچنین لازم به ذکر است که پتو و بالشت های ارائه شده در این کلاس پروازی کاملا ضدعفونی شده و به صورت بسته بندی به مسافران ارائه می گردد.

خرید بلیط ماهان ایر ارزان

شرکت ماهان برای مسافران خود دو شناسه نرخی در اکونومی و بیزینس در نظر گرفته است، قیمت بلیط فرست کلاس ماهان در میان سایر شرکت های هواپیمایی جزو بالاترین ها می باشد، اما در قیاس با خدماتی که برای مسافران خود ارائه می کند، پرواز فرست کلاس ماهان به یکی از محبوب ترین های حوزه خود تبدیل کرده است.

ماهان در حال حاضر با 30 مقصد داخلی و 25 مقصد بین المللی در اروپا، خاورمیانه و آسیا جزو بزرگ ترین ارائه دهندگان خطوط هوایی کشور است. 31 صندلی برای مسافران کلاس اکونومی در نظر گرفته شده است و برای مسافرانی که بلیط هواپیما ماهان بیزینس کلاس را تهیه کرده اند محیط ایده آلی برای مطالعه و استراحت وجود دارد. در حالت کلی، برای خرید بلیط ارزان ماهان می توانید پروازهای معمولی یا اکونومی را انتخاب نمایید. همچنین می توانید با خرید بلیط چارتر ماهان نیز شرایط را برای کاهش قیمت بلیط فراهم نمود. 

میزان بار مجاز در خرید بلیط پرواز ماهان

مقدار تعیین شده برای وزن مجاز بار دستی در پروازهای داخلی و خارجی تفاوتی با یکدیگر ندارد. اگر بلیط شما از نوع اکونومی باشد حداکثر 5 کیلوگرم و اگر از کلاس بیزینس باشد این مقدار تا 7 کیلوگرم مجاز می باشد. توجه داشته باشید که مقادیر ذکر شده برای میزان بار دستی مجاز مسافر می باشد که می تواند با خود در کابین هواپیما همراه داشته باشد.

علاوه براین، هر مسافر مجاز است چمدان هایی با وزن محدود را در بخش بار هواپیما تحویل دهد. اگر پرواز شما از نوع داخلی باشد برای کلاس اکونومی حداکثر 20 کیلوگرم و برای پروازهای بیزینسی 25 کیلوگرم است. اما با رزرو بلیط هواپیما ماهان اگر بلیط شما اکونومی باشد حداکثر 30 و برای کلاس بیزینسی این مقدار تا 40 کیلوگرم نیز افزایش می یابد. لازم به ذکر است که، حداکثر ابعاد بار شما بیشتر از 158 سانتی متر نباید شود.

رزرو بلیط هواپیما ماهان

نحوه پذیرایی در پروازهای ایرلاین ماهان

یکی از ویژگی های منحصر به فرد پروازهای ماهان، امکان سفارش غذا و اطلاع دهی از رژیم غذایی مسافران است. با خرید اینترنتی بلیط ماهان ایر تا 36 ساعت قبل از پرواز و از طریق تماس با رزرواسیون ماهان می توانید غذای خود را ثبت کنید. توجه داشته باشید که پس از ثبت غذا بعد از خرید بلیط هواپیما ماهان امکان ویرایش و ثبت مجدد آن وجود ندارد. منوی غذایی ماهان شامل موارد زیر می باشد:

 • غذای کودکان که در طبخ آن از ماهی، گوشت با استخوان ، دانه گیاهان استفاده نمی شود.
 • غذای هندی: در تهیه آن از گوشت بره، ماکیان، ماهی و محصولات لبنی در جایگزین گوشت گوساله، گاو استفاده می شود.
 • غذاهای دریایی و ماهی
 • غذاهای بی نمک یا کم نمک: مناسب برای مبتلایان به فشار خون
 • غذاهای گیاهی سرشار از پروتئین، کلسیم و آهن: مانند محصولات لبنی، تخم مرغ و شیر کم چرب
 • غذاهای گیاهی که مناسب برای افراد با رژیم ویگن است و در طبخ آن از گوشت پرندگان، آبزیان و محصولات لبنی استفاده نمی شود.
 • غذاهای گیاهی هندی – آسیایی: این دسته شامل برنج با ادویه کاری و مقدار کمی لبنیات است.
 • غذاهای با کربوهیدرات مرکب، فیبر بالا و چربی کم: این غذا مناسب افراد دیابتی و انسولینی است اما سایرین نیز می توانند آن را مصرف کنند.
 • غذاهای فاقد گلوتن برای افرادی که به گلوتن حساسیت دارند.
 • غذاهای فاقد لاکتوز: که در طبخ این غذاها از شیر و مشتقات آن خبری نیست.
 • غذاهای کم کلسترول: مانند میوه ها و سبزیجات تازه، گوشت و البته شیر کم چرب

شرایط استرداد بلیط هواپیمایی ماهان

با توجه به اینکه به دلایل مختلف ممکن است پس از رزرو پرواز  ماهان برنامه سفرتان تغییر کند و شرایط استرداد و درصد جریمه ای که باید برای آن پرداخت گردد در هر کلاس نرخی متفاوت است، لذا پیشنهاد می کنیم در فرآیند خرید بلیط به این مسئله توجه داشته باشید. شرایط استرداد پروازهای ماهان در مسیرهای داخلی و خارجی با کلاس نرخی های گوناگون ممکن است تغییراتی داشته باشد و می توانید در زمان خرید بلیط با توجه به کلاس پروازی که انتخاب کرده اید، از این شرایط مطلع گردید.

به عنوان مثال، در حال حاضر (سال 99) شرایط استرداد بلیط هواپیما ماهان ایر به این صورت می باشد:

کلاس نرخی های S,X,T,V,Q,P,R,Y,B,BH تا 12 ظهر 3 روز قبل از پرواز با پرداخت 10 درصد از مبلغ بلیط می توانند پرواز را کنسل کنند. در صد جریمه برای این کلاس پروازی تا ساعت 12 روز قبل از پرواز نیز 10 درصد بوده و تا 3 ساعت قبل از پرواز 30 و 30 دقیقه قبل از پرواز 50 درصد می باشد.

بلیط هواپیمایی ماهان

نکات مهم در رزرو بلیط ماهان

در خرید یا رزرو آنلاین بلیط هواپیما ماهان ایر لازم است چند نکته و مسئله مهم را مد نظر داشته باشید که عبارتند از:

قیمت بلیط کودکان با توجه به نوع بلیط تعیین می گردد و در پروازهای سیستمی ماهان این گروه از بلیط ها ارزان تر از بلیط بزرگسالان به فروش می رسد. قیمت بلیط ماهان چارتری به شرایط و قوانین چارترکننده بستگی دارد.

در ورود اطلاعات مسافران برای خرید بلیط ماهان خارجی در زمان خرید بلیط دقت کنید. این اطلاعات باید کاملا با اطلاعات موجود روی کارت شناسایی مسافر مطابقت داشته باشد، در غیر این صورت برای اصلاح اشتباهات نیاز به پرداخت جریمه می باشد.

شرایط استرداد بلیط هواپیمایی ماهان با توجه به کلاس نرخی و مدت زمان باقی مانده تا پرواز تعیین می گردد. به طوریکه با نزدیک شدن به ساعت پرواز درصد جریمه افزایش پیدا می کند.

خرید ارزان ترین بلیط ماهان خارجی و داخلی 

رسپینا یکی از کامل ترین و جامع ترین سیستم های فروش بلیط ماهان و سایر ایرلاین ها می باشد که تمام نرخ های ارائه شده در آن بر اساس نرخ های مصوب هواپیمایی کشوری است. با خرید بلیط هواپیما ماهان خارجی و داخلی از این سامانه می توانید به صورت کاملا آنلاین نسبت به استرداد بلیط اقدام نمایید. علاوه براین، تمام بلیط های ماهان که از طریق این سامانه به فروش میرسند، از امکان پشتیبانی آنلاین و 24 ساعته برخوردار می باشند.

خدمات رسپینا

در کنار خرید بلیط هواپیما ماهان برای پرواز های داخلی و خارجی ، می توانید از سایر ایرلاین های هواپیمایی از سایت رسپینا بلیط مورد نظرتان را تهیه کنید. امکان خرید بلیط لحظه آخری برای مسیر های مختلف با قیمت ارزان نیز در سامانه ی آنلاین رسپینا فراهم شده است. امکان رزرو محل اقامت برای سفر های داخلی و خارجی و همچنین تهیه بلیط از شرکت های مختلف ریلی نیز برای مسافرت های داخل کشور در رسپینا وجود دارد.