فرودگاه امام خمینی اصلی ترین فرودگاه ترانزیتی کشور است که آمادگی استقبال از مسافرین داخلی و خارجی را دارد. با تاسیس این مرکز حمل و نقل هوایی تمامی پرواز های خارجی از فرودگاه مهر آباد به این فرودگاه انتقال پیدا کرد . سیستم های تلویزیون های مدار بسته، کنترل تردد، BMS، CUTE، MTS از جمله امکانات ارائه شده در این مجموعه بوده و برای رفاه مسافران نیز خدماتت متعددی در ترمینال های مختلف آن ارائه شده است. در ادامه با سایت خرید بلیط هواپیما رسپینا همراه باشید تا اطلاعاتی را راجع به خدمات، آدرس و امکانات فرودگاه بین المللی امام دراختیارتان قرار دهیم.

فرودگاه امام خمینی

معرفی فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام  در 30 کیلومتری پایتخت در بخش فشافویه ری قرارگرفته و مساحتی به میزان 14 هزار هکتار را داراست. پیشنهاد اولیه ساخت فرودگاه در سال 1346 توسط سازمان بین المللی هوانوردی با اهدا کد فرودگاهی ایکائو: OIIE و کد یاتا: IKA  ارائه و در سال 1351 به تصویب دولت رسید. این فرودگاه به منظور استفاده از توان ترانزیتی بین اروپا و آسیا  احداث شده و در نهایت کار ساخت این مجموعه در سال 1354 توسط شرکت های مشترک ایرانی و آمریکایی شروع و اثرات جنگ های تحمیلی در این بازه از زمان کار ساخت و ساز آن را با تاخیر مواجه کرد. پس از پشت سر گذاشتن اتفاقات متعدد، بالاخره در اردیبهشت 1383 فاز نخست آن به بهره برداری رسید.

فرودگاه امام خمینی

ترمینال های فرودگاه امام

در سال 1383 ترمینال شماره یک این فرودگاه افتتاح و در حال حاضراین مرکزهوایی 2 پایانه فعال دارد. با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را در ارتباط با ترمینال اصلی و ترمینال سلام در اختیارتان قرار دهیم.

ترمینال اصلی

اولین پایانه مسافربری فعال فرودگاه امام با سالیانه ظرفیتی به میزان 5/6 میلیون مسافر و 120 هزار تن بار از این مرکز حمل و نقل هوایی منتقل می شود. پس از احداث ترمینال سلام  تمامی پرواز های داخلی در این پایانه انجام می شود.

ترمینال سلام

یکی دیگر از ترمینال های فعال در فرودگاه، ترمینال سلام است، که سالانه آماده خدمت رسانی  به 5 میلیون مسافر است. برای تاسیس این پایانه مشکلات زیادی پیش روی مسئولین قرار گرفت و در نهایت درسال 2019 این ترمینال آماده بهره برداری شد. در آغاز تاسیس این پایانه  قرار بود که فقط برای پروازهای حجاج مورد استفاده قرار بگیرد، ولی با توجه به عوض شدن برنامه فعالیتی برای تمامی پروازها استفاده می شود.

ترمینال فرودگاه امام خمینی

امکانات فرودگاه امام خمینی

با توجه به حجم بالای پروازها که در طول سال به سمت کشورهای خارجی از این فرودگاه انجام می شود، امکانات رفاهی برای مسافرینی که منتظربرای سفر بعدی خود هستند فراهم شده است. برخی از این امکانات شامل موارد زیر می باشند:

پارکینگ طبقاتی شماره 1

در صورتی که شما تمایل دارید جهت استقبال و بدرقه مسافرین برای توقف های کوتاه مدت و موقتی از پارکینگ استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما این است که به طبقه پایین ترمینال مراجعه کرده و خودرو خود را در پارکینگ شماره یک پارک کنید.

پارکینگ روباز شماره 3 و4 

اگر شما مایل به توقف های طولانی مدت و شبانه روزی در فرودگاه هستید پیشنهاد ما به شما، استفاده از پارکینگ شماره 3و4 است. برای این منظور به روبه روی برج مراقبت پروازها مراجعه کرده و خودرو خود را در آنجا پارک کنید.

پارکینگ روباز شماره 5 

برای مراجعه به گمرک فقط در ایام پیک سفر میتوانید به پارکینگ 5 مراجعه کرده و به دلیل فاصله طولانی با ترمینال ها ازطریق اتوبوس رایگان به سمت سالن های پرواز حرکت کنید.

پارکینگ روباز شماره 2 

برای مراجعه به بخش خودروهای توقیفی شما می توانید در ایام پیک سفر به جنب گمرک در شهر فرودگاهی مراجعه کرده و از طریق اتوبوس رایگان به سمت سالن های پروازحرکت کنید.

پارکینگ فرودگاه امام خمینی

اشیا گمشده فرودگاه امام

گاهی اوقات برای شما  اتفاق می افتد که حین انجام فعالیت های مربوط به پرواز برخی وسایل و اقلام خود را فراموش کرده باشید، دراین صورت بلافاصله بعد از مطلع شدن از  گم کردن مدارک شناسایی، پاسپورت و....باید طبق روال معمول به پلیس فرودگاه اطلاع دهید. برای تحویل گرفتن اشیا جامانده باید به همراه مدارک و اطلاعات کامل وسایل گمشده به ترمینال ورودی، روبروی غرفه مشاوره ایرانیان خارج از کشور مراجعه کنید.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره  51007897-021 تماس حاصل فرمایید.

بانک و صرافی در فرودگاه امام خمینی

در سالن ترمینال های فرودگاه، بانک ها و صرافی هایی جهت ارائه خدمات بانکی، عوارض خروج از کشور، ارز مسافری تحت نظر شبکه بانکی کشوری فراهم شده است. موقعیت مکانی این صرافی ها در بخش گمرک شرقی، گذرنامه ورودی، سالن چک این و ترانزیت ارزی قرار گرفته است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با شماره 51007951-021 تماس حاصل فرمایید.

از دیگر امکانات موجود در این فرودگاه می توان به فروشگاه، داروخانه و اینترنت بی سیم اشاره نمود.

صرافی فرودگاه امام خمینی

خدمات فرودگاه بین المللی امام

خدمات ویژه در این فرودگاه شامل موارد زیر می باشد:

رزرو هتل فرودگاه امام خمینی

برای آسایش و رفاه بیشتر مسافران دو هتل از بنام ترین هتل  های لوکس داخل کشور درنزدیکی فرودگاه ساخته شده اند. موقعیت مکانی این دو هتل در مجاورت شهرجدید پرند ( مجاورت ترمینال اصلی ) قرار گرفته اند. امکانات رفاهی  قبل و بعد پرواز برای میهمانان گرامی در این دو هتل مهیا بوده و این هتل ها عبارتند از:

هتل نووتل

اولین هتل فرودگاهی لوکس ایران هتل نووتل است که پذیرای  مسافرانی می باشد که به قصد سفر تجاری و تفریحی به تهران سفر کرده اند، در این هتل اقامت کنند و نزدیک به پرواز هتل رابه قصد فرودگاه ترک کنند.

هتل نووتل فرودگاه امام خمینی

هتل ایبیس

هتل ایبیس با ارائه لوکس ترین خدمات  آماده پذیرایی از میهمانان گرامی باشد و هم چنین خدماتی نظیر نقل و انتقال بین فرودگاهی و ترانسفر ازهر منطقه  تهران به فرودگاه و یا بالعکس صورت می پذیرد.

هتل ایبیس فرودگاه امام خمینی

اجاره خودرو در فرودگاه 

فرودگاه امام خمینی به منظور آسایش و رفاه حال مسافران که مایلند در طول سفر خود ماشین لوکسی  را دراختیارشان داشته باشند، دفاتری برای اجاره خودرو در نظر گرفته است. همچنین اگر مایل به  اجاره کردن خودرو هستید، باید گواهینامه رانندگی خود را به این بخش ارائه دهید.

اجاره خودرو در فرودگاه امام خمینی

خدمات CIP فرودگاه امام

پیشنهاد ما به شما این است که اگر میهمان ویژه ای دارید خدمات  منحصر به فرد و لوکس CIP  فرودگاه امام را از یاد نبرید. مسافرینی که  قصد اقامت کوتاه مدت در فرودگاه را دارند، در صورت تمایل میتوانند تمامی فعالیت های پرواز خود را به کارکنان بخش CIP  فرودگاه بسپارند.

خدمات اختصاصی فرودگاه امام خمینی تهران

اطلاعات پروازهای فرودگاه امام

تمامی مسافرانی که قصد  سفر های خارجی را دارند، باید از این فرودگاه پرواز کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را راجع به پرواز های ورودی  و خروجی در اختیار شما قرار دهیم .

پروازهای ورودی

پروازهایی که از شهر هایی مانند: استانبول، دهلی، دوحه، دمشق، کلن، کوالالامپور، نجف به مقصد فرودگاه  انجام می شود .

پروازهای خروجی

پرواز هایی که به  شهر هایی مانند: باکو، استانبول، مسکو، بغداد، لندن، سلیمانیه، دبی، دوحه، بغداد، لاهور، اربیل، تفلیس، دمشق، بانکوک، بارسلون، مسقط، آمستردام، کوالالامپور، نجف و ایروان از فرودگاه انجام  می شود.

فرودگاه امام خمینی تهران

ایرلاین های فعال در فرودگاه 

ایرلاین های داخلی و خارجی زیادی در این فرودگاه فعال می باشند که عبارت اند از:

  • * ایرلاین های داخلی: شرکت های هواپیمایی مانند: ایران ایر، زاگرس، ماهان، آتا، کاسپین، آسمان، قشم ایر، کیش ایر 
  • * ایرلاین های خارجی: لوفت هانزا، هواپیمایی امارت،  فلای دبی، ترکیش ، قطر ایرویز ، تای ایرویز ، ایرفرانس و....

ایرلاین های فرودگاه امام خمینی

نحوه پرداخت عوارض خروجی در فرودگاه امام

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران کلیه شهروندان ایرانی که قصد ترک ایران به مقصد کشور های خارجی را دارند، پیش از اینکه به پلیس گذرنامه مراجعه کند؛ باید  مبلغی را تحت عنوان عوارض خروج از کشور به حساب دولت واریز نماید.

شما می توانید با مراجعه به دستگاه های خود پردازی که در تمامی نقاط ترمینال ها تعبیه شده است، عوارض خروجی خود را واریز کرده و یا در غیر این صورت شما می توانید این عوارض را با مراجعه به درگاه پرداخت اینترنتی سازمان امور مالیاتی به صورت غیر مستقیم  پرداخت کنید.

نرخ عوارض خروج از کشور

نرخ عوارض خروج از کشوردر خرداد ماه 1400 برای سفر های عادی و زیارتی متفاوت است، به این حالت که اگر برای اولین مرتبه در سال به قصد سفر های عادی از کشور خارج می شوید، مبلغ 2,640,000 ریال پرداخت کنید. در صورتی که به قصد سفر های زیارتی از کشور خارج شوید، مبلغ 1,320,000 ریال را با عنوان عوارض خروج از کشور باید پرداخت کنید و این مبلغ در مراتب بعدی افزایش پیدا میکند.

فرودگاه امام خمینی در تهران

راه های دسترسی به فرودگاه 

 موقعیت جغرافیایی فرودگاه  در جاده تهران - قم در فاصله 30 کیلومتری از پایتخت  قرار گرفته و راه های مختلفی برای رسیدن به آن وجود دارد که در زیر به آنها می پردازیم:

تاکسی فرودگاه

در صورتی که قصد دارید با استفاده از تاکسی به فرودگاه حرکت کنید، شما می توانید درخواست خودرو خود را در از 3 شرکت تاکسیرانی مطرح (شرکت سیر و سفر، تاکسی بیسیم، تاکسی لوکس) اعلام کنید. برای سهولت دسترسی به سطح شهر میتوانید از باجه های مخصوص تاکسی که در خارج از ساختمان فرودگاه قرار دارد، استفاده کنید .

 در صورتی که قصد عزیمت به فرودگاه  را دارید با شماره های 1833،1828 ، 1804 تماس حاصل نموده و درخواست خود را بیان نمایید.

مترو فرودگاه

اگر قصد رفتن به فرودگاه با مترو را دارید، پیشنهاد ما خط شماره 8 مترو تهران است که شما را به مقصد می رساند.

اتوبوس فرودگاه

مسئولین فرودگاه برای سهولت در جابه جایی مسافرانی که قصد دارند به سمت فرودگاه حرکت کنند، اتوبوس هایی را تعبیه کرده اند. موقعیت مکانی این ایستگاه ها در روبروی ترمینال شماره 4 قرار گرفته است. درصورتی که قصد رفتن به مرکز شهر را داشته باشید، اتوبوس فرودگاه در ایستگاه های مترو توقف میکند و شما میتوانید ادامه مسیر خود را با مترو ادامه دهید.

نقشه فرودگاه امام خمینی

اطلاعات دسترسی به فرودگاه بین المللی امام خمینی

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با فرودگاه شما میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

* تلفن تملس: 5100111-021 و 5100118- 021 و 096330

* آدرس: تهران، بزرگراه خلیج فارس (تهران _ قم)

* آدرس سایت: www. Ikav.ir