فرودگاه تبریز

اطلاعات فرودگاه تبریز

نام: فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز

آدرس: تبریز، بلوار شهید بابائی، میدان فرودگاه، فرودگاه شهید مدنی تبریز

شماره اطلاعات پرواز: 041-35260400

کد یاتا: TBZ

کاربری: مسافری و نظامی

کد ایکائو:OITT

تعداد ترمینال: 3 (ترمینال پرواز داخلی، خارجی و حجاج)

خدمات فرودگاه تبریز

فرودگاه بین المللی شهید مدنی، یکی از مجهزترین فرودگاه های کشور بوده که برای راحتی مسافرین خود خدماتی از قبیل بخش بسته بندی بار، شعبات بانک ملی و ملت، اتاق کودک و مادر، دستگاه های خودپرداز (بانک های تجارت، ملت، مهر اقتصاد، مهر، ملی و انصار)، اتاق سیگار، آبمیوه فروشی در سالن ترمینال حجاج، فوریت های پزشکی، سالن VIP  خدمات مخصوص افراد کم توان جسمی را برای آن ها فراهم می سازد. شما می توانید با رزرو بلیط های موجود که در این فرودگاه پرواز دارند از جمله بلیط هواپیما تبریز تهران، از این امکانات استفاده کنید. در ادامه به بررسی دیگر امکانات این فرودگاه می پردازیم.

پارکینگ های فرودگاه بین المللی تبریز

پارکینگ های طبقاتی فرودگاه شهید مدنی که از سال 1396 به صورت شبانه روزی به بهره برداری رسید، در هر 3 بخش پرواز داخلی، خارجی و حجاج فعال می باشد. این پارکینگ نزدیک به مسجد الزهرا، برج مراقبت فرودگاه و ایستگاه اتوبوس می باشد. این پارکینگ ها، حدود 13000 متر مربع، مساحت داشته و با ظرفیت 500 خودرو، یکی از بزرگترین پارکینگ های طبقاتی کشور می باشند.

تست کرونا در فرودگاه تبریز

جالب است بدانید، تمام مسافرینی که به این فرودگاه وارد می شوند، توسط کارشناسان و مامورین بهداشت مستقر در این فرودگاه، به صورت 24 ساعته چک شده و از ورود افراد مشکوک به کووید 19 جلوگیری خواهد شد.

غرفه های فروش سوغات فرودگاه شهید مدنی

شما می توانید از مغازه های این فرودگاه، سوغاتی های مخصوص تبریز را برای خانواده و آشنایان خود بخرید. این غرفه ها شامل موارد زیر هستند.

غرفه فروش مواد غذایی فرودگاه

غرفه صنایع دستی آذربایجان

عطر و ادکلن و لوازم آرایشی بهداشتی

فروش لوازم خانگی

غرفه خدمات واکس

غرفه لباس، پارچه و محصولات فرهنگی حج و زیارت

جایگاه CIP  فرودگاه تبریز

اگر مسافر ویژه ای در این شهر دارید، سرویس CIP این مجموعه را از یاد نبرید. با استفاده از این سرویس، میهمان شما با تشریفات ویژه، مورد پذیرش فرودگاهی قرار گرفته، ضمن پذیرایی از میهمان، مراحل تحویل بار و دریافت کارت پرواز انجام شده و با خودروی ویژه به پلکان هواپیما بدرقه می شوند.

عوارض خروج از کشور در فرودگاه تبریز

یکی از موارد حائز اهمیت این فرودگاه دستگاه پرداخت مکانیزه عوارض خروج از کشور در پرواز خارجی بوده و بدون مراجعه به شعب بانک ملی، در کوتاه ترین زمان ممکن، قادر به پرداخت این عوارض خواهید بود.

تابلو پرواز فرودگاه شهید مدنی

این اطلاعات به 3 بخش اطلاعات پرواز های داخلی، خارجی و حجاج، تقسیم بندی می شوند. در این قسمت به معرفی مقاصد داخلی و خارجی از مبدا این فرودگاه می پردازیم.

اطلاعات پرواز داخلی فرودگاه تبریز

پیش از شیوع کرونا، به صورت میانگین، روزانه 45 پرواز داخلی در این فرودگاه انجام می شد. در حال حاضر این فرودگاه از مبدا تبریز به اکثر شهرهای دارای فرودگاه ایران از قبیل ، مشهد، اصفهان، شیراز، اهواز، رشت، کرمان، یزد، بندرعباس، ساری، گرگان، عسلویه و جزایز کیش و قشم پرواز ارائه می دهد.

اطلاعات پرواز خارجی فرودگاه تبریز

این فرودگاه به شهرهای استانبول، آدانا، ازمیر، بودروم و اسپارتا ترکیه، مدینه و جده عربستان سعودی، تفلیس گرجستان، نجف و بغداد عراق، وارنا بلغارستان، موناستیر ایتالیا و هامبورگ آلمان پرواز برگزار می کند.

ایرلاین های فرودگاه تبریز

در این قسمت به معرفی شرکت های هواپیمایی داخلی و خارجی این فرودگاه می پردازیم.

ایرلاین های فعال در فرودگاه تبریز

شرکت های هواپیمایی داخلی فرودگاه شهید مدنی

شرکت هواپیمایی آتا، به مرکزیت تبریز، ایرلاین مخصوص این فرودگاه می باشد. همچنین شرکت های کاسپین، ایران ایر، ایران ایرتور، آسمان، ماهان، معراج، قشم ایر، زاگرس و کیش ایر از دیگر ایرلاین های داخلی فعال در این فرودگاه می باشند.

ایرلاین های خارجی فرودگاه تبریز

اطلس گلوبال فرودگاه آدانا

فلای دبی فرودگاه بین المللی دبی

هواپیمایی سعودی فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز و شاهزاده محمد بن عبدالعزیر

انور ایر فرودگاه آدانا

تیلویند ایرلاین: به صورت فصلی برای فرودگاه آدانا

ترکیش ایرلاین: فرودگاه بین المللی آتاترک و عدنان مندرس

فرودگاه تبریز کجاست؟

این فرودگاه، از سمت غرب به جاده تبریز صوفیان، از شمال و شرق به پایگاه دوم تجاری و از جنوب به بلوار شهید بابائی مرتبط می شود. برای دسترسی به این فرودگاه راه های متفاوتی پیش رو دارید که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

دسترسی به فرودگاه شهید مدنی با تاکسی

برای این کار، باید از مرکز شهر به سمت میدان فرودگاه، حرکت کرده و وارد بلوار شهید بابائی شوید. پس از عبور از میدان آذربایجان، این بلوار را به سمت خیابان چای کنار ادامه دهید. این مسیر با تاکسی حدودا 20 دقیقه زمان صرف می کند.

دسترسی به فرودگاه بین المللی تبریز از طریق مترو

در ساعت 06:30 الی 20:00 می توانید با مترو خط 3، از فرودگاه به ترمینال تبریز متصل شوید. در این بین ممکن است ایستگاه های ستارخان، انقلاب، ارم، سرخاب، شمس تبریزی، بازار تبریز، میدان ساعت، باغ شمال، اداره پست تبریز و معراج مقصد سفر شما باشند. در غیر این صورت می توانید در ایستگاه های بازار، میدان ساعت و اداره پست، وارد مترو خطوط دیگر شده و به مقصد برسید.

دسترسی به فرودگاه تبریز به وسیله اتوبوس

برای انجام این مورد، شما می توانید از خط اتوبوس ویژه فرودگاه به بازار تبریز و بالعکس استفاده کنید.

قوانین اشیاء گمشده فرودگاه بین المللی تبریز

اگر در این فرودگاه، چیزی جا گذاشته اید، می توانید با واحد اشیاء گمشده پلیس، با شماره گیری 1524 تماس بگیرید. همچنین می توانید در صورت جا گذاشتن اجناس خود در سالن ترانزیت، با داخلی 1623 تماس گرفته و از  وجود شیئ خود مطلع شوید. اما چنانچه در داخل کابین هواپیما چیزی جا بگذارید، برای تحویل آن می بایست با دفتر ایرلاین مربوطه در فرودگاه تماس گرفته یا به صورت حضوری مراجعه کنید.