فرودگاه شیراز

فرودگاه دستغیب شیراز مجهزترین فرودگاه های ایران بوده که بعد از فرودگاه های مهرآباد، مشهد و امام خمینی، بیشترین ترافیک پروازی را دارا است. این فرودگاه دارای دو باند پروازی به طول 4272 و 4334 متر بوده و در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا قرار دارد. کد یاتا: SYZ - کد ایکائو: OISSفرودگاه شیراز

فرودگاه شیراز در کجا قرار دارد؟

این فرودگاه در بلوار خلیج فارس شهر شیراز واقع شده است

دسترسی به فرودگاه شیراز با مترو

در ایستگاه شهید دستغیب مترو خط 1 پیاده شده و فاصله ی 1060 متری باقیمانده را با تاکسی و یا  12 دقیقه پیاده تا پارک  طی کنید.

ایستگاه اتوبوس فرودگاه شیراز

جهت دسترسی با اتوبوس کافیست در ایستگاه مسجد مکتب جعفری، خط 10 اتوبوسرانی شیراز پیاده شده و فاصله ی باقیمانده را با خودرو و یا 15 دقیقه پیاده روی نمائید.

دسترسی فرودگاه شیراز با خودرو شخصی

برای مراجعه  به فرودگاه با خودرو شخصی کاقیست به میدان شهید دستغیب مراجعه و پس از آن بلوار شهید شاهچراغی را تا فرودگاه ادامه دهید.

ترمینال های فرودگاه بین المللی شیراز

این فرودگاه دارای 2 ترمینال می باشد که ترمینال شماره ی 1 مخصوص پروازهای داخلی بوده و به مساحت 16 هزار متر مربع می باشد. و ترمینال شماره 2 جهت پروازهای خارجی بوده و ساختمان آن 21 هزار متر مربع وسعت دارد. فرودگاه شیراز به طور معمول پذیرای روزانه 120 پرواز داخلی و 10 پرواز خارجی در این فرودگاه می باشد.

پروازهای فرودگاه شیراز

از فرودگاه دستغیب شیراز  می توانید به 33  نقطه داخلی و خارجی پرواز کنید که در ادامه لیست پرواز ها گفته خواهد شد

پرواز خارجی فرودگاه شیراز 

پروازهای خارجی این فرودگاه در مسیر های استانبول، دبی، شارجه، دوحه، مسقط، کویت، نجف،جده(فصلی) و مدینه(فصلی)  می باشد.

پرواز داخلی فرودگاه شیراز 

از جمله بلیط های قابل ارائه در پروازهای داخلی می توان به بلیط هواپیما تهران شیراز، مشهد، اصفهان ، تبریز، اهواز، کرمانشاه، رشت، زاهدان، کرمان، بندرعباس، ساری ، کیش، قشم، عسلویه ،ماهشهر، خارک، بندرلنگه ،نوشهر و لامرد اشاره کرد.

ایرلاین های فعال فرودگاه شیراز 

بعلت ترافیک بالای این فرودگاه ایرلاین های داخلی و خارجی متعددی به این فرودگاه پرواز دارند.

ایرلاین های داخلی فعال فرودگاه 

شرکت های هواپیمایی فعال داخلی شهید دستغیب شیراز هواپیمایی نفت ایران، ماهان ایر، ایران ایرتور، ایران ایر، شرکت هواپیمایی آسمان، کیش ایر و هواپیمایی قشم می باشند

ایرلاین های خارجی فعال فرودگاه

شرکت های هواپیمایی فعال داخلی  فلای دبی، هواپیمایی ایر عربیا، تیلویند ایرلاینز، هواپیمایی سعودی، قطر ایرویز و هواپیمایی کرندون ایرلاینز هستند

امکانات فرودگاه شیراز 

امکانات این فرودگاه شامل : CIP و VIP، پارکینگ مخصوص خودروی مسافران، هتل، کیوسک اطلاع ‌رسانی، انواع غرفه‌ها، مسجد، اطلاعات پرواز، باجه ی ارزی، خودپردازهای بانک های مختلف، صرافی، گل فروشی، سالن آمفی تئاتر، فست فود و کافی شاپ، سالن گمرک و ترانزیت می باشد. هر دو ترمینال دارای امکانات  سالن عمومی ، سرویس بهداشتی ،  نمازخانه ، دستگاه های خود پرداز اکثر بانک ها ، شعبه بانکی ارزی - ریالی ، رستوران ، فست فود و کافی شاپ ، غرفه های فروشگاهی ، سوپر مارکت و غرفه صنایع دستی و سوغاتی شیراز و خدمات ویژه توانیابان می باشند.

پارکینگ فرودگاه شیراز 

فرودگاه شیراز دارای سه پارکینگ بوده که بصورت طبقاتی، روباز و ترمینال خارجی می باشد. که پارکینگ طبقاتی آن  75 خودرو، روباز 120 و ترمینال خارجی آن 800 خودرو گنجایش دارد.  

پارکینگ واقع در بلوار دستغیب تا ساعت 2 بامداد فعال می باشد. و پارکینگ واقع در بلوار شاهچراغی بصورت 24 ساعته باز می باشد

هزینه ی پارکینگ فرودگاه شیراز

جدول هزینه ی پارکینگ بصورت زیر می باشد

 

تعرفه پارکینگ ( تومان)

ورودی

شبانه روزی

به ازای هر ساعت

نوع پارکینگ

1200

10000

400

پارکینگ طبقاتی

1200

مازاد بر 5 ساعت - 400 تومان ساعتی

570 تا 5 ساعت

پارکینگ موقت روباز- ترمینال داخلی

1300

1000

12000

پارکینگ شبانه روزی روباز - ترمینال خارجی

رستورانها و اغذيه فروش هاي فرودگاه دستغیب شيراز

رستوران های این فرودگاه در داخل ترمینال های 1 و 2 بوده و برای دسترسی به فست فود، و کافی شاپ به آدرس زیر مراجعه نمائید.

در سالن عمومی داخلی و روبرو مدیریت ترمینال فست فود و کافی شاپ قرار دارد .

 در سالن ترانزیت ترمینال داخلی نیز فست فود و کافی شاپ دیگری قرار دارد، 

در قسمت ترمینال خارجی نیز می توانید غرفه کافی شاپ و آشپزخانه دیگری را پیدا نمایید

بانک فرودگاه شهید دستغیب شیراز

بانک ملی در نزدیکی پارکینگ طبقاتی فرودگاه و در نزدیکی ترمینال پرواز های داخلی قرار گرفته است. همچنین برای استفاده  از خودپرداز نیز می توانید به این محل مراجعه کنید

فرودگاه شیراز CIP 

CIP در واقع کوتاه شده عبارت Commercial Important Person و به معنی شخص مهم تجاری و اقتصادی می باشد که در سالهای اخیر بیشتر در فرودگاه و تحت عنوان CIP LOUNGE استفاده و شناخته می شود. برخلاف VIP و VVIP که صرفا برای مقامات دولتی استفاده می شود، بیشترین استفاده CIP برای افراد مهم غیردولتی و بازرگانان است. سالن CIP فرودگاه در نزدیکی ترمینال شماره 1 (پرواز های داخلی فرودگاه) و پارکینگ موقت فرودگاه شهید دستغیب می باشد، که خدمات زیر را به مسافرین خود می دهد.  

سالن تشریفات این فرودگاه امکانات زیر را شما می دهد.

کارت پرواز و گرفتن صندلی مناسب

تحویل بار و چمدان

ترنسفر از سالن تا پلکان هواپیما و بلعکس

انجام پذیرایی از مسافران و همراهان

گیت های اختصاصی سپاه ، پلیس و گمرک

ویزای فرودگاهی (جهت پروازهای خارجی)

دسترسی به اینترنت پر سرعت فرودگاه

محل اختصاصی برای انجام جلسات کاری و اداری

فاصله فرودگاه شیراز از مراکز مهم

جهت مراجعه راحت تر مسافرین گرامی فاصله و مسیر دسترسی فرودگاه دستغیب شیراز  تا جاذبه های گردشگری و هتل های اطراف آورده شده است.

فاصله فرودگاه شیراز تا مقاصد گردشگری با تاکسی

مرودشت: 59 دقیقه 

دروازه قرآن: 25 دقیقه

بازار وکیل:  32 دقیقه

حافظیه: 26 دقیقه 

ارگ کریم خان: 27 دقیقه

باغ عفیف آباد: 41 دقیقه 

ترمینال کاراندیش: 20 دقیقه

مرکز شهر: 27 دقیقه

فاصله فرودگاه شهید دستغیب شیراز تا مقاصد گردشگری با وسایل حمل و نقل عمومی

جهت مراجعه راحت تر شما مسیریابی به مقاصد گردشگری از فرودگاه شیراز بصورت زیر آورده شده است.  

فاصله فرودگاه شیراز تا دروازه قرآن

به ایستگاه مترو خط یک رفته و در ایستگاه نمازی پیاده شوید، سپس به ایستگاه اتوبوس نمازی وارد شده و سواز خط 74 (پایانه نمازی-پایانه نارنجستان) و در ایستگاه درواز قرآن پیاده شوید فاصله ی چند دقیقه ای تا دروازه قرآن را بصورت پیاده طی نمائید.

فاصله فرودگاه شیراز تا بازار وکیل

به سمت ایستگاه دستغیب  مترو خط 1 وارد شده و در ایستگاه وکیل الرعایا پیاده شوید. فاصله 350 متری تا بازار وکیل را تا مقصد بصورت پیاده طی کنید.

فاصله فرودگاه شیراز تا  آرامگاه حافظیه

 به سمت ایستگاه دستغیب  مترو خط 1 وارد شده و در ایستگاه زندیه پیاده شوید. به سمت ایستگاه اتوبوس خیابان سعدی رفته، سوار خط 14 (پایانه شهید دستغیب- پایانه نارنجستان ) در ایستگاه اتوبوس چهار راه ادبیات خارج گردید. ادامه مسیر 390 متری را تا مقصد پیاده و یا با تاکسی طی نمائید.

فاصله فرودگاه شیراز تا باغ عفیف آباد

 به ایستگاه متروشهید دستغیب خط 1 مراجعه و در ایستگاه شهید آوینی پیاده شوید پس از آن به سمت ایستگاه اتوبوس بیمارستان فرمند رفته و سوار خط 155 (پایانه شهید دستغیب-قدوسی) گردید. اکنون در ایستگاه فیف آباد پیاده شده و فاصله 330 متری تا مقصد را پیاده وری نمائید.

فاصله فرودگاه شیراز تا مرکز شهر

با به ایستگاه مترو شهید دستغیب رفته و سوار خط 1 شوید . در ایستگاه زندیه از مترو پیاده شده و فاصله 380 متری را تا مقصد پیاده روی کنید(میدان شهدا مرکز شهر شیراز می باشد).

فاصله فرودگاه شهید دستغیب شیراز تا هتل ها با خودرو و حمل و نقل عمومی

هتل ارم: سوار مترو خط 1 شده و در ایستگاه زندیه پیاده شوید. فاصله ی 350 متری تا فرودگاه را با تاکسی ها مسیر و یا پیاده تا فرودگاه طی نمائید. این هتل در مسافت 20 دقیقه ای از فرودگاه قرار دارد.

هتل پارس: سوار مترو خط 1 شده و در ایستگاه نماز پیاده شوید. فاصله ی 610 متری تا فرودگاه را با تاکسی ها مسیر و یا پیاده تا فرودگاه طی نمائید. این هتل در مسافت 20 دقیقه ای از فرودگاه قرار دارد.

هتل حیدری: سوار مترو خط 1 شده و در ایستگاه وکیل الرعایا پیاده شوید. فاصله ی 1040 متری تا فرودگاه را با تاکسی ها مسیر و یا پیاده تا فرودگاه طی نمائید. این هتل در مسافت 20 دقیقه ای از فرودگاه قرار دارد.

هتل زندیه: سوار مترو خط 1 شده و در ایستگاه زندیه پیاده شوید. فاصله ی 660 متری تا فرودگاه را با تاکسی ها مسیر و یا پیاده تا فرودگاه طی نمائید. این هتل در مسافت 21 دقیقه ای از فرودگاه قرار دارد.

هتل ارگ: سوار مترو خط 1 شده و در ایستگاه وکیل الرعایا پیاده شوید. فاصله ی 1040 متری تا فرودگاه را با تاکسی ها مسیر و یا پیاده تا فرودگاه طی نمائید. این هتل در مسافت 22 دقیقه ای از فرودگاه قرار دارد.

هتل ارگ کریم خان زند: سوار مترو خط 1 شده و در ایستگاه زندیه پیاده شوید. فاصله ی 280 متری تا فرودگاه را با تاکسی ها مسیر و یا پیاده تا فرودگاه طی نمائید. این هتل در مسافت 21 دقیقه ای از فرودگاه قرار دارد.

هتل هما: سوار مترو خط 1 شده و در ایستگاه زندیه پیاده شوید. فاصله ی 1630 متری تا فرودگاه را با تاکسی ها مسیر و یا پیاده تا فرودگاه طی نمائید.

گل فروشی فرودگاه شیراز کجاست؟

 این گل فروشی در داخل فرودگاه و در نزدیکی  ترمینال شماره 2 (پرواز های خارجی ) و کلانتری 20 گل سرخ قرار گرفته و به صورت 24 ساعته فعال است.

اطلاعات پرواز فرودگاه شیراز

اطلاعات پرواز شیراز : 199

آدرس پستی: شیراز - فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز، کد پستی 7158793136

پست الکترونیک info@shiraz.airport.ir

در این مقاله سعی شده معرفی امکانات، ایرلاین های فعال، ترمینال ها و مسیرهای دسترسی این فرودگاه بین المللی دستغیب شیراز بپردازیم. در صورت هرگونه سوال در رابطه برنامه پروازی ایرلاین ها می توانید با کارشناسان پرواز داخلی رسپینا ارتباط بگیرید.