ابعاد فرهنگ عاشورا و کربلا در گوشه کنار زندگی مردم

این روزها، حال و هوای دیگری جریان زندگی رو بهتر کرده است. روزهایی که معمولی بود و کسل کننده، یک تلنگر خوردند. پرچم های رنگی آویخته شده از در و دیوار کوچه و خیابان، صدای تبل و سنچ و نوحه هایی که مردم کوچه را از خواب غفلت بیرون میاورد، با زبان بی زبانی ندا می دهد که ای مردم، برخیزید که محرم آمد، تاسوعا و عاشورا در راه است تا دوباره درس زندگی حسین (ع) را در گوشمان نجوا کند. درسی که  بعد از گذشت قرن ها، نه کهنه شده و نه تکراری. محرم، ماهی است که با آمدنش همه با شورحسینی از آن استقبال می کنند و هر بار گویی بار اول است که واقعه ی کربلا اتفاق افتاده. از زنانی که جامه ی عزا بر خانه می کشند و فرزندانشان را برای حسینی شدن آماده می کنند تا مردانی که خون غیرتشان به جوش می آید و علم عزاداری برپا می کنند، همه نشان از عظمت واقعه ی کربلا است.

زنجیر زنی

پرشورترین عزاداری عمومی

هر چه به عاشورا نزدیک تر می شویم، گویی قلب ها تندتر می زند. واقعه ای در راه است که خون شیعیان و انسان های بشر دوست را به جوش می آورد. گویی همه خود را حاضر می کنند تا صبح عاشورا پابه پای یاران حسین (ع) در میدان مبارزه کنند و جای خالی یاران بی وفایی که شبانه امام را تنها گذاشته اند، پر کنند. از روز اول محرم، فکر و ذکر همه می شود برگزاری دهه های اول و دوم و ... مبادا روزی جا بماند که خاندان اهل بیت عزادار باشند و ما در مراسم عزایشان عرض ادب نکنیم. مریدان اهل بیت، در هرجای دنیا که زندگی کنند، به دنیا یادآوری می کنند که حسین (ع) کیست!

 این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست              این چه شمعی است که جان ها همه پروانه اوست

مراسم عاشورا

فرهنگ های عزداری در شهر های مختلف

مراسم سنتی عزاداری عاشورا، در گوشه کنار کشورمان، هرسال پرشورتر از سال قبل برگزار می شود. این روزها فرقی نمی کند که کجا باشید چرا که در هر شهر، روستا و محله های مختلف، در خانه ی اهل بیت به روی شما باز است. شهرهای مختلف بنا به فرهنگ عزاداری خود برای سید و سالار شهیدان، سوگواری می کنند. عاشورا در برخی شهرها، گویی خاص تر است؛ مراسم عزاداری عمومی در میدان های وسیع، چنان باشکوه برگزار می شود که چشم همگان را به عزمت کربلا باز می کنند. شهرهایی نظیر یزد، با مراسم "نخل گردانی" و اردبیل با مراسمی مشابه به عنوان "طشت گردانی"، نمونه ای از ابهت عزاداری را در روز عاشورا به دنیا نشان می دهند؛ اما از هر چه که بگذریم عزاداری در جوار حرم علی بن موسی الرضا، رنگ و بویی دیگر دارد. شرکت در عزای عاشورای شهر مشهد، شاید مرهمی بر دل زخم خورده ی امام رئوفمان نباشد؛ اما تسکینی بر دل های غفلت زده ی خودمان است که گویی با گوشه نگاه حضرت بر دلمان، چشم دلمان باز می شود. قدم گذاشتن در خیابان امام رضا و هم نوایی با دسته های عزاداری در حالی که چشمان خیستان به گنبد طلای حضرت دوخته است، حس و حال غریبی دارد. گویی حضرت رضا(ع) را از نزدیک در حال عزاداری می بینید و تحمل این غم برایتان سنگین می شود. با هر قدم، محکم تر و با اندوه بیشتر به سینه می کوبید و به صاحب عزا تسلیت می گویید. بله! این حسین است که عالم را دیوانه ی خود کرده است. کاش درس عاشورا را تنها برای ماه محرم و صفر نگذاریم و در تمام سال، قدر این جان نثاری شهدای کربلا را بدانیم.

مراسم عزاداری

اربعین در کربلا

اما چیزی که پای ثابت دعاهای مراسم و تعزیه ها است؛ سفر به کربلا است. خیلی ها دلشان هوای کربلا کرده و از حالا نیت کردند که اربعین با کاروان پیاده خودشان را به کربلا برسانند و هم پای زینب کبری (سلام الله علیها) برای شهدای غریب کربلا عزاداری کنند؛ البته عزادارهایی هم هستند که به خاطر موقعیت و زمان محدودشان با خرید بلیط هواپیما به کربلا می روند. اگر شما هم قصد دارید دلتان را به دریا بزنید و یکی از زائران پیاده ی کربلا شوید، می توانید با خرید بلیط اتوبوس یا بلیط قطار، به شهرهای مرزی بروید و از مرز عراق با کاروان های پیاده خودتان را به حرمین شریفه برسانید. توجه داشته باشید که همراه داشتن ویزا خیلی مهم است؛ اما نگران نباشید چرا که با خرید ویزای فوری عراق می توانید اربعین را در کربلا باشید.

اربعینرسپینا24

جهت دریافت ویزای فوری با شماره های زیر تماس بگیرید.