شایعات فضای مجازی مبنی بر احتمال افزایش عوارض خروج از کشور تا میزان 5 میلیون و 200 هزار تومان در حالی است که رئیس سازمان برنامه و بودجه طی گفت و گویی به کل آن را تکذیب کرده است.

افزایش عوارض خروج از کشور

مسعود میرکاظمی در نشست خبری عنوان کرد: « تاکنون پیشنهاداتی برای افزایش عوارض خروج از کشور به صورت درصدی از مبلغ بلیط پرواز خارجی عنوان شده که هنوز برای بررسی به دولت ابلاغ نشده است. اما شایعه مبلغ 5 میلیون و 200 هزارتومان صحت ندارد و هنوز تصمیم قطعی برای مبلغ دقیق آن اتخاذ نشده است.»

محمدخدابخشی، نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز در توضیح نشستی که بدین منظور صورت گرفته بود، تشریح کرد: « دولت در سال ۱۴۰۱ میزان عوارض خروج از کشور را همان ۴۰۰ هزار تومان برای هر شخص در نظر گرفته و عدد آن را افزایش نداده است. علت اینکه در لایحه دولت، میزان درآمد دولت از محل عوارض خروج از کشور نسبت به سال گذشته افزایش یافته این بوده که دولت پیش بینی کرده میزان سفرها نسبت به شرایط کرونایی و متعاقبا درآمد حاصل از عوارض بیش تر شود که این ارتباطی به افزایش مبلغ عوارض ندارد.»

در سال 1397 نیز دولت پیشین در لایحه بودجه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی، عوارض خروج از کشور را از 75 هزار تومان به 220 هزار‌ تومان افزایش داده بود. بطوریکه این میزان در سفر دوم به خارج از کشور 50درصد و برای بار سوم به بعد نیز این مبلغ به صد درصد افزایش پیدا می‌کند.