متاسفانه ایرانِ ما یه کشور زلزله خیزه و شهر های زیادی روی گسل وجود دارن. جدا از اینکه مقاوم سازی تو شهرهای ما تعریف چندانی نداره، خیلی وقت ها عدم آگاهی و نداشتن یه سری اطلاعات ساده می تونه خسارات ناشی از بلاهای طبیعی رو بیشتر کنه. به همین دلیل هم ما تصمیم گرفتیم تو این مطلب به مواردی اشاره کنیم که بعد از وقوع زلزله باید بهشون توجه بشه. با رسپینا24 همراه باشین.

خسارات زلزله

می دونین که زلزله خبر نمیکنه و در زمان وقوع زلزله آدما می تونن هر جایی باشن، در ادامه ما بهتون میگیم که تو هر مکانی چطوری باید رفتار کنین و توجه کردن به چه مسائلی رو فراموش نکنین.

اگه بعد از وقوع زلزله، داخل ساختمون بودیم باید چی کار کنیم؟

1. اولین کاری که باید انجام بدین اینه که خونسردی تون رو حفظ کنین و دیگران رو هم آروم کنین.

2. بعد از زلزله امکان پس لرزه زیاده، بهتره خودتون رو برای مقابله با پس لرزه های احتمالی آماده کنین.

3. یکی از بزرگ ترین مشکل هایی که موقع زلزله به وجود میاد آتش سوزیه! برای پیشگیری باید سریعا برق رو قطع کنین و شیر گاز رو هم ببندین. اگه شیر گاز شکسته بود و امکان این وجود نداشت که بتونین شیر گاز رو ببندین باید فوراً ساختمون رو ترک کنین.

 4. اگه جریان آب هنوز توی لوله ها وجود داره، باید سریع چند ظرف آب بردارین.

5. اگه داخل ساختمون آتش سوزی،  رخ داد و اونقدر ها بزرگ نبود که بهتون آسیب برسونه، بهتره فورا آتش رو مهار کنین که به سایر منطقه ها سرایت نکنه.

6. برای نجات مجروحان و زیر آوار مونده ها بشتابین. افرادی که به شدت آسیب دیدن رو تکون ندین تا نیروهای امدادی برسن، مگه اینکه احتمال خفه شدنشون وجود داشته باشه.

7. رادیو خودتون رو روشن بزارین تا بتونین از آخرین اخبار و دستور العمل ها مطلع بشین.

8. از اشغال کردن تلفن به جز در مواقع ضروری خود داری کنین. اجازه بدین که دیگران بتونن از طریق تلفن بهتون اطلاع رسانی و راهنمایی کنن.

9. خیلی وقت ها ممکنه بعد از زلزله با کمبود آذوغه و مواد غذایی رو به رو بشین. به هیچ عنوان از مواد غذایی آلوده شدن و یا در زیر آوار شیشه های شکسته قرار داشتن استفاده نکنین.

10. اگه متوجه بوی گاز و انتشارش توی فضا شدین، به هیچ عنوان کلید برق رو خاموش و روشن نکنین، از وسایل برقی استفاده نکنین، از کبریت و فندک و هر چیز مشتعل دیگه هم استفاده نکنین. باید تو این شرایط خیلی سریع، شیر اصلی گاز رو ببندین و درها و پنجره ها رو باز کنین.

11. برای پیدا کردن جاهایی که امکان نشت گاز و آتش سوزی دارن باید از چراغ قوه استفاده کنین.

12. بعد از وقوع زلزله روشن کردن وسایل پخت و پز خیلی می تونه خطرناک باشه، سعی کنین از غذاهای کنسروی استفاده کنین. در صورت دسترسی نداشتن به غذاهای کنسروی، می تونین از گازهای سفری و یا منقل ذغالی در بیرون از خونه استفاده کنین.

13. از شایعه پراکنی به شدت پرهیز کنین.

بعد از وقع زلزله چه کار کنیم

اگه موقع وقوع زلزله تو خیابون بودیم چی کار کنیم؟

1. تو خیابون ها و مسیر های عبوری تجمع نکنین، چون باعث اختلال در عبور و مرور امدادگران و وسایل نقلیه ی امدادی میشین.

2. برای عکس گرفتن و فیلم برداری به مناطق و ساختمون های تخریب شده نزدیک نشین.

3. به سیم ها و کابل های برق دست نزنین.

4. در صورت نیاز می تونین به امدادگرها کمک رسانی کنین ، ولی اگه کاری از دست تون برنمیاد بهتره مزاحمتی هم واسشون ایجاد نکنین.

5. بعد از زمین لرزه، از مناطق تخریب شده دور بشین  تا این ناحیه پاکسازی بشه، تجمع کردن تو این مناطق فقط کمک رسانی رو مشکل تر می کنه.

کمک رسانی به زلزله زدگان