بلیط نیمه بهای موزه در روز جهانی گردشگری

27 سپتامبر برابر با پنجم مهرماه هر ساله در تمامی دنیا گرامی داشته می شود. با توجه به این که گردشگری و جهانگردی بعنوان صنعتی درآمد زا است، همیشه مورد توجه تمام کشورهای دنیا بوده است. این صنعت در سال های اخیر در ایران رشد بیشتری داشته و دولتمردان توجه ویژه ای به این صنعت و رشد آن داشته اند و بودجه های بیشتری در جهت رشد این صنعت اختصاص داده اند. از این رو نیز با برگزاری انواع همایش های داخلی  و سمینارهای خارجی و بین المللی راه ورود کشورهای دیگر را به ایران تسهیل کرده ند هرساله در این روز موزه ها و اماکن تحت نظر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی برای بازدید عموم  در ایران بصورت  نیمه بها هستند و با استقبال و دیدار عموم مردم ایران روبرو می شود.

چرا 27 سپتامبر را روز جهانی گردشگری معرفی کرده اند؟

تقریبا دو قرن از تاریخ شروع مسافرت‌های ماجراجویانه گردشگران به قطب‌های شمالی و جنوبی کره زمین می‌گذرد. روزی که  فصل سفر به نیم کره جنوبی  رقم خورد و سفر به نیم کره ی شمالی به پایان رسید، باعث شده مردم در این روز به سفر و گشت و گذار بیشتر بپردازند و در سال 1980 میلادی این روز با نام روز جهانی گردشگری و جهانگردی نام گرفت.

با توجه به پیشرفت صنعت گردشگری و جهانگردی و همین طور حضور تحولات دیجیتالی در این صنعت شعار امسال در روز گردشگری و جهانگردی  به عنوان " گردشگری و تحولات دیجیتال " نامگذاری شد. دبیر کل سازمان جهانی گردشگری و جهانگری، ایده‌های نوآورانه و پیشرفت‌های دیجیتال در صنعت گردشگری را  فرصت جدیدی برای پیشرفت هرچه بیشتر در  صنعت گردشگری ، توانمندسازی دربومگردی و مدیریت هرچه قویتر و بهتر منابع می داند و اضافه می کند که سازمان ملل اهدافی با توسعه پایدارتر را در این صنعت دنبال خواهد کرد. یکی از مهمترین کشورها در این زمینه هندوستان است که به عنوان کشور میزبان برای جشن روز جهانی گردشگری 2019 انتخاب شده  است.