بندر عباس بار دیگر با صدای رضا صادقی حال و هوای محرم گرفت

روزای محرم، مخصوصا تاسوعا و عاشورا، شهر حال و هوای خاصی میگیره. صدای نوحه و مداحی های این ماه، نوایی هستن که از همون کودکی همراهمون بودن و حس عاشورایی رو برامون تداعی میکنن. چهره های معروف زیادی مثله رضا صادقی رو این روزها می بینیم که هر کدوم به طریقی سعی در نشون دادن ارادت خودشون به سالار کربلا دارن، اما برای خیلیا، ممکنه سوال باشه، که چرا این روزا همه یه حس غریب دارن؟ چرا تا این حد نوحه سرایی و مدیحه سرایی برای واقعه ی کربلا، پر شور برگزار میشه؟ بنظرتون صرفا برای عزاداری و به سوگ نشستن هست یا فلسفه ی خاصی پشت اون پنهونه. ما، در این مطلب قصد داریم، کمی در مورد فلسفه ی نوحه خوانی در ایام محرم توضیح بدیم. پس با رسپینا24 همراه باشین.

عاشورا

فلسفه ی نوحه خوانی ایام محرم

رواج روضه و روضه خوانی در ایران، به دوره ی صفویه برمیگرده. در اون زمان کتاب "روضه الشهدا" که توسط ملاحسین کاشفی، نگارش شده بود، به عنوان سنگ بنای روضه خوانی استفاده شد و نسل به نسل و سینه به سینه این نوحه خوانی ها ادامه پیدا کردن و امروز به دست ما رسیدن. گاهی در این مسیر تغییراتی در سبک نوحه ها و مرثیه ها ایجاد شد، گاهی گذر تاریخ، باعث شد این مراسم در خفا برگزار بشن و گاهی برعکس. اما یه نکته ی خیلی مهم در این بین وجود داره و اون تاکید همه برای درست نشون دادن واقعه ی کربلاست. همه ی ما می دونیم کربلا فقط یه جنگ و شهادت ساده نبود، پس حفظ اون کار سختیه.

ماه محرم

وقتی درست فکر می کنیم، هدف اصلی نوحه خوانی و بازگو کردن واقعه ی کربلا نمی تونه فقط یه عزاداری و به سوگ نشستن ساده باشه. اگه هر سال، روزای محرم شهر رو سیاه پوش نمی دیدیم و صدای نوحه خونا به گوشمون نمی رسید، با گذشت این همه سال، شاید کربلا برای خیلی هامون نامی ناآشنا بود. پس فلسفه ی نوحه و روضه خوانی ماه محرم، چیزی جز زنده نگه داشتن نام امام حسین (ع) و شهدای کربلا و پیوند روحی و عاطفی با ائمه ی معصومین نیست.

محرم

برای زنده نگه داشتن این واقعه و نام امام حسین (ع)، هر کس به روشی تلاش میکنه. یکی مداحی میکنه و یکی تعزیه برپا میکنه. یه عده نذری میدن و یه عده هم به کربلا سفر میکنن. اما مردم بندر عباس، روزای نزدیک محرم، منتظرن تا عزاداری و نوحه سرایی جنوبی رو با صدای گرم رضا صادقی، خواننده ی محبوب مشکی پوشان بشنون.

نوحه سرایی رضا صادقی در بندر عباس

رضا صادقی از اون دسته هنرمنداست، که یکی از افتخاراتش اینه، آغاز فعالیت هنریش، با مدیحه سرایی برای سالار کربلا بوده. هر سال روزای تاسوعا و عاشورا، مسجد محله ی شیر اول بندر عباس، با صدای گرم رضا صادقی، شور و حال خاصی پیدا میکنه، که این حضور و مدیحه سرایی، عهد دیرینه ای از خواننده ی محبوب کشورمون هست.

رضا صادقی

رضا صادقی،امام حسین رو به عنوان یک انسان مظلوم نمی دونه، بلکه یه انسان بزرگ و متفکر میدونه و امام حسین و یارانشون رو به نوعی الگوی رفتاری قرار داده. قطعه ی "امیر کائنات" که در وصف حضرت ابوالفضل (ع) سروده شده، یکی از ماندگارترین آثار رضا صادقی هست.

رضا_صادقی

امسال هم مثله سال های قبل، مردم بندر عباس، رضا صادقی رو دیدن که به عهد دیرین خودش پایبند بود و بدور از هرگونه شهرت و کاملا یکرنگ با دیگران، به عشق امام حسین خوند و حس عاشورایی رو یبار دیگه در دل همه زنده کرد.

مدیحه سرایی رضا صادقی

رسپینا24، همراه و حامی همیشگی رضا صادقی...