قشم اولین میزبان نشست بین المللی ژئوپارک های جهان

بهمن ماه امسال جزیره ی زیبای قشم قراره محل برگزاری اولین نشست بین المللی در رابطه با ژئوپارک های جهان باشه. در ادامه ی این خبر با رسپینا24 همراه باشین.

قشم اولین میزبان نشست بین المللی ژئوپارک های جهان

یکی از خبر های داغ و البته خوش حال کننده ای که تو دنیای گردشگری اتفاق افتاده و قراره اتفاق های خوبی رو هم در پی داشته باشه. برگزاری اولین نشست بین‌المللی ژئوپارک‌های جهان در جزیره ی زیبای قشم هست.

گزارش سایت رسمی خرید بلیط هواپیما، بلیط قطار و رزرو هتل رسپینا24؛ به نقل از airc.ir:

حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: بر اساس توافق سازمان منطقه آزاد و ژئوپارک جهانی قشم و برنامه بین‌الملل علوم زمین و ژئوپارک‌های یونسکو، نشست بین‌المللی ژئوپارک‌های جهان از ۱۷ تا ۱۹ بهمن ماه در جزیره قشم برگزار می‌شود.

ژئوپارک قشم

مؤمنی ادامه داد: طبق برنامه ریزی های انجام شده در کنار برگزاری این نشست توسط یونسکو بازدیدهایی از مناطقی که شرایط و استعداد مناسب دارند، به عمل می آید تا ژئوپارک های جدید بررسی و مورد تائید قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: نتایج و جمع بندی های حاصل از بازدیدها در قالب یک گزارش رسمی تحت عنوان گزارش کشوری بار دیگر مورد بررسی قرار می گیرد.

ژئوپارک طبق تعریف یونسکو گستره‌ای با مرزهای آشکار و پهنه کافی است که شامل چند پدیده زمین ‌شناسی کمیاب و برجسته است و در آن گستره جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ارزشمند نیز یافت شود.

طبیعت منحصر به فرد قشم

این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا نماید و ممکن است علاوه بر پدیده‌های زمین‌شناسی از آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان‌شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر هم برخوردار باشد.

ژئو پارک قشم واقع در بخش غربی این جزیره، در نشست پاریس در 21 مارس 2006، به عنوان تنها ژئو پارک خاورمیانه در شبکه جهانی ژئوپارک ها (GGN) به ثبت رسید.

شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارک با حدود 150 هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان واقع است.