قبل از روی کار آمدن دولت ترامپ هم، دریافت ویزای آمریکا برای مسافرهای کشوری مثل ایران، کار ساده  و راحتی نبود! طبیعتاً گردشگرها و مسافرها برای سفر به ایالات متحده ی آمریکا، باید با دغدغه های بیشتری از خرید بلیط هواپیما ارزان  و رزرو هتل و محل اقامتشان در این کشور رو به رو می شدند. با روی کار اومدن دولت ترامپ و ضدیت و واکنش های بیش از حدی که نسبت به مردم و مهاجران کشورهای دیگر مخصوصا ایران، نشان داده بود؛ افزایش قوانین سختگیرانه برای صدور ویزای این کشور زیاد دور از انتظار نبود.

ترامپ

بر اساس پافشاری های زیاد از سوی ترامپ، برای خارج کردن مهاجران و ممنوعیت ورود اتباع خارجی شش کشورمسلمان به آمریکا، که شامل ایران هم میشد؛ با حل شدن موقتی این مشکل با دخالت دادگاه آمریکا و مخالفت با تصمیم ترامپ، آمریکا سعی داد با افزایش کنترل امنیتی بر صدور ویزای اتباع خارجی، از مرزهایش محافظت کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسبالت، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، بخشنامه های جدید  و البته سختگیرانه تری را برای صدور ویزای آمریکا به سفارتخانه های این کشور ابلاغ کرده است.

ویزای آمریکا

براین اساس، کسانی که قانون دریافت ویزا را در سفر اول خود به آمریکا نقص کنند با خطر ممنوعیت دریافت ویزای این کشور روبرو می شوند.

در قوانین جدید تاکید شده است که متقاضییان در خواست ویزای آمریکا باید اطلاعات دقیق اهداف اعلام شده سفر را در آمریکا رعایت نمایند، اگر در این مدت، آنها اقدام به نقص قوانین آمریکا نمایند و یا اقدام به عمل دیگری همانند ثبت ازدواج نمایند و در هنگام بررسی رونده پرونده صدور ویزا به کنسولگری خبر ندهند، در آن صورت اقدام آنها دروغ در مصاحبه شناخته شده و ویزا باطل می شود.

دریافت ویزا

همچنین اگر کسی به عنوان یک توریست وارد ایالات متحده آمریکا شود و در این مدت تصمیم به ازدواج ظرف 90 روز از ورود خود بگیرد و پس از آن اقدام برای دریافت اقامت دائم نماید، درخواست وی رد می شود و شانس گرفتن مجدد ویزای آمریکا را نیز از دست می دهد.

قوانین ویزا

از سوی دیگر صدور ویزاهای گردشگری برای اتباع شش کشوری که دولت ترامپ، آنها را برای امنیت ملی آمریکا "خطرناک" خوانده؛ با سختگیری بیشتر و به سختی صورت می گیرد.

تا کنون هزاران درخواست از سوی اتباع این کشورها رد شده و تعداد مشابهی پرونده نیز در سفارتخانه های آمریکا بدون پاسخ مانده است.