با توجه به طرح واکسیناسیون جهانی ویروس کرونا که در کشور نیز تاکنون به خوبی اجرا شده، قوانین و ضوابط کشورهای مختلف برای پذیرش مسافر هم دست خوش تغییر شده است. حال با توجه به ابهاماتی که مسافران از بابت این قوانین با آن مواجه بوده اند، مهری قائنی، سرپرست تیم پرواز خارجی رسپینا در گفت و گویی، جزئیات مربوطه را تشریح می نماید.

قوانین واکسیناسیون در پرواز خارجی

چه واکسن هایی موردتایید سازمان بهداشت جهانی است؟

واکسن های مدرنا، بیونتیک فایزر، آسترزنکا، جانسون اند جانسون، سینوفارم، سینوواک، اسپوتنیک وی و کویشیلد مورد تایید می باشند که برخی از آن ها داخل کشور نیز موجود است.

با توجه به واکسن های موجود داخل کشور، برای سفر خارجی چه واکسنی بهتر است تزریق شود؟

ایرانیانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، می توانند از واکسن های سینوفارم و آسترازنکا استفاده کنند. هم چنین شایان ذکر است واکسن برکت برای سفر خارجی در هیچ کشوری مورد تایید نمی باشد.

سرپرست تیم پرواز خارجی رسپینا هم چنین در ادامه به واکسن های موردتایید کشورهای پرتردد ایرانیان اشاره داشت و افزود: کشور عراق به عنوان یکی از پرمخاطب ترین مقاصد خارجی در میان ایرانیان، تمامی واکسن های مورد تایید بهداشت جهانی را می پذیرد. برای مابقی کشورهای پرتردد نیز، به صورت زیر است:

ترکیه: فایزر - مدرنا - آسترزنکا - جانسون - سینوفارم - سینوواک – اسپوتنیک
ارمنستان: فایزر - مدرنا - آسترزنکا - سینوفارم - سینوواک – اسپوتنیک
امارات: فایزر - مدرنا - آسترزنکا - جانسون - سینوفارم - سینوواک – اسپوتنیک – کویشیلد – کوواکسین
کانادا: فایزر - مدرنا - آسترزنکا - جانسون - سینوفارم - سینوواک – کوواکسین
آلمان: فایزر - مدرنا - آسترزنکا – جانسون
* واکسن های موردتایید سایر کشورها را نیز می توانید از صفحه شرایط سفر در دوران کرونا دنبال نمائید.

واکسن های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی

آیا کارت های واکسن صادر شده داخل ایران، مورد تایید فرودگاه های خارج از کشور نیز است؟

برخی کشورها تنها کارت واکسیناسیون دارای بارکد و به زبان لاتین را از مسافرین قبول می کنند. افرادی که قبلا واکسن کرونا تزریق کرده اند و ظرف دو هفته آینده قصد سفر به خارج از کشور دارند می توانند با مراجعه به سامانه وزارت بهداشت (vcr.salamat.gov.ir) برای دریافت کارت دیجیتال واکسن دوزبانه اقدام نمایند.

آیا کارت واکسن در سفرهای خارجی برای کودکان نیز ضروری است؟

باتوجه به قوانین و مقررات هر کشور تعیین می گردد که از چه سنی ارائه کارت واکسن یا تست P.C.R باید ارائه شود. در برخی از کشورها هم چون تایلند، ارائه کارت واکسن تنها برای افراد بالای 18 سال ضروری است و مابقی افراد صرفا با ارائه تست منفی P.C.R پذیرش خواهند شد.

آیا صدور بلیط پرواز مستلزم ارائه کارت واکسن یا تست منفی است؟

خیر. کنترل کارت واکسن و یا تست منفی P.C.R در فرودگاه مقصد صورت می گیرد. البته در برخی از موارد استثنا مثل ایام اربعین، برای سفر به نجف سیستم صدور بلیط برای مسافرین فاقد کارت واکسیناسیون، بلیط صادر نمی کرد.

آیا با وجود داشتن کارت واکسن نیازی به ارائه تست منفی P.C.R است؟

با توجه به قوانین کشور مقصد متغیر است. به عنوان مثال، در سفر به آلمان، مسافران دارای کارت واکسیناسیون که از آخرین نوبت واکسن جانسون یا فایزر یا مدرنا یا آسترازنکا 14 روز گذشته باشد، نیازی به ارائه تست PCR نخواهند داشت.

در صورتی که واکسن های تزریقی مسافر، مورد قبول کشور مقصد نباشد، چه می بایست کرد؟

مطابق قوانین مقصد، چنانچه ارائه کارت واکسن الزامی باشد، در اینصورت از پذیرش وی در فرودگاه ممانعت به عمل خواهد آمد. اما اگر آن کشور، ارائه تست منفی P.C.R را نیز قبول کند، مسافر می تواند نسبت به انجام آزمایش (با توجه به مدت زمان مورداعتبار) اقدام نماید.

قوانین واکسیناسیون برای ورود به ایران

با داشتن کارت واکسن، برای ورود مجدد به ایران، انجام تست لازم است؟

ارائه تست P.C.R منفي توسط تمامی افراد بالای 12 سال با اعتبار 72 ساعت قبل از ورود به ایران الزامیست که این قانون شامل افراد دارای کارت واکسن نیز می شود. هم چنین مسافران با تابعیت غیر ایرانی علاوه بر تست P.C.R میبایست دارای کارت واکسیناسیون به زبان انگلیسی که از آخرین نوبت تزریق 14 روز گذشته نیز باشند.