در پی افزایش قیمتی که از ابتدای تیرماه سال جاری در بلیط های پرواز کلیه مسیرهای داخلی کشور شاهد آن بودیم، نشست مشترکی میان سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت راه شهرسازی برگزار شد که نتیجه آن تصویب کاهش نرخ ها بود. سازمان هواپیمایی کشوری نیز روز یکشنبه 30 آبان، جدول نرخ نامه های جدید را منتشر کرد که خبر از کاهش متوسط 13 درصدی قیمت ها داشت. حال با توجه به ابهاماتی که مسافران از بابت مصوبه جدید با آن مواجه بوده اند، ستاره صداقتی، مدیر بخش بلیط هواپیما رسپینا در گفت و گویی، جزئیات این تغییرات را بازگو می نماید.

نرخ نامه جدید بلیط هواپیما

آیا مسافرانی که بر اساس نرخ های قبل از 1 آذر بلیط خریده بوده اند، ما به التفاوت بهای آن را دریافت می کنند؟

نرخ های جدیدی که سازمان هواپیمایی کشوری آن را ابلاغ نموده است، از تاریخ 1 آذر 1400 اجرایی می گردد. اما در مورد افرادی که تا پیش از ابلاغ این مصوبه بلیط خریداری کرده بودند، مبلغی به عنوان ما به التفاوت عودت نخواهد شد.

خرید حضوری بلیط هواپیما نیز با نرخ های مصوب صورت می پذیرد؟

کلیه مراکز حضوری خدمات مسافرتی و آژانس های هواپیمایی، با اعمال درصد کمیسیون نسبت به فروش بلیط اقدام می نمایند. اما سایت های فروش اینترنتی بلیط، بر اساس نرخ های مصوب، خدمات ارائه می دهند. به عنوان مثال، بلیط هواپیما تهران کرمان که نرخ مصوبی برابر با 987,100 تومان دارد، در وب سایت های مرجع مثل رسپینا نیز تا حداکثر همین قیمت به فروش می رسد. در صورتی که مراکز حضوری با اعمال درصد کمیسیون که در هنگام خرید نیز به مسافر اعلام می کنند، آن را به فروش می رسانند.

مدیر بخش بلیط هواپیما رسپینا هم چنین در خصوص میزان مجاز کمیسیون فروش بلیط افزود: «این میزان، نرخ مشخص و تصویب شده ای ندارد و برای هر آژانس و یا مسیر پروازی متفاوت خواهد بود. مثلا، چنانچه مسافر از مشتریان قدیمی آژانس باشد، ممکن است میزان کمیسیون را برای وی کم تر لحاظ کنند و یا اینکه مسافر از نرخ متوسط مسیر مطلع باشد یا خیر نیز بر میزان روکشی قیمت اثرگذار خواهد بود. »

آیا نرخ نامه مصوب مربوط به تمامی ایرلاین ها است و یا فقط شامل تعداد خاصی می باشد؟

نرخ نامه جدید سازمان هواپیمایی کشوری تنها برای مسیرهای پروازی اعمال شده است. بدین معنی که کلیه ی شرکت های هواپیمایی در مسیر های ذکر شده مجاز به ارائه بلیط تنها تا حداکثر نرخ اعلام شده می باشند؛ در غیراینصورت مصداق بروز تخلف خواهد بود.

آیا جدول نرخی جدید مربوط به کلاس های پروازی نیز می باشد؟

تنها بلیط های اکونومی کلاس مشمول نرخ نامه جدید می شوند و صندلی های بیزینس کلاس به دلیل امکانات و خدمات بیش تری که ارائه می دهند با قیمت های بالاتر همراه اند. به عنوان مثال، بلیط هواپیما تهران مشهد که نرخ مصوبی برابر با 982,400 تومان دارد، برای کابین های بیزینس تا نرخ1,817,300  نیز به فروش می رسد.