پرداخت ارز مسافرتی برای خرید بلیط هواپیما خارجی حذف خواهد شد؟

در وضعیت فعلی جامعه و نوسانات قیمت ارز در چند ماه اخیر، بعید به نظر میرسه که کسی پیگیر اخبار و بررسی تاثیر ارز بر جامعه و اقصاد نباشه. از چند ماه قبل که مساله ی تک نرخی شدن ارز مطرح شد و سیاست های جدیدی برای دریافت ارز مسافرتی اعمال گردید، خرید بلیط هواپیما خارجی یا خرید تور خارجی افزایش پیدا کرد و دلیلش چیزی نبود جز تفاوت نرخ دلار در بازار آزاد و ارز دولتی. شاید به همین خاطر هست که حالا زمزمه هایی از توقف ارز مسافرتی به گوش میرسه. اما واقعا پرداخت ارز مسافراتی باید حذف بشه یا خیر؟ در ادامه با رسپینا24 همراه باشین.

پرداخت ارز مسافرتی

قوانین دریافت ارز مسافرتی چطور باعث افزایش خرید بلیط هواپیما خارجی شد

همون طور که در ابتدای سال جاری اعلام شد، برای سفرهای خارجی به افرادی که قصد خروج از کشور رو دارن، حدود 500 تا 1000 یورو به عنوان ارز مسافرتی پرداخت میشه. با بالا رفتن قیمت ارز و نوسانات شدید در بازار و تفاوت قیمت آن در بازار رسمی و غیر رسمی، با خرید بلیط هواپیما خارجی و فروش ارز مازاد از سفر در بازار آزاد، سفرهای خارجی بسیار کم هزینه شدن و تجربه ی خوبی برای مسافران سفرهای خارجی شد. اما مساله ای که در اینجا وجود دارد این است که با این قوانین و سیاست های موجود در بازار ارز، تنها قشر خاصی میتونن از این اختلاف نرخ ارز برای سفر به کشورهای خارجی سود کنن و قشر ضعیف جامعه مثل همیشه از یارانه ی پرداختی توسط دولت برای پرداخت ارز مسافرتی بی بهره خواهند بود.

توقف پرداخت ارز مسافرتی

در حالت کلی میتوان گفت پرداخت یا عدم پرداخت ارز مسافرتی مساله ی پیچیده ای می باشد و در هر صورت افرادی هستند که در این بین متضرر خواهند شد. با توجه به اینکه ارز مسافرتی تنها یکبار در سال به هر شخص پرداخت میگردد، تلکیف بیماران یا دانشجویان و افرادی که چندین مرتبه در سال باید خرید بلیط هواپیما خارجی انجام دهند، چه خواهد شد.

توقف پرداخت ارز مسافرتی واقعیت یا شایعه؟

در حالیکه بازار ایران به شدت تحت تاثیر افزایش نرخ ارز قرار گرفته، برخی از دفاتر و آژانس های مسافرتی اعلام کردن که طبق نامه ی دریافتی از بانک مرکزی، از اواسط تیر ماه، ارز مسافرتی به طور کامل حذف خواهد شد. توقف پرداخت ارز مسافرتی یعنی افت شدید در خرید بلیط هواپیما یا خرید تور خارجی، دو برابر شدن هزینه ی سفرهای خارجی و متعاقبا تعطیلی دفاتر و آژانس های مسافرتی و ضررهای مالی بسیار زیاد را به همراه خواهد داشت.

البته لازم به ذکر است که بانک مرکزی تا کنون نسبت به این خبر هیچگونه واکنشی نشون نداده و این خبر را نه تایید و نه تکذیب کرده است. اما 90 درصد از مسافران با شنیدن این خبر یا شایعه از سفرهای خارجی منصرف شدن و همه در انتظار این هستن که بانک مرکزی چه عکس العملی در این زمینه نشان خواهد داد و آیا نیمه ی دوم تیر ماه 97، پرداخت ارز مسافرتی حذف خواهد شد یا خیر؟

خرید بلیط هواپیما خارجی با ارز مسافرتی

اظهار نظر رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافراتی در رابطه با پرداخت ارز مسافرتی

با به گوش رسیدن خبر عدم پرداخت ارز مسافرتی، حرمت الله رفعتی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی اعلام کرد که تا کنون اطلاع رسانی در این زمینه دریافت نشده و عدم پرداخت ارز مسافرتی راه حل درستی در این زمینه نیست. وی افزود: چرا باید هزینه ای که سالی یکبار برای مسافرت مردم پرداخت میشه رو حذف کرد و بجای اون به راه حل بهتر فکر نکرد؟ طی جلساتی که در این زمینه با سازمان گردشگری انجام شده، راه حل هایی مانند پرداخت ارز به اندازه ی مورد نیاز مسافر با توجه به نرخ بلیط، قیمت رزرو هتل و غیره مطرح شده که تا کنون نتیجه ای نداشته.

ارز مسافرتی

با شرایط موجود در جامعه و مشکلات اقتصادی و معیشتی که به وضوح قابل مشاهده هست، عدم پرداخت ارز مسافرتی و تعدیل نیرو یا تعطیلی کامل دفاتر خدمات مسافرتی می تونه لطمه ی بزرگی به افراد زیادی از جامعه وارد کنه. بدون شک پاک کردن صورت مساله در هیچ زمینه ای تا امروز راه حل درستی نبوده و نخواهد بود...

ما در سایت رسمی خرید اینترنتی بلیط هواپیما رسپینا24، مثل تمام فعالان در زمینه ی گردشگری خارجی و داخلی در انتظار اتخاذ تصمیم درست در خصوص پرداخت ارز مسافرتی از طرف بانک مرکزی هستیم و امیدواریم به دیدن چهره ای شاد از کشور عزیزمان ایران.