بعد از شدت گرفتن نوسانات بازار ارز و اجرای طرح و برنامه های مختلف در این زمینه و شنیدن خبرهای مختلف در مورد دریافت ارز مسافرتی، حالا نوبت این رسیده که خبرهایی هم در مورد چگونگی صدور ویزا برای ایرانیان بشنویم. خبرها حاکی از اینه که بعد از این، صدور ویزا برای ایرانیان در برخی از سفارتخانه ها به ریال انجام میشه. شرح خبر رو با رسپینا24 دنبال کنین.

بعد از اجرای آخرین طرح ها برای پرداخت ارز مسافرتی و بعد از نشست های صورت گرفته بین بانک مرکزی و وزارت امور خارجه، تصمیم بر این شد تا هزینه ی صدور برخی از کشورهای خارجی برای ایرانیان به ریال انجام بشه. مدیر کل سیاست های ارزی بانک مرکزی در رابطه با این تصمیم جدید گفت:

" پس از اجرایی شدن سیاست جدید ارزی دولت و بانک مرکزی و پیش‌بینی مصارف ارزی کشور در مقررات جدید، برخی نیازهای خرد، جزو مصارف پیش‌بینی نشده بود؛ از این رو پس از دریافت بازخوردهای ذی‌ربط، بانک مرکزی حتی‌الامکان سعی کرده است راهکارهایی برای پاسخ به این تقاضاها بیابد. در ارتباط با این تقاضا پس از مذاکراتی با مسئولان وزارت امور خارجه، ابتدا تصمیم بر این بود که سفارتخانه‌های مقیم در ازای خدمات کنسولی خود، ریال دریافت کنند که این موضوع بنا به برخی دلایل اجرایی نشد"

با توجه به مشکلات پیش رو مانند، عدم امکان خرید ارز از صرافی ها طی سیاست های جدید ارزی کشور و همچنین لزوم پرداخت هزینه ی ویزا به سفارتخانه های مقیم به ارز، کسرائی پور، مدیر کل سیاست های ارزی بانک  مرکزی ادامه داد:

"بانک مرکزی راهکاری را پیشنهاد کرد و با در نظر گرفتن ابعاد مختلف آن، مذاکراتی را با وزارت امور خارجه انجام داد تا بتواند این مشکل را برطرف کند؛ به طوری که هم متقاضی خدمات کنسولی (صدور ویزا، ...) در تأمین ارز کمترین مشکل را داشته باشد؛ یعنی بتواند با پرداخت ریال، امور خود را در سفارتخانه مربوطه انجام دهد و هم اینکه چنانچه سفارتخانه ذی‌ربط مایل به دریافت ارز است، بتواند ارز خود را در قبال ارائه خدمات کنسولی دریافت کند."

صدور ویزای کدام کشورها به ریال خواهد بود؟

سوئیس، ژاپن، کویت، مکزیک و تونس از جمله کشورهایی هستن که طی موافقت های صورت گرفته شده، بعد از این هزینه ی صدور ویزا برای ایرانیان رو به صورت ریالی ارائه میدهند. البته در لیستی که اداره ی گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه اعلام کرده، اردن، عمان و قطر هم به چشم میخورن اما در حال حاضر این کشورها هنوز هزینه ی صدور ویزا رو با ارز رایج خودشان یا دلار آمریکا دریافت میکنن.

** سایت رسمی خرید اینترنتی بلیط هواپیما رسپینا24، ارائه دهنده ی امکان خرید بلیط هواپیمای بیش از 950 ایرلاین داخلی و خارجی **

خرید اینترنتی بلیط هواپیما رسپینا24