چه داستانی پشت آتش سوزی جنگل ارسباران بود ؟

آتش سوزی جنگل ارسباران چه شد ؟ حراج چوب جنگل های شمال کشور ، به صورت غیر قانونی و یا بعضا قانونی توسط دلالان اندوه کمی نداشت ، حالا غم سوختن قسمت قابل توجهی از جنگل به این مصیبت اضافه گشت.

با پخش خبر آتش سوزی جنگل ارسباران در شبکه های اجتماعی بسیاری از فعالان زیست محیطی و حتی مردم عادی برای ادامه حیات این جنگل ها ابراز نگرانی کردند . دستگاه های مسئول این امر ، مانند مدیریت بحران اذربایجان شرقی و مقامات استانداری با بالا گرفتن نگرانی ها ، وارد عمل شدند.

اما عمل با دست خالی ؟ در شرایطی که امکانات لازم جهت مهار آتش سوزی جنگل وجود ندارد، سازمان مدیریت بحران اذربایجان شرقی چه کاری را می تواند انجام دهد؟ آتش سوزی گسترده جنگل ارسباران احتیاج به امداد هوایی دارد و همان قصه همیشگی " بالگرد نداریم "

در حالی که بعد از ظهر پنج شنبه آخر مرداد مدیرکل بحران استانداری آذربایجان شرقی اعلام کرد که مهار آتش سوزی به نقطه کنترل رسیده است ، اما صبح اول شهریور ، افرادی که در منطقه حضور داشتند ، اعلام کردند که آتش سوزی جنگل ارسباران همچنان ادامه دارد.

طبق صحبت های حمید قاسمی ، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اذربایجان شرقی ؛ از ابتدای تابستان 25 مورد آتش سوزی در جنگل های ارسباران رخ داده است و تنها این مورد از کنترل خارج شده است  که وزش باد عامل شعله‌ ور شدن آتش و تداوم آن می باشد.

علت اصلی آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران هنوز مشخص نشده است و در دست بررسیست.